Najlepsze książki na wiosnę
22.04.2025Romanse, kryminały, fantasy dobra proza i coś ciekawego dla dzieci. Wszystko w klimacie wiosennym, niosącym nadzieję na nowy początek, nową miłość, nowe życie. Oto najlepsze książki na wiosnę.
Dobre książki warto czytać przez cały rok. Wiosną mamy jednak ochotę na takie, które nie tylko są wartościowe pod względem literackim, lecz także niosą przesłanie o nadziei, nowym początku i odrodzeniu nawet po najtrudniejszych doświadczeniach. Kiedy dnie stają się coraz dłuższe, a słońca przybywa, nabieramy ochotę na czytanie na świeżym powietrzu i kontakt z naturą. Przyroda rozkwita, wybucha zieleń, wszystko budzi się do życia. A gdy częściej przebywamy na łonie natury, dobrze by było coś także wiedzieć na jej temat. Wiosna to więc także wspaniały czas na czytanie książek, przybliżających nam świat przyrody. Dziś przygotowałam dla Was zestawienie idealnych książek na wiosenne zaczytanie.
Kryminały i thrillery na wiosnę
Lubicie książki o prawdziwych zbrodniach i prawdziwych przestępcach? Wydawnictwo Labreto ma dla Was wyjątkowa propozycję true crime – opowieść o niebezpiecznych latach 90. i przestępczym półświatku Górnego Śląska i Zagłębia w pierwszych latach po transformacji. Poza kręgiem Jacka Piekiełki to wciągająca historia o chłopaku, który marzył by stać się nowym Najmrodzkim, oraz thriller o samotności, konsekwencjach łamania własnych zasad i powolnym staczaniu się w przepaść. Dlaczego inteligentny, młody człowiek, pochodzący z dobrego domu marzył, żeby zostać kolejnym Najmrodzkim, a nie lekarzem czy prawnikiem? Tomek chciał być najlepszym złodziejem, to pragnienie stało się jego obsesją. Stale podwyższał sobie poprzeczkę, ale koszty emocjonalne i psychiczne były bardzo wysokie. Nie mówiąc już o stałym zagrożeniu związanym z wymiarem sprawiedliwości. I przyszedł ten moment, kiedy nie było już odwrotu. Tomek przekroczył granicę, której nigdy nie chciał przekroczyć. Stał się gangsterem i nie potrafił już spojrzeć sobie w lustro. Tomek „Młody” chciał się podzielić swoją historią, by przestrzec młodych ludzi przed swoją drogą. Wydaje się atrakcyjna, pełna emocji i adrenaliny, ale tak naprawdę prowadzi w jedną stronę, ku upadkowi. Trudno się wyrwać z gangsterskiego świata i uwolnić się od przeszłości, wymaga to determinacji, odwagi i pokory, ale jak pokazuje historia „Młodego” to możliwe.
W tej powieści panuje wiosna w pełnym rozkwicie, choć tylko w świecie przyrody, bo trzy przyjaciółki, które czytelnicy poznali już w powieści „Tajemnica domu Uklejów”, będą się musiały zmierzyć z kolejną mrożącą krew żyłach zagadką kryminalną. Tym razem autorka, Aneta Jadowska, w trudnej sytuacji stawia Agatę, pisarkę kryminałów, której były mąż zostaje zamordowany, a ona zdaje się być główną podejrzaną. Pozostałe przyjaciółki zmagają się z mnóstwem własnych problemów. Zuza nie może się uwolnić od natarczywego wydawcy, Nina musi się zmierzyć z brakiem jakiegokolwiek. Czy Agata będzie musiała pisać kolejny kryminał zza grat, czy uda jej się rozwiązać zagadkę śmierci byłego męża? Sekret prawie byłego męża to wciągająca opowieść o kobiecej przyjaźni i trzech bohaterkach, które nie boją się wtykać nosa tam, gdzie nie powinny, i które z każdej sytuacji potrafią wyjść z klasą – choć nie zawsze bez szwanku. Dzieje się tu dużo i dzieje się śmiesznie. Kto zna pióro Anety Jadowskiej ten wie, że humor, tajemnice i zwroty akcji gwarantowane!
Romanse – historie pełne emocji i miłości
Ta książka po prostu musiała się znaleźć w wiosennym zestawieniu. Soczysta majowa zieleń na okładce i tytuł, który przywołuje na myśl pikniki na świeżym powietrzu i lenistwo na łonie natury. Czterolistna koniczyna przynosi szczęście. Czy okaże się także zwiastunem pomyślności dla Faith i Iana? Poznali się w Las Vegas podczas szalonej nocy, pełnej zabawy i alkoholu. Co było w Vegas, zostaje w Vegas. Myśleli więc, że przeżyli przygodę, która nie będzie miała dla nich żadnych konsekwencji. Po latach okazuje się jednak, że ślub, który zawarli dla zabawy, jest w świetle prawa wciąż ważny. To mocno komplikuje życia Iana, który z rozkazu ojca musi poślubić Cecille. Mężczyzna wyrusza więc na poszukiwania swojej małżonki.
Wiosną wybuchają emocje, miłość wisi w powietrzu, hormony szaleją. Nie ma nic piękniejszego jak zakochać na wiosnę miłością namiętna i szaloną. Takie właśnie uczucie połączyło głównych bohaterów powieści Ave Avery (Don’t) love the boss. Allegra i Hunter spędzili ze sobą dwie gorące noce na Capri. Myśleli, że na tym zakończy się ich znajomość. Los sprawił im jednak niespodziankę i ponownie ich ze sobą zetknął, w zupełnie innych, zawodowych okolicznościach, które wymagają od nich profesjonalnego zdystansowanego zachowania. Tylko czy miłość, która ich połączyła pozwoli się tak okiełznać? Autorka powieści umieściła akcję w środowisku biznesu wyścigów samochodowych. Główna bohaterka pełni funkcję event menedżerki zespołu Titan Racing. Ava Avery przepracowała wiele lat na podobnym stanowisku w Formule 1. Całe tło powieści związane z wyścigami samochodowymi jest więc doskonale odmalowane. (Don’t) love the boss to pełna emocji opowieść dla wielbicieli szybkich samochodów, ryzykownych związków i romansów biurowych.
Fantastyczna lektura na wiosnę
Piasek i dym to książka to dająca poczucie całkowitego zanurzenia się świecie wymyślonym i przedstawionym przez pisarkę. To ten rodzaj lektury, przy której zapominamy o rzeczywistości i dajemy się porwać narracji. Publikacja idealna na wiosenne chłodne i deszczowe dni, kiedy trzeba zrezygnować z aktywności na zewnątrz. Joanna Stoga zabiera nas do podlegającego prawom magii królestwa Gailan i przedstawia nam kilka świetnie wykreowanych bohaterek, które należą do Zakonu Uzdrowicielek. Poznajemy zarówno nowicjuszki, dopiero uczące się daru uzdrawiania jak i te, które od lat służą mieszkańcom Gailan. Żadna z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że ich świat zaraz może się skończyć. Piasek i dym to emocjonująca opowieść o sile, wytrwałości i determinacji kobiet oraz potrzebie odnalezienia swojego głosu. Pełna intryg, magii, przesiąknięta pradawną mitologią Wielkich Naelitów wciąga od pierwszych stron.
Literatura piękna – wiosną warto czytać dobrą prozę
Wiosna to czas nadziei i odrodzenia życia. Cały świat przyrody zwraca się ku słońcu. Po długiej zimie, okresie ciemności i śmierci, wiosna zapowiada nowy początek. Dla Carlotty, bohaterki powieści Jamesa Hannahama, również nadszedł czas zmian i odrodzenia. Po 20 latach wychodzi z więzienia. Trafiła tam jeszcze jako Dustin. Odsiadując wyrok w męskim zakładzie karnym przyjmuje imię Carlotta. Ten odważny gest ma jednak poważne konsekwencje. Władze więzienia odmawiają jej prawa do decydowania o sobie i nie pozwalają na przeniesienie do kobiecego więzienia. Wyrok nadal więc odsiaduje wśród znęcających się nad nią mężczyzn. Wreszcie jednak otrzymuje zgodę na opuszczenie zakładu i zaczyna nowe życie. Wraca na Brooklyn, ale nie ma już miejsc ani ludzi, których zostawiła tu dwie dekady temu. CHce odbudować relacje z synem i stać się pełnoprawaną obywatelką, ale system rzuca jej kłody pod nogi, czekając tylko aż znów trafi za kratki. Carlotta jest jednak nie do zatrzymania. Upada i znów powstaje. Wszyscy mieli w dupie, co stało się z Carlottą to pełna humoru i poruszająca opowieść o odwadze bycia sobą bez względu na okoliczności, o determinacji i niezachwianej wierze w to, że za zakrętem czeka nas coś dobrego.
Z główną bohaterką powieści Miałam tak wiele spotykamy się kilkukrotnie, na różnych etapach jej życia, od momentu, gdy jest nastolatką, po szóstą dekadę życia. Autorka opisuje lata młodzieńcze Moniki, lata studiów, jej doświadczenia macierzyńskie i wreszcie kryzys wieku średniego, kiedy ma poczucie, że nie panuje nad swoim życiem. Jako pięćdziesięciolatka już wie, że każda chwila jej życia za moment stanie się tylko wspomnieniem. Powieść poza wiosenną piękną okładką zawiera także wiosenne przesłanie, nawołujące do poszukiwania życia pełnego pasji, celu i poczucia przynależności.
Literatura faktu – przyroda w roli głównej
Lubicie wiosenne spacery po lesie? Zieleń wiosną jest najzieleńsza, ziemia pachnie najpiękniej, a dno lasów pokrywają kolorowe kwietne dywany. Przyroda pokazuje całe swoje piękno. Paweł Średziński zaprasza nas na wyprawę do Puszczy Knyszyńskiej. Jaka jest puszcza, wciśnięta między Puszczę Białowieską a Puszczę Augustowską, która przez kilka wieków pozostawała w cieniu tej pierwszej? To jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce, pełen pięknych, tajemniczych i dzikich zakątków. Napotkamy tu bagna, moczary, strumyk i oraz mnóstwo zwierząt i ludzi o dobrych sercach, zakochanych w przyrodzie. Mimo że to nie powieść, to narracja płynie i wciąga, a im dalej w las, tym historie bardziej fascynujące.
Wiosenne książki dla dzieci i młodzieży
Książeczka dla dzieci z popularnej serii Cztery pory roku Toli. Tola to czteroletnia dziewczynka bardzo ciekawa świata. Interesuje ją wszystko, a najbardziej świat natury. W tej części jej przygód będziemy wspólnie szukać pierwszych oznak wiosny. Czy to możliwe, żeby wiosną padał śnieg? Pojedziemy też z Tolą i jej tatą na wiosenną wycieczkę rowerową. Rodzinie Zapraszamy do wiosennego wspólnego słuchania i zasłuchania się w ciepłym głosie Marii Seweryn, która jest lektorką audiobooka.
Równonoc wiosenna to ważny moment w kalendarzu Słowian. Nasi słowiańscy przodkowie na przełomie zimy i wiosny obchodzili tzw. Jare Gody, podczas których celebrowali nadejście nowego życia. Czy może być więc lepszy moment, by czytać książki z elementami słowiańskiej mitologii? Dlatego wśród wiosennych książek nie mogło zabraknąć propozycji fantasy w takim klimacie. Dzieci Mokoszy Sylwii Sosińskiej to historia o miłości, odwadze i starciu z siłami, które wykraczają poza ludzki rozum. Ula prowadzi całkiem zwyczajne i spokojne życie. Wszystko się zmienia, kiedy przez przypadek poznaje tajemniczego Tomka. Chłopak trzyma się na uboczu, i jak się potem okazuje ukrywa także mroczne tajemnice, które wpłyną na losy ich obojga. Oboje zostaną wplątani w konflikt z nadprzyrodzonymi siłami. Jak się odnajdą w świecie pełnym magii i prastarych rytuałów?