Nowości marca – co warto przeczytać?
18.04.2025Na rynku książki powiało wiosną
Nowości marcowe! W katalogu Legimi półki rozkwitły wieloma nowościami. Jeśli czujecie się zagubieni w gąszczu książkowych premier, zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi. Co miesiąc w Regularnym Przeglądzie Półki, wybieramy dla Was tytuły, na które warto zwrócić uwagę. W tym zestawieniu znajdziecie zarówno książki uznane przez krytyków literackich, jak i te wyczekiwane przez czytelniczki i czytelników. Oto nowości marca, które warto przeczytać.
Maciej Kaźmierczak, Okrutny, Skarpa Warszawska
Małe miasteczko, zamknięta społeczność i policjant z przeszłością. Okrutny to początek nowej serii Macieja Kaźmierczaka. Tym razem autor zaprasza czytelniczki i czytelników do ponurego Skraju. W miasteczku dzieją się niepokojące rzeczy. Ktoś odnalazł w lesie fragmenty ciała, a świadkowie zaczynają ginąć w dziwnych okolicznościach.
Aspirant Teodor Okrutny musi tu wrócić po 15 latach, mimo że miał nadzieję, że już nigdy jego stopa w Skraju nie postanie. Mieszkańcy miasteczka również nie są zadowoleni z powrotu policjanta. Okrutny obawia się, że ktoś poznał jego sekret sprzed lat.
Jaką tajemnice skrywa aspirant? O czym milczą mieszkańcy Skraju? Uwaga! Z tym thrillerem można zarwać noc.
Jacek Piekiełko, Poza kręgiem, Wydawnictwo Labreto
Lubicie książki o prawdziwych zbrodniach i prawdziwych przestępcach? Wydawnictwo Labreto ma dla Was wyjątkowa propozycję true crime – opowieść o niebezpiecznych latach 90. XX wieku i przestępczym półświatku Górnego Śląska i Zagłębia w pierwszych latach po transformacji.
Poza kręgiem Jacka Piekiełko to realistycznie przedstawiona droga młodego człowieka od podrzędnego złodziejaszka do króla złodziei i opis jego powolnego staczania się w przepaść. Dlaczego inteligentny, młody człowiek, pochodzący z dobrego domu marzył, żeby zostać kolejnym Najmrodzkim, a nie lekarzem czy prawnikiem?
Główny bohater stawiał wysoko poprzeczkę sobie i swoim ludziom. Postępował zgodnie z zasadami, uczciwie traktował wspólników i obiecywał sobie, że nigdy stanie się gangsterem. Ta historia prowadzi na skraj moralnej przepaści i zmusza do odpowiedzi na pytanie: jak daleko można się posunąć, zanim zatraci się samego siebie?
Jiří Březina, Na popiół, Wydawnictwo Afera, tłumaczenie: Agata Wróbel
A co powiecie na czeskie krymi? Wraz z Wydawnictwem Afera zapraszamy Was do lektury cyklu o młodym policjancie Tomaszu Volfie.
Na popiół to wprawdzie trzeci tom serii, ale nasz bohater przenosi się w nowe miejsce i zaczyna z czystą kartą, więc i czytelnicy spokojnie mogą rozpocząć przygodę z cyklem Jirzego Brzeziny właśnie od tej powieści. Tym razem Tomasz pracuje w komisariacie na peryferiach Pragi i musi się zająć sprawą tajemniczej śmierci kobiety, która spłonęła w swoimi mieszkaniu. Bardzo dziwne jest to, że spłonęło tylko ciało, a wyposażenie domu pozostało nietknięte.
Powieść Na popiół otrzymała Nagrodę Jirzego Marka przyznawaną co roku w Czechach za najlepszą powieść detektywistyczną. Książkę przetłumaczyła Agata Wróbel.
Magdalena Genow, Złodziejka matek, Biuro Literackie
Magdalena Genow w powieści Złodziejka matek pisze o tym, co to znaczy być matką w Polsce i jak niepozałatwiane sprawy z dzieciństwa wpływają na naszą dorosłość.
Główna bohaterka Emma próbuje odnaleźć się w nowej roli, zrozumieć, kim jest oraz jak żyć i wychowywać dziecko w dobie kryzysu klimatycznego. Przejmująca, szczera i poruszająca opowieść o macierzyństwie, pokoleniu milenialsów i szukaniu siebie w rolach, narzucanych nam przez życie i społeczeństwo. Powieść zdobyła zarówno uznanie krytyków literackich, jak i czytelników.
Zdeněk Svěrák, Podwójne widzenie, Książkowe Klimaty, tłumaczenie: Dorota Dobrew, Jan Węglowski
„Pisanie opowiadań jest jak trzymanie w ręku pestki i tworzenie wokół niej czereśni”- tak o swoich tekstach mówi Zdeněk Svěrák – czeski pisarz, scenarzysta i aktor, znany np. ze znakomitego filmu „Kola”.
W zbiorze Podwójne widzenie znajdziemy opowiadania, w których pestką jest codzienność, a miąższem wyjątkowa empatia autora, poczucie humoru, zmysł obserwacji, dobre ucho do języka i pozytywne spojrzenie na życie. Jeśli lubisz czeską literaturę, kochasz twórczość Hrabala, przepadniesz również prozie Zdenka Svěráka.
Caroline O’Donoghue, Przypadek Rachel, Wydawnictwo Poznańskie, tłumaczenie: Iga Wiśniewska
Jeśli jesteście w takim momencie, że Wasze całe życie wydaje się Wam porażką, zakochaliście się w niewłaściwej osobie albo patrzycie na swój dyplom i pytacie się samych siebie, po co mi to było? Sięgnijcie po tę książkę! Nie jesteście sami, podobne problemy są udziałem Rachel, głównej bohaterki powieści irlandzkiej pisarki Caroline O’Donoghue i pewnie milionów młodych ludzi na całym świecie.
Młoda kobieta pracuje w księgarni i pewnego dnia poznaje Jamesa, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wkrótce zamieszkują razem, a ich relacja zmienia się we wspaniałą przyjaźń. Kiedy Rachel zakochuje się w swoim profesorze literatury, James pomaga jej zorganizować spotkanie autorskie, podczas którego mogłaby go uwieść. Oczywiście nic nie idzie zgodnie z planem, a ten wieczór zapoczątkuje misterną sieć intryg i układów.
Przypadek Rachel to poruszająca opowieść o przyjaźni, samotności i dziewczynie, która próbuje zapanować nad swoim życiem.
Barbara Kwinta, Little Black Dress, Wydawnictwo Lira
Lekka, wzruszająca, zabawna i niesztampowa. Taka jest najnowsza powieść Barbary Kwinty, autorki romansów, książek dla dzieci oraz współtwórczyni rodzinnej marki sukien ślubnych.
W Little Black Dress poznajemy młodą fryzjerkę Michalinę, w której ręce przypadkiem wpada legendarna sukienka Huberta de Givenchy’ego. To moment, który całkowicie odmienia życie młodej kobiety i jest początkiem szalonej przygody, podczas której bohaterka bierze udział w pościgu, poznaje włamywacza Alberta, gubi sukienkę, przemierza pół Europy, by ją odnaleźć, a po drodze znajduje miłość. Przeczytaj i przekonaj się, jak jedna sukienka potrafi odmienić całe życie.
Janet Skeslien Charles, Bibliotekarka na froncie, Wydawnictwo MANDO, tłumaczenie: Agnieszka Szmatoła
Czy literatura ma moc zmieniania świata? Czy książki mogą wpłynąć na rzeczywistość? Bohaterka powieści Bibliotekarka na froncie, Jessie Carson głęboko wierzy, że tak. Dlatego podczas Wielkiej Wojny przenosi się z Nowego Jorku do Francji, w sam środek wojennej zawieruchy, by tam pomagać i podnosić ludzi na duchu, organizując wieczorki czytelnicze. Na jednym z nich młoda kobieta poznaje Toma, żołnierza, z którym połączy ją wielkie uczucie.
Kilkadziesiąt lat później początkująca pisarka natrafia na wzmiankę o Jessie Carson w bibliotecznych archiwach i odkrywa, że jej życie w zaskakujący sposób splata się z losami nowojorskiej bibliotekarki. Książka Janet Skeslien Charles to hołd złożony kobietom
Sylwia Kubik, Osadnicy na Żuławach. Tom 2. Nowe nadzieje Wydawnictwo Flow
W marcu w naszym katalogu pojawił się drugi tom sagi Sylwii Kubik o osadnikach przybyłych na Żuławy po 1945 r. W Nowych nadziejach czytamy o dalszych losach Witolda Kaczaniuka i jego rodziny, którzy opuścili ukochane wołyńskie ziemie, w nadziei na lepszą przyszłość na Ziemiach Odzyskanych. Niestety Żuławy nie są im przychylne, przypominają Dziki Zachód, krainę bezprawia, gdzie grasują hordy szabrowników, a radzieccy żołnierze wywożą wszystko, co jeszcze nadaje się do użytku.
Bohaterowie mimo wszystko starają się nie tracić nadziei. Jeśli lubicie wartościowe książki, skłaniające do refleksji, z doskonale wykreowanymi bohaterami i napisane pięknym językiem, to seria dla Was.
Paulina Hendel, Wzgarda, Wydawnictwo Mięta
Wzgarda Pauliny Hendel to pełnokrwista mieszanka kryminału, fantasy i grozy, doprawiona odrobiną poczucia humoru. Na wyspie, będącą byłą kolonią karną nagle zniknął bez śladu pracownik Czarnej Kopanii. Naczelnik Kilian Sztorm i jego zastępca, ogr Gustaw Gunderberg wraz z na prędce zorganizowanym zespołem usiłują rozwikłać zagadkę, która okazuje się zaledwie wierzchołkiem góry lodowej.
Marcin Świątkowski, Śpiewcy zła, SQN
W marcu trafił do rąk czytelników ostatni tom serii Psy Pana. Czego możemy się spodziewać w finałowej części? Do gry o warownie i księstewka przystępują Sjungonderowie, Śpiewcy zła, bijący się jak lwy pod szwedzkim sztandarem. A za królem Szwecji stoi nie tylko potęga taktycznego geniuszu i wyszkolonej armii, ale przede wszystkim siła pieniądza… W samym oku cyklonu Erquicia w najmniej oczekiwanym momencie sięgnie po zakazaną wiedzę, a lawirujący między polami zaciekłych bitew Schenk stanie wobec wyboru, komu i czemu chce pozostać wierny. Czy ktokolwiek jednak może jeszcze ujarzmić wiatr, który zasiała Katarzyna? Przekonaj się, jak zakończyła się ta opowieść!
Merethe Lindstrøm, Północ, Art Rage, tłumaczenie Katarzyna Tunkiel
W Północy norweska pisarka Merethe Lindstrøm przedstawia przerażającą wizję świata w czasie wojny, która wybuchła na wschodzie. Wielki konflikt spowodował, że ludzie zaczęli uciekać z zagrożonych rejonów. Wszyscy chcą dotrzeć na Północ, która podobno jest bezpieczna.
Do rzeki ludzi mającej nadzieję na przetrwanie dołącza kilkunastoletni chłopiec ze zniekształconymi plecami. Początek wojny oznaczał dla niego koniec dzieciństwa. Główny bohater przemierza z innymi świat po wielkiej katastrofie, a po drodze widzi straszne obrazy, doświadcza głodu, cierpienia i poniżenia. Tak jak inni na Północy ma nadzieję odnaleźć spokój i przeżyć.
Opowieść Merethe Lindstrøm wywołuje gęsią skórkę i ścisk żołądka. Postapokaliptyczny majstersztyk.
Maciej Pawłowski, Brama do Europy. Czy Afryka Północna zdecyduje o przyszłości Starego Kontynentu?, Wydawnictwo Prześwity
Migracja to jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed Europą. Jeśli interesujesz się geopolityką i tematem migracji, to koniecznie zwróć uwagę na książkę Macieja Pawłowskiego Brama Europy Czy Afryka Północna zdecyduje o przyszłości Starego Kontynentu?
Autor rzuca nowe światło na problemy XX wieku oraz naszej współczesności. Czytając ją dowiesz się, jak wygląda zróżnicowanie kulturowe i etniczne Afryki Północnej, jak lokalne rządy pozycjonują się w polityce międzynarodowej, przed jakimi dylematami stoi tamtejsze społeczeństwo, czym charakteryzuje się społeczeństwo afrykańskie i co je odróżnia od europejskiego, a nawet na ile narody północnoafrykańskie przypominają poszczególne narody słowiańskie; kto przypomina Polaków, kto Rosjan, a kto np. Czechów.
Marta Sztokfisz, Umińska. Miłość, która zabiła, Wydawnictwo Lira
To opowieść o wielkiej miłości i poświęceniu, która wydarzyła się naprawdę. Przenosimy się do lat 20 XX wieku. Stanisława Umińska jest znaną aktorką, publiczność ją kocha, krytycy zachwalają jej talent i urodę.
Pewnego dnia w życiu warszawskiej gwiazdy pojawia się Jan Żyznowski – pisarz, dziennikarz i malarz. Połączyło ich wielkie uczucie. Jednak ich szczęście przerwała choroba Jana. Mężczyzna zachorował na nowotwór, a operacja niestety nie powiodła się. Stanisława, widząc potworne cierpienie ukochanego, podjęła dramatyczną decyzję. Poznaj historię, którą żyła cała międzywojenna Polska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Lira
Sylwia Chutnik, Justyna Bilik, Kłirówy. Te, które łamały zasady, Wydawnictwo Osnova
Malarka Frida Kahlo, fotografka Lee Miller i mama Muminków Tove Jansson. Co łączy te postaci? Miały odwagę żyć po swojemu i łamać stereotypu dotyczące cielesności i płci. W książce Kłirówy. Te, które łamały zasady, znajdziemy eseje o tych i jeszcze kilkunastu innych równie odważnych osobach, które buntowały się przeciw konwenansom. Sylwia Chutnik i Justyna Bilik w osobistych esejach przedstawiają ich sylwetki w kontekście współczesnym, pytając o to, co możemy zaczerpnąć od postaci, które dziś uznawane są za ikony ruchu LGBT.
Sylwia Sosińska, Dzieci Mokoszy, Wydawnictwo Sabat
Jedno przypadkowe spotkanie zmieni całe życie Uli i Tomka. Okazuje się, że to, co wydawało się nieszczęśliwym przypadkiem, tak naprawdę jest szczęśliwym zrządzeniem losu. Bohaterowie wspólnie wybiorą się w najbardziej szaloną podróż swojego życia i przeżyją niebezpieczną przygodę. Na dodatek poznają tajemnice świata zamieszkanego przez słowiańskich bogów i boginie i będą musieli się zmierzyć z nadprzyrodzonymi siłami. Jak poradzą sobie z tymi wyzwaniami? Dzieci Mokoszy to historia o dojrzewaniu, miłości, odwadze, przełamywaniu swoich barier, pełna akcji, magii i tajemnic. Historia idealna dla wielbicieli fantasy i romantasy w słowiańskiej odsłonie.
Melissa Darwood, Schizis, Wydawnictwo Melissa Darwood
„Genialna! Niesamowita i wciągająca historia. Nie spodziewałam się takich zwrotów akcji. Naprawdę ważna, a do tego nieprzewidywalna fabuła. Nie mogę się po niej pozbierać”. To jedna z recenzji, znajdujących się pod opisem tej książki w katalogu Legimi. Czy może być lepsza rekomendacja? Jak widać, powieść Schizis Melissy Darwood wywołuje ogromne emocje. Przekonaj się, czy historia pewnej influencerki, która chce obserwatorom wyznać swoją największą tajemnicę, również w Tobie wywoła taką burzę uczuć!
Mizuki Tsujimura, Zamek po drugiej stronie lustra, We need Ya, tłumaczenia Klaudia Ciurka
Japońska powieść wydana przez We need ya niesie pocieszenie i wsparcie każdej zagubionej, młodej duszy. Jej główną bohaterką jest Kokoro, która pewnego dnia przestałą chodzić do szkoły. Dziewczyna całe dnie najchętniej spędzałaby w swoim pokoju. Na samą myśl o szkole robi jej się niedobrze. Pewnego dnia poprzez lustro w swoim pokoju przechodzi do tajemniczego zamku, w którym spotyka sześcioro innych nastolatków, z podobnymi problemami jak ona. Stają się przyjaciółmi, którzy wspierają się nawzajem i w każdej sytuacji mogą na siebie liczyć. Młodzi bohaterowie otrzymują zadanie. Muszą odnaleźć klucz ukryty gdzieś w zakamarkach zamku. Osoba, której się to uda, będzie mogła poprosić o spełnienie jednego jej życzenia. Zamek po drugiej stronie lustra Mizuki Tsujimury to baśniowa i poruszająca opowieść o przyjaźni, wsparciu i odzyskiwaniu swojego życia.
Barbara Supeł, Nowe wyzwania. Co zrobi Frania? Tom 10, Wydawnictwo Świetlik
W marcu do naszego katalogu w kategorii dla dzieci wskoczyła kolejna część przygód Franii, bohaterki serii napisanej przez Barbarę Supeł. Nazwisko tej autorki to już znak jakości. Wybierając jej książki macie pewność, że Wasza pociecha pozna wspaniałych dziecięcych bohaterów, którzy zmagają się z podobnymi problemami. Frania ma już sześć lat i chodzi do zerówki. To czas poważnych wyzwań. Pojawiają się nowe obowiązki, które trzeba wypełnić zanim wyjdzie się na podwórko. Jak dziewczynka sobie z nimi poradzi. Zapraszamy do wspólnego słuchania. Audiobook ukazał się nakładem wydawnictwa Świetlik, a jego lektorką jest Klaudia Bełcik.
Magdalena Boćko-Mysiorska, Tosia i Julek uczą się dzielić, Wydawnictwo Dwukropek
Wydawnictwo Dwukropek tym razem proponuje dzieciom i rodzicom serię o bliźniętach Tosi i Julku, którzy mają skrajnie różne charaktery. W tej części swoich przygód rodzeństwo nauczą się dzielić, co jak wiemy, nawet dla niektórych dorosłych, bywa trudne. Autorką serii o sympatycznych bliźniętach jest Magdalena Boćko-Mysiorska, terapeutka, promotorka Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy, która pisząc o emocjach małych bohaterów i pokazując ważne etapy w ich życiu, zawsze uwzględnia ich wrażliwość sensoryczną. Lektorką serii jest Julia Kamińska. Do maja audiobook dostępny jest tylko w Legimi.
Katarzyna Wierzbicka, Lato pełne tajemnic, Wydawnictwo Miętówka
Marcowa premiera Wydawnictwa Miętówka to propozycja dla młodszych nastolatków, które lubią przygody i magię. Druga część perypetii Magdy, która niedawno dowiedziała się, że ma wyjątkowy magiczny talent. Umie czytać w myślach. Dar odziedziczyła po tacie, który niestety stracił swoje umiejętności i wspomnienia. Córka maga czuje, że grozi jej niebezpieczeństwo, ale nie wie do kogo zwrócić się o pomoc. Czy dziewczynce uda się odgadnąć, kto poluje na nią i na jej rodzinę? Czy zdoła pomóc tacie odzyskać pamięć?
Odnalezienie się wśród setek premierowych tytułów to nie taka prosta sprawa. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam wybór. Wśród nowości marca na pewno znajdziecie tytuły, które umilą Wam wolny czas, skłonią do refleksji, rzucą nowe światło na współczesne problemy i zapewnią świetną rozrywkę. Dobrej lektury!
Zapraszamy do obejrzenia materiału video poniżej lub na kanale YouTube. Pamiętajcie również o subskrypcji! 😉