Wydawnictwo Biuro Literackie wydawcą kwietnia 2025
28.04.2025Wydają książki, promują czytelnictwo, wspierają debiutantów, organizują warsztaty i festiwal z wieloletnią tradycją. Biuro Literackie to nie tylko wydawnictwo. To prężnie działająca instytucja kultury, którą prezentujemy w ramach cyklu „Wydawca Miesiąca”.
Biuro Literackie działa od 1996 r., czyli już prawie 30 lat. Założycielem oficyny, jej właścicielem i redaktorem naczelnym jest Artur Burszta, menedżer kultury, dyrektor festiwali literackich, twórca programów telewizyjnych o poezji oraz pomysłodawca Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.
TransPort Literacki i Połów
Biuro Literackie to nie tylko wydawnictwo. To prężnie działająca instytucja kultury. Najważniejszym wydarzeniem przez nią organizowanym jest festiwal literacki. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1996 r. Początkowo wydarzenie nosiło nazwę Europejskie Spotkania Pisarzy, następnie Fort Literacki, Port Literacki, Stacja Literatura, a od 2022 roku TransPort Literacki.
Festiwal wypromował wiele autorów i autorek, którzy należą dziś do najczęściej nagradzanych rodzimych twórców. Co roku zaskakuje publiczność pomysłami na nieszablonowe prezentowanie poezji, nowymi formułami spotkań autorskich, warsztatów literackich i slamów poetyckich. W festiwalu biorą udział autorzy i autorki z wielu krajów świata, krytycy literaccy, blogerzy, wydawcy, bibliotekarze i księgarze oraz czytelniczki i czytelnicy poezji.
Od 2005 r. Biuro Literackie realizuje projekt Połów – konkurs dla debiutujących poetów i pisarzy, w którym nagrodą jest wydanie książki. Do udziału w finale „Połowu”, czyli do „Pracowni poetyckich debiutów”, zaproszenie otrzymuje maksymalnie dwanaście osób, których książki zostaną uznane za najbardziej interesujące, mające realne szanse na wydanie w Biurze Literackim. Finaliści „Połowu” pracują na swoimi tekstami podczas warsztatów w trakcie festiwalu pod okiem wybitnych poetów i poetek.
Autorzy, książki, nagrody
Nakładem Biura Literackiego ukazują się książki poetyckie i prozatorskie, zarówno rodzimych twórców i twórczyń, jak i dzieła tłumaczone. Wydawnictwo publikuje co roku około 40 tytułów.
Wśród nich jest wiele tytułów nagrodzonych i nominowanych do najważniejszych nagród literackich w Polsce. Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius otrzymały m.in. takie publikacje jak: „Kalendarz majów Konrada Góry, „Puste noce” Jerzego Jarniewicza, „Przedmiar robót” Marcina Sendeckiego. Nagrodę Literacką Nike zdobyli Eugeniusa Tkaczyszyn-Dycki za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach oraz Bronka Nowicka za „Nakarmić kamień” Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej wyróżnieni zostali Marta Podgórnik za tom „Mordercze ballady” oraz Marcin Sendecki za tom „W”.
W ofercie wydawnictwa znajdziemy wiele przekładów, zarówno poezji jak i prozy, z różnych zakątków świata. Biuro Literackie stara się przybliżać polskim czytelnikom i czytelniczkom wiersze twórców i twórczyń amerykańskich, czeskich, francuskich, latynoamerykańskich, ukraińskich i węgierskich, irlandzkich i brytyjskich.
Wydaje także klasyków literatury, mniej znanych w Polsce. W serii „Proza z Europy” ukazały się książki m.in. Vladimira Balli, Andrija Bondara, Lajosa Grendela, Ołeksandra Irwancia, Miljenko Jergovicia, Esther Kinsky, Andrija Lubki, Dzwinki Matijasz, Petera Nádasa, Natalii Śniadanko, Faruka Šehicia.
Jeśli zainteresował Cię profil wydawniczy Biura Literackiego, chcesz poznać bliżej jego ofertę, ale nie wiesz, od czego zacząć, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Oto 5 książek, od których warto zacząć przygodę z tym wydawnictwem.
Top 5 książek Biura Literackiego
Główną bohaterką powieści Magdaleny Genow jest Emma, która została matką i musi się jakoś odnaleźć w nowej roli. Przy czym szuka w niej autentyczności poprzez eksperyment i naśladownictwo. Kobieta próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie, kim teraz jest oraz jak żyć i wychowywać dziecko w dobie kryzysu klimatycznego. „Złodziejka matek” to poruszająca powieść o macierzyństwie, pokoleniu milenialsów oraz samotności we dobie dobrostanu.
W zbiorze opowiadań Macieja Wnuka „Miejsca odległe” poznajemy bohaterów z różnych stron świata, którzy tracą kontrolę nad swoim życiem w wyniku rozwoju nowych technologii oraz próbują zawalczyć o lepszą przyszłość w świecie trawionym globalnym ociepleniem. Teksty Wnuka uświadamiają nam ogrom problemów współczesności i zadają główne pytanie: czy jest jeszcze coś, co łączy nas w sieć bliskich sobie jednostek?
Trzecia nasza propozycja to książka poetycka. W „Umalmu” Łukasz Woźniak zdaje czytelnikom raporty z uprawy – roślin, idei, relacji, wspólnot. Poeta aktywizm klimatyczny poprzez pisanie wierszy, pełnych zapachu ziemi i dojrzałych opadłych owoców. W świecie z jego utworów ludzie tworzą wspólnotę z naturą, a nie z nią walczą. Jak czytamy w opisie książki: „Wiersze Woźniaka są muzyczne i obrazowe, etyczne i interwencyjne (lecz bez dydaktyzmu i publicystyki). Ta aktywistyczna poezja – nadmiarowa, wybuchowa, językowo napęczniała – jest w nieustannym pędzie, a po drodze zagarnia wszystkich i wszystko”.
Powieść, będąca wielowymiarowym portretem rodziny, opisująca rzeczywistość wyraziście i jednocześnie śmiesznie. Wydawca tak przedstawia bohaterów książki: „(…) Gryczanka nie oszczędza ani matki – mistrzyni ciułania z kanonem feminizmu skitranym w kiszonkach, ani ojca – wiecznie podchmielonego nigdy artysty, ani siostry dewotki, ani tej drugiej, której walkę o niebycie bratem wspiera, ani babć: jednej znanej z wróżenia, drugiej – z kradzieży i niszczenia.”
Intymna powieść o chorowaniu, zdrowieniu i dorastaniu. Bohaterka, stanąwszy wobec diagnozy rakowej, bada źródła własnych lęków i przesądów, szuka sprawczości, a jednocześnie próbuje uwolnić się od poczucia winy za chorobę. Jest to historia starcia z systemem opieki zdrowotnej, ale też z językiem, którym opisujemy chorobę, nieuchronnie splatając ją ze śmiercią.
Sprawdź, jakie książki Biura Literackiego znajdziesz w naszym katalogu. Znajdziesz je w kategorii Literatura piękna oraz w kategorii Poezja i Dramat.
Książki ukazujące się nakładem Biura Literackiego to propozycje dla osób otwartych nowe środki wyrazu w poezji i prozie oraz szukających świeżości i eksperymentu w literaturze. Jeśli jesteś gotowy wyjść z książkowej strefy komfortu, przejrzyj nowości wydawnictwa lub wybierz coś z naszych propozycji. Przecież również o to chodzi w czytaniu, by poszerzać swoje horyzonty, być zaskakiwanym i przeżyć przygodę.
Zapraszamy do obejrzenia materiału video poniżej lub na kanale YouTube. Pamiętajcie również o subskrypcji! 😉