Między Watykanem a codziennością – 10 książek, które warto przeczytać po konklawe

Katarzyna Nowaczek 12.05.2025

Włochy i Rzym to nie tylko Koloseum i zwiedzanie starego miasta na skuterze, to również jedna z najstarszych instytucji świata oraz obrządek wyboru papieża, wydarzenie obserwowane przez ludzi z najdalszych zakątków. Niedawne konklawe oraz majowa msza inaugurująca pontyfikat nowo wybranego Papieża Leona XIV znów skierowały oczy całego świata na Watykan, biskupów i kardynałów.

To wyjątkowy moment w historii Kościoła – czas, gdy duchowość splata się z polityką, a wyborem nowego papieża interesują się nie tylko wierni, ale i cały świat zewnętrzny. To również dobra okazja, by sięgnąć po książki, które podejmują temat chrześcijaństwa, Kościoła, wiary i poszukiwań duchowych – zarówno w literaturze faktu, jak i w beletrystyce. Dla chętnych mocniejszych przeżyć, mamy również propozycję kryminału w murach kościelnych!

10 książek, po które warto sięgnąć po konklawe

myśląc o niedawnym wyborze nowego papieża oraz cytaty z polecanych pozycji, które być może zainspirują Cię do dalszej lektury oraz poszukiwań duchowych i literackich.

To opracowanie historyczne, które przybliża zasady, rytuały i społeczne zachowania towarzyszące wyborze papieża od starożytności po czasy współczesne. Hubert Wolf, jeden z najważniejszych znawców historii Kościoła, pokazuje, jak wybór nowego papieża przebiegał na przestrzeni wieków, uzasadniając niektóre tradycje i demaskując ich polityczne tło. Dla tych, którzy chcą zrozumieć, co dzieje się za murami Watykanu, to lektura obowiązkowa.

 

Wybór papieża ma być rzeczywiście tajnym wyborem, być może jedynym na świecie, który jest godny tego miana: ci, którzy wybierają, gromadzą się wyłącznie w swoim gronie, w łączności z Bogiem, w kaplicy Sykstyńskiej pod freskiem Michała Anioła przedstawiającym Sąd Ostateczny. Nawet jeśli fresk ten od czasu ostatniej renowacji lśni pastelowymi kolorami i nie oddziałuje już tak niepokojąco swoim wcześniejszym mrokiem, to jasno uświadamia każdemu kardynałowi oddającemu głos: Chrystus ukarze tych, którzy podejmują decyzję, kierując się własnym egoistycznym interesem. Wieczne potępienie grozi tym, którzy nie wybiorą na papieża tego, którego chce Bóg. Wieczna szczęśliwość unaoczniona jest natomiast tym kardynałom, którzy podążają za wolą Boga. Dlatego kardynałowie, jeden po drugim, w kolejności kardynalskiej nominacji, kroczą od swojego miejsca do ołtarza pod freskiem Michała Anioła, trzymając wysoko w prawej ręce wypełnioną kartę do głosowania i mówiąc przed wrzuceniem głosu do urny: „Powołuję na świadka Chrystusa Pana, który mnie osądzi, że mój głos jest dany na tego, który – według woli Bożej – powinien być, moim zdaniem, wybrany”.

W jaki sposób jednak kardynałowie stwierdzają, co jest miłe Bogu i zgodne z Jego wolą? Jak mogą być pewni, że na papieża wybierają właściwą osobę?

„Konklawe. Między polityką a rytuałem” – Hubert Wolf

 

Kto może zostać wybranym na papieża? Dlaczego kardynałów trzeba zamknąć na klucz i izolować od całego świata? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w synchrobooku „Konklawe. Między polityką a rytuałem” dostępnym w abonamencie Legimi.

Ksiądz Jan Kaczkowski zyskał popularność dzięki swojej bezpośredniości, autentyczności oraz ludzkim spojrzeniu na problemy świat codziennego. W tej książce, która okazuje głęboką troskę o drugiego człowieka, opowiada o życiu, śmierci, cierpieniu, ale i o relacjach, codzienności i duchowości, którą można odnaleźć w prostych gestach. Czyni to jednak w swoim nieszablonowym stylu. Ale może właśnie tak trzeba? Może właśnie takie słowa, zostaną z rozmówcą i czytelnikiem na dłużej?

 

– Muszę powiedzieć, że w pomaganiu i w ogóle w jakimikolwiek działaniu nie znoszę lipy, zwłaszcza katolickiej lipy – zaczyna.

– Ma się rozumieć – odpowiadam.

– Pomagać mądrze i dobrze trzeba, posługując się najlepszymi dostępnymi środkami, a nie takie byle co. Nie mam w sobie zgody na partactwo.

Zapisałam już kilka kartek. Ksiądz Jan mówi o swoim doświadczeniu pracy w hospicjum. Sypie anegdotami jak z rękawa. Śmiertelnie poważny staje się tylko wtedy, kiedy mówimy o profesjonalnym podejściu do pomocy i szanowaniu wolności drugiego człowieka.

Oprócz tematu skutecznego pomagania, czyli świadectwa swojego życia, który ks. Kaczkowski rozwinął na pierwszym wspólnym nagraniu pt. Samarytanin, kapelusznice i kot, drugim ważnym tematem była kwestia wszechobecnej w Kościele „katolipy”.

A człowieka widzi…

 

Spójrzmy na siebie i świat oczami „Johnnego” – taki przydomek towarzyszył księdzu Kaczkowskiemu, a może to co ujrzymy miło nas zaskoczy, zainspiruje i napawa nadzieją i zaufaniem?

Na Legimi znajdziesz tę oraz wiele innych książek ks. Jana Kaczkowskiego – zacznij czytać już teraz.

Papież Franciszek pisze o tym, jak słuchać Boga w zgiełku świata zewnętrznego, jak rozpoznawać słowa Jezusa i jak nie zagubić się w natłoku spraw. To książka ważna nie tylko dla duchownych, ale i dla tych, którzy chcą uważniej przyglądać się sobie, swojemu sumieniu i powołaniu. Franciszek pokazuje, że sprawowanie wiary to codzienne życie, a nie tylko wielkie momenty w historii.

 

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!

Kontynuujemy naszą refleksję nad rozez­nawaniem. W tym okresie w każdą środę będziemy mówili o rozeznaniu duchowym, a może nam w tym pomóc odwołanie się do konkretnego świadectwa.

Jeden z najbardziej pouczających przykładów daje nam św. Ignacy z Loyoli poprzez decydujące wydarzenie jego życia. Ignacy przebywał w domu na rekonwalescencji po tym, jak podczas bitwy został ranny w nogę. Aby rozwiać nudę, poprosił o coś do czytania. Uwielbiał opowieści rycerskie, ale niestety w tym domu można było znaleźć jedynie żywoty świętych. Nieco niechętnie dostosował się, lecz w trakcie lektury zaczął odkrywać inny świat, świat, który go podbija i zdaje się konkurować ze światem rycerskim. Zafascynował się postaciami św. Franciszka i św. Dominika i odczuł pragnienie, by ich naśladować. Ale nie przestawał go fascynować świat rycerstwa. Odczuł w sobie tę przemienność myśli, tych dotyczących przygód rycerskich i życia świętych, które zdawały się mieć jednakową intensywność.

Rozeznawanie. Boży głos w sercu

Księga ognia” – papież Franciszek i Stefan von Kempis

To nie tylko spis treści przemówień papieża, ale pełna myśli, refleksji i pasji publikacja o Kościele, wierze i współczesnych wyzwaniach chrześcijaństwa. Papież Franciszek wyraża tu swój niepokój o rzeczywistości, w której Kościół coraz częściej traci kontakt z ludźmi – a jednocześnie daje nadzieję, że szczera i oddana wiara i nadzieja wciąż oddziaływane na zwykłych ludzi.

 

Gdybyście zobaczyli moją Biblię, być może nie zrobiłaby na was wielkiego wrażenia: – To ma być Biblia papieża? Taka stara, zniszczona książka! Moglibyście podarować mi nową, na przykład taką za tysiąc dolarów, ale ja bym jej nie chciał. Bardzo kocham moją starą Biblię, która towarzyszyła mi przez połowę życia. Była świadkiem moich największych radości i bywała też mokra od moich łez. Jest moim najdroższym skarbem. Żyję nią i nie oddałbym jej za nic w świecie.

Księga ognia

 

W Legimi znajdziesz więcej książek o Papieżu oraz autorstwa zmarłego niedawno Papieża Franciszka w kolekcji In memoriam – Papież Franciszek.

 

Ta książka rozprawia się z najczęściej powtarzanymi przekonaniami o religii, świętych tekstach, pismach i obyczajach religijnych różnych kultur. Autorzy, z dużą erudycją i szacunkiem, pokazują, jak wiele z tego, co wiemy o religii, pochodzi z uproszczeń lub nieporozumień. Idealna pozycja dla tych, którzy szukają odpowiedzi na trudne pytania i chcą spojrzeć na duchowość z innej perspektywy.

 

Większość ludzi sądzi, że całkiem dobrze wie, czym jest religia. Większość tej większości wyrosła w określonej tradycji religijnej i tę właśnie tradycję uznaje za ogólny model tego, czym religia jest. Gdy stykają się z innym wyznaniem, wyszukują przede wszystkim (często powierzchownie) podobieństwa do własnego, a znalazłszy je, uznają to za potwierdzenie swych „religioznawczych” kompetencji. Innymi słowy — własna religia jest dla ludzi modelem, a może raczej stereotypem wszystkich innych. Problem w tym, że religii było w historii naszego gatunku bardzo wiele, a nawet dziś, jak podaje World Christian Encyclopedia (Barrett et al., 2001, vi), jest ich ponad dziesięć tysięcy (może przypomnijmy na wszelki wypadek, że czterdzieści parę tysięcy denominacji chrześcijańskich encyklopedia ta zalicza do jednej religii!) i bardzo się one od siebie różnią.

50 mitów o religiach

 

Zainteresowaliśmy Cię? Sięgnij po tę i inne pozycje, które są dostępne dla czytelników Legimi w naszym katalogu.

Czy książka może być kryształową kulą? Nikt nie wie jak będzie wyglądać przyszłość, ale Hubert Kęska odważył się postawić kilka tez i zaprezentować, jak świat naszych dzieci może wyglądać. Naukowcy nie po raz pierwszy przewidują, w którą stronę świat popędzi, a sam autor tak mówi o swoich opowieściach: Jesteś w miejscu, w którym fantastyka styka się z futurologią, wyobrażenia z rzeczywistością, a mgliste wizje z twardymi danymi.

Lektura może być kontrowersyjna, a momentami nawet niełatwa, pamiętajmy jednak, że to jaki świat (i duchowość) zostawimy przyszłym pokoleniom, zależy od nas, tu i teraz.

 

Zupełnie nieoczekiwanym następstwem promowania indywidualności jest tworzenie zbiorowości. Zbiorowa moda na oryginalność powoduje wytworzenie społecznych modeli i wzorów. To sprawia, że generalnie wszyscy lubimy to samo i wyglądamy podobnie. Żywimy się w sieciówkach, mamy meble z Ikei, a lada moment będziemy mieli podobne składane domy. Czy jeśli wszyscy będziemy takimi samymi artystami, nie poczujemy się nad wyraz przeciętnie?„Nie wierzę w profesjonalizację wszystkich ludzi na wszystkich polach, nawet w przy-szłości. Przejdziemy raczej przez zbiorowy proces ustalania nowego standardu średniości. Ty będziesz bardziej zadowolony z obrazów, które namalowałeś z SI, niż z tych, które stworzyłeś sam” – prognozuje w publikacji „Sztuczna inteligencja. Nieludzka, arcyludzka” Aleksandra Przegalińska.

Możliwe, że dzięki SI będziemy robić większość rzeczy lepiej niż teraz. Czy przy płynącej z tego satysfakcji nie poczujemy jednak, że stopniowo wycofujemy się ze świata?

Świat naszych dzieci. Tom 3. Duchowość i religia

W Legimi masz dostęp do wszystkich pozycji w tej serii – zapraszamy do lektury całego cyklu, jak i pojedynczych pozycji, które są dostępne w abonamencie.

 

Nie tylko powaga, ale i śmiech są częścią życia Kościoła. Znani i lubiani księża dzielą się anegdotami, zachowaniami i sytuacjami, które pokazują, że także duchowni mają poczucie humoru – często bardzo celne. Idealna lektura, która pokazuje duchownych z mniej poważnej strony – dla odprężenia i dystansu.

Miejscem, w którym wskrzesza się człowieka i jego radość, jest konfesjonał.

Pamiętam, kiedyś siedzę w konfesjonale… Przychodzi chłopak z dziewczyną, obydwoje nosy na kwitnę, że się człowiekowi odechciewa… No i w końcu ona mówi:

– To idź ty.

– Nie, to ty idź pierwsza.

– Idź ty.

A po spowiedzi?

Klęczą, patrzę na nich – biorą się za ręce i uśmiechają się do siebie. Zmartwychwstali! Dzięki sakramentowi pojednania! (Dlatego właśnie uparcie twierdzę, że najlepszym gabinetem kosmetycznym jest – Drogie Czytelniczki i Drodzy Czytelnicy też – konfesjonał. To jest cudowny kosmetyczny gabinet – całkowicie za darmo, a przywraca istotę szczęścia).

Tak więc będziemy Wam na żywo relacjonować, co tam słychać za murami plebanii, jakie tam się rzeczy dzieją, że ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało…

Czarny humor, czyli o Kościele na wesoło

 

Masz ochotę na kolejne nietuzinkowe anegdoty? Ebook „Czarny humor, czyli o Kościele na wesoło” czeka na Ciebie w abonamencie Legimi.

Ta książka to próba otwartej rozmowy o tym, co boli – o Kościele, który czasem najprawdopodobniej zapomina o tych, którzy najbardziej potrzebują miłości i akceptacji. Wiadomość, która płynie z rozmów bp. Ważnego, to apel o pokorę, empatię i otwartość.

 

Trzeba przy­znać, że słowa Je­zusa: „Idź, sprze­daj wszystko, co masz, i roz­daj ubo­gim […]. Po­tem przyjdź i chodź za Mną” to rze­czy­wi­ście wy­soko po­sta­wiona po­przeczka.

Przy­znaję, że kie­dyś w tym frag­men­cie Ewan­ge­lii cze­goś mi bra­ko­wało; za­sta­na­wia­łem się, co Je­zu­sowi „nie wy­szło”. Może żą­dał od mło­dzieńca za dużo? Może le­piej nie sta­wiać tak wy­so­kich wy­ma­gań? Na szczę­ście mamy rów­nież frag­ment z Dzie­jów Apo­stol­skich, w któ­rym Bar­na­bas – jego imię ozna­cza „Syn Po­cie­sze­nia” – sprze­daje całą zie­mię, jaką po­siada (por. Dz 4,37), i do­łą­cza do Ko­ścioła. Słowa Je­zusa są więc moż­liwe do re­ali­za­cji! Mło­dzie­niec z Ewan­ge­lii od­szedł smutny, bo nie stać go było na ra­dy­kalną zmianę. A jed­nak jest też hi­sto­ria Bar­na­basa – czło­wieka, który na­prawdę wy­peł­nił to, do czego we­zwał go Je­zus, i w ten spo­sób zna­lazł praw­dziwe szczę­ście. Sta­nowi on praw­dziwy przy­kład tego, że każdy z nas nosi w so­bie zdol­ność do prze­miany ży­cia.

Bóg odrzuconych. Rozmowy o Kościele, wykluczeniu i pokonywaniu barier

 

O kim Kościół pamięta, a o kim zapomina? Dlaczego tak wielu ludzi nie zgadza się z kościelnym punktem widzenia na kwestię aborcji? Jak prowadzić dialog ze środowiskami LGBTQ+?

Ta książka pozwoli Ci zagłębić się nie tylko w kwestie wiary, ale również w aktualne problemy współczesnego świata. Możesz ją znaleźć w naszym katalogu ebooków.

 

Psychologia i religia rzadko bywają łączone, a jednak określa nas jedno i drugie. Ta książka podejmuje temat relacji między wiarą a psychiką, duchowością a emocjami. Rozmowa z jezuitą i psychoterapeutą to cenna refleksja dla wszystkich, którzy wierzą – i dla tych, którzy wciąż się wahają.

 

Łączysz dwa światy: duchowy i psychiczny. A dla wielu to jedno.

Kiedy na początku pytam osobę, dlaczego przyszła akurat do mnie, słyszę zwykle dwa rodzaje odpowiedzi: „Ksiądz mnie lepiej zrozumie” albo „Ksiądz nie będzie mi zalecał czegoś, co jest sprzeczne z nauką Kościoła”. Niektórzy uważają bowiem, że ich problemy muszą się wiązać z ich wiarą, albo boją się, że świecki terapeuta narzuci im rozwiązanie niezgodne z wyznawanym przez nich światopoglądem. Obawiają się na przykład — zwłaszcza kiedy to dotyczy problemów małżeńskich — że świecki terapeuta zaleci im rozwód albo zasugeruje coś w sferze seksualnej, do czego nie mają przekonania albo czego się wręcz boją. Myślą — od strony pozytywnej — że skoro jestem i księdzem, i terapeutą, to pomogę im zrozumieć powiązanie problemów z wiarą albo rozgraniczyć te dwie sfery, a od strony negatywnej —że nie będę sugerował czy zalecał takich rozwiązań, które mogłyby doprowadzić u nich do kryzysu związanego z wiarą czy miejscem w Kościele albo wyrzutów sumienia.

No i są oczywiście tacy, którzy szukają ze mną kontaktu, bo wydaje im się, że jestem „księdzem liberałem”, otwartym, o nowoczesnych poglądach, a na dodatek jestem psychoterapeutą i psychologiem. I dzięki temu nie potraktuję ich w taki sposób, w jaki potraktowali ich inni księża, będę więc bardziej wyrozumiały albo wręcz ugodowy.

Kościół na kozetce

 

Czy psychologia jest wrogiem wiary?

A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Ciekawe podejście duchownego-psychologa do kwestii wiary oraz próba odpowiedzenia na zagadnienie czy relacje między psychologią o religią muszą być skomplikowane.

Jeżeli chcecie oderwać się od duchowych analiz i oddać się fikcyjnym wydarzeniom – zapraszamy na sensacyjną przygodę – oto thriller, który dzieje się w świecie kościoła i tajemnic, które skrywa Watykan. Intryga, napięcie, śmierć i historia, która mogłaby wydarzyć się naprawdę. Sensacyjna literatura osadzona w realiach duchowości i religii.

Do pokoju wszedł nagle młody mężczyzna w spodniach od dresu i koszulce z napisem „O+CHU+J – Oficjalni Chuligani Jezusa – Szatan to Pała!”. Miał najwyżej trzydzieści lat i delikatną urodę w stylu Leonarda di Caprio, która bezspornie świetnie komponowała się z sutanną. Gosposia spojrzała na niego z dezaprobatą.

– Ksiądz niech też siada. Kto to widział dopiero na obiad wstawać. Grzech lenistwa.

– Eeee tam.

– Gościa mamy – powiedziała z wyraźną naganą w głosie. – Nie wypada tak.

Chłopak obrzucił Kosmę spojrzeniem błękitnych oczu. Uśmiechnął się lekko, nalał sobie do szklanki kompotu z dużego dzbanka.

– Gościa? – zapytał z nutą ciekawości.

– A tak, gościa – odpowiedziała gospodyni. Proboszcz milczał, jakby nie zauważając całej sytuacji.

– Też na wakacje przyjechał?

– Nie, zje z nami, powie, co tam w świecie słychać.

– Niech Lucynka da spokój, wieści ze świata to teraz w telewizji są, w internecie.

– W telewizji to mówią to, za co im płacą – obruszyła się gosposia. – A jak ludzie przyjadą, siądą, zjedzą, napiją się, to i mówią, jak jest. Z pełnym brzuchem łatwiej się rozprawia o problemach tego świata.

Wnyki. Kościół Chrystusa Mściwego

Ten i inne kryminały i thrillery znajdziesz w abonamencie Legimi.

Konklawe to nie tylko historyczne wydarzenie w Rzymie, ale i pretekst do głębszej refleksji – nad nauką Kościoła, pontyfikatem, nad sobą i swoim miejscem w świecie.

Te książki pomagają spojrzeć w głąb – nie tylko Watykanu, ale i własnej duszy a nawet zadbają o pogodę ducha. Zapraszamy do odkrywania tych i kolejnych pozycji w Legimi.

Kategorie: