Regularny Przegląd Półki, czyli nowości czerwca

Agnieszka Błaszczyk 05.07.2025

Wakacyjna lista książek do czytania

Czerwiec to idealny moment na skompletowanie wakacyjnej listy lektur, które umilą urlopowe wieczory i wypełnią dni letnią przygodą. Wśród nowości czerwca wyselekcjonowaliśmy te tytuły, które zachwycają oryginalną fabułą, mistrzowskim warsztatem i reprezentują różne gatunki. Oto najlepsze książki, które powinny znaleźć się na waszym czytniku tego lata.

Polskie lato bywa kapryśne, a nie ma nic gorszego jak deszczowy dzień bez książki. Dlatego warto się zawczasu się przygotować i wrzucić na wirtualną półkę ciekawe tytuły, zarówno na leniwe dni na plaży, jak i zachmurzone wieczory na kanapie. Jak co miesiąc zrobiliśmy przegląd półki z nowościami i wybraliśmy dla was najlepsze książki czerwca.

Zagadki podziemi, jaskiń i małych zamkniętych społeczności. Losy bohaterów, uwikłanych w sieć intryg i kłamstw oraz detektywi, którzy zrobią wszystko, by wytropić mordercę. Z tymi kryminałami letnie wieczory będę pełne emocji.

Krzysztof Piersa, „Riese. Tajemnica Gór Sowich”, Initium

Kompleks Riese w Górach Sowich wciąż rozbudza wyobraźnię pisarzy i pisarek. Tym razem to Krzysztof Piersa, autor powieści fantasy oraz książek kryminalno-sensacyjnych, zaprasza nas w te tajemnicze podziemia.

W powieści Riese. Tajemnica Gór Sowich „Olbrzym” stanie się scenografią dla okrutnych zbrodni. Pierwszą ofiarą jest Róża Hochberg, samozwańcza dziedziczka zamku Książ, potem znika detektyw, który chciał rozwiązać zagadkę.

Czy byłej policjantce, przewodnikowi z obsesją na punkcie wojny oraz preppersowi, wierzącemu w teorie spiskowe, uda się złapać mordercę?

Merryn Allingham, „Morderstwo na wzgórzu”, tłumaczenie Ewa Ratajczyk, Mando,

Jaką zagadkę kryminalną będzie musiała tym razem rozwiązać nasza ulubiona księgarka Flora Steel? Autorka cyklu Merryn Allingham postawiła przed swoją bohaterką i jej niestrudzonym towarzyszem pisarzem kryminałów Jackiem Carringtonem nie lada wyzwanie.

Kto zabił Percy’ego, jednego z mieszkańców wioski? Lista podejrzanych jest długa, a bohaterowie podczas śledztwa wpadną w sieć intryg i niedomówień. Czy i tym razem uda im wytropić mordercę?

Klaudia Muniak, „Drugie dno”, Czwarta Strona

Klaudia Muniak, specjalistka od medycznych thrillerów, powieścią Drugie dno udowadnia, że znakomicie radzi sobie także w bardziej klasycznych kryminalnych opowieściach. Tym razem serwuje nam historię o ratowniczce górskiej Marietcie Wejman, która zostaje zaangażowana w śledztwo w sprawie dwójki braci, z których jeden zginął w wypadku w jaskini Studnia Szpatowców w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Warto sięgnąć po ten kryminał, nie tylko ze względu na intrygująca zagadkę kryminalna i ciekawy wątek medyczny, lecz dla także dla ciekawie i realistycznie przedstawionej pracy jurajskiej grupy GOPR.

Mocny polski debiut, opowieść o dorastaniu w dystopijnym świecie i epicka historia rozpisana na kilku planach czasowych – te trzy powieści łączy literacka finezja, odważna forma i zniewalający język. Każda z nich oferuje coś wyjątkowego: głęboką refleksję nad wolnością, niepokojącą wizję przyszłości czy baśniowy rozmach narracji. Jeśli szukacie książek, które nie tylko opowiadają historie, ale i zachwycają stylem, pobierzcie te trzy na wirtualną półkę.

Zofia Lorek, „Stany przejściowe”, Drzazgi

Intrygujący debiut Zofii Lorek, wydany przez Drzazgi to opowieść o młodej kobiecie, poszukującej szczęścia, w rzeczywistości, która stale podkłada jej nogi. Pewnego dnia, kiedy próbuje dotrzeć do pracy, nagle myli drogę, gubi się na doskonale znanej trasie. A potem już przestaje chodzić do biura i jej świat rozpada się na kawałki.

Ile trzeba poświęcić, by żyć po swojemu? Czy z systemu da się uciec, a jeśli tak, to kosztem jakich wyrzeczeń? I czym są tytułowe Stany przejściowe? Powieść dla lubiący ambitną młodą prozę, która nie daje prostych odpowiedzi.

Juliana Javierre, „Plaga”, tłumaczenie: Agata Ostrowska, Art Rage

Dystopijna opowieść o dorastaniu w świecie, toczonym przez kolejne plagi. 15-letnia Emilia, mieszkająca na Sopindze połknęła muchę. A przynajmniej tak jej się wydaje. Na jej miasteczko spada plaga tych owadów, mieszkańcy cierpią na biegunki i bóle brzucha, a ona jest przekonana, że połknięta przez nią mucha złożyła w jej ciele jaja.

Dystopijna wizja Juliany Javierre uderza plastycznością opisów i pozwala na wielość interpretacji.

Eli Shafak, „Tam na niebie są rzeki”, tłumaczenie: Natalia Wiśniewska, Wydawnictwo Poznańskie

Trzy plany czasowe, troje bohaterów i jedna kropla wody, od której wszystko się zaczyna. Nowa powieść Eli Shafak zachwyca epickim rozmachem, wielością tematów, pełnym metafor bogatym językiem i baśniową estetyką.

W książce Tam na niebie są rzeki poznacie historię Artura, chłopca o genialnej pamięci, Narin – jazydkę cierpiąca na rzadką chorobę słuchu i Zaleekah, która przeprowadziła na łódź na Tamizie. Co ich łączy? Odkryjcie to sami!

Jedno spojrzenie i świat w jednej chwili zmienia się bezpowrotnie. Przed wami trzy letnie opowieści o miłości – od iskier pierwszego zauroczenia, przez przewrotną przemianę niechęci w uczucie, aż po baśniowe uniesienia splecione ze słowiańską mitologią. Zanurzcie się w tych powieściach, a tegoroczne wakacje zamienią się w niezapomnianą podróż w głąb serca.

Ava Avery, „(Don’t) touch the boss”, Labreto

Szybkie samochody, wielkie pieniądze i nienawiść, która zmienia się w miłość. Kolejna część serii Titan Racing, po którą bez obaw możecie się sięgnąć, nawet jeśli nie czytaliście poprzedniej powieści Avy Avery, wydanej przez Labreto.

W Don’t touch the boss poznamy bliżej Riley, rzeczniczkę prasową firmy oraz legendarnego kierowcę Tytanów – Il Diavlo. Enemies to lovers w najlepszym wydaniu. Powieść gorąca, zabawna, idealna na urlop.

A.P. Mist, „The Moon Screams. Bracia Ashworth #2”, Moje wydawnictwo

Alex, młodszy z braci Ashworth, po 10 latach od dramatycznych wydarzeń, które na zawsze zmieniły jego życie, budzi się w szpitalu po kolejnej operacji i widzi oczy, w których kiedyś się zakochał.

Ona 10 lat temu była wolontariuszką, która odrzuciła jego zaloty, dziś jest już lekarką, z pozoru poukładaną, twardo stąpającą po ziemi kobietą. Pozory mogą jednak mylić.

The Moon Screams. Bracia Ashworth #2 to opowieść o miłości od pierwszego wejrzenia, lęku przed zaangażowaniem i traumie, którą można pokonać, dzięki wsparciu ukochanej osoby.

Anna Krzysteczko, „Słowiańska krew”, Szara Godzina

Anna Krzysteczko w Słowiańskiej sadze przenosi nas na Żywiecczyznę XIII w. i snuje opowieść o charyzmatycznym zakonniku Samborze i młodej dziewczynie Żywce, których losy splotły się pewnego razu pod kapliczką św. Krzyża.

Słowiańska krew to opowieść o bolesnej przeszłości, ludzkich namiętnościach i cienkiej granice między rzeczywistością i magią. Doskonała propozycja dla czytelników lubiących powieści historyczne i słowiańskie klimaty.

Ważna książka reportażowa, dająca do myślenia pozycja autobiograficzna i przewodnik po pełnych mrocznych tajemnic podziemiach europejskich miast. Takie perełki wybraliśmy dla Was wśród czerwcowych nowości non fiction.

Joanna Lamparska, Piotr Kałuża, „Miasta do góry nogami”, Word Audio Publishing International

Jeśli macie żyłkę odkrywcy, lubicie zwiedzać nieoczywiste turystyczne atrakcje, fascynują Was podziemia i tajemnicze tunele, to książka dla Was.

Miasta do góry nogami Joanny Lamparskiej i Piotra Kałuży odsłaniają przed nami sekrety i mroczne historie ukryte w podziemiach min. takich miast jak: Berlin, Edynburg, Paryż czy Rzym.

Phil Elwood, „Jak doradzałem dyktatorom”, tłumaczenie: Adam Tuz, Filia

Jak doradzałem dyktatorom to książka, która wprowadza nas za kulisy wielkiej światowej polityki. Autor, Phil Elwood, doradzał m.in. Muammarowi Kaddafiemu, Baszszarowi al-Asadowi i rządowi Kataru.

Jako specjalista od PR-u tworzył dla nich strategie komunikacji, pomagał ukrywać zbrodnie i mydlił oczy mediom. Fascynująca lektura nie tylko dla zainteresowanych politycznym PR.

 Buszra Al-Maktari, „Co zostawiliście za sobą? Głosy z kraju zapomnianej wojny”, tłumaczenie: Hanna Jankowska, Art Rage

Wydawnictwo Art Rage to już właściwie synonim dobrej literatury. Tym razem z jego katalogu wybraliśmy przejmujący reportaż o okrucieństwie i niesprawiedliwości wojny.

Wojna w Jemenie, która wybuchła 11 lat temu pochłonęła już 150 tysięcy ludzkich żyć. Kolejnych 200 tysięcy osób umarło z powodu głodu, będącego wynikiem konfliktu.

W reportażu, Buszry Al-Maktari, znajdziemy relacje ofiar z obu stron barykady, poruszające opowieści ludzi, żyjących w środku działań wojennych, za które nie odpowiadają i na które nie mają wpływu.

Miłośnicy fantasy mogą odetchnąć – tuż przed wakacjami ukazała się piąta część ukochanej serii Samanthy Shannon, która wreszcie odsłania dalsze losy bohaterów cyklu Czas żniw. Dla fanów dystopii i sci-fi mamy mroczną wizję świata rządzonego przez sztuczną inteligencję: w powieści Macieja Libery dowiecie się, dlaczego po wielkiej wojnie ludzie powierzyli władzę systemowi Echo. A jeśli zatęsknicie za klasyką, sięgnijcie po opowiadania prekursora gatunku, H.P. Lovecrafta.

H.P. Lovecraft, „Przyszła na Sarnath zagłada”, tłumaczenie: Noemi Cis, Wydawnictwo Błysk

Klasyka się nie starzeje. Warto do niej wracać, by wiedzieć, gdzie leżą początki naszego ulubionego gatunku. Wydawnictwo Błysk postanowiło przypomnieć nam 5 znakomitych opowiadań H.P Lovecrafta, prekursora fantastyki naukowej, weird fiction i horroru.

Prawdziwa uczta nie tylko dla czytelników grozy. Czeka Was mnóstwo niezapomnianych wrażeń i radość dla wyobraźni, podróżującej w najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy.

Samantha Shannon, „Mroczne lustro (The Bone Season #5)”, tłumaczenie: Maciej Pawlak, Sylwia Chojnacka, Ewelina Zarembska, SQN

Piąty tom serii Czas Żniw, wyczekany i wytęskniony przez fanów i fanki porywającego dystopijnego cyklu fantasy.

W Mrocznym lustrze poznamy dalsze losy Paige Mahoney, która po raz pierwszy od ponad dekady opuszcza Republikę Sajonu — lecz nie ma pojęcia, jak trafiła do wolnego świata. Pół roku jej życia zniknęło bez śladu z pamięci. W drodze powrotnej trafia do Wenecji, gdzie odkrywa niebezpieczny sekret — taki, który może odmienić bieg wojny między ludźmi a Refaitami. Zanim będzie mogła wrócić do Londynu, musi pomóc Programowi Domino w rozwikłaniu mrocznej Operacji Brzuchomówca.

Szybko okazuje się, że jedyna osoba zdolna przywrócić jej wspomnienia — Arcturus Mesarthim — może być zarazem kluczem do ocalenia Włoch. Samantha Shannon w najwyższej formie.

 Maciej Libera, „Echo”

Maciej Libera w powieści Echo kreuje przerażającą wizję przyszłości. Po wielkiej wojnie cywilizacja upadła, panuje chaos, a ludzie postanowili oddać władzę sztucznej inteligencji, która ma odbudować świat. System jednak wymknął się spod kontroli.

W rzeczywistości, w której człowiek jest tylko cieniem dawnego siebie, znajdują się jednak buntownicy, tęskniący za przeszłością i mający nadzieję na przywrócenie dawnego porządku.

Przyjaźń, miłość, pierwsze poważne wybory i lęk przed zmianami – to tematy, poruszane w trzech zupełnie różnych, a zarazem równie porywających historiach dla młodzieży. Te nowości nie tylko wzruszą do łez i rozbawią, ale też skłonią do refleksji nad trudami dorastania.

Adriana Mather, „Sztuka zrywania”, tłumaczenie: Monika Bukowska, Wydawnictwo Kobiece

Przyjaciele Augustin i Valentine prowadzą agencję, która pomaga rozbijać niedobrane związki. Na zlecenie zatroskanych rodziców przyjmują fałszywe tożsamości, wkradają się w życie zakochanych i robią wszystko, by doprowadzić do ich zerwania.

Interes idzie dobrze do momentu, kiedy Augustin, nie wierzący w miłość, poznaje Elle, której dotyczy kolejne zlecenie. Zakochanie? Według niego to bzdura. Ale przy tej dziewczynie, dzieje się z nim coś dziwnego. W jego głowie coraz częściej pojawia się pytanie: A co, jeśli nie każda historia kończy się złamanym sercem?

Adriana Mathernapisała uroczą książkę o przyjaźni, miłości i o tym, jak ważna jest szczerość w ludzkich relacjach.

Katarzyny Grabowskiej, „Gwieździste niebo nad nami. Tom 1: Perseidy”, brats

Zmiany są trudne i nie zawsze jesteśmy na nie gotowi, ale czasami są nam potrzebne. Siedemnastoletniej Nelce trudno pogodzić się z rewolucją, jaka wydarzyła się w rodzinie i przeprowadzką z rodzinnego miasta w Bieszczady. Wszystko jest dla niej nowe i nieznane.

Wkrótce jednak dziewczyna poznaje Adama, szkolnego prymusa i jego brata Matiego, rockowego muzyka, którzy pomogą się jej odnaleźć w nowym miejscu, ale jednocześnie wprowadzą zamęt w sercu.

Gwieździste niebo nad nami. Tom 1: Perseidy to powieść dla wszystkich zagubionych romantycznych młodych czytelników, marzących o znalezieniu bratniej duszy.

Martyna Pustelnik, „Prawie jak w książkach”, Wydawnictwo Kobiece

Wiadomo nie od dziś, że przeciwieństwa się przyciągają. Nic więc dziwnego, że siedemnastoletnia Clementine, autorka bestsellerowej powieści o miłości, spotkała na swej drodze Theodore’a, chłopaka gardzącego romansami.

Czy z tej mieszanki niechęci, sarkazmu i nieoczekiwanych rozmów i słów wyrośnie coś, czego żadne z nich się nie spodziewało?

Prawie jak w książkach polecamy czytelnikom, szukającym w literaturze bezpiecznej przystani i nadziei, że prawdziwa miłość naprawdę istnieje.

Od najmłodszych lat Po wysłuchaniu naszych propozycji dzieci nie będą mogły się oprzeć pokusie sięgnięcia po nowe opowieści. Wybrane tytuły łączą w sobie to, co młodzi czytelnicy cenią najbardziej: porywające przygody, intrygujące tajemnice, magię i fantastyczne istoty.

 Patrycja Południkiewicz – Kędzior, „Szwendarri 2: Hiszpański temperament i za małe skarpety”, Labreto

A teraz zapnijcie pasy, bo ruszamy na wspaniałą wyprawę. Szwendarri, czyli żółty samochód o szalonym temperamencie, zaprasza Was na II serię swoich przygód. Wraz z Majką, Olusiem, ich rodzicami i panią Stefanią odwiedzicie wiele ciekawych miejsc i wspaniale spędzicie czas.

Przygody Szwendarri możecie poznać w formie e-booka albo audiobooka w znakomitej obsadzie. Wspaniała przygoda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

 Małgorzata Rogala, „Gosia i Janek. Tajemnicze kamienie”, Skarpa Warszawska

Małgorzata Rogala, mistrzyni kryminału, tym razem zabiera nas w świat stworzony dla nieco młodszych czytelników. Bliźnięta Gosia i Janek wakacje spędzają w Pełni, małej miejscowości położonej wśród lasów.

Początkowo rodzeństwo jest przekonane, że czeka ich najnudniejsze lato w życiu. Szybko okazuje się jednak, że nie tylko nad morzem czy w górach można przeżyć wspaniałą wakacyjną przygodę.

 Nathaniel Hawthorne, „Opowieści z zaczarowanego lasu. DZIECIĘCY RAJ”, Wydawnictwo Buka

Wydawnictwo Buka zaprasza dzieci do tajemniczego, zaczarowanego lasu, zamieszkanego przez nimfy, fauny, bogów i herosów.

Dziecięcy raj otwiera serię Mity greckie, na którą składa się 12 mitologicznych opowieści Nathaniela Hawthorne’a w interpretacji aktorskiej Krzysztofa Tyńca, wzbogaconej oryginalnym muzycznym tłem.

„Opowieści z zaczarowanego lasu” na pewno rozbudzą u najmłodszych ciekawość kulturą antyczną.

21 świetnych książek. 21 fascynujących historii. 21 powodów, by czytać z Legimi. Życzymy Wam wspaniałych urlopowych i wakacyjnych lektur.

Bądźcie na bieżąco z najciekawszymi nowościami, śledząc cykl Regularny Przegląd Półki. Poniżej znajdziecie wersję wideo – nie zapomnijcie zasubskrybować kanału! 🙂