Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Czeka Cię zabieg implantologiczny albo już jesteś po wszczepieniu implantu? Chcesz wiedzieć, jak wspomóc gojenie się i zapobiegać powikłaniom po wszczepieniu implantów zębów? Potrzebujesz wskazówek dotyczących diety po zabiegu? Chcesz wiedzieć, jakich błędów uniknąć, aby implant nie wypadł po latach?
Ten eBook, to odpowiedź na Twoje potrzeby! To pierwsza taka publikacja na rynku uwzględniająca rolę diety, suplementacji i stylu życia podczas leczenia implantologicznego.
Niezależnie od tego, jak bardzo skomplikowany zabieg Cię czeka, odpowiednie przygotowanie i prawidłowe odżywianie może istotnie skrócić czas regeneracji, zminimalizować ból w trakcie leczenia i wydłużyć stabilność implantu.
Co znajdziesz w środku?
Sugerowaną listę badań do wykonania przed zabiegiem
Wskazówki jak dobrać suplementację do swoich wyników badań
Listę polecanych suplementów i zalecane dawkowanie
Kody rabatowe do polecanych suplementów i badań krwi
3 jadłospisy: dieta w dniu zabiegu, dieta płynna, dieta miękka
Wygodne listy zakupów, które ułatwią Ci przygotowanie posiłków
Gotowe zamienniki dań i przekąsek, które możesz kupić w sklepie lub przez Internet
Zalecenia dietetyczne po zabiegu stomatologicznym
Ponad 120 stron wiedzy opartej na najnowszych badaniach naukowych!
Z tym przewodnikiem przygotujesz się do zabiegu, zoptymalizujesz dietę i suplementację oraz zadbasz o właściwą pielęgnację w okresie rekonwalescencji.
Dowiedz się, w jaki sposób możesz wspomóc i poprawić wyniki leczenia implantologicznego. Porady zawarte w eBooku są oparte na najnowszych badaniach naukowych oraz długoletniej praktyce klinicznej, dzięki czemu masz pewność, że otrzymujesz sprawdzone informacje. Unikniesz błędów dietetycznych i suplementacyjnych, które mogą opóźnić proces rekonwalescencji. Dowiesz się, dlaczego odpowiednia dieta i suplementacja mają kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu implantologicznego, zapewniając optymalny powrót do zdrowia i uniknięcie powikłań. Poznasz czynniki związane ze stylem życia, takie jak higiena jamy ustnej, nawodnienie i sen, które mogą znacząco wpłynąć na regenerację po zabiegu.
Przeczytaj i ciesz się całkiem zdrowym uśmiechem na lata!
Czego dowiesz się z eBooka?
jakie zagrożenia zdrowotne wpływają na stabilność implantów.
jakie są normy funkcjonalne wyników badań, które mają wpływ na przebieg leczenia.
jak dobierać suplementację do swoich wyników badań.
jakie suplementy wpływają na szybszą regenerację i mniejszy ból po zabiegu.
jaka dieta przyspiesza proces gojenia implantów
jak posiłki wspierają regenerację po zabiegu i jak je przyrządzić
jakie są gotowe zamienniki posiłków
jak uniknąć błędów dietetycznych i suplementacyjnych, które mogą opóźnić proces rekonwalescencji.
co możesz zrobić, aby szybko zregenerować się po zabiegu.
O Autorce
Karolina Rybarska - jestem dietetykiem klinicznym z całkiem zdrowym podejściem do diety. W swojej wieloletniej praktyce zawodowej zauważyłam, że optymalizując funkcjonowanie jamy ustnej i odpowiednio się odżywiając, można poprawić praktycznie każdy aspekt naszego zdrowia.
W wieku 30 lat założyłam aparat ortodontyczny, mimo że moje zęby były wizualnie proste. Powodem było to, że jako dziecko miałam wyrwany ząb, co powodowało krzywienie się zębów, trudności z gryzieniem, wzdęcia, niedobór żelaza i problemy z tarczycą.
Na własnym przykładzie przekonałam się, że samo leczenie stomatologiczne nie wystarczy, jeśli mamy problemy ze zgryzem lub innymi dolegliwościami jamy ustnej, takimi jak próchnica czy paradontoza. Leczenie zębów wymaga również odpowiedniej diety i suplementacji.
To doświadczenie skłoniło mnie do zgłębiania tematu oddziaływania stomatologii i dietetyki. Jako jedna z pierwszych w Polsce, zaczęłam mówić o dietetyce stomatologicznej.
Jestem autorką pierwszego w Polsce szkolenia pt. „Dlaczego współczesna implantologia nie może się obejść bez dietetyka?", które przeprowadziłam dla stomatologów zrzeszonych w klubach ITI Polska. Napisałam także pierwszy w Polsce kompleksowy poradnik dotyczący żywienia, suplementacji i stylu życia przy zabiegach implantologicznych.
Moim głównym celem zawodowym jest zwiększenie świadomości na temat dietetyki stomatologicznej, ponieważ zdrowie zaczyna się w naszej jamie ustnej.
Opinie
Każdy zabieg chirurgiczny (więc również implantologiczny) jest urazem dla organizmu i wywołuje stan zapalny z nim związany. Warto więc przygotować do niego pacjenta aby zoptymalizować proces regeneracji i uniknąć powikłań. Dzięki wdrożeniu w życie kompleksowej wiedzy, bazującej na najnowszych doniesieniach, której dostarcza nam, implantologom, e-book mgr Karoliny Rybarskiej, możemy korzystnie wpłynąć na proces gojenia, jak również całościowe funkcjonowanie organizmu. Z e-booka dowiemy się jakie badania zlecić pacjentowi przed zabiegiem, jak je interpretować i jaką suplementację i dietę wprowadzić, aby leczenie przebiegało bezproblemowo. Nie spotkałem się dotąd z publikacją, która tak dokładnie, a zarazem praktycznie podchodzi do problematyki, która przez lekarzy (i to nie tylko stomatologów) często traktowana jest bardzo powierzchownie lub wręcz zupełnie pomijana. Zdecydowanie polecam!!!
dr n. med. lek. dent. Robert Łyszczarz
Gdy kilka lat temu poznałam Karolinę i rozszerzyłam moją wiedzę chirurgiczną, periodontologiczną i implantologiczną o dietetykę kliniczną, rezultaty moich zabiegów stały się imponujące. Pacjenci przed dużymi zabiegami mają zalecany pakiet badań i w przypadku zaburzeń wyników, dobieramy odpowiednie leczenie lub suplementację. Uzyskujemy bardzo przewidywalne rezultaty gojenia. I to wszystko dzięki profesjonalnej współpracy lekarz-dietetyk. Prowadząc szkolenia dla lekarzy, Karolina napisała również eBooka dla Was, nasi pacjenci. To bardzo wartościowe źródło wiedzy poparte najnowszą literaturą. Od teraz Wy też będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę przygotowując się do naszych wspólnych przygód zabiegowych.
PS. Rosół kolagenowy jest podstawą diety moich pacjentów!
lek.dent., MSC. Maja Danecka-Pasieka
„Dieta i suplementacja przy wszczepieniu implantów zębowych” autorstwa dietetyk klinicznej Karoliny Rybarskiej jest to e-book, który niewątpliwie stanowi swoistego rodzaju przewodnik dla pacjentów przygotowujących się do zabiegu wszczepienia implantów. Jest to dotychczas pierwsza tego typu publikacja na rynku, która uświadamia, jak ważnym aspektem jest wsparcie dietetyczne oraz suplementacyjne pacjentów oczekujących na zabiegi chirurgii stomatologicznej. Oferowany e-book w sposób kompleksowy, merytoryczny, obszerny oraz przystępny dla pacjenta wskazuje jak wesprzeć cały organizm przed zabiegiem implantacji, w trakcie oraz po zabiegu. Przejrzystość treści, jak również spójne zalecenia stanowią kompendium użytecznej wiedzy i otwiera nowy rozdział współpracy lekarzy dentystów z dietetykiem klinicznym, tak aby pacjent mógł zostać w pełni zaopiekowany okołozabiegowo. lek. dent. Katarzyna Turlej
Jestem higienistką stomatologiczną i zajmuję się pacjentami implantologicznymi od ponad 20 lat. Przygotowując pacjentów do zabiegów intuicyjnie starałam się zwracać Im uwagę na ważny aspekt, jakim jest prawidłowe odżywianie. Jednak niestety nie miałam dostępu do aż tak szczegółowych wytycznych, zarówno w zakresie żywienia, jak i suplementacji. Dzięki wspaniałej pasjonatce i fenomenalnej specjalistce Karolinie już mam! Karolina gratuluję e-booka!!! Zebrałaś w nim ogrom niezbędnej i bardzo potrzebnej wiedzy, ale mistrzostwo Twoje polega na tym, że zrobiłaś to w bardzo konkretny i przejrzysty sposób.Jestem bardzo szczęśliwa, że świat implantologii stomatologicznej ma Ciebie w swoich szeregach! Gorąco polecam i życzę miłej lektury!
lic. hig. stom. Laura Grzegółkowska
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 115
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Poznaj historię Emilii...
Emilia czeka z niecierpliwością na upragniony implant, chociaż z drugiej strony ma obawy, że będzie ją bardzo bolało, że będzie opuchnięta i nie będzie mogła nic zjeść. Trzy dni przed zabiegiem złapała lekkie przeziębienie – katar i ból gardła.
Sięga po leki przeciwzapalane, aby jak najszybciej wyzdrowieć. W dniu zabiegu czuje się już całkiem dobrze, chociaż trochę boli ją głowa. „To pewnie przez stres”, myśli sobie. Na szczęście zabieg mija bardzo szybko, bez większych komplikacji.
Ostatecznie to tylko jeden implant.
Emilia wróciła do domu i zgodnie z zaleceniami lekarza przyjęła leki przeciwbólowe i poszła spać. Po 3 godzinach obudziła się ze sporą opuchlizną oraz lekkim bólem. Wzięła kolejny lek przeciwbólowy i sięgnęła po lody, bo powoli zaczął doskwierać jej głód, a nie jadła nic od samego rana. Tabletki i lody pomogły poczuć się jej nieco lepiej, ale nadal była otępiała i bez energii. Położyła się, bo nie była w stanie zrobić nic konkretnego. Nawet czytanie książki było dla niej zbyt wymagające. Obudziła się wieczorem z ogromnym uczuciem pragnienia. Uświadomiła sobie, że od rana nic nie piła! Napiła się wody, a następnie zjadła jogurt truskawkowy. W głowie miała zalecenia lekarza, że po każdym posiłku musi przepłukać jamę ustną płynem, aby jedzenie nie zalegało ani nie sprzyjało rozwojowi bakterii. Wykonała więc wieczorną higienę, wzięła zalecony antybiotyk i poszła dalej spać.
Noc była ciężka. Mimo leków przeciwbólowych czuła przytępiony ból. Rano obudziła się ze spora opuchlizną i zasinieniem na twarzy. Wyglądała i czuła się okropnie. Cały czas była obolała i kompletnie bez energii. Nie miała też ochoty na konkretne posiłki. Lekarz zalecił jej dietę miękką, więc przez 4 kolejne dni żywiła się praktycznie lodami i jogurtami. Gotowanie jakiegoś pożywnego posiłku, np. zupy, było dla niej zbyt wymagające i czasochłonne.
Po 4 dniach poczuła się lepiej, chociaż jedzenie nadal sprawiało jej trudność. Jej dieta się nie zmieniła, nadal składała się głównie z jogurtów, musów owocowych i kanapek z miękkiej części, posmarowanych masłem lub hummusem. Tyle była w stanie zjeść.
Minął miesiąc. Opuchlizna zeszła całkowicie po ok. 7 dniach od zabiegu, a ból występował już tylko przy jedzeniu, ale pomimo to Emilia czuła się potwornie zmęczona. Na wizycie kontrolnej, przy zdjęciu szwów lekarz stwierdził, że rana dość ładnie się zagoiła, chociaż dziąsło w okolicy wszczepionego implantu było lekko zaczerwienione. Zalecono jej zwrócić szczególną uwagę na higienę i dokładne płukanie ust płynem po każdym spożytym posiłku.
Minęły kolejne 3 miesiące. Co prawda Emilia już nie czuła bólu, ale pojawiły się dziwne dolegliwości, których nie odczuwała wcześniej. Wypróżnianie stało się nieregularne – raz pojawiały się zaparcia, a raz rozwolnienia. Przytyła 3 kilogramy. Odczuwała uciążliwe drganie prawej powieki i potworne zmęczenie. Miała wręcz wrażenie takiej nieustannej mgły mózgowej i otępienia. Często bolała ją głowa. Postanowiła więc udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu wykonania badań krwi.
Jakież było jej zdziwienie, kiedy morfologia pokazała silną anemię! Wyszedł jej też podwyższony poziom cukru oraz niedobór magnezu i potasu. Dodatkowo, z racji wysokiego TSH lekarz włączył jej małą dawkę leku na tarczycę i zalecił konsultację z endokrynologiem, który następnie potwierdził niedoczynność tarczycy i zdiagnozował jeszcze insulinooporność.
Mimo leków Emilia nadal tyła, więc trafiła do mnie na konsultację dietetyczną. Po wykonaniu badań odkryłam u niej także niedobór witaminy D3, B12, kwasu foliowego i cynku. Jej organizm był bardzo osłabiony. Prawdopodobnie te liczne niedobory witaminowo-mineralne oraz stan zapalny w postaci insulinooporności i niedoczynności tarczycy rozwijały się u niej od dłuższego czasu, jednak dopiero przez założony implant organizm zamanifestował swój stan zdrowia.
A można było tego uniknąć…
Można było uniknąć tych w sumie 5 nadprogramowych kilogramów, insulinooporności, anemii i ogromnego zmęczenia, które towarzyszyło jej przez ostatnie 3 miesiące po wszczepieniu implantu.
Wystarczyło zrobić badania i zadbać o nieco bardziej odżywczą dietę.
Niech ta historia Emilii stanie się przestrogą dla wszystkich. Każdy zabieg implantologiczny jest swego rodzaju wyzwaniem dla organizmu. Wiele problemów pozabiegowych, takich jak ból, obrzęk czy stan zapalny nie jest jedynie skutkiem ubocznym samego zabiegu, tylko informacją, że organizm nie jest w stanie skutecznie się zregenerować ze względu na niedobory witaminowo-mineralne i toczące się w nim procesy chorobotwórcze. Ponadto, mimo dostępności szerokiego asortymentu żywności, wiele osób cierpi na niedożywienie z powodu źle zbilansowanej diety i wysoko przetworzonych produktów spożywczych.
Dlatego też każdy zabieg chirurgiczny, nawet z dziedziny stomatologii, wymaga odpowiedniego przygotowania. Aby zrekompensować stan zapalny wywołany zabiegiem i zoptymalizować proces regeneracji oraz uniknąć niepowodzenia leczenia warto postępować według określonych zasad.
Z e-booka dowiesz się więc, jakie zrobić badania i jak dobrać odpowiednią suplementację. Poznasz produkty korzystne dla zdrowia jamy ustnej, a także odkryjesz, jakie ograniczenia żywieniowe warto wprowadzić, aby uniknąć potencjalnych powikłań.
Moim celem, jako autorki e-booka, jest dostarczenie Ci kompleksowej wiedzy bazującej na najnowszych doniesieniach naukowych, która pozwoli Ci cieszyć się pełnym komfortem i funkcjonalnością jamy ustnej. Zwłaszcza że taka zdrowa dieta przyniesie korzyści nie tylko jamie ustnej, ale i całemu organizmowi!
Jako dietetyk kliniczny specjalizujący się w żywieniu stomatologicznym marzę o świecie, w którym stomatologia i dietetyka nie tworzą oddzielnych dziedzin, tylko ze sobą współpracują. Marzę o stomatologii, która odrzuci postrzeganie jamy ustnej jako oddzielnej części ciała. Marzę o momencie, w którym nauczymy zarówno pacjentów, jak i lekarzy zrozumienia naszego organizmu jako całości.
Problemy jamy ustnej często są początkiem całej kaskady problemów toczących się w organizmie albo efektem końcowym tego, co się tam „w środku” dzieje.
Nowoczesna stomatologia o holistycznym spojrzeniu na pacjenta powinna być więc leczeniem zespołowym, uwzględniającym m.in. opiekę dietetyka klinicznego, ponieważ wpływ diety i suplementacji na zdrowie jamy ustnej jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych!
Dziś niektórym wydaje się to jeszcze nierealne, ale być może jutro zaczniemy przyzwyczajać się do tego pomysłu. Wierzę, że w niedalekiej przyszłości ten sposób myślenia będzie naturalny.
Do każdego zabiegu chirurgicznego należy się przygotować! Im lepiej to zrobisz, tym mniej skutków ubocznych doświadczysz, mniej bolesny będzie zabieg, a także szybciej nastąpi regeneracja.
Czytając te słowa, możesz sobie teraz pomyśleć: Po co przygotowywać się do takiego zabiegu, skoro np. mój znajomy, który miał wszczepiane implanty, nie przygotowywał się specjalnie i nic mu nie było?
Mam na to prostą odpowiedź. Każdy organizm jest inny i każda osoba będzie inaczej reagowała na zabieg chirurgiczny. To, w jakiej kondycji zdrowotnej jest Twój organizm, ma ogromne znaczenie dla przebiegu procedury chirurgicznej. Sprawnie funkcjonujący układ odpornościowy, zdrowe organy i dobra kondycja fizyczna są istotne, gdyż wpływają na tempo regeneracji po zabiegu oraz zmniejszają ryzyko powikłań pozabiegowych.
Czy masz więc pewność, że Twoje zdrowie jest na najwyższym poziomie?
Czy możesz w 100% potwierdzić, że nie zmagasz się z ukrytym stanem zapalnym lub niedoborem witamin czy minerałów?
Właśnie. Dlatego przed zabiegiem wykonaj badania krwi. Na kolejnej stronie przeczytasz, jakie mogą być skutki braku przygotowania do zabiegu implantologicznego.
podwyższony poziom cukru we krwi powoduje choroby przyzębia, opóźnia gojenie się ran i osłabia układ odpornościowy?
niekontrolowana cukrzyca może zmniejszyć przeżywalność implantów? podwyższona insulina we krwi wpływa na kondycję naszych kości? zaburzony cholesterol (tzw. dyslipidemia) stwarza ryzyko niepowodzenia osteointegracji implantu?
niedobór witaminy D3 spowalnia gojenie się ran i zaburza osteointegrację implantu?
obniżony poziom witamin z grupy B, w tym B12 i kwasu foliowego, może potęgować uczucie bólu po operacji i wpływać na powstawanie siniaków? niedobór żelaza i witaminy C zmniejsza produkcję kolagenu w organizmie, co za tym idzie – wydłuża gojenie się ran?
niski poziom cynku osłabia odporność i jest jedną z przyczyn powstawania aft, opryszczek i liszajów?
wysoki sód i potas we krwi informują nas, że organizm jest odwodniony, a to wpływa na powstawanie opuchlizny po zabiegu?
obniżony poziom wapnia w organizmie negatywnie wpływa na jakość kości i zaburza proces osteointegracji implantu?
niski poziom magnezu zwiększa ryzyko zapalenia przyzębia i jest związany z dłuższą rekonwalescencją po zabiegu implantologicznym?
OSTEOINTEGRACJA to wieloetapowy biologiczny, chemiczny i fizyczny proces, podczas którego implant trwale łączy się z kością, do której został wszczepiony.
Również otyłość ma znaczenie. W literaturze medycznej dobrze udokumentowany jest związek między otyłością a gojeniem się ran. Warto więc podkreślić, że różne choroby, niedobory witamin i minerałów czy stan zapalny, wynikające z podwyższonego poziomu cukru, insuliny lub cholesterolu, mogą wpływać na to, jak nasz organizm zachowa się po zabiegu chirurgicznym i czy nie nie dojdzie do dodatkowych powikłań.
Właśnie dlatego kompleksowa ocena stanu zdrowia pozwoli dostosować strategię leczenia do Twoich konkretnych potrzeb, co pomoże zmniejszyć ryzyko komplikacji i sprawi, że po zabiegu będziesz wracać do zdrowia w najlepszy możliwy sposób.
Wykonanie badań krwi to dodatkowy krok do tego, aby zabieg implantacji przebiegł pomyślnie i bez komplikacji (szczególnie tych długofalowych). Wykrycie zawczasu ewentualnych problemów zdrowotnych zwiększa szansę na ich skuteczną korektę przed zabiegiem.
Poniżej znajdziesz sugerowaną listę badań, którą warto wykonać na minimum 3 tygodnie przed wykonaniem zabiegu implantologicznego.
Morfologia krwi z rozmazem
Lipidogram
Glukoza
Insulina
Hemoglobina glikowana
Witamina D3 - metabolit 25(OH)D3
Próby wątrobowe: ALT, ASP, ALP, GGTP, bilirubina
Elektrolity: magnez, sód, potas
Wapń całkowity i zjonizowany
Witamina B12
Żelazo
Ferrytyna
Krzepliwość krwi: APTT i INR