Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
Współczesne stosunki międzynarodowe charakteryzują się tym, że kultura na równi z innymi dziedzinami życia społecznego podlega procesowi internacjonalizacji. Zarówno współpraca i wymiana, jak i rywalizacja oraz konflikt między państwami w dziedzinie kultury są wynikiem ich świadomej i celowej działalności. Formy i metody zaś są regulowane, podobnie do innych dziedzin współżycia, w drodze formalno-prawnej.
Podręcznik jest adresowany przede wszystkim do studentów kierunku stosunki międzynarodowe, jak również do studentów szeroko ujmowanych nauk społecznych. Przedmiot „Międzynarodowe stosunki kulturalne” zaliczany jest od 2007 roku do minimum programowego w ramach standardów kształcenia na kierunku studiów stosunki międzynarodowe, pierwszego stopnia. Jest realizowany w ramach przedmiotów kierunkowych.
Celem przedmiotu jest wskazanie na znaczenie kultury oraz tzw. soft power we współczesnych stosunkach międzynarodowych oraz ich wpływu na politykę zagraniczną państw. Istotne jest również ukazanie procesu instytucjonalizacji międzynarodowej współpracy kulturalnej, na poziomie globalnym (UNESCO) i regionalnym ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia kultury w procesie integracji europejskiej, jak również udziału poszczególnych państw, a przede wszystkim Polski, w międzynarodowych stosunkach kulturalnych.
Całościowe przedstawienie problematyki, ze stosunkowo nowej dziedziny stosunków międzynarodowych, z jednoczesnym uwzględnienie bieżących wydarzeń, może być pomocne również dziennikarzom i urzędnikom państwowym różnych szczebli.
Podręcznik powstał przy współudziale pracowników naukowych z Zakładu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest wynikiem wieloletnich badań naukowych i doświadczeń zebranych w trakcie prowadzonych zajęć dydaktycznych.
Liczba stron: 340
Format (wymiary): 16.5x23.5cm
ISBN: 9788375611366