Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Cezar Valentine jest milionerem podejrzewanym o liczne zbrodnie. Do jego zdemaskowania Scotland Yard zatrudnia Numer Szósty, agenta, którego nikt nie zna poza szefem organizacji. Valentine próbuje rozgryźć Numer Szósty, Scotland Yard – zdobyć niezaprzeczalne dowody zbrodni milionera. Kto będzie pierwszy? To unikatowa pozycja wśród książek Edgara Wallace’a. Napisana w 1927 r. i wydana w Polsce tylko raz osiem lat później. Ekranizowana w 1962 r. To szósty tom serii „Klasyka angielskiego kryminału”.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 119
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Edgar Wallace
Numer szósty
(Number Six)
Początek polowania
Najdziwaczniejszym i najbardziej zagadkowym szczegółem, jeśli chodzi o Caesara Valentine’a, była niemożność podania przyczyny, dlaczego uważano go za zagadkę. Była to zagadka należąca do kategorii nieuchwytnych myśli, nazw, które, się ma na końcu języka, faktów dobrze znanych, a urągających ścisłym określeniom.
Na Międzynarodowym Zjeździe Policyjnym w Genewie w roku 19… – po trzydniowych naradach dotyczących spraw tak bardzo różnych, jak rozpowszechnianie fałszywych banknotów szwedzkich i miłostki bośniackiego ambasadora (konferencja miała na celu nie dopuścić do zamordowania tego dygnitarza, do którego przyszło w sześć miesięcy później) – poruszano kwestię Caesara Valentine’a. Była to rozmowa nieoficjalna, raczej krótka pogadanka w związku z przypadkiem Gale’a.
– Nie wiem, o co oskarżają tego człowieka – rzekł Lecomte z Sûreté. – Jest bardzo bogaty, popularny i nadzwyczaj przystojny, ale żadna z tych cech nie jest przestępstwem.
– Skąd bierze pieniądze? – zapytał Leary z Waszyngtonu. – Mieszkając przez pięć lat w Ameryce, tylko je wydawał.
– Nie jest to zbrodnią, ani we Francji, ani w Ameryce – rzekł Lecomte z uśmiechem.
– Ludzie, którzy weszli z nim w bliższe stosunki, dziwnym trafem umierali nagle.
Szorstką tę uwagę wypowiedział Hallet z londyńskiego Centralnego Biura Śledczego, a Leary poparł go.
– To prawda – rzekł. – Opatrzność była bardzo dobra dla pana Valentine’a. W 1913 r. w Chicago spekulował na pszenicy, a rynek opowiedział się przeciw niemu. Głównym przeciwnikiem jego był Burgess… John Boyd Burgess. Miał on urazę do Valentine’a i chciał go zrujnować. Pewnego ranka znaleziono Burgessa nieżywego na dnie windy w jego hotelu. Spadł z dziewiętnastego piętra.
M. Lecomte wzruszył ramionami.
– Przypadek? – zapytał.
– Słuchaj pan dalej – rzekł Hallet. – Valentine zaprzyjaźnił się z bankierem w naszym kraju, człowiekiem nazwiskiem George Gale. Gale udzielał mu pożyczek z zastawów bankowych, ale to nie zostało nigdy udowodnione. Gale miał zwyczaj używać środków pobudzających system nerwowy. Przynosił zawsze do biura małą buteleczkę. Pewnej nocy znaleziono go w biurze nieżywego z małą flaszeczką w ręku. Miała etykietę z preparatu pobudzającego, ale zawierała kwas pruski. Kiedy członkowie komisji kontrolnej przyszli przeglądać księgi bankowe, okazało się, że brak stu tysięcy funtów. Rachunek Valentine’a był w zupełnym porządku. Gale’a pochowano na cmentarzu samobójców… Valentine posłał wieniec na grób jego.
– Nie mam zamiaru bronić pana Valentine’a – rzekł Lecomte, wzruszając ramionami. – Ale to mogło być samobójstwo. Valentine mógł być niewinny. Czy ma pan jakieś dowody świadczące, że tak nie jest? Czy zarządzano śledztwo?
Hallet skinął głową.
– I nic nie wykryto, co by świadczyło o nim niekorzystnie! Pan go uważa za przestępcę? Gotów jestem służyć wszelkimi środkami, aby to udowodnić. Każę go pilnować w dzień i w nocy, gdyż jest we Francji sześć miesięcy w roku, ale mówię szczerze, że pragnąłbym, aby pańskie podejrzenia oparte były na pewniejszych podstawach.
Po czym rozmowa zeszła na inne tematy.
W rok później Hallet z Centralnego Biura Śledczego siedział zgarbiony w swoim fotelu, przeglądając ze zmarszczonymi brwiami pisany na maszynie raport, który leżał na jego biurku.
Siedział przez pół godziny, dumając; potem zadzwonił. Ktoś wszedł.
– Przed sześciu miesiącami – zaczął szef tonem surowym – zapoznałem się z twoimi teoriami dotyczącymi pana Caesara Valentine’a. Proszę mi nie przerywać – rzekł ostro, widząc, że wezwana osoba chciała przemówić – i wysłuchać tego, co powiem. Lubię cię, wiesz o tym. Ufam ci, gdyż nie wysyłałbym cię na poszukiwania, które uważam prawie za beznadziejne. Co więcej, sądzę, że twoje teorie mają pewne podstawy. Zawsze tak myślałem. Dlatego przyjąłem cię do tego wydziału i kazałem ci zaznajomić się z naszym trybem życia.
Skinienie głową było odpowiedzią.
– Służba policyjna – rzekł Hallet – przypomina grę w karty. Kto się gorączkuje, przegrywa. Cierpliwość jest wszystkim. Burns wysłał na pola diamentowe jednego ze swych ludzi z kawałeczkiem fotografii, na której było tylko prawe oko mordercy i trzy lata upłynęły, zanim wysłannik Burnsa upolował swoją zdobycz. Lecomte z Sûreté czekał pięć lat na aresztowanie Madame Serpilot, ja sam kiedy byłem młodszy, tropiłem bandę Cully Smitha przez trzy lata, osiem miesięcy i dwanaście dni, zanim dostałem Smitha w swoje ręce. Polowanie na Caesara trwać będzie prawdopodobnie równie długo.
– Kiedy mam zacząć? – padło pytanie.
– Od razu – odpowiedział Hallet. – Nikt nie śmie wiedzieć o tym, co robisz, nawet tu, w biurze. Gażę i pieniądze na wydatki będę ci przysyłał. W księgach zanotuję w twojej rubryce tylko te słowa: „W podróży – specjalna misja”.
– To będzie trudne, szefie; moje nazwisko…
– Nie masz nazwiska. Odtąd będziesz Numerem Szóstym i nikt nie zdoła udowodnić, jak się naprawdę nazywasz. Wydam odpowiednie rozkazy, aby twoje raporty, życzenia i ewentualne depesze S. O. S. odpowiednio traktowano. A teraz w drogę. Ten Valentine może być człowiekiem najniebezpieczniejszym w świecie. Ale z drugiej strony wszystkie opowiadania o nim są kłamstwem. Czeka cię ciężka praca. Trudno pakować człowieka do więzienia za to, że wydaje dużo pieniędzy lub bałamuci mężom żony, a tak o nim mówią. Rzecz prosta, mężczyźni go nie lubią i mogą go oczerniać z nienawiści. Musisz być śmiały i dyskretny, Numerze Szósty, gdyż mam pewne powody przypuszczać, że Valentine rozporządza najlepszym biurem szpiegowskim w świecie. Wykryłem, że umieścił swojego człowieka tu, w tym urzędzie, a to przekonało mnie o słuszności moich podejrzeń. Gdyby miał czyste sumienie, nie wydawałby tysięcy na szpiegów w Głównej Kwaterze.
Numer Szósty skinął znowu głową.
– Świat stoi przed tobą otworem – rzekł Hallet – a jeśli ci się powiedzie, czeka cię wielka nagroda. Poznaj się z jego przyjaciółmi, otworzę przed tobą wszystkie więzienia w Brytanii. Może ci to pomoże.
– Trudne to zadanie – rzekł Numer Szósty – ale jedyne zadanie, jakiego pragnę.
– Wiem o tym – zgodził się Hallet. – Będzie ci z początku ciężko, ale znajdziesz prawdopodobnie z tuzin ludzi, którzy ci pomogą: mężczyzn i kobiet, które zrujnował i zgubił, ojców córek i mężów żon, które wysłał do piekła. Będą to wierni sprzymierzeńcy. A teraz idź! Odbyłeś doskonały trening, Numerze Szósty, ale być może, że nie nauczyłem się tego właśnie, co ci potrzebne.
Wstał z fotela i wyciągnął rękę, a Numer Szósty aż syknął z bólu przy tym jego uściśnięciu.
– Żegnam cię i życzę szczęścia – rzekł Hallet z uśmiechem. – Nie zapominaj, że nie będę cię poznawał na ulicy. Jesteś dla mnie obcy, Numerze Szósty, aż do chwili, kiedy zobaczę cię jako świadka w Old Bailey i usłyszę zeznania, które unieszkodliwią pana Valentine’a raz na zawsze.
Numer Szósty wyszedł, żegnając skinieniem człowieka w drzwiach – surowego strażnika strażników – i Scotland Yard stracił z oczu na kilka lat jednostkę, przy której nazwisku w Tajnym i Poufnym Rejestrze Kryminalnego Biura Śledczego Hallet napisał własnoręcznie te słowa:
„Misja specjalna. Nie wspominać o tej osobie w żadnym raporcie”.
W rok później wezwał Hallet do swego biura szefa detektywów i powiedział mu o swojej rozmowie z Numerem Szóstym to, co uważał za stosowne.
– Nie słyszałem o Numerze Szóstym od miesięcy – rzekł. – Jedź do Paryża i uważaj na Caesara Valentine’a.
– Proszę mi powiedzieć to tylko – rzekł detektyw Steel – czy Numer Szósty jest mężczyzną, czy kobietą?
Hallet uśmiechnął się.
– Caesar stracił sześć miesięcy, chcąc się o tym dowiedzieć – rzekł. – Wypowiedziałem służbę trzem urzędnikom, którzy się o to pytali. Nie pytaj, abym nie musiał dać dymisji i tobie.
Tray Bong Smith
Dalsza część dostępna w wersji pełnej
Edgar Wallace (1 kwietnia 1875, Londyn – 10 lutego 1932) – pisarz angielski, jeden z najbardziej poczytnych w historii literatury. Urodzony jako nieślubne dziecko aktorki i oddany rodzinie tragarza. Zakończył edukację na szkole podstawowej. Od dwunastego roku życia pracował zarob-kowo, a w wieku osiemnastu lat zaciągnął się do służby w wojsku, w korpusie sta-cjonującym w Afryce. Pozo-stawał w nim przez sześć lat, następnie pracował krótko jako redaktor „Daily Mail”, ostatecznie zdecydował się rozpocząć karierę pisarską. Do śmierci w 1932 r. napisał prawie 170 powieści, w większości kryminalnych. Stał się najchętniej czytanym pisarzem angielskim przed I wojną światową. Jego powieści były tłumaczone na wiele języków i ekranizowane (nakręcono 160 filmów na podstawie jego scenariuszy, w tym słynnego King Konga). Szczególną popularność Wallace zdobył (poza obszarem angielskojęzycznym) w Niemczech, Hiszpanii i przedwojennej Polsce. Przed 1939 r. wydano prawie 70 jego powieści. W 1951 r. jego twórczość została objęta cenzurą, a książki były wycofywane z bibliotek. Z czasem większość tytułów stała się białymi krukami na rynku antykwarycznym i osiągnęła spore ceny. Wznawianie powieści Wallace’a rozpoczęto w latach 90. XX w., ale były to przede wszystkim skrócone niepełne wydania.
W tej książce prezentujemy The Clue of the New Pin w nowym tłumaczeniu.
KLASYKI POLSKIE KRYMINAŁY
Kryminały przedwojennej Warszawy
Tom 1.
Marek Romański
, Mord na Placu Trzech Krzyży.
Tom 2.
Stanisław Antoni Wotowski
, Demon wyścigów. Powieść sensacyjna zza kulis życia Warszawy.
Tom 3.
Stanisław Antoni Wotowski
, Tajemniczy wróg przy Alejach Ujazdowskich.
Tom 4.
Stanisław Antoni Wotowski
, Upiorny dom w Pobereżu.
Tom 5.
Marek Romański
, W walce z Arsène Lupin.
Tom 6.
Marek Romański
, Mister X.
Tom 7.
Marek Romański
, Pająk.
Tom 8. pierwsza część.
Marek Romański
, Złote sidła.
Tom 8. druga część.
Marek Romański
, Defraudacja, druga część.
Tom 9. pierwsza i druga część.
Walery Przyborowski
, Widmo przy ulicy Kanonia.
Tom 10.
Antoni Hram
, Upiór warszawskich podziemi
Tom 11.
Kazimierz Laskowski
, Agent policyjny w Warszawie.
Tom 12.
Walery Przyborowski
, Tajemnica czerwonej skrzyni.
Tom 13.
Marek Romański
, Warszawski prokurator Garda.
Szpiedzy i agenci
Tom 1. Marek Romański, Miss o szkarłatnym spojrzeniu.
Tom 2. Marek Romański, Szpieg z Falklandów.
Tom 3. Marek Romański, Tajemnica kanału La Manche.
Tom 4. Marek Romański, Znak zapytania.
Tom 5, pierwsza część. Marek Romański, Serca szpiegów.
Tom 5, druga część. Marek Romański, Salwa o świcie.
Detektyw Piotr Vulpius
Tom 1. Marek Romański, Tajemnica małżeństwa Forster.
Tom 2. Marek Romański, Zycie i śmierć Branda.
Inspektor Bernard Żbik
Adam Nasielski
Tom 1, Alibi
Tom 2. Opera śmierci
Tom 3. Człowiek z Kimberley
Tom 4. Dom tajemnic w Wilanowie
Tom 5. Grobowiec Ozyrysa
Tom 6. Skok w otchłań
Tom 7. Puama E
Tom 8. As Pik
Tom 9. Koralowy sztylet i inne opowiadania
Najciekawsze kryminały PRL
Tom 1.
Tadeusz Starostecki
, Plan Wilka
Tom 2.
Zuzanna Śliwa
, Bardzo niecierpliwy morderca
Tom 3.
Janusz Faber
, Ślady prowadzą w noc
Tom 4.
Kazimierz Kłoś
, Listy przyniosły śmierć
Tom 5.
Janusz Roy
, Czarny koń zabija nocą
Tom 6.
Zuzanna Śliwa
, Teodozja i cień zabójcy
Tom 7.
Jerzy Żukowski
, Martwy punkt
Tom 8.
Jerzy Marian Mech
, Szyfr zbrodni
Tom 9.
G.R Tarnawa
, Zakręt samobójców
Tom 10.
I. Cuculescu (pseud.)/Iwona Szynik
, Trucizna działa
Klasyka angielskiego kryminału
Edgar Wallace
Tom 1. Tajemnica szpilki
Tom 2. Czerwony Krąg
Tom 3. Bractwo Wielkiej Żaby
Tom 4. Szajka Zgrozy
Tom 5. Kwadratowy szmaragd
Tom 6. Numer Szósty
Tom 7. Spłacony dług
Tom 8. Łowca głów
Detektyw Asbjørn Krag
Sven Elvestad
Tom 1. Człowiek z niebieskim szalem
Tom 2. Czarna Gwiazda
Tom 3. Tajemnica torpedy
Tom 4. Pokój zmarłego
NOWE POLSKIE KRYMINAŁY
Kryminały Warszawskie
Wojciech Kulawski
Tom 1. Lista sześciu.
Tom 2. Między udręką miłości a rozkoszą nienawiści.
Tom 3. Zamknięci
Tom 4. Poza granicą szaleństwa
Komisarz Ireneusz Waróg
Stefan Górawski
Tom 1. Sekret włoskiego orzecha
Tom 2. W cieniu włoskiego orzecha
Kapitan Jan Jedyna
Igor Frender
Tom 1. Człowiek Jatka - Mroczna twarz dwulicowa
Tom 2. Mordercza proteza
Tim Mayer
Wojciech Kulawski
Tom 1. Syryjska legenda
Tom 2. Meksykańska hekatomba
www.lindco.se
e-mail: [email protected]
lindcopl (facebook & instagram)
Tytuł oryginału:
Edgar Wallace
Numer szósty
(Number Six)
Seria: Klasyka angielskiego kryminału
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Książka ani jej część nie może być przedrukowywana ani w żaden inny sposób reprodukowana lub odczytywana w środkach masowego przekazu bez pisemnej zgody Lind&Co.
Wydanie I powojenne, 2014. Oparto na wydaniu z 1935r.
Tłumaczenie: B.J. Fałka
Wspołpraca: Wydawnictwo CM, Warszawa
Projekt okładki: Studio Karandasz
Zdjęcia na okładce: Nejron Photo / Adobe Stock, jeff Metzger, Мария Неноглядова / Adobe Stock
Copyright © dla tej edycji: Wydawnictwo Lind & Co, Stockholm, 2021
ISBN 978-91-8019-174-6
Na zlecenie Woblink
woblink.com
plik przygotowała Katarzyna Rek