Utopia powtórzenia - Czabanowska-Wróbel Anna - książka

Utopia powtórzenia książka papierowa

Anna Czabanowska-Wróbel

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Kategoria powtórzenia łączy w sobie w modernistycznym przemieszczeniu kwestie jaźni, pamięci i – wieczności. Na długo przed postmodernistycznymi nawrotami powtórzenie stało się przestrzenią poszukiwań artystycznych, w których ścierają się ze sobą wątpliwość i nadzieja.

Powtórzenie w proponowanym tu ujęciu nie stanowi teoretycznej konstrukcji, ma stały i dlatego wciąż zmieniający się związek z egzystencją, z jednostkowym, pojedynczym doświadczeniem i z samym pisaniem jako czynnością i procesem.
Ze Wstępu

Nowatorskie poszukiwania Anny Czabanowskiej-Wróbel zwarte w jej książce sytuują się w nurcie krytycznego odkrywania rzeczywistych cech literackiej nowoczesności, kształtującej swe rysy nie tylko w dążeniu do stanu mitycznej oryginalności,
ale też w poczuciu niemożliwości osiągnięcia jej przeciwieństwa; utopijności powtórzenia. Autorka zarówno identyfikuje te iteratywne praktyki, czasem w najbardziej nieoczekiwanych miejscach, jak i analizuje ich funkcje, niekiedy bardzo istotne, służące bowiem rozwijaniu i krystalizowaniu autorskich formuł podmiotowości, stabilizowaniu pamięci, konstruowaniu tożsamości jednostek i wspólnoty.

Książka Anny Czabanowskiej-Wróbel jest świadectwem ogromnej kompetencji historycznoliterackiej (obejmującej polską literaturę od końca XIX wieku po początek wieku XXI), rozległej erudycji, komparatystycznej wiedzy, jak też dojrzałej a subtelnej sztuki interpretacji, której efektem są poszczególne studia, bardzo różnorodne w swoim charakterze, a zarazem zawsze inspirujące i wnikliwe.
Z recenzji prof. dr hab. Ryszarda Nycza

Anna Czabanowska-Wróbel badaczka literatury Młodej Polski, poezji współczesnej i literatury dziecięcej; profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek: Baśń w literaturze Młodej Polski (1996), Dziecko.
Symbol i zagadnienie antropologiczne w literaturze Młodej Polski (2003), Poszukiwanie blasku. O poezji Adama Zagajewskiego (2005), Złotnik i śpiewak. Poezja Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana w kręgu modernizmu (2009), Sprzeczne żywioły. Młoda Polska i okolice (2013) oraz internetowej monografii Adama Zagajewskiego (2015). Edytorka poezji Józefa Jedlicza i Stanisława Miłaszewskiego. Redaktorka i współredaktorka książek zbiorowych o twórczości Bursy, Tetmajera, Staffa, Micińskiego, Liedera, Wyspiańskiego, Zagajewskiego, Różyckiego, o modernistycznym witalizmie, poezji Nowej Fali, wyobraźni poetyckiej XX i XXI wieku, wolności i wyobraźni, a także żywiołach
w literaturze dziecięcej.

Liczba stron: 336

Format (wymiary): 16.0x23.0cm

ISBN: 9788323346272

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.