Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
(...) Suwerenność jako podstawa stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego od wieków odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu relacji zachodzących między państwami, organizacjami międzynarodowymi i innymi uczestnikami stosunków międzynarodowych. Suwerenność jest absolutnym warunkiem funkcjonowania państw na arenie międzynarodowej, zmienia się jednak sposób definiowania suwerenności w zależności od stanu stosunków międzynarodowych. Jako kategoria analityczna rozumiana jest jednorodnie i niepodzielnie, a jako praktyka - wielorodnie i podzielnie.
W pierwszym znaczeniu, jej zwolennikami są przedstawiciele nauk prawnych, w tym nauki prawa międzynarodowego. W znaczeniu drugim, koncepcja ta wykorzystywana jest przez przedstawicieli państw, często dla uzasadnienia słuszności założeń polityki zagranicznej i działań podejmowanych na arenie międzynarodowej w imieniu państwa.
Od wieków suwerenność postrzegano przez pryzmat równych praw i równej niezależności i definiowano jako absolutną niezależność od wszelkich czynników zewnętrznych, absolutne prawo kształtowania całości stosunków zachodzących wewnątrz państwa oraz określania kierunków aktywności państwa na arenie międzynarodowej. Suwerenność to wolność działania i wolność od interwencji ze strony innych państw. Koncepcja suwerenności nieustannie jednak ewoluuje, zmieniają się sposoby jej interpretacji.
fragment Wstępu
Liczba stron: 320
Format (wymiary): 17.0x24.0cm
ISBN: 9788360677926