Żegnaj dawna Słocino - Niemaszek Roman Stanisław - książka

Żegnaj dawna Słocino książka papierowa

Niemaszek Roman Stanisław

0,0

Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)

Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy


-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

To prawda, że tej dawnej Słociny już nie ma. Ale tak naprawdę, to jest. Bo przecież pamięć zawsze towarzyszy czasowi, nawet jeżeli nie jest to już ten czas z lat dwudziestych XX wieku, z okresu okupacji, czy trudnych powojennych lat. Te wspomnienia są nie tylko bardzo uczuciowe i osobiste, ale również w jakimś sensie uniwersalne. I nie chodzi tylko o powikłane losy bohaterów wspomnień, ale o przywołanie wielu szczegółów, zaskakujących faktów, wydarzeń, które współtworzą nie tylko historię Słociny, ale również Regionu.

Książka opowiada o historii rodziny Niemaszków, ale również o przyjaciołach tej rodziny, jak choćby Stanisławie Gliwie, artyście grafiku, który był ilustratorem pierwszego wydania Monte Cassino Melchiora Wańkowicza. To również wspomnienie o słocińskich dziedzicach, czyli rodzinie Chłapowskich, która w historii, nie tylko zresztą Słociny, zapisała się dobrze. Potwierdzają to relacje również innych mieszkańców tej "małej ojczyzny". Książka prezentuje całą galerię typów i osobowości, od urzędników gminnych, drobnych przedsiębiorców, Żydów, członków miejscowego Ruchu Oporu, po odpychające portrety hitlerowskich okupantów i zaskakująco sympatyczne portrety rosyjskich żołnierzy, czy wreszcie po ciekawy portret miejscowego proboszcza księdza Kobaka. To dzięki niemu ocalało sporo mieszkańców Słociny. Była to nietuzinkowa postać. Nie tylko dobry gospodarz, katecheta, ale również taki ktoś, dla którego słowo Ewengelii liczyło się w praktyce. Jak przystało na prawdziwego bohatera, potrafił nie tylko słowem, ale i czynem przeciwstawić się nazistowskiemu terrorowi. Autor sporo miejsca poświęca życiu duchowemu mieszkańców Słociny, również, co ważne, w okresie stalinowskiej represji. W tym niełatwym okresie słocińska Parafia, nie tylko, że podtrzymywała na duchu swoich wiernych, ale również w miarę możliwości niosła skuteczną pomoc. Nie tylko zresztą duchową.

W książce pojawia się tez motyw pobytu Autora w Warszawie, zarówno w okresie międzywojennym kiedy studiował w stolicy, jak również powojennym, kiedy był pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Zaskakująco interesujaca, momentami świetnie napisana proza.

Liczba stron: 144

Format (wymiary): 14.8x21.0cm

ISBN: 9788376130859

Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.