Antoine de Saint-Exupery
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Antoine de Saint-Exupery 
  • języki: angielski 
  • Fantastyka 
  • Wyczyść

Zmarły w 1944 r. francuski pilot, prozaik i poeta. Jego nazwisko przeszło do historii dzięki utworom takim jak Ziemia, planeta ludzi i Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry od dziesięcioleci pozostaje jednym z najbardziej znanych pisarzy wszechczasów. Jego osoba została upamiętniona inskrypcją we francuskim Panteonie, ilustracje pisarza wykonane do Małego księcia widniały na banknocie 50-frankowym, zaś po wprowadzenia euro jego portret znalazł się na nowej walucie, jego imię nosi również lotnisko w Lyonie. U podstaw romantycznej legendy Saint-Exupéry’ego leży jednak nie tylko jego literatura, ale i pełna niebezpieczeństw, zuchwałych przygód i heroicznych czynów biografia.

Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry przyszedł na świat w 1900 r. w Lyonie w starej arystokratycznej rodzinie. Wychowywał się w zamku należącym do ciotki, gdzie rodzina zamieszkała po śmierci jego ojca, hrabiego Jeana de Saint-Exupéry.

Antoine de Saint-Exupéry i latanie

Antoine od dzieciństwa fascynował się awiacją, a już jako 12 latek, u samego zarania ery lotnictwa, odbył swój pierwszy lot, który odcisnął w jego duszy trwałe piętno. W młodości planował wstąpienie do szkoły morskiej, jednak nie udało mu się do niej dostać. Po tym niepowodzeniu postanowił spróbować czegoś innego i w 1919 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych. Miłość do latania jednak zwyciężyła i już w dwa lata później uzyskał on licencję pilota cywilnego a wkrótce też uprawnienia na maszyny wojskowe (jednak już w 1923 r. został przeniesiony do rezerwy). Od tego momentu całe jego życie (w tym twórczość) związane będzie z lotnictwem. Swoje książki Antoine de Saint-Exupéry, poświęca głęboko uniwersalnym zagadnieniom związanym z ludzką egzystencja, jednak ich osnowa fabularna zawsze koncentruje się wokół samolotów i latania.

Od 1926 r. aż do II wojny światowej był on zatrudniony jako pilot w przedsiębiorstwach pocztowych i transportowych. Najpierw pracował w Towarzystwie Lotniczym Latécoere, obsługując trasy między Francją a Afryką. Wykonywał w tym czasie także wiele innych misji, m.in. negocjował zwolnienia lotników trzymanych jako zakładnicy przez plemiona saharyjskie, za co otrzymał Legię Honorową. Później, jako dyrektor tamtejszego oddziału firmy, przeniósł się do Argentyny swoją przyszłą, gdzie poznał swoja żonę, Consuelę Suncin Sandoval de Gómez. Podobno pisząc swoją najsłynniejszą książkę, bajkę filozoficzną Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry kreując kapryśną i samolubna Różę inspirował się postacią żony.

Po powrocie do Francji kontynuował karierę pilota. Podejmował też próby bicia rekordów lotniczych, jednak ani przelot z Paryża do Sajgonu (1935), ani z Nowego Jorku do Ziemi Ognistej (1938) nie zakończył się sukcesem. Podczas pierwszej wyprawy jego samolot rozbił się na Pustyni Libijskiej, a podczas drugiej wypadek, którego skutkiem był trwały niedowład lewej ręki, wydarzył się w Gwatemali.

Antoine de Saint-Exupéry, wojna i literatura

Podczas w II wojny światowej mimo wyjątkowo zaawansowanego jak na pilota wojskowego wieku, pisarz za wszelką cenę chciał walczyć. Latał w 1940 r., broniąc kraju przed inwazją niemiecką, a po klęsce Francji przedostał się do Algierii. Ostatecznie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędził 2,5 roku. Tam napisał kilka utworów, w tym, uważaną za najważniejszą w jego dorobku, bajkę pt. Mały Książę. Antoine de Saint-Exupéry nie wytrzymał jednak długo bez latania. Wznowił loty bojowe w podlegających dowództwu amerykańskiemu siłach powietrznych Wolnych Francuzów. 31 lipca 1944 r. wyruszył w ostatnią misję, której celem było sfotografowanie zgrupowania niemieckich wojsk koło Lyonu. Przez długi czas jego los nie był znany. Dziś wiadomo, że samolot pisarza został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec w pobliżu wyspy Frioul, niedaleko Marsylii.

Antoine de Saint-Exupéry i Ziemia, planeta ludzi

Karierę literacką Antoine de Saint-Exupéry zaczynał pod koniec lat XX-tych ubiegłego wieku. W 1926 r. opublikował pierwsze opowiadanie, a dwa lata później 1928 r. debiutował w roli powieściopisarza dobrze przyjętą Pocztą na południe. Bazą fabularną książki były refleksje i doświadczenie autora związane z lataniem, jego przygody jako pilota odkrywającego nowe szlaki oraz wspomnienia z młodości i dzieciństwa. W 1931 r. ukazał się doceniony nagrodą Femina Nocny lot, dzięki któremu poczatkujący pisarz zyskał status wschodzącej gwiazdy francuskiej literatury. Kolejną książkę, trudny do sklasyfikowania utwór, zatytułowany Ziemia, planeta ludzi Antoine de Saint-Exupéry w ręce czytelników oddał w 1939 r. Jego narracja łącząca cechy opowiadania, filozoficznego eseju, w pewny stopniu też reportażu i pamiętnika, koncentruje się, rzecz jasna, wokół latania i do dzisiaj uznawana jest za arcydzieło. Za Ziemię, planetę ludzi Antoine de Saint-Exupéry został nagrodzony Grand Prix Akademii Francuskiej, a National Geographic Adventure umieściło tytuł wśród 100 najlepszych książek przygodowych. Jednak największą sławę przyniosła pisarzowi skromna, króciutka opowieść przeznaczona pierwotnie dla dzieci, opatrzona jego własnymi rysunkami. Kiedy w 1943 r. ukazywał się w Stanach Zjednoczonych Mały Ksiażę, Antoine de Saint-Exupéry z pewnością nie przypuszczał, że ten właśnie utwór unieśmiertelni jego nazwisko.