Polski pisarz, animator kultury i publicysta. Z wykształcenia informatyk i ekonomista, z zamiłowania kucharz oraz wielki fan Gwiezdnych Wojen oraz kibic piłkarski. Dwukrotnie (2010 i 2015) doceniony za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, nagrodą Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza. Chociaż zasłynął przede wszystkim jako autor przygodowo-detektywistycznej prozy dziecięcej, w swoim dorobku ma także Dariusz Rekosz książki dla dorosłych: thrillery i dwutomowy pastisz powieści w stylu Dana Browna. Jego nazwiskiem sygnowana jest także inspirowaną klasyczną powieścią Maurice’a Leblanca, stworzona z myślą o młodych czytelnikach, seria Arsene Lupin. Dżentelmen włamywacz.
Dariusz Rekosz na świat przyszedł w Sosnowcu i z Zagłębiem oraz Śląskiem pozostaje związany do dziś. Z wykształcenia jest informatykiem, ekonomistą oraz specjalistą ds. turystyki, więc przez większość życia nie miał szczególnie bliskich związków z literaturą. Co prawda, już w dzieciństwie był zapalonym czytelnikiem, jednak w przeciwieństwie do wielu swoich kolegów i koleżanek po piórze nie marzył o karierze pisarza (chciał być kosmonautą i detektywem). Do swoich ulubionych młodzieńczych lektur zalicza klasyków tj. Nienacki, Niziurski czy Bahdaj, a później też Tolkiena, którego Władca Pierścieni wciąż należy do jego ulubionych tytułów. W młodości dużo podróżował – większość Europy zjeździł autostopem, zwiedził również niemałą część Azji i Afryki – i nieodmiennie bliskie i dalekie wyprawy zajmują ważne miejsce w jego życiu.
Dariusz Rekosz książki zaczął pisać dopiero jako 35-latek, jednak od tej pory wydaje regularnie i dziś w jego dorobku znajduje się kilkadziesiąt tytułów. Zanim jednak poświecił się karierze autorskiej, swoje talenty wykorzystywał przede wszystkim jako animator kultury; w takim charakterze był zatrudnionym m.in. w nieistniejącym już katowickim Muzeum Hansa Klossa. Zdobyta tam wiedza i doświadczenie zaowocowały później (wydaną w 2010 r.) powieścią sensacyjną, którą zatytułował Dariusz Rekosz Zamach na Muzeum Hansa Klossa.
Swoje pierwsze, powstałe w 2005 r., detektywistyczne historie dla dzieci publikował w Internecie i dopiero 2 lata później oficjalnie zadebiutował jako pisarz. W 2007 r. do księgarń trafiły pierwsze tomy jego cieszącego się dużą sympatią pełnego zagadek cyklu dla najmłodszych Szkolny detektyw. Dwójka głównych bohaterów, o których na stronach tych książek opowiada Dariusz Rekosz, Mors i Pinky, a właściwie Leszek Morszol i Alicja Pankiewicz, to dwójka bystrych 10-latków, których detektywistyczne zacięcie nie pozwala pozostawić żadnej zagadki bez rozwiązania. Cykl liczy 6 części, a najnowsza z nich pt. Mors, Pinky i zagadka Ludolfiny, premierę miała wiosna 2009 r.
Inną znaną parą młodocianych śledczych, których do życia powołał pisarz, są Jacek i Barbara. Ta para ponadprzeciętnie dociekliwych dzieci to bohaterowie kilkuczęściowego słuchowiska radiowego z 2007 r. Ich perypetie w 2012 r. ukazały się w wersji książkowej (tomy Tajemnicza szafa, Żółta walizka i Naszyjnik królowej), a później także jako audiobooki. Tajemnice odkrywa też Czarny Maciek. Dariusz Rekosz pierwszą książkę o Maćku i innych członkach tajnego klubu młodych detektywów opublikował w 2010 r. Liczący 3 tomy cykl również doczekał się wydanie w wersji audio.
Najnowsza propozycja autora dla młodych miłośników detektywistycznych historii to powstała na bazie kultowej powieści Maurice’a Leblanca seria Arsen Lupin. Dżentelmen-włamywacz. Dariusz Rekosz książki o jednym z najbardziej charyzmatycznych bohaterów klasycznej literatury popularnej z powodzeniem zaadaptował do dziecięcej percepcji, uzyskując ciekawą, pełną wdzięku i bezpretensjonalną narrację dla najmłodszych. W 2021 r. ukazało się 6 tomów serii, które zostały od razu wydane także w formie audiobooków.
Dla nieco starszych, choć wciąż młodych czytelników, w 2013 r. wydał Dariusz Rekosz Pocztówkę z Toronto, utrzymaną w dość poważnym tomie powieść o trudnym okresie dorastania i bolesnych życiowych wyzwaniach, z którymi musi sobie niekiedy radzić nastolatek. Dwa lata później do księgarń trafiła druga cześć tej narracji pt. Pocztówka z Toronto 2.
Zadebiutowawszy udanie na rynku literatury dziecięcej, autor postanowił spróbować swoich sił również w prozie dla dorosłych. W 2007 r. w ręce czytelników oddał Dariusz Rekosz Szyfr Jana Matejki, brawurowo napisany pastisz szalenie wówczas popularnej twórczości Dana Browna. Na stronach powieści autor proponuje podążenie śladem zagadki pochodzenia dynastii piastowskiej, a dokonane podczas tego śledztwa ustalenia z pewnością wprawią w zdumienie nawet obdarzonych największą wyobraźnią odbiorców. Rok później ukazała się kontynuacja powieści zatytułowana Szyfr Jana Matejki – Ko(s)miczna futryna.
W 2008 r. opublikował Dariusz Rekosz Tajemnicę Naptuna, bardzo dobrze przyjęte opowiadanie, a w 2010 r. ukazał się thriller jego pióra pt. Siostrzyczka oraz równie sensacyjny Zamach na muzeum Hansa Klossa.