Dmitry Glukhovsky
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Dmitry Glukhovsky 
  • języki: 2 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Rosyjski pisarz, dziennikarz radiowy oraz telewizyjny, a także publicysta. Niezwykle popularny w Polsce twórca kultowego już dziś uniwersum Metro 2033. Wydaną w 2013 r., świetnie przyjętą przez czytelników, powieścią Future Dmitry Glukhovsky ugruntował swoją pozycję w literackim świecie science fiction. Laureat nagrody Europejskiego Towarzystwa Fantastyki Naukowej, ponadto poliglota i człowiek światowy. Mieszkał w Izraelu, Francji i Niemczech. Aktualnie osiadły w rodzinnej Moskwie.

Dmitry Glukhovsky urodził się w 1979 r. w inteligenckiej moskiewskiej rodzinie. Naukę zaczynał w szkole im. W. D. Polienowa. O tym, że będzie pisał książki, Dmitry Glukhovsky zdecydował podobno niedługo później. W wieku 17 lat wyjechał do Izraela, gdzie mieszkał ponad cztery lata. Na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie ukończył dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe. Studiował po hebrajsku, języku, którego zaczął się uczyć dopiero po przyjeździe do Izraela. Już jako dziecko zresztą wykazywał niemałe zdolności lingwistyczne. Dziś porozumiewa się płynnie kilkoma językami; angielskim, francuskim, hebrajskiego, hiszpańskim oraz niemieckim.

Swoją pierwszą powieść, Metro 2033, Dmitry Glukhovsky zaczął pisać jako 18-latek, chociaż sam pomysł narodził się w jego głowie trzy lata wcześniej. Tekst ukazał się w 2002 r. w wolnym dostępie internetowym, podobnie jak opublikowane w 2009 r. Metro 2034.

Przez kilka lat pisarz mieszkał we Francji, gdzie pracował dla kanału Euronews. Po powrocie do Rosji kontynuował karierę dziennikarską w nowo utworzonym kanale Russia Today. W ramach pracy reporterskiej odwiedził wiele ciekawych miejsc, np. zonę czarnobylską, kosmodrom w Bajkonurze, przeprowadził tez pierwszą bezpośrednią transmisję z bieguna północnego. Jako korespondent wojenny relacjonował konflikty w Izraelu i Abchazji. Współpracował również ze stacjami radiowymi; Radio Rossiji, Majak czy Deutsche Welle, a także był dziennikarzem akredytowanym przy Kremlu. W 2009 r. na internetowym kanale PostTV zaczął prowadzić program popularnonaukowy pt. Fantastyczne śniadanie. I chociaż książki Dmitry Glukhovsky wydaje stosunkowo rzadko, jest bardzo aktywnym publicystą, którego teksty ukazują się na łamach m.in. Harper’s Bazaar, l’Officiel czy Playboya. Pisarz jeszcze podczas pracy w Russia Today poznał swoją żonę, Jelenę, z która doczekał się dwojga dzieci; córki Emilii i syna Teodora.

Dmitry Glukhovsky i Metro

Opublikowaną w 2002 r. w Internecie postapokaliptyczną powieścią Metro 2033 Dmitry Glukhovsky zadebiutował w roli pisarza. Trzy lata później książka ukazała się w wersji papierowej, a w 2007 r. nakładam innego wydawnictwa, wyszło jej wznowienie. Prawa do książki sprzedano do ponad 30 krajów. W Polsce premiera kultowego już dziś początku całego uniwersum Metro 2033 miała miejsce w 2010 r. Za Metro 2033 Dmitry Glukhovsky został nagrodzony w 2007 r. na europejskim konkursie literackim Eurocon. Pomysł na fabułę Metra 2033 zrodził się w głowie pisarza, gdy jako nastolatek codziennie dojeżdżał moskiewskim metrem do szkoły. Jego niezwykle sugestywnie wykreowana wizja świata, w którym po nuklearnej wojnie, ocalała ludność tworzy kolonie w moskiewskim metrze (będącym wszak największym na świecie schronem przeciwatomowym), szybko stała się unikatowym zjawiskiem popkulturowym. W 2009 r. został zapoczątkowany literacki projekt Uniwersum Metro 2033, w którego ramach powstało, w Rosji i innych krajach, kilkadziesiąt fabuł opisujących losy ludzi ocalałych po III wojnie światowej 2013 r. Początkowo mające zostać wydane w ramach projektu teksty osobiście wybierał Dmitry Glukhovsky, jednak wobec szybkiego rozwoju całego przedsięwzięcia, nie był w stanie koordynować go dalej sam. W Polsce w ramach projektu swoje powieści wydali Paweł Majka, Robert J. Szmidt i Artur Chmielewski. W Uniwersum powstały również gry planszowe i komputerowe, a po wydaniu kolejnych części dopełniających trylogii Metra,; Metro 2034 i Metro 2035, zostało ono rozszerzone o Uniwersum Metro 2034 i Uniwersum Metro 2035.

Dmitry Glukhovsky i Futu.re

Wydaną w 2013 r. wielowymiarową i złożoną powieścią science fiction zatytułowaną Futu.re Dmitry Glukhovsky bez wątpienia potwierdził swoją pisarska klasę. Jego wizja ludzkości, która dzięki nauce stała się nieśmiertelna, fragmentami chwyta za gardło, przeraża i skłania do głębszej refleksji. Jednocześnie jest to lektura zapewniająca świetną rozrywkę, co jest bezspornie dowodem dużego talentu autora. Jednak mimo że nieśmiertelność jest odwiecznym ludzkim fantazmatem, na kartach Futu.re Dmitry Glukhovsky nie wykreował jej szczególnie pozytywnej wizji. Świat, z którego człowiek wyeliminował własną śmierć, stał miejscem nieludzkim, a czytelnik zmuszony jest do konfrontacji z umiejętnie budowanym w tej narracji niepokojem, który w miarę rozwoju akcji staje coraz bardziej dojmujący. I choć nie można nie zauważyć licznych kulturowych i literackich kontekstów (chociażby Kafki czy Orwella), które przywołuje dzieło Rosjanina, nie odbierają one Futu.re oryginalności, poszerzając jedynie pole interpretacji tekstu.

Dmitry Glukhovsky - pozostałe książki

Mimo że pisarz znany jest głównie z Uniwersum Metra i świetnego Futu.re, Dmitry Glukhovsky ma w swoim dorobku jeszcze kilka wartych uwagi tytułów, którymi udowadnia, ze świetnie radzi sobie także w innych niż science fiction konwencjach literackich.

W 2007 r. wydał Dmitry Glukhovsky Czas Zmierzchu, powieść która ze względu na swój klimat była nazywana rosyjska odpowiedzią na Kod Leonarda da Vinci. Dekadę później w ręce czytelników oddał z kolei Dmitry Glukhovsky Tekst, swój pierwszy thriller.