George R.R. Martin
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • George R.R. Martin 
  • Literatura popularnonaukowa 
  • Wyczyść

Urodzony w 1948 r. George R. R. Martin, zanim został amerykańskim Tolkienem i znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata magazynu Time przeszedł bardzo długą drogę. Początkowo George R. R. Martin nie był nawet George’em R. R. Martinem. Zwykł był się podpisywać jako George Martin. Inicjały R. R. (czyli Raymond Richard) dodał, gdy zaczął być mylony z producentem The Beatles.

Trudne początki George’a R. R. Martina

W zasadzie od zawsze chciał zostać pisarzem. Już jako dziecko, pisał George R. R. Martin opowiadania o potworach i sprzedawał rówieśnikom za parę groszy, nigdy też, nawet w obliczu niepowodzeń, nie zrezygnował ze swojego marzenia. Mimo dość skromnego pochodzenia udało się Martinowi skończyć studia i uzyskać magisterium z dziennikarstwa w Northwestern University's Medill School of Journalism. Jako pacyfista i przeciwnik wojny w Wietnamie, zamiast wyjechać na front, odbył przyszły pisarz służbę zastępczą w kraju. W okresie nastoletnim zaczęła się fascynacja George’a R.R. Martina komiksem i uniwersum superbohaterów Marvela. Jak sam mówi, Stan Lee miał większy wpływ na jego twórczość niż Tolkien i Szekspir. W tym czasie pisze krótkie fabuły do fanzinów i czasopism.

Jednak pieniędzy okazjonalnie zarabianych na sprzedaży opowiadań niszowej prasie nie wystarczało na pokrycie wszystkich rachunków, szczególnie że w 1975 r. George R. R. Martin jest już żonaty. Dzięki znajomemu udaje mu się dostać posadę nauczyciela dziennikarstwa i literatury w Clarke College w Dubuque, dokąd przeprowadził się wraz z żoną w 1976 r. Po trzech latach spędzonych na nauczaniu, Martin podejmuje decyzję o zostaniu pełnoetatowym pisarzem i przenosinach do Santa Fe w Nowym Meksyku. Ostatecznie jego małżeństwo nie przetrwało przeprowadzki i w Santa Fe pisarz zamieszkał już jako rozwodnik.

Nowe życie w Nowym Meksyku i pierwsze powieści George’a R. R. Martina

Jeszcze w czasie jego pobytu w Clarke College ukazuje się drukiem pierwsza książka George’a R. R. Martina Światło się mroczy, której premiera zbiegła się z wybuchem mody na science fiction spowodowanej sukcesem Gwiezdnych Wojen George’a Lucasa. Wzmożone zainteresowanie czytelników niszową dotychczas literaturą sprawia, że za sprawą tej książki George R. R. Martin zarabia pierwsze większe pieniądze w swojej pisarskiej karierze. Niestrudzenie pracuje więc nad kolejnymi utworami. W 1982 r. ukazuje się powieść George’a R. R. Martina Ostatni rejs. Fevre dream. Fevre dream całkiem dobrze przyjęta i doceniona przez krytykę za niesztampowe ujęcie wampirycznej konwencji zachęciła pisarza do kontynuacji tematu. W 1983 r. oddaje w ręce czytelników George R. R. Martin Rockowy Armageddon. The Armageddon Rag, następny horror o wampirach, który okazał się jednak całkowitą klęską komercyjną. Niepowodzenie to zahamowało pisarską karierę autora i skłoniło go do spróbowania swoich sił jako scenarzysta. Pracuje m.in. przy serialach Strefa mroku oraz Piękna i Bestia. W 1987 r. do kin trafia ekranizacja Nightflyers George’a R. R. Martina, jednak film nie bije rekordów popularności. Co ciekawe, ostatnio wrócono do pomysłu przeniesienia tej noweli na, tym razem mały, ekran. W 2018 r. wyprodukowany przez Netflix serial Nightflyers również nie porwał widzów i zakończył się na 1 sezonie.

Wielki przełom – Pieśń lodu i ognia George’a R. R. Martina

Wobec braku większych sukcesów, zniechęcony ograniczeniami, jakie jego wyobraźni narzucała telewizja i film, ponownie zaczyna pisać George R. R Martin książki zamiast scenariuszy. Prawdziwym przełomem w jego karierze okazuje się jednak dopiero Pieśń lodu i ognia. Pierwszy tom sagi Pieśń lodu i ognia pt. Gra o tron George R. R. Martin publikuje w 1996 r. Trzy lata później w księgarniach pojawia się kontynuacja Gry o tron, Starcie królów, a po kolejnym roku Nawałnica mieczy (w Polsce wydana w 2002 r. w dwóch częściach: Stal i śnieg oraz Krew i złoto). Pieśnią lodu i ognia George R. R. Martin wreszcie zyskuje rozgłos i szeroką rozpoznawalność, a z czasem status pisarza wręcz kultowego. Następna część sagi Uczta dla wron ukazuje się w 2006 r. (w Polsce podzielona na Cienie śmierci oraz Sieć spisków), ale na ostatni tom Taniec ze smokami George R. R. Martin każe czekać czytelnikom aż do 2011 r. (w Polsce wydany w dwóch częściach). Taniec ze smokami okazał się ogromnym sukcesem, na miarę 1. miejsca na liście bestsellerów New York Timesa. Od tego momentu świetnie sprzedają się wszystkie książki Martina: ebooki i audiobooki również.

Serial HBO Gra o Tron. Ekranizacja Pieśni lodu i ognia George’a R. R. Martina

Jednak absolutne szaleństwo na punkcie George’a R. R. Martina nastąpiło, gdy w 2011 r. swoją premierę miała ekranizacja Pieśni lodu i ognia, serial Gra o Tron produkcji HBO. Już pierwszy sezon, oparty na tomie Gra o tron, oczarował widzów i krytykę, zdobywając aż 13 nominacji do nagród Emmy. Z każdym kolejnym sezonem popularność serialu i książek George’a R. R. Martina rosła, szybko zyskując status kultowości. Wiosną 2019 r. premierę będzie miał długo wyczekiwany, 8. i ostatni sezon serialu. Akcja dwóch ostatnich sezonów Gry o tron wykracza już poza wydarzenia opisane w Pieśni lodu i ognia, w dużej mierze czerpie natomiast z jeszcze niewydanych książek, nad którymi obecnie pracuje George R. R. Martin, The Winds of Winter i A Dream of Spring. Sukces Gry o tron pociągnął za sobą pojawienie się całego uniwersum opartego na sadze. Powstała gra, komiksy oraz powieści wykorzystujący uniwersum Siedmiu Królestw. W 2018 r. wydał George R. R. Martin Ogień i krew (w Polsce w dwóch tomach), prequel Gry o tron, opowiadający o dziejach panowania rodu Targaryenów.