Julian Barnes
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Julian Barnes 
  • języki: 4 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Brytyjski pisarz i publicysta, jeden z najwybitniejszych współczesnych prozaików. Pod pseudonimem Dan Kavanagh próbował swoich sił w kryminale. Aż za trzy tytuły: Papuga Flauberta, Anglia, Anglia i Artur & George Julian Barnes został doceniony finałem Nagrody Bookera, by w końcu zwyciężyć w 2011 r. powieścią Poczucie kresu. Zadeklarowany frankofil i kawaler L'Ordre des Arts et des Lettres. Podobno swoje książki Barnes pisze na elektrycznej maszynie do pisania IBM 196c, komputera używając wyłącznie do swojej twórczości publicystycznej.

Julian Patrick Barnes urodził się w 1946 r. w Leicester, jednak dorastał na przedmieściach Londynu, dokąd wyprowadził się z rodziną, gdy miał kolka tygodni. Oboje jego rodzice byli nauczycielami francuskiego, co tłumaczy fascynację pisarza językiem i kulturą Francuzów. W 1956 r. cała rodzina przeniosła się do Northwood, pierwowzoru Metrolandu z debiutanckiej książki Barnesa. Młody Julian studiował języki nowożytne w Magdalen College w Oksfordzie, a po dyplomie przez trzy lata pracował jako leksykograf przy redakcji suplementu Oxford English Dictionary. Zanim zaczął wydawać bestsellerowe książki, Julian Barnes był również recenzentem i redaktorem literackim w New Statesman i New Review, a następnie krytykiem telewizyjnym w The Observer.

Pierwsze książki Juliana Barnesa

W charakterze powieściopisarza debiutował w 1980 r. Już jego pierwsza, opowiadająca historię wchodzenia w dorosłość młodego mężczyzny o imieniu Christopher, fabuła, Metroland, oparta jest na trójdzielnej kompozycji, która stanie się charakterystyczna dla twórczości tego pisarza. W tym samym roku pod pseudonimem Dan Kavanagh ukazała się pierwsza z jego 4 powieści kryminalnych, których bohaterem, co było dość ekstrawaganckie jak na tamte czasy, jest detektyw homoseksualista.

Bez wątpienia przełomem w karierze pisarskiej autora był rok 1984. Wydaną wówczas powieścią Papuga Flauberta Julian Barnes wkroczył do pierwszej literackiej ligi. Pojawiająca się w tekście jako punkt odniesienia postać jednego z najwybitniejszych przedstawicieli francuskiego realizmu ma oczywiście swoje znaczenie. Dla zapatrzonego we francuskie wzorce Barnesa autor Pani Bovary jest bowiem jednym z najważniejszych pisarzy w historii beletrystyki, człowiekiem, którego wypowiedzi o literaturze i sztuce pisania były najbliższe wyrażenia prawdy. Ta niezwykła, nielinearna oraz refleksyjna narracja, trafiła na krótką listę tytułów nominowanych do Nagrody Bookera i w krótkim czasie zapewniła Barnesowi uznanie, jak również miejsce wśród najwybitniejszych twórców swojego pokolenia.

Najważniejsze książki Juliana Barnesa

Wśród ponad dwudziestu tytułów w dorobku pisarza, trudno by szukać pozycji złej, nieudanej, czy chociażby nieznaczącej. Nie napisał chyba Julian Barnes książki błahej, a wiele z jego utworów uważanych jest z dzieła wybitne. Bez wątpienia zaliczyć do nich można trzecią z nominowaną do Nagrody Bookera fabułę. W wydanej w 2005 r. powieści Arthur & George Barnes bierze na warsztat biografię sir Arthura Conan Doyle’a i wokół niej komponuje historię, będącą prawdziwym narracyjnym majstersztykiem. Kontrapunktem dla postaci twórcy Sherlocka Holmesa jest skromna postać George’a Edalji, z pochodzenia hindusa. Czytelnik powoli poznaje życiorysy obu bohaterów, splatające się dzięki kryminalnej intrydze. Jednak to nie ona jest tu najważniejsza. Powieści Arthur & George Julian Barnes nie zaplanował jako książki sensacyjnej czy detektywistycznej. To opowieść o społeczeństwie i istocie sprawiedliwości oraz roli, którą może w niej odegrać jednostka. Ta napisana z wielkim wdziękiem historia z miejsca podbiła serca czytelników i krytyki oraz listę bestsellerów New York Timesa.

Julian Barnes i Poczucie kresu

Swoją najsłynniejszą książkę, Poczucie kresu, Julian Barnes w ręce czytelników oddał w 2011 r. Powieść okazała się prawdziwą rewelacją sezonu i światowym bestsellerem. Zarówno odbiorcy, jak i krytycy docenili genialną prostotę tej pełnej znaczeń narracji. To opowieść o przemijaniu, konfrontacji z samym sobą, własną przeszłością i pamięcią, o prawdzie. Większość recenzji zgodnie uznała tę książkę za szczytowe osiągniecie autora. Za poczucie kresu Julian Barnes został doceniony Nagrodą Bookera, a jury na podjęcie tej decyzji potrzebowało zaledwie pół godziny.

Bezwzględnie jeden z najważniejszych i zdecydowanie najbardziej osobisty z utworów pisarza to wydane w 2013 r. Wymiary życia. Julian Barnes w ostatniej części tej, mającej strukturę tryptyku, książki próbuje ubrać w słowa żałobę i ból po śmierci swojej żony. Próbuje wyrazić smutek i poczucie niekompletności, które mu towarzyszą po odejściu ukochanej osoby.

Nowa książka Juliana Barnesa

Swoja najnowszą powieść zatytułowaną Człowiek w Czerwonym płaszczu Julian Barnes zamierza opublikować w maju 2020 r. Będzie to rozgrywająca się w egzotycznych dekoracjach belle epoque opowieść o tej szalonej epoce i niezwykłej postaci Samuela Pozziego, człowieka, który wyprzedzał pod wieloma względami swoje czasy.