Lee Child
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Lee Child 
  • języki: angielski 
  • Przewodniki 
  • Wyczyść

Autor ulubionych sensacyjnych powieści Amerykanów, ojciec jednego z najbardziej amerykańskich bohaterów, jakich wydała współczesna literatura, prezes Mystery Writers of America, Lee Child, jest w rzeczy samej Brytyjczykiem. A raczej był nim, urodzony w 1954 r. w środkowej Anglii, James D. Grant, który mimo ukończonych studiów prawniczych, nie został prawnikiem, lecz, by pracować w branży rozrywkowej, zatrudnił się w telewizji Granada, i który, by nadal pracować w branży rozrywkowej, po utracie posady w telewizji, został pisarzem. I w zasadzie Amerykaninem. Co było o tyle łatwiejsze, że od wielu lat był już mężem Amerykanki, a praktycznie od dziecka amerykanofilem. James D. Grant doszedł bowiem do wniosku, że Lee Child książki pisać i sprzedawać najskuteczniej będzie w USA, najprężniejszym rynku wydawniczym świata. Dlatego też przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie konsekwentnie mieszka i tworzy do dziś.

Debiut literacki Lee Childa

Już debiutancka powieść Lee Childa Poziom śmierci okazała się strzałem w dziesiątkę, od razu przynosząc autorowi uznanie czytelników i środowiska literackiego. Miarą sukcesu była nie tylko liczba sprzedanych egzemplarzy, ale i nagrody Anthony Award i Barry Award dla ponad 40-letniego debiutanta.

Cykl książek z Jackiem Reacherem

Stwarzając Jacka Reachera, byłego lub nie (w zależności od tomu) żandarma wojskowego w rozmiarze 3XLT, Lee Child zapewnił sobie nie tylko miejsce na literackim szczycie, ale niewyczerpane od ponad 20 lat (Poziom śmierci, pierwsza książka Lee Childa z Jackiem Reacherem ukazała się w 1997 r.) źródło dochodów. Każda kolejna odsłona cyklu okazywała się bestsellerem. W styczniu 2019 r. opublikowany został 23. tom serii o najbardziej znanym, najbardziej uroczym, ironicznym i wygadanym żandarmie wojskowym świata, Jacku Reacherze. Pod tytułem Czas przeszły pojawił się on w wersji papierowej, w postaci ebooka oraz, jak inne powieści Lee Childa, audiobooka. Właściwie Jack Reacher to już całe uniwersum i marka sama w sobie. Jednak dla Lee Childa książki to zdecydowanie za mało. Dlatego można już kupić płytę z piosenkami, które lubiłby i podśpiewywał Jack Reacher. Ich teksty opowiadają oczywiście o świecie widzianym z perspektywy Jacka Reachera i są odbiciem jego jedynej w swoim rodzaju filozofii życiowej. Dla prawdziwych fanów została też stworzona świeżo palona kawa Jacka Reachera, wielkiego (pod każdym względem) miłośnika czarnego napoju.

Ekranizacje Jacka Reachera

Dwie ekranizacje jego przygód, mimo gwiazdorskiej obsady, wywołały ogromne kontrowersje wśród wielbicieli bohatera na całym świecie. Dwukrotnie bowiem, w 2011 i 2016 r., w roli Jacka Reachera (195 cm wzrostu, 99-110 kg, 127 cm w klatce piersiowej) wystąpił Tom Cruise (170 cm w butach, 78 kg w zimowym ubraniu). Filmy Jack Reacher i Jack Reacher: Nigdy nie wracaj oparte na powieściach Jednym strzałem oraz Nigdy nie wracaj wywołały mieszane reakcje widzów. Tym bardziej, że sam Lee Child filmy z Jackiem Reacherem w wykonaniu filigranowego Cruise’a zaaprobował, a nawet wystąpił w króciutkich epizodach. Prawdziwi fani cyklu długo nie mogli mu tego wybaczyć. Stąd też zapowiadając powstanie telewizyjnego serialu o Jacku, autor od razu pospieszył z zapewnieniami, że głównego bohatera zagra ktoś inny. Na razie trwają wstępne prace nad projektem, ale wszyscy wielbiciele już czekają na pilotażowy odcinek.

Fani twórczości Lee Childa

Należy do nich z pewnością Ken Follett, który publicznie deklarował się jako admirator talentu Lee Childa oraz postaci Jacka Reachera. Przyznał nawet w wywiadzie z 2014 r., że najbardziej wyczekiwaną przez niego książką jest Sprawa osobista, 19 tom serii Jack Reacher. Także Stephen King nie oparł się urokowi wielkiego żandarma siejącego sprawiedliwość w coraz to nowym i bardziej zapomnianym zakątku Ameryki. W jego ocenie Jack Reacher to najfajniejszy gość. Wielu, naprawdę wielu, by się z nim zgodziło. Powieści Lee Childa o Jacku Reacherze zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, a sprzedano grubo ponad 100 milionów egzemplarzy. W światowych rankingach od lat najpopularniejszą częścią okazuje się debiutancki Poziom śmierci. W Polsce natomiast największe uznanie czytelników, wyrażone w ocenach na LubimyCzytać, znalazły części: Czasami warto umrzeć, Nieprzyjaciel i Ostatnia sprawa.