Lucy Maud Montgomery
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Lucy Maud Montgomery 
  • języki: angielski 
  • Romanse i erotyka 
  • Wyczyść

Zmarła w 1942 r. kanadyjska pisarka, autorka powieści dla dorastających panien, z których większość zaliczana jest do absolutnej światowej klasyki. W ojczyźnie uznawana za dobro narodowe. Pierwsza Kanadyjka przyjęta do brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Sztuk Pięknych (Royal Society of Arts), w 1935 r. odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Takie książki Lucy Maud Montgomery jak Ania z Zielonego Wzgórza to od dekad ścisły kanon literatury dziecięcej i młodzieżowej trwale zakorzeniony również w popkulturze.

Lucy Maud Montgomery urodziła się w 1874 r. w Clifton na, należącej do Kanady, Wyspie Księcia Edwarda jako jedyne dziecko Hugh Johna Montgomery’ego i Clary Woolner Macneill Montgomery. Kiedy niespełna 2 lata później Clara zmarła na gruźlicę, ojciec oddał małą Lucy pod opiekę swoich teściów, a sam przeprowadził się na zachód Kanady. Dziadkowie pisarki wychowywali ją surowo, jednak matczyne ciepło jako mała dziewczynka znajdowała u mieszkającej niedaleko siostry zmarłej matki, Annie Macneill Campbell, która okazywała jej dużo serca i troski.

Mimo że Hugh Montgomery dość szybko założył nową rodzinę, nie zabrał córki do siebie. Dopiero w 1890 r. Lucy wyjechała do niego na dłużej, jednak fatalnie dogadywała się z macochą i po rocznym pobycie wróciła na wyspę. W owym czasie uzdolniona nastolatka zadebiutowała literacko na łamach gazety The Patriot wierszem On Cape LeForce. Po ukończeniu szkoły powszechnej Lucy Maud Montgomery została absolwentką dwuletniego kursu nauczycielskiego w college’u Prince of Wales i rozpoczęła niedługą, bo trwającą cztery lata, karierę nauczycielską. Zaręczyła się ze swoim kuzynem, jednak prawdziwym uczuciem darzyła syna gospodarzy, u których wynajmowała pokój, Hermana. Romans ten był jednak krótki, ponieważ już w 1898 r. pisarka wróciła do rodzinnego domu, by zająć się owdowiałą babką. Od tego momentu zaczyna pisać na poważnie. Nie są to jeszcze książki, Lucy Maud Montgomery potrafi jednak zarobić na swoje utrzymanie opowiadaniami i artykułami zamieszczanymi w gazetach. Na początku nowego stulecia (1901-1902) jest zatrudniona nawet w The Daily Echo na stanowisku redaktorki.

Jej prawdziwa przygoda z literaturą ma swój początek w 1905 r. Wtedy to zaczyna powstawać Ania z Zielonego Wzgórza, Lucy Maud Montgomery pierwsza powieść . Kiedy w 1911 r. wychodzi za mąż za pastora Evana MacDonalda, ma już na koncie 3 wydane tytuły. Małżeństwo z rozsądku, zawarte bez miłości, okazało się dla pisarki pułapką. Jako żona pastora zajmowała się prowadzeniem domu, szkółki niedzielnej oraz dziećmi (urodziła 3 synów, z których jeden zmarł przy porodzie). Pisała również Lucy Maud Montgomery książki, jednak sama, świetnie rozwijająca się, literacka kariera nie wystarczała, by uczynić ją szczęśliwą. Przez wiele lat zmagała się z dojmującym poczuciem osamotnienia i depresją, z którymi próbowała sobie radzić, prowadząc dziennik. Jej mąż również walczył ze stanami depresyjnymi, z powodu których w końcu, w 1935 r., zrezygnował z pełnienia obowiązków pastora. Lucy Maud Montgomery zmarła wiosną 1942 r. w Toronto, kilka miesięcy przed swoim mężem.

Lucy Maud Montgomery i Ania z Zielonego Wzgórza

Swoją najsłynniejszą powieść, od której zaczęła się jej wielka kariera, pt. Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery wydała w 1908 r. Historia osieroconej dziewczynki, która znajduje miłość i dom u mieszkającego na Wyspie Księcia Edwarda rodzeństwa Cuthbertów to jedna z najpopularniejszych książek dla dzieci XX w. Jej główna postać, Ania Shirley, jest dziś bohaterką popkultury, szczególnie, coraz bardziej popularnego w ostatnich latach, nurtu girl power. Uparta i ambitna Ania, która docenia wartość wykształcenia i niezależności, mimo swojej egzaltacji oraz sentymentalizmu i ckliwego miejscami (szczególnie w polskim tłumaczeniu) języka powieści, była jak na owe czasy dość awangardową bohaterką literacką. Nie można również nie zauważyć, że jej kreacja nawiązuje do biografii autorki, która podobnie jak Ania, był marzycielką, ale i pilna uczennicą, jak ona ukończyła kurs nauczycielski i chciała studiować na uniwersytecie. Dla Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza okazała się prawdziwą trampoliną do kariery pisarskiej, jaka w owych czasach była w przypadku kobiet rzadkością. Powodzenie powieści sprawiło, że już w 1909 r. w ręce czytelników pisarka oddała Anię z Avonlea, kontynuację przygód swojej niezwykłej bohaterki. W sumie ukazało się aż 7 tomów cyklu, ostatni z nich, chronologicznie 6., pt. Ania ze Złotego brzegu Lucy Maud Montgomery opublikowała w 1939 r.

Pierwsze polskie wydanie powieści w przekładzie Rozalii Bernsteinowej ukazało się już w 1911 r. To właśnie dzięki jej błędnemu tłumaczeniu Ania Shirley jest Anią z Zielonego Wzgórza jedynie w naszym kraju (tytuł oryginalny to Anne of Green Gables).

Pozostałe książki Lucy Maud Montgomery

Oprócz serii o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery ma w swoim dorobku jeszcze kilka krótszych cykli poświeconych innym bohaterkom. W 1911 r. do księgarń trafiła Historynka, a 2 lata później Złocista droga, jej kontynuacja. Dużą popularnością wśród młodych czytelniczek cieszyła sie również trylogia o Emilce zawierająca tomy: Emilka ze Srebrnego Nowiu (1923), Emilka dojrzewa (1925), Emilka na falach życia (1927). W 1933 r. ukazała się 1. część przygód innej dziewczynki tym razem o imieniu Patrycja, pt. Pat ze srebrnego gaju, kontynuowanych w tomie Pani na Srebrnego Gaju. Jedną z nielicznych przeznaczonych dla dorosłych książek pt. Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery wydała w 1926 r.