Polska pisarka, autorka osadzonych na jej rodzinnych Mazurach obyczajowych fabuł z historycznym tłem. Małgorzata Manelska książki zaczęła wydawać zaledwie kilka lat temu, w mocno już dojrzałym wieku i jest żywym dowodem, że na realizację marzeń nigdy nie jest za późno. W dorobku pisarki znajduje się już kilka powieści, a najnowszy tytuł jej autorstwa, Dotyk Mazur. Pożegnanie do księgarń trafił w styczniu 2022 r.
Małgorzata Manelska na świat przyszła w Szczytnie, gdzie pracuje i mieszka do dziś. Z rodzinnym regionem czuje się wyjątkowo silnie związana, co też znajduje odzwierciedlenie w jej twórczości. Jak wielu twórców, swoją literacką przygodę zaczynała od pisania o tym, co najbliższe sercu – dobrze znanej rzeczywistości, miejscach i ludziach. Dlatego, co całkowicie naturalne, Małgorzata Manelska książki, które wychodzą spod jej pióra, mocno zakotwicza w mazurskiej historii i realiach. Zanim jednak zaczęła spełniać swoje pisarskie marzenia, autorka Zapachu Mazur, poświęciła życie rodzinie i pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach. Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim i od wielu lat pracuje z wychowankami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Szczytnie, w którym odpowiada za bibliotekę, a dodatkowo realizuje się jeszcze w roli społecznego kuratora sądowego.
Chociaż Małgorzata Manelska książki kochała od dziecka i pierwsze pisarskie próby podejmowała jeszcze w szkole podstawowej, kiedy dorosła marzenia o opowiadaniu własnych historii przegrały z prozą życia – pracą, wychowaniem dziecka, codziennymi sprawami i troskami. Do literackich ambicji powróciła dopiero, gdy jej córka dorosła, a tempo życia zwolniło. Początkowo chciała pisać bloga, jednak szybko okazało się, że jej wpisy układają się w dłuższą narrację. Po początkowych niepowodzeniach znalazło się w końcu wydawnictwo skłonne dać szansę dojrzałej debiutantce i w ten sposób w 2018 r. opublikowała Małgorzata Manelska Zapach Mazur, swoją pierwszą powieść. Od tego czasu autorka wydaje regularnie, a sygnowane jej nazwiskiem historie cieszą się sympatią miłośniczek poruszających fabuł obyczajowych. Jako czytelniczka, poza oczywiście gatunkiem, w którym sama tworzy, najchętniej sięga po kryminały i thrillery. Oprócz literatury jej wielką pasją są bliższe i dalsze podróże, poznawanie nowych ludzi i miejsc.
Kiedy w 2018 r. w ręce czytelników oddawała Małgorzata Manelska Zapach Mazur, nikt, nawet ona sama, nie miał pojęcia, jak potoczy się dalej literacka przygoda skromnej bibliotekarki ze Szczytna. Opowieść o Julce, do życia której zupełnie niespodziewanie wkracza Truda, dziewięćdziesięcioletnia babcia jej byłego męża, szybko jednak podbiła serca czytelniczek, które doceniły nie tylko pomysł na fabułę, ale też siłę emocji zawartych w tekście początkującej autorki. Jak zdradza Małgorzata Manelska, Zapach Mazur, to bowiem książka do pewnego stopnia osobista, ponieważ inspirację dla niej stanowiły historie dziadków pisarki, którzy osiedlili się na Mazurach po II wojnie światowej. Na stronach powieści nie brakuje wzruszeń, tajemnic, pogmatwanych ludzkich losów, czyli wszystkiego, czego oczekuje się od literatury obyczajowej. Narracja poprowadzona na dwóch planach czasowych – współcześnie oraz w czasach młodości Gertrudy – czyni ją jeszcze ciekawszą i złożoną. Autorka mimo braku doświadczenia sprawnie kreuje postaci i potrafi wciągnąć czytelnika w perypetie swoich bohaterów, co trzeba uznać za spore osiągnięcie w przypadku tak późnego debiutu.
W czerwcu 2019 r. opublikowała Małgorzata Manelska Barwy Mazur, kontynuację swojej mazurskiej opowieści. Podobnie jak w poprzednim tomie, akcja poprowadzona jest dwutorowo i współczesne perypetie Julki, która przenosi się na Mazury, by być blisko babci Trudy i rozpocząć nowe życie, przeplata się ze wspomnieniami staruszki sprzed kilku dekad. Ta część narracji koncentruje się na końcu wojny i tragicznych losach ludności niemieckiej na ziemiach wyzwalanych przez Armię Czerwoną. Młoda Gertruda zmuszona jest walczyć o przetrwanie, co zmienia ją na zawsze. Ostatnia odsłona tej narracji, którą zatytułowała Małgorzata Manelska Dotyk Mazur, została podzielona na dwie części – pierwsza pt. Żółty Kajet ukazała się w pod koniec 2021 r. a druga, Pożegnanie, blisko dwa miesiące później. Oba tomy poświęcone są losom córki Gertrudy, Kasi, która za marzenia o lepszym życiu będzie musiała zapłacić wysoką cenę.
Poza trylogią Zapach Mazur ma jeszcze w swoim dorobku Małgorzata Manelska, Tam, gdzie bzy sięgają nieba, całkowicie samodzielna narrację. Podobnie jednak jak reszta jej powieści, także i ta rozgrywa się na Mazurach oraz na dwóch planach czasowych. Opowieść o Kalinie, która po ponad dekadzie spędzonej w Anglii, wraca wraz z córką w swoje rodzinne strony, gdzie próbuje ułożyć sobie życie na nowo, jest okazją, by ponownie sięgnąć do historii, do czasów końca wojny, kiedy to młoda Ruth Lange przeżywa swoje pierwsze uniesienia i pierwsze dramaty.