Włoski pisarz, dziennikarz i scenarzysta komiksów. W jego dorobku znajduje się kilkanaście powieści w różnych gatunkach, jednak popularność zawdzięcza przede wszystkim swoim powieściom historycznym. Początkowo znany przede wszystkim w rodzinnym kraju, gdzie zdobył dwie najważniejsze nagrody dla twórców literatury popularnej. Kilka lat temu, cyklem historycznych thrillerów Medyceusze, Matteo Strukul zdobył międzynarodową rozpoznawalność.
Matteo Strukul urodził się w 1973 r. w Padwie. Ukończył studia prawnicze na tamtejszym uniwersytecie będącym jednym z najstarszych uniwersytetów na świecie, mogącym poszczycić się tradycją sięgającą początków XIII w. Po dyplomie doktoryzował się z prawa europejskiego na l'Universita Ca' Foscari w Wenecji. Co ciekawe, mimo tak gruntownego wykształcenia nigdy nie zrobił kariery jako prawnik. Postawił na dziennikarstwo, kilka lat był też agentem prasowym w niezależnym włoskim wydawnictwie Meridiano Zero, redagował również Matteo Strukul książki dla specjalizującego się w kryminałach wydawnictwa Revolver. W 2009 r. założył działający na polu fikcji kryminalnej ruch literacki Sugarpulp oraz został dyrektorem artystycznym festiwalu literackiego SugarCon. Od 2015 r. współtworzy również Chronicae, pierwszy we Włoszech festiwal poświęcony literaturze historycznej. Pisarz na Link Campus University w Rzymie prowadzi również zajęcia z interaktywnej narracji, a także regularnie publikuje w dziale kulturalnym tygodnika Il venerdi di Repubblica. Jest wielkim koneserem klasycznego rocka oraz autorem dwóch biografii włoskich rockmanów.
Przygoda autora Medyceuszy z literaturą zaczęła się bardzo wcześnie dzięki mamie, która czytała mu wielkie, pełne przygód i niesamowitych wydarzeń opowieści będące fundamentem całej europejskiej kultury tj. Iliada i Odyseja. Kiedy zaś w wieku 5 lat posiadł sztukę składania liter i uzyskał czytelniczą niezależność, korzystał z niej wyjątkowo intensywnie. Minęło jednak wiele dekad, zanim sam zdecydował się pisać książki. Matteo Strukul w charakterze powieściopisarza debiutował bowiem dopiero w 2011 r. thrillerem La Ballata di Mila, opowiadającym historię krwawej zemsty głównej bohaterki, tytułowej Mili. W kolejnych latach powstały jeszcze dwie kontynuacje jej losów. W 2012 r. ukazał się, także bardzo dobrze przyjęty, komiks o Mili ze scenariuszem Strukula (na swoim koncie ma on też scenariusz do komiksu o legendarnym Vladzie Draculi). W 2014 r. do księgarń trafił pierwszy, osadzony Padwie końca XIX w., historyczny thriller autora pt. La giostra dei fiori spezzati, a w następnym roku I cavalieri del Nord, dziejąca się w średniowieczu fabuła łącząca w sobie cechy powieści historycznej i przygodowego fantasy. Także 2016 r. przyniósł premierę nowej książki Matteo Strukula. Tym razem był to thriller z elementami czarnej komedii Il sangue dei baronii.
Mimo że od niemal dekady pisarz należy do jednych z najpopularniejszych współczesnych włoskich autorów, a jego debiutancka powieść została przełożona na angielski, międzynarodowa kariera Matteo Strukula zaczęła się stosunkowo niedawno. Rozpoznawalność poza granicami rodzinnego kraju zdobył on tetralogią o potężnym rodzie Medyceuszy władającym renesansową Florencją. Saga Medyceuszy to też pierwsze przetłumaczone na polski powieści pisarza. Za otwierający cykl, skoncentrowany na postaci Kosmy Medyceusza, tom Medyceusze. Rodzina u władzy Matteo Strukul został także doceniony prestiżową nagrodą Premio Bancarella. Jeszcze w tym samym roku co Rodzina u władzy swoją premierę miał drugi część tom poświęcony najwybitniejszemu przedstawicielowi dynastii, Wawrzyńcowi Medyceuszowi, zwanemu Wielkim. Do końca 2017 r. ukazały się jeszcze 2 kolejne powieści cyklu. Przetłumaczona na blisko 20 języków tetralogia sprzedał się w milionach egzemplarzu i osiągnęła status światowego bestsellera. Kreacja mrocznego renesansowego świata poszła pisarzowi tak dobrze, że został on poproszony o napisanie scenariusza osadzonej w Włoszech tego okresu gry Dark Renaissance, której premierę zapowiadana jest na 2021 r.
Pozostając w klimacie dawnej Italii, pełnej spisków i mrożących krew w żyłach wydarzeń, pisarz postanowił na potrzeby swojej fikcji wykorzystać jeszcze jedną, będącą prawdziwą ikoną popkultury, postać historyczną. Opowiadającą o najbardziej (poza Don Juanem) znanym kochanku w dziejach powieść Casanova. Sonata złamanych serc Matteo Strukul w ręce czytelników oddał w 2018 r. Polskie wydanie książki na rynku ukazało się jednak dopiero zimą 2020 r. Tylko we Włoszech Casanova sprzedał się w kilkusettysięcznym nakładzie, a w wielu krajach został bestsellerem. Co nie dziwi, bowiem na stronach powieści udało się autorowi stworzyć nie tylko ciekawą, pełną napięcia i zwrotów akcji intrygę, ale również wykreować wspaniałą, niezwykle klimatyczną, panoramę XVIII-wiecznej Republiki Weneckiej. Udało się przy tym oddać pisarzowi niezwykłą mieszankę klimatu dekadenckiego libertynizmu, moralnej zgnilizny współistniejącego z niezwykłym pięknem, blaskiem i przepychem tego miasta.