Mirosława Kareta
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Mirosława Kareta 
  • języki: 2 
  • Powieści przygodowe i historyczne 
  • Wyczyść

Polska pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyczka. Popularność zdobyła Mirosława Kareta Sagą rodu Petrycych, wielotomowym cyklem obyczajowym sięgającym czasów II wojny światowej. Mirosława Kareta książki wydaje od blisko dekady i w swoim dorobku ma 9 tytułów. Najnowszy z nich, oryginalna powieść obyczajowa z elementami napięcia i niesamowitości pt. Najkrótsza noc, do księgarń trafiła w czerwcu 2021 r.

Mirosława Kareta na świat przyszła w Krakowie i chociaż ponad 20 lat spędziła razem z rodziną na emigracji w Niemczech, ze swoim miastem rodzinnym zawsze czuła się bardzo związana i od jakiegoś czasu mieszka w nim znowu (nie gwarantuje jednak, że ponownie na dłużej nie zmieni miejsca pobytu). Pisarka z wykształcenia jest historyczką i dziennikarką, co bez wątpienia ma wpływ na jej literacką twórczość. Zarówno jeżeli chodzi o wybór tematyki, jak i podejście do niego, widoczny jest warsztat historyka. Sam styl natomiast – dość prosty, zwięzły i konkretny – bez wątpienia stanowi spuściznę wykonywanego przez lata zawodu dziennikarki, ponieważ zanim zaczęła wydawać Mirosława Kareta książki, przez lata pracowała jako żurnalistka i redaktorka. O sobie nie lubi wiele pisać, ani opowiadać; na stronie internetowej nie zdradza nawet daty urodzenia. Oprócz tego zdradza, że marzy o podróży dookoła świata i drewnianym domku, a w ramach hobby lubi wtrącać się w sprawy bliźnich.

Jeżeli chodzi o pisanie, wyznaje zasadę, że o ile wena może pomóc pisarzowi, nie jest ona warunkiem koniecznym do tworzenia, które jest przede wszystkim pracą i to niekiedy naprawdę ciężką. Do komputera pisarka stara się siadać regularnie, nie czekając aż będzie miała natchnienie, czy idealne warunki, czego zresztą jako matka trójki dzieci mogłaby się nie doczekać. Zanim jej dzieła trafią do wydawcy, Mirosława Kareta książki daje do przeczytania zaufanemu gronu rodziny i przyjaciół, których uwagi są dla niej cennymi wskazówkami pomagającymi ulepszyć jej narracje.

Pierwsze książki Mirosławy Karety

Pisarka debiutowała w 2012 r. lekką, wakacyjną powieścią pt. Raj od kuchni. Książka opowiada historię letniego wyjazdu na malowniczą Sardynię dwóch świeżo upieczonych maturzystek. Wyspa niejednokrotnie zaskakuje dziewczyny, które ostatecznie znajdują w tym pięknym miejscu o wiele więcej niż się spodziewały.

W następnym roku w księgarniach pojawiła się druga powieść autorki, poruszająca, ciepła i refleksyjna historia nieszablonowej przyjaźni wiecznej optymistki Marty i jej małego sąsiada, którego życie, mówiąc delikatnie, nie rozpieszcza.

Mirosława Kareta i Saga rodu Petrycych

Cztery lata później w ręce czytelników oddała Mirosława Kareta Pokochałam wroga, pierwszy tom swojej bestsellerowej Sagi rodu Petrycych. Jak zdradza autorka, pomysł na fabułę był wynikiem całkiem przypadkowego spotkania i rozmowy w pociągu z człowiekiem, którego matka ukrywał przed nim prawdziwą tożsamość ojca, poznanego w czasie wojny Niemca. Ta usłyszana zupełnym przypadkiem historia zainspirowała ją do napisania książki o trudnych wojennych losach i miłościach, które połączyły w czasie wojny Polki i mężczyzn, którzy nosili mundur okupantów. Ponieważ powieść historyczna, jeżeli ma być dobra, zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania i dokumentacji, pierwszy tom Sagi rodu Petryców Mirosława Kareta pisała blisko 3 lata.

Z następnym tomem poszło już dużo łatwiej i jeszcze w 2016 r. ukazała się kontynuacja tej historii pt. Bezimienni. Tym razem autorka koncentruje się bardziej na dziejach krakowskiego podziemia i wykorzystuje autentyczną historię związaną z rozbiciem się w okolicach Krakowa należącego do RAF Liberatora. Jak podkreśla, jej intencją było również przywrócenie należnego miejsca działającym w konspiracji kobietom, często cichym i nieznanym bohaterkom, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie ani spektakularne akcje polskiego podziemia.

Kolejna odsłona losów krakowskiej rodziny Petryców, Teczka, do księgarń trafiła po roku, a czwarta część pt. Próba miłości ukazała się na początku 2019 r. Jesienią natomiast opublikowała Mirosława Kareta Imię wroga, poruszający trudny i wciąż drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich finałowy tom cyklu. Cała seria okazała się dużym sukcesem i zdobyła autorce niemało wiernych czytelniczek ceniących zarówno dobrze opisane tło historyczne, poruszające serce opowieści o miłości, jak i intrygujące, mające swoje źródło w odległej przeszłości, tajemnice.

Mirosława Kareta i Najkrótsza noc

Swoją najnowszą książkę zatytułowała Mirosława Kareta Najkrótsza noc. Jest to bardzo ciekawa i dość nietypowa propozycja na tle dotychczasowego dorobku autorki znanej z sagi historycznej i chwytających za serce fabuł obyczajowych. W powieści tej pisarka bowiem stawia na zupełnie innego rodzaju nastrój. Początkowo beztroska wyprawa wakacyjna staje się coraz bardziej tajemnicza i niepokojąca, umiejętnie budowane w narracji napięcie narasta z każda stroną. Jakie tajemnice skrywają uczestnicy kaszubskiego spływu i jak bardzo są one niebezpieczne?