Neil Gaiman
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Neil Gaiman 
  • języki: angielski 
  • Thriller, sensacja, horror 
  • Wyczyść

Urodzony w Anglii w 1960 r. Neil Gaiman to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najważniejszych współczesnych autorów fantasy i science fiction. Jednak jego twórczość jest zdecydowanie szersza. Nie tylko bowiem książki Neil Gaiman ma w swoim dorobku. Jest on także scenarzystą, redaktorem, twórcą komiksów oraz opowieści graficznych.

Jego rodzina na początku XX w. przeniosła się z Holandii do Wielkiej Brytanii, gdzie pisarz przyszedł na świat. Aktualnie, wraz z drugą żoną i synem z drugiego małżeństwa, mieszka w Stanach Zjednoczonych. Jak to nierzadko bywa, zanim zaczął Neil Gaiman książki pisać był, w dzieciństwie i młodości, ich wiernym czytelnikiem. Sam często podkreśla, że wiele jego najszczęśliwszych wspomnień wiąże się z bibliotekami i bibliotekarzami, dzięki którym mógł rozwijać swoją wyobraźnię i zaspokajać ogromną ciekawość świata.

Neil Gaiman, Sandman i pierwsze książki

Ponieważ zawodową karierę zaczynał w Anglii jako dziennikarz, tematem swojej debiutanckiej książki Neil Gaiman uczynił historię popularnego wówczas zespołu Duran Duran, druga zaś była biografia Douglasa Adamsa. W duecie z rysownikiem Dave’em McKeanem tworzył też opowieści graficzne tj. Drastyczne przypadki czy Czarna Orchidea.

Natomiast dzięki serii komiksów Sandman Neil Gaiman przeszedł do historii. Kolejne zeszyty z cyklu (w sumie 75 odcinków) były publikowane przez DC Comics w latach 1989-1996, a następie wielokrotnie wydawane w tomach zbiorczych. Sandman Gaimana ma obecnie status prawdziwie kultowy i jest uznawany za jeden z najoryginalniejszych i najbardziej wysmakowanych współczesnych komiksów.

Pierwsze powieści Neila Gaimana

Na początku lat 90-tych wydaniem (w kooperatywie z Tonym Prachetem) książki Dobry omen Neil Gaiman rozpoczął pełną sukcesów karierę powieściopisarza. Po kilku latach (1996) od powieściowego debiutu w księgarniach pojawiła się jego druga dłuższa fabuła Nigdziebądź.

Książki Neila Gaimana dla młodego czytelnika

Pisarz wielokrotnie wspominał, że jego wyobraźnię artystyczną ukształtowały ulubione młodzieńcze lektury, pełne magii historie opowiedziane przez klasyków: C.S. Lewisa, J.R.R. Tolkiena, Edgara Allana Poe, czy Ursulę K. LeGuin. Przyznawał się również do inspiracji twórczością Szekspira i Stanisława Lema.

Szczególnie przeznaczone dla młodego czytelnika książki, Neil Gaiman tworzy w oparciu o najlepsze wzorce literatury grozy i fantasy, zachowując jednak pełną oryginalność. Nie są to słodkie bajki, raczej niepokojące historie pełne magii i wszelkich niesamowitości. Dla młodszych odbiorców często są to opowieści graficzne tj. Wilki w ścianach (z ilustracjami Dave’a McKeana). Wyjątkowo mroczną powieść pt. Koralina Neil Gaiman również pisał z myślą o młodym, choć już może nie dziecięcym, czytelniku. Mimo pewnych kontrowersji dotyczących dopasowania treści do wrażliwości dzieci, twórczość pisarza dla nich przeznaczona zyskała zarówno uznanie krytyki, jak i popularność wśród czytelników. Za powieść Księga cmentarna Neil Gaiman został uhonorowany wieloma nagrodami m.in. UK's Booktrust Prize for Teenage Fiction, Newbery Medal (najważniejsza amerykańska nagroda w dziedzinie literatury dziecięcej) czy Hugo Best Novel Prize. Wilki w ścianach stały się nawet kanwą opery, a Koralina musicalu.

Powieści Neila Gaimana dla dorosłych

Także za przeznaczone dla dorosłych czytelników książki Neil Gaiman był niejednokrotnie doceniany, co znalazło swój wyraz nie tylko w wynikach sprzedaży, ale i w ogromnej liczbie nagród, których został laureatem. Jego powieści, choć zawsze klimatyczne i stylowe, trudno przyporządkować do jednego gatunku czy stylu. W powieści Gwiezdny pył Neil Gaiman odwołuje się do baśniowo-szekspirowskiej estetyki, doprawiając ją umiejętnie grozą. Historia, która opowiada jest pełna romantyzmu i mroku jednocześnie, piękna i niepokojąca. Natomiast wydane kilka lat później tytuły; Chłopaki Anansiego czy Amerykańscy Bogowie Gaiman osadza w klimacie urban fantasy, w którym mimo wielu postaci i wątków nadprzyrodzonych, odwołuje się do współczesnej rzeczywistości.

Film, telewizja i nowe technologie

W zasadzie równolegle z karierą literacką pisarz budował także swoją pozycję w szeroko rozumianym show biznesie. Jako scenarzysta i współscenarzysta uczestniczył w wielu produkcjach filmowych. To właśnie Neil Gaiman Gwiezdny pył, który trafił do kin w 2007, uczynił dzięki swojej adaptacji filmem równie magicznym, co książka. Współpracował również przy scenariuszu Beowulfa Roberta Zemeckisa. W 2017 r. pisarz miał swój wkład w adaptację na mały ekran swojej bestsellerowej powieści Amerykańscy Bogowie, natomiast wiosną 2019 r. premierę miał serial oparty na powieści Neila Gaimana Dobry omen.

Autor od zawsze fascynował się nowoczesnymi technologiami. Był jednym z pierwszych, którzy do kontaktów z czytelnikami wykorzystywali Internet i media społecznościowe. Szybko też zaczął publikować w nowoczesnych, elektronicznych formatach. Od lat świetnie sprzedają się więc wszystkie, także inne niż papierowe wersje książek Neila Gaimana; ebooki i audiobooki.