Szwedzki pisarz i scenarzysta. Popularność zdobył przede wszystkim za sprawą swoich kryminałów. Twórca postaci komisarza Van Veeterena i inspektora Barbarottiego. Jeden z najbardziej znanych skandynawskich autorów. Za swoje książki pisarz kilkukrotnie był doceniany nagrodą dla najlepszej szwedzkiej powieści kryminalnej, a w 2000 r. za powieść Karambol Hakan Nesser zdobył prestiżową nagrodę Glass Key. Jego fabuły doczekały się tłumaczenia na ponad dwadzieścia języków.
Hakan Nesser urodził się w 1950 r. w Kumli i tam też dorastał. Na studia wyjechał do Uppsali, gdzie mieszkał przez większość swojego dorosłego życia. Ukończył Kolegium nauczycielskie i uzyskał uprawnienia do nauczania języka szwedzkiego i angielskiego. Pod koniec lat 70-tych podjął pracę w Tunaberg School w Uppsali, gdzie uczył blisko dwadzieścia lat, aż do 1998 r. Chociaż debiutował już w 1988 r. dopiero wtedy zdecydował się Hakan Nesser książki pisać na cały etat i zrezygnował z pracy pedagogicznej. Będąc już uznanym pisarzem, w 2006 r. przeprowadził się wraz z żoną do Greenwich Village w Nowym Jorku, a następnie, po kilku latach, ze względu na karierę zawodową żony, zmienił adres na Londyn. Ostatecznie para wróciła do Szwecji, gdzie dzieli swój czas między Sztokholm i malowniczą wyspę Furillen. Najpopularniejszy bohater Hakana Nessera, komisarz Van Veeteren oraz jego śledztwa zostali przeniesieni na mały ekran przez szwedzką telewizję. Filmowej adaptacji doczekała się również inna powieść autora, Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret.
Po swoim niezbyt udanym debiucie pod koniec lat 80-tych pisarz przez kilka lat nie wydał żadnej książki. Przełomem okazał się dla kariery Hakana Nessera komisarz Van Veeteren. Dopiero ta postać i kryminalna seria, której emerytowany śledczy był bohaterem, przyniosły mu popularność i rozpoznawalność. Co ciekawe, kreacja Van Veeterena nie jest typową dla współczesnego kryminału, w którym dominują twardziele lub chociaż mężczyźni w sile wieku i obowiązkowo z jakąś skazą i/lub trudną przeszłością. Tymczasem bohater Szweda jest posuniętym w latach doświadczonym śledczym bez widocznych oznak nadmiaru testosteronu.
Pierwsza powieść cyklu pt. Nieszczelna sieć ukazała się w 1993 r. Już rok później w księgarniach znalazła się kontynuacja przygód komisarza zatytułowana Punkt Borkmanna, kolejne zaś odsłony jego przygód pojawiały się, z dużą regularnością w mniej więcej rocznych odstępach. Przez pierwsze kilka tomów Van Veeteren jest jeszcze czynnym policjantem prowadzącym dochodzenia razem z całym zespołem. W późniejszych fabułach główny bohater jest już po sześćdziesiątce i na emeryturze, na której zajmuje się prowadzeniem antykwariatu. Akcja powieści dzieje się w Maardam, fikcyjnym mieście średniej wielkości (300000 mieszkańców) leżącym w bliżej niedoprecyzowanym kraju europejskim, chociaż zarówno nazwiska, jak i toponimy, używane w książkach są stylizowane na niderlandzkie. Za 7. odsłonę przygód komisarza pt. Karambol Hakan Nesser został nagrodzony Glass Key. Jest to też fabuła, w której czytelnicy wreszcie dowiadują się czegoś więcej na temat przeszłości i życia osobistego Van Veteerena. Całość cyklu liczy 10 tomów, a ostatni z nich Sprawa G swoją premierę miał w 2003 r.
W 2006 r. w powieści Człowiek bez psa Hakan Nesser przedstawił czytelnikom swojego nowego bohatera, Gunnara Barbarottiego, inspektora szwedzkiej policji o włoskich korzeniach. Cykl o jego przygodach również spotkał się z uznaniem i zyskał dużą popularność. Tym razem akcja osadzona jest w Szwecji, choć występujące w serii miasto Kymlinge nie istnieje naprawdę, a jego nazwę autor zapożyczył od niedziałającej stacji sztokholmskiego metra. Następną część przygód inspektora pt. Całkiem inna historia Hakan Nesser opublikował już w 2007 r., a Drugie życie pana Roosa do księgarń trafiło rok później. Ostatnie dwie książki cyklu, Samotni i Rzeźniczka z Małej Birmy, ukazały się w dwuletnich odstępach. W przeciwieństwie do nieco zrzędliwego i lekko cynicznego Van Veteerena, Barbarotti jest postacią nieco bardziej sympatyczną, a w książkach, w których się pojawia nie brakuje subtelnego humoru.
Po 15 latach od wydania ostatniego tomu z komisarzem i 6 latach od premiery powieści kończącej cykl z inspektorem Barbarottim pisarz przygotował dla wszystkich fanów obu śledczych niemałą niespodziankę. W 2018 r. w ich ręce oddał Hakan Nesser Stowarzyszenie leworęcznych, pierwszą fabułę, w której Van Veteeren spotyka się z Barbarottim. Na stronach książki autor kreuje tak wielopiętrową i wyrafinowaną intrygę, że bez wątpienia starczy pracy dla obu wybitnych policjantów, a śledztwo będzie wymagało każdego z ich talentów. W Polsce powieść ukazała się w sierpniu 2020 r. i jest najnowszą pozycją autora dostępną w języku polskim.