Amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych powieści fantasy i urban fantasy. Patricia Briggs książki wydaje już trzy dekady, chociaż prawdziwą popularnością cieszy się dopiero od kilkunastu lat. Jest specjalistką od wilkołaków, które w kreowanych przez nią światach odgrywają dominującą rolę. Wydała kilkadziesiąt powieści, z których wiele trafiło na szczyty list bestsellerów, w tym listę New York Timesa. Kiedy akurat nie pisze nowej książki, Patricia Briggs lubi chodzić na pastwisko i przyglądać się harcom źrebiąt. Pisarka wraz z rodziną mieszka, podobnie jak jej najsłynniejsza bohaterka, Mercy Thompson, we wschodnim Waszyngtonie niedaleko Tri-Cities.
Pisarka na świat przyszła w 1965 r. w Butte leżącym w pięknym stanie Montana. Już od najwcześniejszego dzieciństwa Patricia Briggs książki wprost uwielbiała. Jej mama była bibliotekarką i udało jej się przekazać córkom czytelniczą pasję. Dzięki starszej siostrze, z którą dzieliła pokój, Patricia szybko nauczyła się czytać i odtąd książki towarzyszyły jej praktycznie w każdej wolnej chwili. Od zawsze uwielbiała wszelkie baśnie, mity i legendy pełne magii i fantastycznych stworzeń. Dziś sama wymyśla nowe niesamowite historie i, jak zapewnia, zamierza to robić, póki nie przestanie jej to sprawiać przyjemności. Deklaruje, że lubi swoich bohaterów, których nazywa wyimaginowanymi przyjaciółmi, w związku z czym nie zamierza zamykać żadnego ze swoich cykli powieściowych. Wygląda więc na to, że Patricia Briggs książki będzie pisać do końca życia, szczególnie, że podobno ma zdecydowanie więcej pomysłów na kolejne fabuły niż czasu na ich spisanie.
Jednak zanim wydała Patricia Briggs książki, które stały się międzynarodowymi bestsellerami, kilkanaście lat była mało znano autorką, mało znanych powieści fantasy. Masques, jej debiutancka, opublikowana w 1993 r., powieść okazała się prawdziwą porażką. Szczęśliwie pisarka podniosła się po tym niepowodzeniu i postanowiła nie rezygnować z prób zrobienia literackiej kariery. Do 2006 r., który okazał się absolutnie przełomowy dla jej kariery, udało jej się wydać 7 tytułów w trzech cyklach high fantasy.
W 2006 r. wydawca pisarki zaproponował jej stworzenie jakiejś historii w gatunku urban fantasy, którego popularność zaczynała wówczas bardzo szybko rosnąć. I tak w 2006 r. w ręce czytelników oddała Patricia Briggs Zew księżyca, pierwszy tom cyklu o przygodach zmiennokształtnej półindianki Mercy Thompson, który wkrótce przyniósł autorce długo wyczekiwaną sławę. Już pierwsza część serii okazał się sukcesem mierzonym obecnością na lisie bestsellerów USA Today. Kolejne sprzedawały się jeszcze lepiej, a trzeci zatytułowany Pocałunek żelaza dotarł na szczyt zestawienia New York Timsa. Aktualnie cykl poświęcony Mercy liczy już dwanaście tomów, a najnowszy z nich Smoke bitten swoją premierę miał w 2020 r. Z kolei Świat ciszy, Patricii Briggs 10. opowieść o losach tej bohaterki, jest póki co ostatnią dostępną w polskim tłumaczeniu.
Tajemnica fenomenu cyklu o Mercy Thompson tkwi bez wątpienia w ciekawej bohaterce. I chociaż w świecie przedstawionym dominują wilkołaki, dziewczyna nie jest jedną z nich. Należy do rzadszych stworzeń, zmiennokształtnych, potrafiących zmienić swoją postać. Zwierzęciem, którego kształt potrafi przybrać Mercy jest kojot. Ma ona także zdolność wyczuwania magii i rozpoznawania wilkołaków. Jest kobietą silną i sympatyczną oraz mającą niebanalny zawód. Pracuje jako mechanik samochodowy i w jej towarzystwie po prostu nie sposób się nudzić. Na odstawie cyklu powstał również, we współpracy z jego autorką, komiks.
Po sukcesie, jakim okazał się cykl o Mercedes Thompson, Patricia Briggs postanowiła w stworzonym przez siebie uniwersum umieścić jeszcze jedną bohaterkę. Anna Latham, bo o niej mowa, to centralna postać Alfa i Omega, drugiej bestsellerowej serii pisarki. Kiedy Anna zostaje zamieniona w wilkołaka, na własnej skórze przekonuje się o brutalności zasad rządzących wilkołaczą watahą. Poniżana i wykorzystywana odkrywa jednak w sobie szczególną moc i zaczyna walczyć o należną jej pozycję. Dotychczas w cyklu powstało 6 powieści, jednak na język polski została przetłumaczona jedynie pierwsza część, zatytułowana Wilczy trop.