Amerykański pisarz, scenarzysta i producent telewizyjny, publikujący także pod pseudonimami Jovial Bob Stine i Eric Affabee. Jeden z najlepiej sprzedających się i najbogatszych współczesnych twórców literatury popularnej. Autor bestsellerowych horrorów młodzieżowych znany na całym świecie przede wszystkim za sprawą wielotomowych serii Gęsia skórka i Ulica strachu. R.L. Stine książki wydaje już ponad 3 dekady i ma na swoim koncie kilkaset tytułów. Niestety tylko niewielka część z tego imponującego dorobku dostępna jest w polskim przekładzie. W 2021 r. do nadwiślańskich księgarń trafiły 3 powieści jego autorstwa z serii Ulica Strachu: Zabójcze gry, Dziewczyna znikąd, Kill znaczy zabić.
R.L. Stine na świat przyszedł w 1943 r. w Columbus w niezamożnej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Jak sam przyznaje, skromne warunki, w których się wychowywał odcisnęły piętno na jego dzieciństwie i osobowości; wstydząc się ubóstwa, zamiast bawić się z kolegami, już od najmłodszych lat wolał czytać R.L. Stine książki, a także komiksy i prasę dziecięcą. Podobno pisać zaczął już jako 9-latek, kiedy to na strychu rodzinnego domu odnalazł starą maszynę do pisania. Mimo braku finansowego wsparcia rodziny udało mu się ukończyć studia licencjackie z anglistyki na stanowym uniwersytecie Ohio. W czasie nauki swoje talenty wykorzystywał, redagując satyryczne pismo uniwersyteckie.
Po dyplomie wyjechał szukać szczęścia do Nowego Jorku, gdzie znalazł zatrudnienie w jednym z dużych amerykańskich wydawnictw. Na początku pisał przede wszystkim do czasopism, później wydawał także R.L. Stine książki oraz humorystyczny autorski magazyn Bananas, który redagował blisko dekadę. W owym czasie swoje żartobliwe publikacje podpisywał pseudonimem Jovial Bob Stine. Zwrot w jego karierze nastąpił w połowie lat 80-tych, kiedy jeden z dyrektorów wydawnictwa zaproponował mu stworzenie przeznaczonej dla młodzieży narracji grozy. W ten sposób w 1986 r. ukazał się pierwszy horror jego autorstwa pt. Blind Date. Powieść dość nieoczekiwanie okazała się prawdziwym hitem i wkrótce do księgarń trafiły kolejne straszne historie jego autorstwa :The Babysitter, Beach House, Hit and Run oraz The Girlfriend. Ich ogromne powodzenie sprawiło, że autor postanowił całkowicie zmienić swoją specjalizację i zrezygnować z humorystycznych fabuł na rzecz opowieści grozy. Jak dobra to była decyzja świadczy fakt, że od dekad pisarz jest zaliczany do najsłynniejszych i najlepiej zarabiających współczesnych autorów literatury popularnej (pod koniec ubiegłego stulecia trzy lata z rzędu był najbardziej kasowym amerykańskim pisarzem) – już pod koniec lat 90-tych jego roczny dochód przekraczał 40 mln dolarów. Książki R.L. Stine zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedały się na całym świecie w blisko półmiliardowym nakładzie.
Ogromną międzynarodową sławę przyniosła R.L. Stine Ulica strachu, seria horrorów young adult, wydawana od niemal 30 lat. Pierwszy tom pt. The New Girl ukazał się w 1989 r. i w krótkim czasie Fear Street stało jednym z najpopularniejszych cykli młodzieżowych wszechczasów. Dziś, podzielona na kilka podserii (Fear Street orginal, New Fear Street, Fear Street Super Chiller, Fear Street novel itd.), obejmuje grubo ponad setkę tytułów, z których jednak jedynie niewielka cześć dostępna jest w polskim tłumaczeniu. W lipcu 2021 r. Netflix zaprezentował 3 odcinki serialu opartego na serii Fear Street, a wydawnictwo Media Rodzina w ręce młodych wielbicieli horrorów oddało 3 książki R.L. Stine z serii Ulica strachu: Zabójcze gry, Dziewczyna znikąd, Kill znaczy zabić.
Na początku lat 90-tych na fali popularności Ulicy strachu pisarz zapoczątkował nową serię wydawniczą. Projekt ten, skierowany do zdecydowanie młodszych odbiorców niż Ulica Strachu, nazwał R.L. Stine: Goosebumps, czyli Gęsia skórka. W fabułach tej serii nie brakowało potworów i niesamowitości, jednak nikt nie ginął i panował lżejszy nastrój. Bardzo szybko seria stała się równie popularna, co Ulica strachu, bowiem fabuły grozy dla małych czytelników praktycznie nie miały na rynku konkurencji, a dzieciaki wprost uwielbiają się bać, zauważył i bezbłędnie wykorzystał R.L. Stine. Gęsia skórka liczy dziś ponad 230 pozycji i jest drugą po Cyklu o Harrym Potterze najlepiej się sprzedającą serią książek na świecie. W drugiej połowie lat 90-tych na jej podstawie powstał serial, który podobnie jak powieści bił na całym świecie rekordy popularności. Fabuły z cyklu Gęsia skórka stały się także kanwą 2 pełnometrażowych filmów.
Spod pióra pisarza wyszło jeszcze kilka skromniejszych cykli tj. (również zekranizowane) Mostly Ghostly, The Nightmare Room czy Rotten School. W jego dorobku znaleźć można także samodzielne fabuły, w tym tytuły dla dorosłych (np. wydany w Polsce Przesądny czy przeniesiony na ekran Eye Candy), oraz powieści graficzne.