Santa Montefiore
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Santa Montefiore 
  • języki: 4 
  • Romanse i erotyka 
  • Wyczyść

Brytyjska pisarka, autorka popularnych powieści obyczajowych z nutką romansu, żona znanego prozaika i historyka Simona Seabaga Montefiore. Przyjaciółka koronowanych głów i możnych tego świata – do swoich znajomych zalicza m.in. Księcia Karola i księżnę Camillę czy królową Holandii. Jej twórczość doceniana jest w całej Europie, także w Polsce znajdując niemała rzeszę miłośników. Santa Montefiore książki pisze od blisko dwóch dekad i ma w swoim dorobku parędziesiąt tytułów, z których większość stała się międzynarodowymi bestsellerami. Większość z nich doczekała się polskiego tłumaczenia, a nierzadko kilku wydań. Najnowsza powieść Santa Montefiore, Tu i teraz, polską premierę miała w maju 2021 r.

Santa Montefiore urodziła się w 1970 r. w Winchester w szanowanej, dobrze sytuowanej i wpływowej rodzinie. Jako panna Palmer-Tomkinson odebrała staranne angielskie wychowanie i wykształcenie. Członkowie jej rodziny należeli do miejscowej elity, piastowali lokalne urzędy, a ich posiadłości w Hampshire i Leicestershire należały do najznaczniejszych w regionie. W rodzinie żywe były też tradycje sportowe, jej krewni wyczynowo uprawiali narciarstwo, w której to dyscyplinie w zawodach najwyższej klasy bywali nawet reprezentantami Wielkiej Brytanii. Pisarka opisuje swoje dzieciństwo i dorastanie jako niemal nieprzerwaną sielankę, chociaż w wieku 12 lat, podobnie jak większość jej rówieśników z wyższych klas społecznych, rozpoczęła naukę z dala od domu w szkole z internatem.

Santa Montefiore i książki

Santa Montefiore książki chciała pisać od wczesnego dzieciństwa i jeszcze w szkole podstawowej powstały jej pierwsze utwory, głównie bajki. Później, będąc nastolatką, wymyślała przede wszystkim urocze, choć strasznie naiwne, romanse oraz opowiadania. W tych czasach młodzieńczej burzy i naporu ukończyła również pracę nad swoją pierwszą powieścią, jednak nie udało jej się znaleźć dla niej wydawcy. Dużo też oczywiście czytała i była jedną z najlepszych uczennic z języka angielskiego (poza tym wyróżniała się jeszcze uzdolnieniami muzycznymi i sportowymi). Ostatecznie zdecydowała się na studia lingwistyczne i na Uniwersytecie w Exeter zgłębiała tajniki hiszpańskiego oraz włoskiego. Dzisiaj, patrząc z perspektywy czasu, pisarka przyznaje, że nie była wtedy jeszcze gotowa na opowiadanie historii, nie miała bowiem żadnej własnej wewnętrznej narracji. Zanim zaczęła wydawać Santa Montefiore książki, musiało minąć wiele lat, a ona sama długo szukała swojej życiowej drogi, pracując w różnych zawodach i branżach m.in. jako sprzedawczyni w luksusowych sklepach, a później w PR.

Santa Montefiore i Argentyna

Momentem zwrotnym w biografii autorki była bez wątpienia podróż do Argentyny, kraju z którego pochodziła rodzina jej matki i który skradł jej serce na zawsze. Roczny pobyt na argentyńskiej Pampie, gdzie pracowała jako nauczycielka angielskiego, na zawsze zmienił jej spojrzenie na świat i siebie samą. Po powrocie czuła się obco w rodzinnym kraju i wśród ludzi, z którymi kiedyś łączyło ją tak wiele. I chociaż nie było jej łatwo, to właśnie wtedy zaczęła dojrzewać w niej historia będąca kanwą debiutanckiej książki. Santa Montefiore niejednokrotnie jeszcze wracała do Argentyny, spędzając tam niemałą część ostatniej dekady XX wieku.

Santa i Seabag

W 1998 r. pisarka wyszła za mąż za Simona Seabaga Montefiore, mającego żydowskie korzenie historyka i znanego autora. Para doczekała się dwójki dzieci i do dziś pozostaje szczęśliwym małżeństwem, dzieląc światopogląd, zainteresowania intelektualne, przede wszystkim zaś pasję literacką. Jak podkreśla Santa Montefiore, książki zaczęła wydawać dzięki mężowi, który uwierzył w jej talent i przekonał, że warto walczyć o marzenia.

Pierwsze książki Santy Montefiore

Pisarka debiutowała a w 2001 r. powieścią Spotkamy się pod drzewem ombu. Akcję książki Santa Montefiore osadziła w ukochanej Argentynie, a sama fabuła utrzymana jest w klimacie klasycznej latynoamerykańskiej opowieści o wielkiej, mistycznej, wręcz magicznej, miłości zwyciężającej wszelkie przeszkody. Autorka zresztą nie odżegnuje się od fascynacji latynoamerykańską kulturą i estetyką oraz literaturą, a do swoich ulubionych twórców zalicza m.in. Gabriela Garcię Marqueza, którego twórczość zapoczątkowała ogólnoświatową modę na realizm magiczny. Po sukcesie debiutanckiej książki Santa Montefiore zaczęła publikować regularnie – już w 2002 r. do księgarń trafiła Szkatułka z motylem, a niedługo później Sonata o niezapominajce oraz bardzo popularna Jaskółka i koliber.

Santa Montefiore i Czas tajemnic, czyli kroniki Deverillów

W niemałym dorobku autorki zdecydowanie dominują samodzielne, choć rozpisane często na kilkaset stron, fabuły. Swój jedyny cykl powieściowy zatytułowała Santa Montefiore Kroniki Deverillów. Na stronach tej czterotomowej rodzinnej sagi pisarka opowiada historie trzech kobiet urodzonych na samym początku XX stulecia i dorastających w pięknym irlandzkim zamku należącym od stuleci do rodziny Deverillów. Ich losy naznaczone są oczywiście burzliwą i dramatyczną historią tego okresu, intensywnymi przemianami społeczno-gospodarczymi, politycznymi, wreszcie koszmarem wojen. Pierwszy tom, Pieśń o wojnie i miłości, do księgarń trafił w 2017 r, a jego kontynuacja, Dziewczęta z Castle Deverill, ukazała się niedługo później. Dwa ostatnie tomy: Sekrety Deverillów i Czas tajemnic Santa Montefiore w ręce czytelników oddała natomiast w następnym roku.