Urodzony w 1940 r. w stanie Tennessee Thomas Harris książki zaczął pisać jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku. Zamknięty w sobie i mało popularny wśród rówieśników, dzieciństwo spędził w głównie na czytaniu. Dopiero pójście do szkoły średniej (wybrał liceum, w którym nauczycielką była jego matka) przełamała jego nieśmiałość. W młodości fascynowała go proza Hemingwaya i to literaturze właśnie postanowił poświęcić studia. Do popkulturowego mainstreamu wszedł Harris na dobre na początku lat 90-tych jako twórca jednego z najbardziej fascynujących i niepokojących seryjnych morderców w historii literatury i filmu – Hannibala Lectera.
Jak wielu innych pisarzy przed nim i po nim, zaczynał jako dziennikarz. Jeszcze w czasie studiów, na długo przed wydaniem swojej debiutanckiej książki, Thomas Harris stawiał pierwsze kroki jako żurnalista, pracując dla Waco Tribune-Herald. W charakterze nocnego reportera zajmował się przede wszystkim sprawami policyjno kryminalnymi, i choć praca nie była zbyt ciekawa ani emocjonująca, rozbudziła w nim fascynacje ciemną stroną ludzkiej natury i bez wątpienia miało wpływ na późniejszą twórczość literacką. Po dyplomie postanowił rozszerzać swoje doświadczenia i w tym celu wyjechał do Europy. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych przyszły ojciec Hannibala Lectera osiadł w Nowym Jorku, gdzie do 1974 r. był współpracownikiem Associated Press zajmującym się sprawami przestępczości i zbrodni.
W 1975 r. ukazaniem się swojej pierwszej książki Thomas Harris rozpoczął nowy zawodowy i życiowy etap. Zrezygnował z dziennikarstwa i od tego momentu całkowicie poświecił się literaturze. Co prawda, Czarna niedziela, Harrisa debiutancka powieść, nie wyniosła swojego autora na same szczyty literackiego Parnasu, a krytyka zarzucała mu proste wykorzystanie wątku terrorystycznego i arabsko-izraelskiego konfliktu, jednak bez wątpienia było to niezwykle udane wejście na rynek wydawniczy. Czarna niedziela szybko została bestsellerem i jeszcze przed końcem dekady doczekała się ekranizacji.
Ponieważ do każdej książki Thomas Harris przygotowywał obszerną dokumentację, a każdy szczegół fabuły czy kreacji bohaterów musiał być dopracowany, prace nad kolejnym tytułem trwały dość długo. Następną powieść pt. Czerwony smok Thomas Harris oddał w ręce czytelników dopiero w 1981 r.
Wydany w 1981 r. Czerwony Smok Thomasa Harrisa był pierwszą powieścią, w której pojawia się charyzmatyczna i straszna zarazem, dziś już kultowa w popkulturze, postać doktora Hannibala Lectera. Ten okrutny morderca, kanibal, ale jednocześnie wykształcony i inteligentny esteta to centralny bohater aż czterech powieści Thomasa Harrisa: Czerwony smok, Milczenie owiec, Hannibal (stanowiące klasyczną trylogię o Hannibalu Lecterze) i prequel Hannibal – po drugiej stronie maski.
Podobnie jak w przypadku debiutanckiej książki Thomasa Harrisa, powieść stosunkowo szybko doczekała się ekranizacji. Już w 1986 r. historię opowiedzianą w Czerwonym smoku na język filmu przełożył Michael Mann. Film zatytułowany Łowca nie eksponuje postaci Hannibala, skupia się raczej na sylwetce agenta Grahama, jego psychice i dylematach. Ponownie oparty na tej powieści film, tym razem pod oryginalnym tytułem Czerwony smok, Thomas Harris mógł obejrzeć w 2002 r., z niezapomnianym Anthonym Hopkinsem w roli kanibala psychiatry.
Jednak prawdziwym przełomem w karierze pisarza była wydana w 1988 r. kolejna cześć cyklu o zabójczo inteligentnym doktorze Lecterze. Milczenie owiec Thomasa Harrisa uczyniło bogatym, sławnym, rozpoznawalnym na całym świecie. Duża w tym zasługa ekranizacji (1991), która na stałe zapisała się w historii kinematografii (film otrzymał w 1992 aż 5 Oskarów w najważniejszych kategoriach). Niezwykły duet grającego Hannibala Anthony’ego Hopkinsa i odtwarzającej role agentki FBI Jodie Foster (oboje zostali za swoje kreacje nagrodzeni Oskarem) zapewnił filmowi m.in. drugie miejsce w rankingu najbardziej przerażających filmów wszechczasów magazynu Giant.
Milczenie owiec Thomas Harris, podobnie jak poprzednie powieści pisał kilka lat, a szum medialny, który powstał, m.in. za sprawą kasowej adaptacji, wokół stworzonego przez niego psychopatycznego bohatera spowodował, że kolejna część opowiadająca historię doktora Hannibala Lectera była jedną z najbardziej oczekiwanych książek na świecie. Mimo presji czytelników na swoją kolejną książkę pt.; Hannibal Thomas Harris kazał czekać ponad dekadę.
Już w nowym stuleciu, w 2006 r. ukazał się jeszcze Hannibal – po drugiej stronie maski, prequel opowiadający o przerażającym dzieciństwie i młodości doktora Lectera.
Swoje książki Thomas Harris pisze zawsze nie spiesząc się, jakby nie pamiętając o wiernych czytelnikach czekających na kolejną powieść mistrza psychologicznego thrillera. Po zamknięciu cyklu o Lecterze przez trzynaście lat niczego nie opublikował. Wreszcie, w maju 2019 r., na półkach księgarń pojawiła się Cari Mora, Thomasa Harrisa najnowsza powieść. Jak zwykle u pisarza jest to historia pełna tajemnic, okrucieństwa i mroku.