Amerykańska pisarka młodego pokolenia. Specjalistka od dystopijnych fabuł science fiction kwalifikowanych najczęściej do kategorii new i young adult. Autorka bestsellerowych cyklów powieściowych; trylogii Niezgodna i dylogii Naznaczeni śmiercią. Na rynku wydawniczym obecna od dekady, mimo młodego wieku, uznawana jest za jedną z najważniejszych twórczyń gatunku. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków i cieszą się ogromną popularnością na całym świecie, czego najlepszym dowodem milionowe nakłady, w jakich są sprzedawane. Swoją najnowszą powieść zatytułowaną Wybrańcy Veronica Roth opublikowała w lipcu 2020 r. , a jej polskie wydanie ukazało się na samym początku 2021 r.
Veronica Roth na świat przyszła w 1988 r. w Nowym Jorku jako najmłodsza z trojga rodzeństwa. Jej brat i siostra, podobnie jak i sama pisarka, mieszkają obecnie w aglomeracji Chicago. Dorastała jednak w Barrington w stanie Illinois, dokąd przeprowadziła się jako kilkulatka wraz z matką po rozwodzie rodziców i gdzie ukończyła szkołę średnią. Z ojcem, jak przyznaje, kontakt miała raczej sporadyczny i niezbyt bliski. Dobre stosunki łączą ja za to z ojczymem, Frankiem Rossem. Jako nastolatka intensywnie szukała własnej tożsamości i życiowej drogi, a ponieważ nie odnajdywała się w reprezentowanej przez dziadków, ocalałych z Zagłady Żydów, tradycji i kulturze, zapisała się na kurs biblijny. W wyniku swoich studiów została praktykującą chrześcijanką, a motyw duchowych poszukiwań stanie się potem bardzo istotny w całej jej twórczości.
Podobno Veronica Roth książki czytała nałogowo już jako dziecko. Do jej ulubionych autorów należał Lois Lowry, którego młodzieżową dystopię The Giver wprost uwielbiała. Również w późniejszym życiu jej zainteresowania ,podobnie jak i wybór życiowej ścieżki, ściśle związane były z literaturą. Studiowała kreatywne pisanie na Northwestern University i jeszcze przed ukończeniem nauki sprzedała swoją pierwszą powieść. Rękopis pisarka zabrała ze sobą na konferencję branżową, gdzie udało jej się zainteresować nim agenta. Znalezienie wydawcy zajęło jedynie miesiąc i już w 2011 r. ukazała się jej pierwsza, otwierająca całą trylogię, powieść Niezgodna. Książka idealnie trafiła w zapotrzebowanie rynku, wykreowane przez święcące niedługo wcześniej triumfy Igrzyska Śmierci, i praktycznie z miejsca stała się bestsellerem, a wydany w 2012 r. drugi tom cyklu pt. Zbuntowana debiutował na 1 miejscu listy bestsellerów New York Timesa. Kiedy rok później w księgarniach znalazła się zamykająca całość Wierna, Veronica Roth była już literacką gwiazdą światowego formatu. Zawarta w trylogii dystopijna wizja aglomeracji Chicago, której ludność podzielona zostaje na 5, odpowiadających różnym predyspozycjom, frakcji, koncentruje się wokół 16-letniej Tris i jej walki o przetrwanie w tym okrutnym świecie. Jak to zazwyczaj w young adult bywa, w narracji wyeksponowany został również wątek miłości rodzącej się między główną bohaterką a liderem jej frakcji.
Jeszcze przed publikacją jej pierwszej książki Veronica Roth sprzedała do niej prawa filmowe. Kinowa adaptacja Niezgodnej do kin trafiła w 2014 r., a kolejna cześć premierę miała rok później. Finałową powieść na potrzeby scenariusza podzielono na dwie części, jednak ostatecznie zrealizowano tylko jedną z nich. Druga, którą zaplanowano jako produkcje telewizyjną, nigdy nie powstała.
Swoja kolejną powieść zatytułowała Veronica Roth Naznaczeni śmiercią. Fabuła otwiera dylogię osadzoną w zupełnie innym niż jej poprzedni cykl świecie przedstawionym. Gatunkowo bliżej jej do klasycznego science fiction, dziejącego się gdzieś w odległej galaktyce. Pisarkę chwalono za misternie skonstruowaną intrygę, którą z względu na wielopoziomowość, jak i klimat, porównywano do Gry o tron. Na stronach książki Veronica Roth opowiada historię Cyry i Akosa, młodych ludzi pochodzących z wrogich sobie ludów, których ścieżki łączy przeznaczenie i wspólny cel. Pisarka umiejętnie kreuje nie tylko oryginalne, świetnie opisane uniwersum, ale i trzymającą w napięciu akcję z wiarygodnie opisaną, stopniową ewolucją relacji między głównymi bohaterami.
W 2018 r. w ręce czytelników oddała Veronica Roth Spętanych przeznaczeniem, kontynuację przygód Cyry i Akosa, historię ostatecznej rozgrywki miedzy nimi a brutalną tyrania, przeciwko której wystąpili.
W swojej najnowszej powieści pt. Wybrańcy Veronica Roth proponuje zupełnie inną konwencje. Nadal jest to fantastyka, jednak skomponowana jakby wbrew schematom gatunkowym. Opowieść autorka zaczyna bowiem w miejscu, w którym większość tego typu historii się kończy. Zwycięstwo głównych bohaterów nad siłami zła nie jest finałem, a punktem wyjścia akcji tej nietypowej fabuły. Jej bohaterowie to grupa młodych ludzi, Wybrańców właśnie, którzy będąc nastolatkami zostali wskazani przez proroctwo, jako ci, którzy mają szansę stanąć do walki z Mrocznym, potężną istotą siejącą postrach i śmierć w Stanach Zjednoczonych. Pokonanie Mrocznego okazuje się jednak powrotem do normalności dla wszystkich poza samymi Wybrańcami.