Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
Dostawa: od 6,99 zł (darmowa dostawa z abonamentem Legimi dla zakupu od 50,00 zł)
Czas wysyłki: 1-2 dni robocze + czas dostawy
Wspomnienia z dzieciństwa przypadającego na ostatnie dziesięciolecie przed drugą wojną światową i okupacji niemieckiej. Barwne historie z życia mieszkańców jednej z bardziej charakterystycznych dzielnic stolicy. Sielce wraz z sąsiednim Czerniakowem tworzyły tzw. „dół”, dzielnicę proletariatu, gdzie policja i frajerzy spoza dzielnicy mieli się zawsze na baczności. Klimat i koloryt dzielnicy widziany oczami młodszego kolegi Stanisława Grzesiuka, słynnego barda Czerniakowa.
Jerzy Kasprzak (ur. 1929), harcmistrz, porucznik w stanie spoczynku, jest jednym z nielicznych żyjących Zawiszaków, członków Szarych Szeregów. Autor urodził się i wychował w domu przy nieistniejącej dziś ulicy Bończa, tam gdzie obecnie przebiega arteria ulicy Gagarina. Na Sielcach także przeżył okupację. W 1943 roku zaprzysiężony jako członek Zawiszy, najmłodszej części konspiracyjnego harcerstwa – Szarych Szeregów. 1 sierpnia 1944 roku dołączył z przygodami do zrywu Powstania Warszawskiego, w którym pełnił służbę jako łącznik Harcerskiej Poczty Polowej. Większa część zawartych w książce wspomnień obejmuje okres okupacji niemieckiej i Powstania Warszawskiego.
Książka adresowana do młodzieży i miłośników Warszawy, napisana językiem żywym, pełna zabawnych zdarzeń i ciekawych przygód. Relacja prawdziwa, osobista, popularyzująca postawę patriotyczną, miłość do swojego miasta i Ojczyzny. Lektura książki będzie atrakcyjną formą nauki i popularyzacji najnowszej historii Polski i jej niezłomnej stolicy. Wybrane fragmentu wspomnień Jerzego Kasprzaka mogą posłużyć do przygotowania ciekawych lekcji historii w szkole, dyskusji podczas zbiórek harcerskich, przygotowania konkursów wiedzy o Warszawie, historii drugiej wojny światowej, historii Szarych Szeregów.
Książka jest bogato ilustrowana.
Liczba stron: 128
Format (wymiary): 16.5x23.5cm
ISBN: 9788361932291