Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
13 osób interesuje się tą książką
Trzymasz w swoich rękach kod DNA swojej przyszłości i tylko do ciebie zależy, jaki nadasz mu kształt. Żeby wykreować
ją zgodnie ze swoimi marzeniami, musisz tylko przeczytać tę książkę, postanowić, że zastosujesz jej zasady w życiu, rozpisać plan, po czym z zapałem wziąć się do działania i spełnić swoje marzenia.
Przygotuj się na wielka przygodę, jaką będzie reszta twojego życia!
Dowiedz się jak:
- wyznaczać wielkie cele,
- postanowić, że będziesz bogaty,
- przejąć kontrolę nad swoim życiem,
- myśleć jak geniusz,
- uwolnić potencjał swojego umysłu,
- doładować mocą swoje myślenie,
- wykreować swoją przyszłość,
- ciesz się życiem.
Jeżeli jesteś gotów na doskonałość i osiągnięcie wielkich rezultatów, ta książka będzie twoim przewodnikiem na drodze do sukcesu!
Z każdej strony tej książki bije prawda, mądrość i moc. Brian Tracy jest wybitnym autorytetem w kwestii radykalnej poprawy jakości życia. Pozwól mu być twoim przewodnikiem. Sam nauczyłem się od niego tak wiele, że nie wiem jak mu dziękować!
- Robert G. Allen, autor bestsellera z listy #1 New York Times
Ta książka jest metodą transformacji twojego myślenia o sobie i swoim potencjale, umożliwiając ci osiągnięcie większego sukcesu w każdej sferze twojego życia.
- Lee Iacocca, Prezes Lee Iacocca & Associates
Brian Tracy ponownie napisał wspaniała książkę, która uczy każdego, jak sięgnąć po swoje wewnętrzne zasoby i nie tylko wyznaczyć sobie realne cele, ale też rozwinąć plan ich osiągnięcia. Ta książka to potencjalny bestseller, który stanie się inspiracją dla wielu osób. Trzeba ją przeczytać.
- Sally Pipes, Dyrektor Pacific Research Institute
Brian Tracy jak zwykle trafił w sedno ze swoją nową książką Zmień swoje myślenie, a zmienisz swoje życie. Trzeba ją przeczytać!
- Mac Anderson, założyciel Successories, Inc.
Nowa książka Briana, Zmień swoje myślenie, a zmienisz swoje życie pokaże ci, jak przyciągnąć ludzi i środki, których potrzebujesz, żeby osiągnąć każdy cel, który sobie wyznaczysz.
- Tony Jeary, Mr. PresentationTM, autor książki Life is a Series of Presentations
To genialna książka przepełniona mądrością i wiedzą. Sprawi, że błyskawicznie zamienisz swoje zamiary w czyny. Wyposaży cię w niezbędne informacje i wglądy, żeby osiągnąć sukces i odnaleźć sens w życiu.
- Nido R. Qubein, założyciel National Speakers Association Foundation, Prezes Great Harvest Bread Company
Brian Tracy jest jednym z najlepszych profesjonalnych mówców na świecie. Otworzył, zbudował, zarządzał i kierował około 22 biznesami z różnych branży. Co roku prowadzi konsultacje dla ponad 250 000 osób w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie i Azji.
Prezentacje, przemowy i seminaria Briana są dostosowane i przygotowane dla wszystkich odbiorców. Opisuje się je jako „inspirujące, zabawne, informujące i motywujące”. Pracował z ponad 500 korporacjami, udzielił ponad 2 000 wykładów
i przemawiał dla ponad 2 000 000 ludzi.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 353
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tytuł oryginału:
CHANGE YOUR THINKING, CHANGE YOUR LIFE:
HOW TO UNLOCK YOUR FULL POTENTIAL FOR SUCCESS AND ACHIEVEMENT
Przekład: Katarzyna Dumińska
Redakcja: Anna Żółcińska
Projekt okładki: Michał Duława
Skład: STUDIO MAGENTA, Nadzieja Michnievič
Copyright © 2003 by Brian Tracy.
All rights reserved.
Copyright © 2012 for the Polish edition by MT Biznes Ltd.
All rights reserved. This translation published under license with the original publisher John Wiley & Sons, Inc.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.
Wydanie w nowej szacie graficznej.
Warszawa 2023
MT Biznes Sp. z o.o.
www.mtbiznes.pl
ISBN 978-83-8087-834-0 (format epub)
ISBN 978-83-8087-835-7 (format mobi)
Książkę tę dedykuję mojej żonie Barbarze,
od której nauczyłem się tak wiele o wadze miłości i rodziny.
Jesteś moją ostoją i największą inspiracją.
Jeżeli jesteś gotów na doskonałość i osiągnięcie wielkich rezultatów, ta książka będzie twoim przewodnikiem na drodze do sukcesu. Odkryje przed tobą kod DNA twojej przyszłości. Żeby wykreować tę przyszłość zgodnie ze swoimi marzeniami, musisz tylko przeczytać tę książkę, postanowić, że zastosujesz jej zasady w życiu, rozpisać plan, po czym z zapałem wziąć się do działania.
Muszę ci się do czegoś przyznać. Jestem wielkim fanem Briana. Przestudiowałem jego życie i książki, przeanalizowałem też jego fantastyczne osiągnięcia. Jestem również jednym z jego bliskich współpracowników i przyjaciół. Pracowaliśmy razem przy wielu projektach i spotykaliśmy się w różnych okolicznościach.
Brian jest jednym z najlepszych myślicieli i pisarzy w dziedzinie rozwoju wewnętrznego i osiągania sukcesu. Wiem o tym, bo sam sprzedałem ponad 82 miliony książek o tym, jak pomóc ludziom zrealizować swój potencjał.
Książka Zmień myślenie, a zmienisz swoje życie nauczy cię, jak odkryć swoje niezwykłe wewnętrzne zasoby i sięgnąć po niesamowitą moc, która w tobie drzemie. Nauczysz się, jak przyciągnąć do swojego życia wszystkich ludzi i środki, których potrzebujesz do osiągnięcia każdego celu, jaki sobie wyznaczysz.
Zadziwisz sam siebie, kiedy zaczniesz osiągać nowe, lepsze wyniki dzięki wykorzystaniu przedstawionych w tej książce koncepcji i pomysłów przy realizacji wszystkich swoich zamierzeń. Są to te same założenia, którymi kierują się milionerzy i liderzy we wszystkich branżach.
Z tej książki poznasz proces, który krok po kroku doprowadzi cię do wielkiego sukcesu. Jego zastosowanie jest łatwe i nie wymaga wielkiego wysiłku. Opisana tu strategia działania jest tak logiczna, zachęcająca, przystępna i korzystna dla wszystkich, że stanowi prawdziwy przełom w rozwoju osobistym.
Musisz tylko dać sobie szansę i przestawić swoje myślenie na sukces i osiągnięcie świetnych wyników.
Brian jest prawdziwym luminarzem w świecie mówców i pisarzy. Jego myśl jest godna podziwu, sam osiągnął zdumiewające rezultaty i umożliwił to samo setkom tysięcy innych osób. Sposób myślenia Briana przedstawiony w tej książce będzie dla ciebie inspiracją, żeby odnieść taki sam, albo i większy sukces.
Przygotuj się na wielką przygodę i wyprawę odkrywczą do ostatniej i pierwszej zarazem wielkiej granicy – twojego umysłu! To będzie naprawdę wspaniałe przeżycie.
Mark Victor Hansen
autor książki Balsam dla duszy
Ta książka jest efektem wielu lat pracy, czytania, uczenia innych i zbierania doświadczeń. Do zmiany mojego sposobu myślenia przyczyniło się wiele osób, były one moimi niewidzialnymi przewodnikami podczas powstawania wszystkich rozdziałów. Chciałbym przede wszystkim podziękować mojemu przyjacielowi Markowi Victorowi Hansenowi, który wiele lat temu przedstawił mnie Emmetowi Foxowi, prawdopodobnie najwybitniejszemu myślicielowi dwudziestego stulecia. Ernest Holmes, założyciel Science of Mind (Nauka Umysłu), otworzył mi oczy i serce na ogrom potencjału kryjącego się w każdej osobie, która zmieniła swoje myślenie i życie. Wielki wpływ na moje myślenie wywarli wielcy nauczyciele duchowi, tacy jak Charles Fillmore, Neville, Eric Butterworth, Wayne Dyer i Roberto Assagioli.
Chciałbym również podziękować świetnym praktykom na polu odnoszenia sukcesu, którzy wywarli na mnie i na cały świat wspaniały wpływ, są to: Napoleon Hill, Maxwell Maltz, Claude Bristol, David Schwarz, W. Clement Stone, Earl Nightingale, Jim Rohn, Zig Ziglar, Dennis Waitley oraz Charlie Jones.
Specjaliści z dziedziny biznesu, tacy jak Peter Drucker, Andrew Grove, Ken Blanchard, Warren Bennis, Tom Peters, Nido Qubein oraz Marshall Goldsmith, wzbogacili moje życie swoimi cennymi pomysłami i spostrzeżeniami.
Chciałbym także podziękować mojemu wydawcy, Matthew Holtowi z wydawnictwa John Wiley & Sons, za jego niezachwiane wsparcie udzielane mi podczas pracy nad tą książką oraz stałe motywowanie w kilkumiesięcznym procesie jej pisania i redagowania.
Na koniec dziękuję mojej cudownej żonie Barbarze i naszym wspaniałym dzieciom – Christinie, Michaelowi, Davidowi i Catherine – za ich wsparcie i cierpliwość podczas wielu godzin spędzonych z dala od nich, gdy kończyłem tę książkę.
Nie ma takiej rzeczy na świecie, której nie możesz posiąść – jeśli tylko zaakceptujesz myśl, że może być twoja.
− Robert Collier
Jesteś całkowicie dobrym człowiekiem. Zasługujesz na wspaniałe życie, wypełnione sukcesem, szczęściem, radością i przyjemnościami. Masz prawo do udanych związków, doskonałego zdrowia, pracy dającej poczucie spełnienia i niezależności finansowej. To jest twoje prawo należne ci od urodzenia. Twoje życie powinno obfitować w te rzeczy.
Jesteś stworzony, żeby odnieść sukces, i tak zaprojektowany, by być z siebie dumnym, mieć wysokie poczucie własnej wartości i szacunku do siebie. Jesteś wyjątkowy; w całej historii ludzkości nigdy nie było nikogo takiego jak ty. Kryjesz w sobie niezwykłe, niewykorzystane talenty i zdolności, które – odpowiednio odblokowane i zastosowane – mogą dać ci wszystko, czego tylko możesz zapragnąć.
Żyjesz w najlepszych czasach w historii ludzkości. Otacza cię mnóstwo możliwości, z których możesz skorzystać, żeby spełnić swoje marzenia. Jedyne granice określające, kim możesz się stać, czym się zajmować lub co mieć, to granice, które wyznaczasz sobie swoimi własnymi myślami. Twoja przyszłość jest dosłownie nieograniczona.
Jak zareagowałeś na trzy powyższe akapity? Prawdopodobnie doznałeś dwóch sprzecznych uczuć. Najpierw spodobało ci się to, co przeczytałeś, i zapragnąłeś, żeby tak właśnie wyglądało twoje życie. Jednak twoja druga reakcja to już prawdopodobnie był sceptycyzm i niedowierzanie. Pomimo silnego pragnienia, żeby wieść wspaniałe, zdrowe, szczęśliwe, wypełnione dobrobytem życie, po przeczytaniu tych słów natychmiast ogarnęły cię wątpliwości i lęki, przypominające ci o powodach, dla których te marzenia i cele nie są dla ciebie. Cóż, witaj w klubie!
Dokładnie tak samo czułem się wiele lat temu. Pomimo szczerej chęci odniesienia sukcesu w życiu, brakowało mi zdolności, wykształcenia i pracy. Nie miałem pojęcia, co mogę zrobić, żeby poprawić swoją sytuację. Czułem się uwięziony przez ograniczone zasoby i możliwości, które odsuwały ode mnie moje wielkie plany. Wówczas odkryłem kilka wspaniałych zasad, które przyczyniły się do odniesienia sukcesu przez ludzi na przestrzeni dziejów, i moje życie zmieniło się na zawsze.
Po przekonaniu się, że te prawa i zasady sprawdzają się w moim życiu, zająłem się uczeniem innych, jak zastosować je u siebie. Od tamtej pory poprowadziłem już ponad dwa tysiące wykładów i seminariów trwających po cztery dni, w 24 krajach, łącznie dla ponad dwóch milionów uczestników. Większość z nich była bardzo sceptycznie nastawiona, kiedy po raz pierwszy usłyszeli o optymizmie i możliwościach, aż dowiedzieli się o wszystkim, o czym przeczytasz na następnych stronach. To zmieniło ich życie, podobnie jak zmieni twoje.
Prawdopodobnie najważniejszą mentalną i duchową zasadą, jaką kiedykolwiek odkryto, jest to, że stajesz się tym, o czym myślisz przez cały czas. Twoje życie jest odbiciem twojego wewnętrznego świata. To, co dzieje się na zewnątrz, odzwierciedla to, co istnieje w tobie. Można łatwo określić wewnętrzny stan danej osoby, przyglądając się jej sytuacji życiowej. To zawsze się sprawdza.
Twój umysł jest niezwykle potężnym narzędziem. Twoje myśli kontrolują i określają niemal wszystko, co ci się przytrafia. Mogą podnieść lub obniżyć ci tętno, poprawić lub osłabić trawienie, zmienić skład chemiczny krwi, pomóc zasnąć albo czuwać przez całą noc.
Twoje myśli mogą sprawić, że będziesz szczęśliwy albo smutny, i to w ciągu jednej sekundy! Mogą cię uczynić uważnym i przytomnym albo rozproszonym i załamanym. Mogą sprawić, że staniesz się popularny albo nielubiany, pewny siebie albo nieśmiały, pozytywnie albo negatywnie nastawiony. Twoje myśli mogą sprawić, że poczujesz się niepokonany albo bezsilny, że będziesz ofiarą albo zwycięzcą, bohaterem albo tchórzem.
W twoim życiu osobistym myśli mogą przyczynić się do odniesienia sukcesu albo poniesienia porażki, mogą sprawić, że będzie ci się dobrze powodziło, albo że będziesz klepał biedę, że będziesz szanowany albo lekceważony. Twoje myśli oraz działania, które te myśli prowokują, determinują całe twoje życie. Ale najlepsze wieści są takie, że twoje myśli znajdują się całkowicie pod twoją kontrolą.
Jesteś skomplikowanym połączeniem myśli, uczuć, postaw, pragnień, wyobrażeń, obaw, nadziei, wątpliwości, opinii i ambicji. Wszystkie one stale ulegają zmianie, czasami nawet z sekundy na sekundę. Każdy z tych elementów twojej osobowości wywiera wpływ na pozostałe, czasami w nieprzewidywalny sposób. Twoje całe życie jest wypadkową wzajemnego przeplatania się i łączenia tych czynników.
Twoje myśli pobudzają wyobraźnię i tworzą w niej różne obrazy oraz biorące się z nich emocje. Te obrazy i emocje wywołują w tobie określone postawy i zachowania. Twoje zachowania mają swoje konsekwencje i rezultaty, które determinują wszystko, co ci się przytrafia.
Jeśli myślisz o sukcesie i pewności siebie, czujesz się silny i kompetentny, dzięki czemu twoje wyniki są ponadprzeciętne. Jeśli natomiast myślisz o popełnianiu błędów, wstydzie, twoje osiągnięcia będą słabe, niezależnie od tego, jak dobry w rzeczywistości jesteś.
Obrazy płynące z twojej wyobraźni lub wzbudzone przez okoliczności zewnętrzne generują odpowiadające im myśli, emocje i postawy. Następnie popychają cię do podejmowania działań, które przynoszą określone skutki. Sama myśl o jakiejś osobie lub sytuacji może sprawić, że natychmiast poczujesz się szczęśliwy albo smutny, podekscytowany albo wściekły, przepełniony miłością albo samotny.
Twoje postawy, pozytywne lub negatywne, konstruktywne lub destrukcyjne, prowadzą do wystąpienia odpowiadających im obrazów, emocji i zachowań, które wywierają wpływ na całe twoje życie i relacje z innymi. Te postawy opierają się z kolei na poprzednich doświadczeniach i twoich podstawowych przesłankach zakładających, jak wszystko powinno wyglądać.
Twoje działania wzbudzają w tobie zgodne z nimi emocje i postawy. Dzięki prawu odwracalności możesz swoim zachowaniem sprawić, że będziesz się czuł w sposób zgodny z twoim zachowaniem. Zachowując się tak, jakbyś już był szczęśliwy, pełen pozytywnej energii i pewny siebie, spowodujesz, że niedługo zaczniesz tak właśnie się czuć. Twoje uczucia nie znajdują się pod twoją bezpośrednią kontrolą, ale zachowanie już tak.
Same w sobie, zewnętrzne aspekty twojego życia są neutralne. To przypisywane im znaczenie determinuje twoje postawy, opinie, emocje i reakcje na nie. Jeśli zmienisz swój sposób myślenia dotyczący któregokolwiek aspektu twojego życia, zmienisz również sposób, w jaki się czujesz i zachowujesz. A skoro tylko ty decydujesz o tym, co myślisz, masz zdolność przejęcia całkowitej kontroli nad swoim życiem.
Prawo wiary brzmi następująco: W cokolwiek z pełnym przekonaniem uwierzysz, stanie się to twoją rzeczywistością. Zawsze zachowujemy się zgodnie z najgłębszymi i najważniejszymi dla nas przekonaniami, niezależnie od tego, czy są prawdziwe, czy nie. Prawda jest taka, że wszystkie przekonania są nabyte, więc był taki moment, kiedy ich nie miałeś.
Twoje przekonania w wielkiej mierze determinują obraz twojej rzeczywistości. Nie wierzysz w to, co widzisz, tylko widzisz to, w co już wierzysz. Możesz mieć albo poprawiające jakość życia poglądy, które cię uszczęśliwiają i nastawiają optymistycznie, albo negatywne przekonania dotyczące swojej osoby i własnego potencjału, które pełnią rolę blokad uniemożliwiających ci zrozumienie, że możesz osiągnąć wszystko, co zechcesz.
Najbardziej szkodliwymi poglądami, jakie można mieć, są te, które cię ograniczają. Hamują twój potencjał i ciebie samego. Większość z nich nie jest prawdziwa i powstała w wyniku biernego przyjęcia przez ciebie informacji – często z okresu dzieciństwa – których nigdy nie zakwestionowałeś. Nawet jeśli to nieprawda, że coś cię ogranicza w osiągnięciu doskonałego zdrowia, szczęścia i w zarabianiu dużych pieniędzy, to jeśli uwierzysz, że tak właśnie jest, stanie się to twoją rzeczywistością. Jak napisał Richard Bach w swojej książce Illusions (Iluzje): „Upieraj się przy swoich ograniczeniach, a możesz być pewien, że będą twoje”.
Zgodnie z prawem przyciągania jesteś „żywym magnesem”, który niezmiennie przyciąga do swojego życia ludzi, pomysły, możliwości i okoliczności zgodne z charakterem twoich dominujących myśli.
Kiedy myślisz pozytywnie, jesteś optymistyczny, przepełniony miłością i nastawiasz się na sukces, stwarzasz magnetyczne pole mocy przyciągające do siebie jak magnes opiłki żelaza wszystko, o czym myślisz. To prawo wyjaśnia, dlaczego nie musisz się martwić o to, jakimi drogami przyjdą do ciebie dobre rzeczy. Jeśli będziesz potrafił utrzymać koncentrację swojego umysłu na tym, czego pragniesz, i powstrzymać się od myślenia o tym, czego nie chcesz, przyciągniesz do siebie wszystko, czego potrzebujesz, żeby osiągnąć swoje cele, dokładnie wtedy, gdy będziesz na to gotów. Zmień swoje myśli, a zmienisz swoje życie.
Bertrand Russell, angielski filozof, powiedział kiedyś: „Najlepszym dowodem na to, że można coś zrobić, jest to, że inni już tego dokonali”. Jezus nauczał w Nowym Testamencie sposobu na zmierzenie prawdziwości każdej zasady: „Poznacie ich po ich owocach”.
Innymi słowy, jedynym pytaniem, które musisz zadać, kiedy badasz jakąkolwiek zasadę, jest pytanie: „Czy to działa?”. Czy przynosi właśnie takie rezultaty, jakich szukasz? Milton Friedman, laureat Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii, powiedział: „Jedyną prawdziwą miarą teorii lub idei jest nasza zdolność wydawania opierających się na niej trafnych przewidywań na temat przyszłości”.
Dobre wiadomości są takie, że idee i zasady, których nauczysz się z tej książki, zostały przetestowane i potwierdzone przez życie i doświadczenie milionów ludzi. Same w sobie, tak jak wszystkie prawa natury, są neutralne. Przyroda nie ma swoich faworytów, traktuje wszystkich w jednakowy sposób. W ziemi wykiełkuje każde nasiono, które do niej wrzucisz. Niezależnie od tego, jakie myśli zakiełkują w twoim umyśle, przyroda je wesprze. Wszystko zależy więc od ciebie.
Ludzie odnoszący sukcesy to ci, którzy myślą efektywniej od tych, którzy ich nie odnoszą. Ich podejście do życia, związków, celów, problemów i doświadczeń jest inne niż u reszty osób. Wysiewają lepsze nasiona i w rezultacie zbierają plony lepszego życia. Jeśli nauczysz się myśleć i zachowywać tak jak inni szczęśliwi i zdrowi ludzie, którym się dobrze powodzi, wkrótce będziesz wieść takie samo życie jak oni. Jeśli zmienisz swój sposób myślenia, zmienisz swoje życie.
*
Natura nie uznaje żartów. Zawsze jest poważna, prawdziwa i bezwzględna. Zawsze ma rację, a błędy i pomyłki są sprawą ludzką. Gardzi tymi, którzy nie potrafią jej docenić, i godzi się zdradzić swoje tajemnice jedynie ludziom zdolnym, czystym i prawdziwym.
− Johann Wolfgang von Goethe
W psychologii jest pewne prawo zakładające, że jeśli stworzysz w wyobraźni obraz tego, kim chcesz się stać, i utrzymujesz go odpowiednio długo, wkrótce staniesz się taki, jak pragniesz.
− William James
Była raz pewna kobieta, około trzydziestki, mężatka z dwojgiem dzieci. Podobnie jak wielu ludzi wychowała się w domu, w którym rodzice stale ją krytykowali i często traktowali niesprawiedliwie. W efekcie rozwinęła w sobie niską samoocenę i głębokie poczucie niższości. Była pełna obaw, niepewna siebie i przejawiała negatywną postawę. Była nieśmiała, skromna i nie uważała siebie za szczególnie wartościową osobę. I do tego była przekonana, że nie ma żadnych zdolności.
Pewnego dnia, kiedy jechała do sklepu, nagle jakiś samochód przejechał na czerwonym świetle i zderzył się z jej autem. Obudziła się w szpitalu z lekkim wstrząśnieniem mózgu i całkowitą utratą pamięci. Zachowała zdolność mówienia, ale nie potrafiła sobie przypomnieć ani jednej rzeczy z przeszłości. Doznała kompletnej amnezji.
Początkowo lekarze sądzili, że to przejściowe. Jednak tygodnie mijały, a kobieta nie odzyskiwała pamięci. Jej mąż i dzieci odwiedzali ją codziennie, ale ona nikogo nie poznawała. Był to tak nietypowy przypadek, że inni lekarze i specjaliści również przychodzili na oględziny i badania, aby dowiedzieć się czegoś o jej stanie.
Wreszcie wróciła do domu, w dalszym ciągu nie odzyskując pamięci. Za wszelką cenę chciała się dowiedzieć, co się z nią stało, zaczęła więc czytać podręczniki medyczne i zgłębiać wiedzę na temat amnezji i utraty pamięci. Spotykała się ze specjalistami w tej dziedzinie. W końcu sama napisała artykuł opisujący jej przypadek, w efekcie czego zaproszono ją na konferencję medyczną, żeby odczytała swoją pracę, odpowiedziała na pytania związane z jej amnezją oraz podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat funkcjonowania układu nerwowego.
W ciągu tego całego okresu doszło do czegoś niezwykłego. Kobieta ta stała się kompletnie nową osobą. Cała uwaga poświęcona jej w szpitalu i po wyjściu z niego wpłynęła na wzrost jej poczucia własnej wartości i sprawiła, że kobieta poczuła się potrzebna i naprawdę kochana przez swoją rodzinę. Zainteresowanie i pozytywne nastawienie okazywane jej przez personel szpitalny zbudowały u niej wysoką samoocenę i szacunek do samej siebie. Nabrała pozytywnej energii i stała się pewną siebie i otwartą kobietą, elokwentną, posiadającą wiedzę oraz docenianą jako mówczyni i autorytet w kwestiach medycznych.
Wszystkie wspomnienia z nieprzyjemnego okresu dzieciństwa zostały wymazane, tak samo jak jej poczucie niższości. Stała się kompletnie nową osobą. Zmieniła swoje myślenie oraz swoje życie.
Szkocki filozof David Hume jako pierwszy wprowadził koncepcję tabula rasa, czyli niezapisanej tablicy. W myśl tej teorii wszyscy ludzie przychodzą na świat bez żadnych myśli, idei czy uczuć, a proces ich nabywania zaczyna się od okresu niemowlęctwa. To tak, jakby umysł dziecka był pustą kartą, na której każda osoba i doświadczenie pojawiające się w jego życiu odciskają swój znak. Dorosła osoba jest sumą wszystkich nabytych doświadczeń i uczuć zebranych w ciągu całego życia. To, kim jesteśmy jako dorośli, jest wynikiem warunkowania otrzymanego we wczesnych latach. Jak napisał Arystoteles: „To, co zostało odciśnięte w duszy, zostaje wyrażone”.
Prawdopodobnie największym przełomem dwudziestego wieku na polu ludzkiego potencjału było odkrycie tożsamości osobowej. Jej koncepcja zakłada, że każda osoba rozwija w sobie zespół przekonań dotyczących samego siebie, począwszy od urodzenia. Tożsamość osobowa staje się następnie zarządzającym programem w komputerze podświadomości, określającym wszystko, co myślisz, mówisz, czujesz i robisz. Dlatego też wszelkie zmiany w naszym życiu muszą zostać poprzedzone zmianą w sposobie postrzegania siebie, myślenia i czucia.
Dziecko rodzi się pozbawione tożsamości osobowej. Każda koncepcja, opinia, uczucie, postawa czy wartości wyznawane przez osobę dorosłą zostały nabyte w okresie dzieciństwa. To, kim jesteś dzisiaj, jest wynikiem założeń lub wrażeń, które przyjąłeś i zaakceptowałeś jako prawdziwe. Kiedy uznajesz, że coś jest prawdą, staje się nią dla ciebie, niezależnie od tego, jak jest w rzeczywistości. Nie jesteś tym, kim myślisz, że jesteś, tylko wymyślasz to, kim jesteś.
Gdybyś został wychowany przez rodziców stale mówiących ci, że jesteś dobry, którzy by cię kochali, zachęcali, wspierali i wierzyli w ciebie, niezależnie od twojego zachowania, wszedłbyś w dorosłość z przekonaniem, że jesteś dobrą i wartościową osobą. Przed osiągnięciem trzeciego roku życia pogląd ten zakotwiczyłby się w twojej podświadomości i stał się fundamentalną częścią sposobu, w jaki postrzegasz swoje miejsce w świecie. Dzięki temu takie przekonanie byłoby dla ciebie czymś oczywistym. Stałoby się twoją rzeczywistością.
Gdyby natomiast wychowali cię rodzice nieświadomi tego, w jak wielkim stopniu ich słowa i zachowania kształtują twoją osobowość, bez zahamowań stosowaliby destrukcyjną krytykę, dezaprobatę oraz psychiczne i emocjonalne kary, aby cię zdyscyplinować lub kontrolować. Gdy dziecko od najmłodszych lat stale słyszy krytykę, szybko dochodzi do wniosku, że coś musi być z nim nie tak. Nie rozumie, dlaczego jest krytykowane lub karane, ale zakłada, że jego rodzice znają go lepiej niż ono samo i że po prostu na to zasłużyło. Zaczyna się czuć bezwartościowe i niekochane i dochodzi do wniosku, że do niczego się nie nadaje.
Niemal wszystkie problemy osobowościowe manifestujące się w okresie dorastania i dorosłości są zakorzenione w zjawisku, które psycholodzy określają jako odmawianie miłości. Dziecko potrzebuje miłości tak jak róże deszczu. Kiedy dzieci czują się niekochane, tracą poczucie bezpieczeństwa. Zaczynają myśleć: „Nie jestem dość dobry”. Pojawiają się u nich zachowania kompensacyjne mające na celu wyrównanie wewnętrznego niepokoju. To poczucie pozbawienia miłości manifestuje się w postaci złego zachowania, problemów osobowościowych, wybuchów złości, depresji, poczucia bezradności, braku ambicji oraz problemów w relacjach z ludźmi i w związkach.
Dziecko rodzi się wolne od strachu, z wyjątkiem lęku przed spadaniem i głośnymi dźwiękami. Wszystkie inne lęki zostają nabyte przez dziecko w procesie dorastania.
Dwie największe obawy, które w sobie rozwijamy, to strach przed porażką i utratą oraz przed krytyką i odrzuceniem. Zaczynamy się uczyć lęku przed porażką, gdy jesteśmy stale ganieni i karani za próbowanie czegoś nowego lub innego. Dorośli krzyczą na nas: „Nie! Znikaj stamtąd! Przestań! Odłóż to!”. Tym krzykom i krytyce często towarzyszą kara fizyczna i odmawianie miłości, sytuacje, których się boimy i w których czujemy zagrożenie.
Szybko zaczynamy wierzyć, że jesteśmy za mali, za słabi, niekompetentni, nieodpowiedni i niezdolni do zrobienia czegokolwiek nowego. Dajemy temu wyraz słowami: „Nie mogę, nie umiem, nie potrafię”. Za każdym razem, gdy myślimy o zrobieniu czegoś innego lub odważnego, automatycznie pojawia się u nas reakcja oparta na strachu, drżenie ciała czy ucisk w żołądku. Reagujemy dokładnie tak, jakbyśmy się bali, że dostaniemy lanie. W kółko powtarzamy słowa „Nie mogę”.
Strach przed porażką jest główną przyczyną niepowodzenia w dorosłym życiu. W wyniku destruktywnej krytyki, jakiej zaznaliśmy w okresie dzieciństwa, wycofujemy się z wielu sytuacji jako dorośli. Nie umiemy się zaprezentować z dobrej strony. Rezygnujemy, zanim jeszcze spróbujemy czegoś po raz pierwszy. Zamiast wykorzystać nasz wspaniały umysł do znalezienia sposobu na zdobycie tego, na czym nam zależy, skłaniamy nasz rozsądek do wyszukiwania powodów, dla których nie może nam się to udać, a rzeczy, których pragniemy, nie są dla nas.
Następnym poważnym lękiem, który nas hamuje, podkopuje naszą pewność siebie i niszczy pragnienie posiadania szczęśliwego życia, jest strach przed odrzuceniem oraz jego przejawem, krytyką. Uczymy się tej emocji już we wczesnym dzieciństwie, ponieważ nasi rodzice wyrażają dezaprobatę zawsze, gdy zrobimy coś, co im się nie podoba, albo nie zrobimy tego, czego od nas oczekują. W efekcie niespełnienia ich oczekiwań pojawia się u nich złość i odmawiają nam miłości oraz aprobaty, której tak bardzo potrzebujemy, kiedy jesteśmy dziećmi.
Strach przed byciem niekochanym i osamotnionym jest dla dziecka przeżyciem tak traumatycznym, że szybko zaczyna ono dostosowywać swoje zachowanie do oczekiwań rodziców. Traci swoją spontaniczność i wyjątkowość. Zaczyna myśleć: „Muszę! Muszę! Muszę!”. Dochodzi do wniosku, że musi zrobić wszystko, o co poproszą je rodzice, albo przestaną je kochać i zostanie samo.
Gdy dziecko wychowane w „miłości warunkowej” (przeciwieństwo miłości bezwarunkowej, największego daru, jaki jedna osoba może dać drugiej) dorasta, staje się przewrażliwione na opinie innych. Gdy ta nadwrażliwość przybiera ekstremalną formę, dorosły człowiek nie jest w stanie niczego zrobić, jeśli istnieje chociaż najmniejsze prawdopodobieństwo, że ktoś tego nie zaakceptuje. Dokonuje projekcji swojej relacji z rodzicami z okresu dzieciństwa na związki z ważnymi ludźmi w dorosłym życiu – ze współmałżonkiem, szefem, krewnymi, przyjaciółmi, autorytetami – i desperacko próbuje uzyskać ich aprobatę, albo przynajmniej jej nie stracić.
Obawy przed porażką i odrzuceniem, wywołane przez destrukcyjną krytykę z okresu wczesnego dzieciństwa, są źródłem większości przypadków niepokoju i braku szczęścia u dorosłych. Stale czujemy, że nie umiemy czegoś zrobić albo że coś musimy. Jednak najgorszym uczuciem jest to, kiedy myślimy: „Nie umiem, ale muszę!” lub „Muszę, ale nie umiem!”.
Chcemy coś zrobić, ale obawiamy się niepowodzenia lub utraty, a jeśli nie utraty, to dezaprobaty dla naszych działań. Chcemy zrobić coś, żeby poprawić jakość naszego życia, w domu lub w pracy, lecz boimy się, że może nam się nie udać, że ktoś nas skrytykuje, lub że wydarzy się i jedno, i drugie.
W przypadku większości ludzi ich życiem rządzą ich lęki. Wszystko, co robią, toczy się wokół unikania ryzyka porażki lub bycia skrytykowanym. Stale myślą o zachowaniu ostrożności, zamiast walczyć o swoje. Wybierają poczucie bezpieczeństwa zamiast nowych możliwości.
Pisarz Artur Gordon zapytał kiedyś Thomasa J. Watsona Sr., założyciela IBM, w jaki sposób może szybciej odnieść sukces pisarski. Thomas J. Watson, jeden z gigantów amerykańskiego biznesu, odpowiedział mu następującymi słowami: „Jeśli chcesz szybciej odnieść sukces, musisz podwoić ryzyko poniesienia porażki. Sukces znajduje się po drugiej stronie niepowodzenia”.
Faktem jest, że im więcej razy ci się nie udało, tym bardziej prawdopodobne jest, że jesteś o krok od odniesienia wielkiego sukcesu. Twoje porażki przygotowały cię na sukces. Dlatego właśnie dobra passa wydaje się podążać za pasmem niepowodzeń. Jeśli się przed czymś wahasz, „podwój ryzyko poniesienia porażki”. Im więcej rzeczy spróbujesz, tym bardziej prawdopodobne jest, że zatriumfujesz. Możesz pokonać swoje lęki jedynie poprzez zrobienie tego, czego się boisz, aż strach nie będzie miał nad tobą najmniejszej kontroli.
Wszystko, co o sobie wiesz, i wszystkie twoje przekonania są zapisane na twardym dysku twojej osobowości, składając się na twoją tożsamość osobową. Twoja tożsamość osobowa determinuje to, jakie będą twoje dokonania i skuteczność we wszystkich działaniach, których się podejmiesz. Na mocy prawa zgodności twój zewnętrzny sposób zachowania zawsze jest odbiciem twojej wewnętrznej tożsamości osobowej. Dlatego cały postęp w twoim życiu zaczyna się od poprawy w postrzeganiu siebie.
Na twój ogólny zarys tożsamości osobowej składają się wszystkie twoje przekonania dotyczące ciebie samego i twoich zdolności. Ten zestaw poglądów zawiera w sobie wszystkie doświadczenia, decyzje, sukcesy, porażki, koncepcje, informacje, emocje i opinie, które zgromadziłeś aż do dzisiaj w swoim życiu. Ta ogólna koncepcja tożsamości osobowej determinuje to, co i w jaki sposób myślisz oraz jak się ze sobą czujesz, określa też, jak dobrze sobie ze wszystkim radzisz.
Masz także zestaw „minitożsamości osobowych”. Te małe wersje łączą się ze sobą, tworząc ogólny zarys twojej tożsamości osobowej. Masz taką tożsamość w każdej sferze twojego życia, jaka jest dla ciebie ważna. Minitożsamości określają, jak będziesz myślał, czuł się i radził sobie w każdej z tych dziedzin.
Na przykład, masz tożsamość osobową zajmującą się zdrowiem i kondycją oraz tym, jak dużo jesz i jak często ćwiczysz. Masz też tożsamość osobową od spraw związanych ze swoją popularnością i tym, czy jesteś lubiany przez innych, zwłaszcza przez przedstawicieli przeciwnej płci. Masz tożsamość osobową określającą, jakim małżonkiem czy rodzicem jesteś, jakim przyjacielem, czy jesteś mądry i czy się dobrze uczysz. Masz też tożsamość osobową, której używasz w sporcie i podczas każdego zajęcia, w które się angażujesz, łącznie z prowadzeniem samochodu.
Masz tożsamość osobową określającą, jak dobrze wykonujesz swoją pracę oraz jak sobie radzisz ze wszystkimi zadaniami. Masz tożsamość osobową zajmującą się zarabianiem pieniędzy, oszczędzaniem ich oraz inwestowaniem. To punkt krytyczny. Fakty są takie, że nigdy nie zarobisz dużo więcej ani mniej, niż wskazuje określony przez twoją tożsamość osobową poziom dochodów. Jeśli chcesz zarabiać więcej, musisz zmienić swoje poglądy na własny temat odnoszące się do zarobków i pieniędzy. To najważniejsza część tej książki.
W każdym przypadku, jeśli pragniesz zmienić sposób, w jaki widzą cię inni, oraz swoje osiągnięcia w każdej dziedzinie swojego życia, musisz zmienić swoją tożsamość osobową – czyli przekonania o sobie – w tej sferze. Na szczęście twoje przekonania w wielkiej mierze są subiektywne. Nie zawsze opierają się na faktach. Najczęściej zostały stworzone w oparciu o informacje, które sobie przyswoiłeś i uznałeś za prawdziwe, czasami jednak bez wystarczających przesłanek lub dowodów.
Najgorszymi przekonaniami, które można mieć, są ograniczające nas poglądy wszelkiego rodzaju. Takie przekonania sprawiają, że czujesz się ograniczony lub że masz braki w danej dziedzinie. Rzadko okazują się prawdziwe, lecz jeśli ty zaakceptujesz je jako słuszny wyznacznik swoich zdolności, staną się twoją rzeczywistością, zupełnie jakby były prawdziwe.
Pierwszym krokiem, aby odblokować twój potencjał i osiągnąć więcej, niż udało ci się kiedykolwiek przedtem, jest zakwestionowanie twoich ograniczających przekonań. Proces wyzwolenia się spod władzy ograniczających poglądów zaczyna się od wyobrażenia sobie, że jakiekolwiek by one nie były, wszystkie są kompletnie nieprawdziwe. Wyobraź sobie teraz, że twoje zdolności nie są niczym ograniczone. Wyobraź sobie, że możesz być kim chcesz, robić co chcesz i mieć wszystko, czego naprawdę pragniesz. Wyobraź sobie, że twój potencjał jest pozbawiony jakichkolwiek granic.
Pomyśl na przykład, że mógłbyś zarabiać dwa razy tyle, ile zarabiasz obecnie. Wyobraź sobie, że mógłbyś mieszkać w większym domu, jeździć lepszym samochodem i cieszyć się wystawniejszym życiem.
Poczuj, że masz potencjał, by stać się specjalistą w swojej dziedzinie. Wyobraź sobie, że jesteś jednym z najpopularniejszych, najważniejszych i najbardziej wpływowych ludzi w swoich towarzyskich i biznesowych kręgach. Wyobraź sobie, że jesteś spokojny, pewny siebie i że niczego się nie boisz. Wyobraź sobie, że możesz sobie wyznaczyć każdy cel i osiągnąć go. W taki sposób zaczynasz zmianę swojego myślenia i zmianę swojego życia.
Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się lęków i wyzwolenia swojego potencjału jest ponowne zaprogramowanie naszego mentalnego twardego dysku nowymi, pozytywnymi, konstruktywnymi i motywującymi przekonaniami dotyczącymi nas samych i naszej przyszłości. Dzięki tej książce dowiesz się, jak to zrobić.
Twoja tożsamość osobowa ma trzy elementy, niczym wykres kołowy podzielony na trzy części. Każda z nich łączy się z pozostałymi, wspólnie tworząc twoją osobowość. W znacznym stopniu determinują to, co myślisz, czujesz i robisz, oraz wszystko, co ci się przydarza.
Pierwszym elementem twojej osobowości i tożsamości jest twoje ja idealne. Składają się na nie wszystkie nadzieje, marzenia, wizje i ideały. Ja idealne stworzone jest z zalet, wartości i cech, których najbardziej pragniesz i które podziwiasz u innych. Ja idealne to osoba, którą najbardziej chciałbyś się stać, gdybyś tylko mógł być chodzącym ideałem. Takie wzorce kształtują i wyznaczają twoje zachowanie.
Wielcy mężczyźni i kobiety, przywódcy i ludzie z charakterem bardzo jasno określają swoje wartości, wizje i ideały. Wiedzą, kim są i w co wierzą. Stawiają sobie wysoko poprzeczkę i nie zgadzają się na kompromisy. Są to mężczyźni i kobiety, których inni naśladują i na których można polegać. Podczas swoich interakcji z innymi są zdecydowani i wyraziści. We wszystkim, co robią, próbują doścignąć swoje ideały.
Drugą składową tożsamości osobowej jest twój obraz samego siebie (wizerunek własny). Jest to sposób, w jaki chcesz widzieć siebie i myśleć o sobie. Często nazywa się go „wewnętrznym lustrem”. To właśnie w nim przeglądasz się, żeby zobaczyć, jak powinieneś się zachować w określonej sytuacji. Dzięki jego mocy twoje zewnętrzne zachowanie zawsze jest zgodne z wewnętrznym obrazem samego siebie.
Odkrycie obrazu samego siebie, zapoczątkowane przez Maxwella Maltza, było wielkim przełomem w zrozumieniu ludzkich dokonań i efektywności. Dzięki wizualizacji i wyobrażaniu sobie, że dajemy z siebie wszystko w sytuacji, która ma dopiero nadejść, wysyłasz wiadomość do swojej podświadomości. Podświadomość przyjmuje ją jako rozkaz, po czym koordynuje twoje myśli, słowa i działania w taki sposób, żeby pasowały do wzorca zgodnego ze stworzonym przez ciebie obrazem.
Poprawa w twoim życiu zaczyna następować wraz z poprawą twoich mentalnych wyobrażeń. Wewnętrzne obrazy wpływają na emocje, zachowanie, postawę, a nawet na sposób reagowania na ciebie przez innych ludzi. Rozwój pozytywnej tożsamości osobowej jest najistotniejszym elementem na drodze do zmiany myślenia i życia.
Trzecim aspektem twojej tożsamości osobowej jest twoje poczucie własnej wartości. Jest to emocjonalny składnik osobowości oraz najważniejszy czynnik określający twój sposób myślenia, czucia i zachowania. Poziom twojej samooceny w wielkim stopniu wpływa na przebieg wydarzeń w twoim życiu.
Samoocenę najlepiej definiują słowa: to, jak bardzo lubisz siebie. Im większą darzysz siebie sympatią, tym lepiej poradzisz sobie we wszystkich podejmowanych działaniach. A dzięki prawu odwracalności im lepiej ci idzie, tym bardziej siebie lubisz.
Twoje poczucie własnej wartości jest jak „reaktor jądrowy” dla osobowości. To prawdziwe źródło energii, od którego zależy twoja pewność siebie i entuzjazm. Im bardziej siebie lubisz, tym wyżej stawiasz sobie poprzeczkę. Im bardziej siebie lubisz, tym większe wyznaczasz sobie cele i tym więcej wytrwałości wkładasz w ich osiągnięcie. Ludzie obdarzeni wysoką samooceną są dosłownie nie do zatrzymania.
Od tego, jak wysokie jest twoje poczucie własnej wartości, zależy jakość twoich relacji z innymi ludźmi. Im bardziej lubisz i szanujesz siebie, tym bardziej będziesz lubił i szanował innych, a oni będą się z tobą lepiej czuć. A w życiu zawodowym i karierze twój poziom samooceny jest determinującym czynnikiem określającym, czy ludzie będą kupować twoje produkty, zatrudniać cię, wchodzić z tobą w interesy, a nawet pożyczać ci pieniądze.
Im wyższa jest twoja samoocena, tym lepszym okażesz się partnerem i rodzicem. Rodzice z wysokim poczuciem własnej wartości wychowują dzieci o wysokiej samoocenie. Takie dzieci rozwijają w sobie dużą pewność siebie i trzymają się z tymi, które są do nich pod tym względem podobne. W domach, w których panuje wysokie poczucie własnej wartości u wszystkich domowników, przeważa miłość, śmiech i radość.
Twój poziom poczucia własnej wartości jest w znacznym stopniu określony przez to, w jak wielkim stopniu twój wizerunek własny – czyli twoje obecne zachowanie i działania – jest zgodny z twoim ja idealnym – tym, jak byś wypadł, gdybyś dał z siebie wszystko. Podświadomie zawsze porównujesz swoje rzeczywiste osiągnięcia z idealnymi wynikami. Zawsze, gdy widzisz, że zbliżasz się do ideału, jesteś z siebie dumny i czujesz się świetnie. Twoje poczucie własnej wartości wystrzela w górę. Czujesz się spełniony i jesteś szczęśliwy.
W każdej sytuacji, kiedy robisz lub mówisz coś, co nie pasuje do twoich wyobrażeń o ideałach, do osiągnięcia których czujesz się zdolny, twoja samoocena spada w dół. Zawsze, gdy pomiędzy osobą, którą jesteś, a ideałem, którym chcesz się stać, pojawia się rozdźwięk, czujesz się ze sobą źle. Dlatego się na siebie wściekasz, gdy coś ci się nie udaje lub gdy zachowasz się nieodpowiednio w jakiejś sytuacji towarzyskiej. Twoje ja idealne stale przypomina ci, że mógłbyś być o wiele lepszy we wszystkim, czego się podejmujesz.
Psycholodzy są zgodni co do tego, że twoje poczucie własnej wartości jest sednem tożsamości osobowej. Poprawa w każdym aspekcie twojej osobowości czy lepsze osiągnięcia podnoszą twoją samoocenę, sprawiając, że lubisz i szanujesz siebie jeszcze bardziej. Im bardziej siebie lubisz, tym lepszy będzie twój wizerunek własny, a dzięki temu również twoje osiągnięcia, szybciej też dościgniesz swoje ja idealne.
Najlepsze wieści są takie, że pomiędzy twoim poziomem poczucia własnej wartości a obawami przed porażką i odrzuceniem istnieje odwrotna zależność. Im bardziej siebie lubisz, tym mniej boisz się porażki. Im bardziej siebie lubisz, tym mniej martwisz się opiniami i krytyką innych. Im bardziej siebie lubisz, tym częściej podejmujesz decyzje w oparciu o własne cele i standardy i mniej przejmujesz się tym, co inni myślą i mówią.
Nie tylko stajesz się tym, o czym myślisz, ale też stajesz się tym, co sobie powtarzasz. Najlepszymi słowami, jakie możesz do siebie skierować w chwilach napięcia i stresu związanych z nadchodzącymi wydarzeniami, są słowa: „Lubię siebie! Lubię siebie! Lubię siebie!”.
Zawsze, gdy sobie o tym przypominasz, twoje lęki maleją, a odwaga rośnie. Słowa „lubię siebie” są tak skuteczne i pozytywne, że zostają natychmiast przyjęte jak rozkaz przez twoją podświadomość. Natychmiast wpływają na twoje myśli, uczucia i zachowanie. Twoja mowa ciała w jednej chwili się poprawia i przyjmujesz wyprostowaną postawę. Z twojej twarzy znika napięcie i pojawia się na niej uśmiech. Twój ton głosu staje się pewniejszy i donioślejszy. Czujesz się ze sobą lepiej, a w efekcie traktujesz wszystkich wokół siebie w cieplejszy, przyjaźniejszy sposób.
Proces zmiany sposobu myślenia i życia zaczyna się od pracy nad tożsamością osobową. Musisz zacząć od rozwinięcia czystego, pozytywnego, radosnego i inspirującego ja idealnego, spójnego z najlepszym obrazem siebie, jaki chciałbyś osiągnąć. Pozytywny wizerunek własny rozwijasz dzięki wyobrażeniu sobie, jak dajesz z siebie wszystko we wszystkich podejmowanych działaniach. Dzięki pokochaniu i zaakceptowaniu siebie – wartościowego człowieka – bezwarunkowo uda ci się w końcu stworzyć wysokie i niezachwiane poziomy poczucia własnej wartości.
Większość twoich myśli i reakcji na zdarzenia i ludzi pojawiających się w twoim życiu jest określana przez twoje podstawowe założenia. W ich skład wchodzą koncepcje, przekonania, opinie i wnioski, do jakich doszedłeś w wyniku uzyskanych informacji i doświadczeń począwszy od dzieciństwa. Stanowią one nie tylko treść twojej tożsamości osobowej, ale też twą filozofię życiową. Im bardziej jesteś przekonany i nieugięty w kwestii swoich podstawowych założeń, tym bardziej kontrolujesz i jesteś w stanie przewidzieć wszystko, co robisz, mówisz i czujesz.
Jeśli wierzysz w to, że jesteś świetną osobą, obdarzoną talentem i zdolnościami, przyjacielską i popularną, zdrową i charyzmatyczną, kreatywną i ciekawą świata oraz że twoim przeznaczeniem jest mieć wspaniałe życie, twoje podstawowe założenia doprowadzą do tego, że wyznaczysz sobie odpowiednie cele, będziesz ciężko pracował nad ich osiągnięciem, rozwijał siebie, dobrze traktował innych, szybko otrząsał się z niepowodzeń i w końcu odniesiesz sukces. Nic nie będzie w stanie cię powstrzymać na dłuższą metę.
Nie ma znaczenia, co ci się przydarza w życiu. Liczy się wyłącznie to, jak reagujesz na te wydarzenia. Nie ma też znaczenia, od czego zaczynasz. Ważne jest tylko to, dokąd zmierzasz, a to z kolei może być ograniczone jedynie przez twoją własną wyobraźnię. Twoja wyobraźnia nie ma jednak granic, więc twoja przyszłość również. Oto podstawowe założenia i przekonania, których potrzebujesz, żeby uwolnić swój potencjał.
Niestety, w procesie dorastania przyswajamy sobie kilka mitów, które mogą sabotować nasze nadzieje na odniesienie sukcesu, bycie szczęśliwym i spełnionym w życiu. Przyjrzyjmy się im wszystkim dokładnie.
Pierwszy i najgorszy sprowadza się do naszego przekonania, że „nie jesteśmy dość dobrzy”. To podstawowa przesłanka, z której rodzi się poczucie niższości i odstawania od reszty. Zakładamy, że inni ludzie są lepsi od nas, tylko dlatego, że w danym momencie radzą sobie lepiej od nas. Czujemy wtedy, że muszą być bardziej wartościowi niż my. Dlatego my jesteśmy warci mniej niż oni. Poczucie bycia kimś bezwartościowym jest głęboko zakorzenione w naszej psyche i sprawia, że sprzedajemy się za bezcen. Zadowalamy się namiastką tego, na co naprawdę nas stać. Nie możemy ponieść porażki przy realizacji nowego wyzwania, ponieważ w ogóle się go nie podejmujemy.
Właściwym podstawowym założeniem, które powinieneś w sobie rozwinąć, czy przekonaniem, jakie powinieneś mieć, jest to, że nie tylko jesteś wystarczająco dobry, ale też masz zdolność do osiągnięcia doskonałości w każdej dziedzinie, która jest dla ciebie ważna. Masz nieograniczony potencjał, żeby robić i zdobyć więcej, niż kiedykolwiek udało ci się osiągnąć, oraz stać się tym, kim tylko zapragniesz. Jak powiedział William Szekspir w swej sztuce Burza, „prologiem przeszłość jest”. Wszystko, czego dokonałeś w przeszłości, jest tylko zarysem tego, co możesz dopiero osiągnąć.
Najsilniej działające na ciebie słowa w twoim słownictwie to te, w które wierzysz. Twoje rozmowy z samym sobą i stały wewnętrzny dialog decydują o 95 procentach twoich emocji. Podczas rozmowy ze sobą twoja podświadomość przyjmuje wszystkie słowa i uznaje je za rozkaz. Następnie dostosowuje twoje zachowanie, wizerunek własny oraz mowę ciała do wzorca odpowiadającego tym słowom.
Postanów, że od tej pory twój dialog wewnętrzny będą wypełniały jedynie te słowa, które są zgodne z tym, kim chcesz się stać i co pragniesz osiągnąć. Nie będziesz mówił o sobie niczego, co nie ma się ziścić. Powtarzaj w kółko te niezwykle skuteczne, pozytywne słowa: „Uda mi się!”. A przede wszystkim pamiętaj, by mówić sobie: „Lubię siebie!”. Powtórz z całym przekonaniem słowa: „Jestem najlepszy! Jestem najlepszy! Jestem najlepszy!”. Następnie wstań wyprostowany i pewny siebie, uśmiechnij się i wykonuj swoje zadania najlepiej jak potrafisz. Ta nowa postawa wkrótce wejdzie ci w nawyk.
W wyniku otrzymanej w życiu destruktywnej krytyki ludzie zaczynają wierzyć w jeszcze jeden mit, czy też ograniczający ich pogląd. Jest to ich brak wiary w to, że naprawdę zasługują na sukces. To głębokie wewnętrzne poczucie niezasługiwania na coś dobrego jest powszechne wśród tych z nas, którzy zaczynali w życiu od zera, lub u osób pochodzących z niezamożnych rodzin. Może być również wywołane przez słowa ludzi, którzy powiedzieli nam, gdy byliśmy młodzi, że bycie biednym jest cnotą, a bycie bogatym grzechem.
Jeśli wychowywałeś się w poczuciu niezasługiwania na dobre rzeczy w życiu, niezależnie z jakiego powodu, a odnosisz sukcesy w swojej pracy, możesz doświadczać zjawiska zwanego „syndromem oszusta”. Objawia się to poczuciem, że sukces nam się nie należy, i życiem w strachu przed wykryciem naszego oszustwa. Niezależnie od odnoszonych przez nas sukcesów, które są wynikiem ciężkiej pracy, wciąż obecna jest w nas natarczywa obawa, że zostaną nam one odebrane.
Jeśli sam czujesz się jak oszust, często będziesz miał poczucie winy, osiągając więcej niż inni. Aby uniknąć takich uczuć, wielu ludzi zaczyna sabotować samych siebie. Przejawia się to pod postacią przesady w jedzeniu i piciu, zażywania narkotyków, ignorowania swoich rodzin, zachowywania się w nieprzewidywalny sposób oraz trwonienia pieniędzy na ekstrawagancki styl życia czy nieprzemyślane inwestycje. Takie osoby w głębi duszy czują, że nie zasłużyły na swój sukces. W efekcie często go tracą.
Prawda jest taka, że zasługujesz na wszystko, co możesz słusznie osiągnąć, świetnie wykonując swoją pracę czy też wytwarzając lub dystrybuując produkty albo usługi, które poprawiają życie i pracę innych ludzi. W społeczeństwie wolnorynkowym, jak nasze, wszystkie transakcje są dobrowolne. Ludzie decydują się na zakup czegoś tylko gdy poczują, że dzięki temu ich życie zmieni się na lepsze. Dlatego możesz odnieść długoterminowy sukces tylko jeśli dostarczysz ludziom to, czego potrzebują, aby ulepszyć swoje życie i pracę. Im więcej i częściej pomagasz innym, tym bardziej oboje na tym skorzystacie.
Słowo „zasłużyć” (ang. „deserve”) pochodzi od dwóch łacińskich słów, „de” oznaczającego „od”, „ze” oraz „servire”, czyli „służyć”. Dlatego słowo „zasłużyć” pochodzi od słów „ze służby”. Ludzie, którzy osiągają największy sukces w naszym społeczeństwie, z małymi wyjątkami, wykonują służbę na rzecz innych ludzi lepiej niż ktokolwiek inny. Dlatego rozwój twojej kariery zawodowej powinien być przede wszystkim nakierowany na służenie innym ludziom. Wtedy naprawdę będziesz zasługiwał na każdego zarobionego dolara.
Abraham Lincoln powiedział kiedyś, że „najlepszym sposobem, żeby pomóc biednym, jest niestanie się jednym z nich”. W naszym społeczeństwie jest tak, że im lepiej ci się powodzi finansowo, tym większe płacisz podatki. Pieniądze z tych podatków są przeznaczone na szkoły, szpitale, budowę dróg, pomoc społeczną, zdrowotną, wydatki na wojsko oraz wszystkie pozostałe ważne rzeczy, które otrzymujemy od państwa. Możesz być naprawdę dumny z odnoszonych przez siebie sukcesów. Zarabiając dużo pieniędzy, w znacznym stopniu przyczyniasz się do poprawy losu wielu ludzi. Dbając o innych, dbasz o siebie.
Powtarzaj te słowa: Zasługuję na każdy grosz, który zarabiam, służąc innym i dostarczając im dobra i usługi, których potrzebują, żeby poprawić jakość swojego życia. Jestem dumny ze swoich sukcesów.
Jesteś całkowicie dobrą osobą. Jesteś uczciwy, porządny, szczery i pracowity. Innych ludzi traktujesz z kurtuazją, szacunkiem i ciepłem. Jesteś oddany swojej rodzinie, przyjaciołom i kolegom. Jesteś silny, pewny siebie i odpowiedzialny. Posiadasz dużą wiedzę, inteligencję i doświadczenie. Liczysz się nie tylko w gronie swoich najbliższych, ale też w całym społeczeństwie. Urodziłeś się z misją do spełnienia i kieruje tobą przeznaczenie. Jesteś doskonały pod każdym względem.
Powyższy ustęp to opis twojej prawdziwej osobowości i charakteru. Być może nie zgadzasz się z nim za każdym razem, ale to jest dobry ogólny opis tego, kim naprawdę jesteś wewnątrz, oraz kierunku, w którym zmierza twoje życie. Gdy bezwarunkowo zaakceptujesz fakt, że jesteś prawdziwie wartościową i cenną osobą, to przekonanie będzie z ciebie emanować we wszystkich słowach i podejmowanych działaniach. Z czasem stanie się to twoją prawdą. Ideał stanie się twoją rzeczywistością.
Powtarzaj sobie: Lubię siebie i kocham swoje życie. Jestem całkowicie dobrą osobą pod każdym względem i zawsze robię wszystko, czego się podejmuję, najlepiej jak potrafię.
Wyobraź sobie, że istnieje sklep sprzedający mentalne oprogramowanie. Możesz w nim zakupić każdą tożsamość osobową, przekonanie czy nastawienie, którego potrzebujesz, i zainstalować w swoim mózgu, po czym stać się wymarzoną osobą. Gdyby taki sklep naprawdę istniał, a ty mógłbyś w nim kupić dowolny zestaw przekonań, jakie byś wybrał?
Oto moja sugestia. Rozejrzyj się wokół siebie i powiedz, jakie podstawowe przekonania rozwinęli w sobie najszczęśliwsi i odnoszący największe sukcesy ludzie. Następnie wybierz dla siebie ten sam pakiet. Zainstaluj go na swoim mentalnym twardym dysku, a uruchomisz te same programy, na których operują podziwiane przez ciebie osoby.
Na szczęście dzięki setkom rozmów odbytych z ludźmi sukcesu dokładnie poznaliśmy ich programy i przekonania, które rozwijali w sobie od najmłodszych lat. Najważniejszym z podstawowych założeń, które możesz przyjąć w swoim życiu, jest następujące założenie: „Jestem całkowicie dobrą osobą i zamierzam odnieść w życiu wielki sukces. Wszystko, co dzieje się w moim życiu, dobrego lub złego, jest po prostu częścią procesu zbliżania się do sukcesu i szczęścia, które są dla mnie nieuniknione”.
Gdybyś całym sobą uwierzył, że masz gwarancję bycia szczęśliwym i osiągnięcia sukcesu oraz że każde niepowodzenie i przeszkoda zostały ci zesłane po to, żebyś nauczył się ważnych rzeczy, bez których nie udałoby ci się osiągnąć swoich celów, byłbyś nie do zatrzymania. Przez większość czasu byłbyś pozytywnie nastawiony i optymistyczny. Wyznaczałbyś sobie wielkie cele do zdobycia i szybko odbijał się od przejściowych niepowodzeń. Twoja wiara w końcu zamieniłaby się w twoją rzeczywistość. Poprzez zmianę myślenia doprowadziłbyś do zmiany swojego życia.
* * *
Na następnych stronach podzielę się z tobą sprawdzonymi i potwierdzonymi metodami oraz technikami, których możesz użyć, żeby przejąć całkowitą kontrolę nad każdym aspektem swojego myślenia. Pokażę ci, jak myśleć pozytywnie i skutecznie, żebyś poczuł w sobie moc do osiągnięcia wszystkiego, co postanowisz. Dowiesz się, jak zaprogramować i reprogramować swoją tożsamość osobową, żeby twój wewnętrzny świat stał się spójny z obrazem osoby, którą chcesz się stać, oraz z wizją życia, jakie chcesz prowadzić w zewnętrznym świecie. Nauczysz się, jak być nie do zatrzymania.
Jasno określ swoje cele. Gdybyś miał się stać doskonałą osobą we wszystkich sferach, jakie musiałbyś posiadać cechy? Jak byś się zachowywał?
Stajesz się tym, o czym przez większość czasu myślisz. Znajdź jedną lub więcej dziedzin swojego życia, w których twoje myślenie wywiera decydujący wpływ na twoje emocje, nastawienie lub zachowanie.
W której dziedzinie radzisz sobie najlepiej? Jak postrzegasz swoją osobę, kiedy się nią zajmujesz? Jak mógłbyś rozciągnąć ten obraz siebie na pozostałe pola?
Jakich ludzi najbardziej podziwiasz i szanujesz? Dlaczego? W jaki sposób mógłbyś zmienić swoje zachowanie, żeby stało się bardziej spójne z zachowaniem podziwianych przez ciebie osób?
W których dziedzinach swojego życia lubisz siebie najbardziej? Jaki typ aktywności najbardziej podnosi twoje poczucie własnej wartości? Jak mógłbyś rozszerzyć swoją działalność na tych polach?
Jesteś całkowicie dobrą osobą. Począwszy od dzisiaj, zacznij postrzegać siebie jakbyś był najlepszy w tym, co robisz, i nie przyjmuj do wiadomości żadnych ograniczeń w tym, na co cię stać.
Zmień swoją tożsamość, stale myśląc, mówiąc i zachowując się tak, jakbyś już był osobą, którą chciałbyś się stać, cieszącą się życiem, o jakim marzysz i na jakie zasłużyłeś.