Anna M Brengos
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Anna M Brengos 
  • Literatura obyczajowa i piękna 
  • Wyczyść

Polska pisarka, autorka poruszających fabuł obyczajowych, a ostatnio również komedii kryminalnych. Z wykształcenia nauczycielka, z zamiłowania żeglarka i społeczna aktywistka. Chociaż Anna M. Brengos książki pisze zaledwie od kilku lat, zdążyła zdobyć sobie niemałe grono wiernych czytelników. Jej najnowsza powieść, druga część pisanego z przymrużeniem oka cyklu kryminalnego, pt. Noc prawdy do księgarń trafiła pod koniec października 2021 r.

Pisarka wychowała się na Pradze, gdzie do dziś mieszka. Mimo że dziś regularnie wydaje książki, Anna M. Brengos przez większość życia nie miała bliższego związku z literaturą. Ukończyła Akademię Wychowania Fizycznego i przez ponad trzydzieści lat pracowała w wyuczonym zawodzie. Uczyła wychowania fizycznego na każdym szczeblu edukacji, trenowała nawet męską drużynę koszykarską. Z pracy pedagogicznej zrezygnowała przed blisko dekadą w związku z problemami zdrowotnymi. Po operacji serca, którą opisała na stronach swojej debiutanckiej powieści, Anna M. Brengos nie wróciła już do szkoły. Poświeciła swoją energię pracy charytatywnej na rzecz chorych dzieci, polegającej, jak sama mówi, głównie na nieustanym żebraniu (podobno udało jej się wyżebrać nawet domek z ogródkiem), będącą jednak źródłem spełnienia i ogromnej satysfakcji. W 2014 zaczęła wydawać także Anna M. Brengos książki, dla których inspirację nierzadko (zgodnie z wyznawaną przez siebie zasadą, że pisarz, o ile nie zajmuje się fantastyką, powinien pisać o tym, co zna) czerpie z własnych, głównie zawodowych, doświadczeń.

Wielką pasja autorki jest także żeglarstwo, któremu oddaje się, kiedy tylko ma taką możliwość (posiada patent sternika jachtowego). Ponadto ogromną przyjemność sprawia jej pielęgnowanie własnej działki oraz tworzenie różnego rodzaje rękodzieła, dzięki czemu nie martwi się nudą na emeryturze.

Pierwsze książki Anny M. Brengos

W charakterze powieściopisarki debiutowała w 2014 r. ciepłą, krzepiącą fabułą pt. Scenariusz z życia, która zwyciężyła w konkursie literackim Naszej Księgarni i została opublikowana przez tę oficynę w ramach serii Babie lato. Druga książka jej pióra, opowieść, w której niemal równorzędnym wobec głównych postaci bohaterem jest warszawska Praga, ukazała się dopiero po blisko 4 latach. Jak zdradza Anna M. Brengos, Prażeńka, bo tak zatytułowana jest ta narracja, jest historią dość osobistą, w dużej mierze opartą na wspomnieniach przodków autorki oraz jej własnych doświadczeniach. Praga to dla niej miejsce szczególne, w którym dorastała i gdzie mieszkali jej dziadkowie, własne miejsce na ziemi. Na stronach książki, sięgającej czasów II wojny światowej, opisuje w pewnym stopniu Pragę, jakiej już nie mam, tę utrwaloną we wspomnieniach swoich przodków i własnych. Zresztą, o czym wspomina Anna M. Brengos w jednym z wywiadów, Praga zmienia się niesamowicie szybko, w związku z czym nawet fragmenty współczesne, mające być odbiciem najnowszej topografii czy wyglądu dzielnicy, błyskawicznie się dezaktualizują.

Jeszcze w tym samym roku w ręce czytelników oddała Anna M. Brengos Sami sobie nigdy, kolejną obyczajowa fabułę swojego pióra. Jest to opowieść o zwykłych ludziach i zwykłym życiu, napisana jednak w sposób niezwykle przejmujący. Ciekawym zabiegiem jest pozostawienie głównych postaci i narratorów anonimowymi; aż do końca książki nie poznajemy ich imion, co eksponuje uniwersalność przesłania powieści.

Anna M. Brengos, Nigdy nie będziesz mną i Matką już byłam

Swoją następną książkę zatytułowała Anna M. Brengos Nigdy nie będziesz mną. Na jej stronach opowiada historię kobiety, której ciężką pracą oddało się wydobyć z doświadczanej w dzieciństwie biedy i która sama zostawszy matka, zrobi wszystko, by zapewnić swojemu dziecku życiowe powodzenie. Jednak czasami cena sukcesu może okazać się za wysoka. Niedługo później opublikowała Anna M. Brengos Matką już byłam, równie przejmującą opowieść o kobiecym losie, trudnym dorastaniu i jeszcze trudniejszych decyzjach, z którymi każdy człowiek, prędzej czy później, musi się w życiu skonfrontować.

Anna M. Brengos Dzień prawdy i Noc prawdy

Ostatnio, znana z poruszających bolesne tematy fabuł obyczajowych, pisarka postanowiła zaproponować swoim czytelnikom coś nowego. Wiosną 2021 r. w ich ręce oddała Anna M. Brengos Dzień prawdy, pierwszy tom kryminalno-komediowego cyklu Rodzina Nowaków. Trzeba przyznać, że i w tej konwencji autorka potrafi się odnaleźć, a historia perypetii walczących z miejscowa klątwą babci i wnuczki ma spory potencjał. Na stronach książki z pewną brawurą, ale i niewątpliwym wdziękiem, miesza ona wiele literackich tropów i wątków, otrzymując całkiem miłą rozrywkową narrację, idealną na wakacyjną chwilę relaksu. Jesienią tego samego roku wydała Anna M. Brengos Noc prawdy, kontynuację zamieszanych w mafijną aferę Zuzanny i jej babci, których kłopoty (na szczęście jednak dla czytelników) uparcie nie chcą opuścić.