Cezary Harasimowicz
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Cezary Harasimowicz 
  • Literatura piękna 
  • Wyczyść

Polski scenarzysta, aktor, dramaturg i pisarz. Jedna z najważniejszych postaci współczesnego polskiego przemysłu filmowego. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Autor wybitnych scenariuszy do równie wybitnych obrazów Macieja Dejczera 300 mil do nieba i Bandyta, a także seriali i wielu popularnych filmów rozrywkowych. Grał, choć zazwyczaj niewielkie role, u znanych polskich reżyserów; Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Hoffmana czy Stanisława Barei. Od wielu lat pisze także Cezary Harasimowicz książki, a w jego dorobku znajdują się zarówno tytuły dla dorosłych, jak i dla młodych czytelników.

Cezary Harasimowicz urodził się w 1955 w Łodzi. Jego dziadkiem był legendarny polski jeździec, indywidualny brązowy medalista olimpijski w skokach przez przeszkody, oficer Wojska Polskiego mjr Adam Królikiewicz. Po wojnie wybitny szkoleniowiec polskiej kadry jeździeckiej i jeden z największych autorytetów polskiej hippiki. Był również konsultantem i ekspertem filmowym. Zmarł w 1966 r. na skutek obrażeń po upadku z konia, którego doznał na planie Popiołów Andrzeja Wajdy. Arcyciekawą postać dziadka Cezary Harasimowicz przybliża na stronach wydanego w 2017 r. sentymentalnego rodzinnego portretu pt. Saga, czyli filiżanka, której nie ma.

Zanim zaczął pisać Cezary Harasimowicz książki, karierę robił w przemyśle filmowym, najpierw jako aktor, a później scenarzysta. Swoje filmowe powołanie odkrył jednak nie od razu. Po maturze rozpoczął naukę na Cortauld Institute of Art w Londynie, gdzie zgłębiał tajniki historii sztuki. Studiował także filologię polską na KUL-u. Ostatecznie, w 1980 r., ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie występował przez następnych kilka lat. Swoje wykształcenie uzupełnił jeszcze w Zaocznym Wyższym Zawodowym Studium Scenariuszowym PWSFTViT w Łodzi, którego absolwentem został w 1986 r.

Na początku lat 80-tych grał u Jerzego Domaradzkiego, a w 1985 r. Sezonie na bażanty Wiesława Saniewskiego zagrał swoją jedyną główną rolę. Na ekranie pojawiał się w wielu drobnych kreacjach i epizodach. Od 1986 r. występował w kultowym serialu Zmiennicy Stanisława Barei. W 1988 r. współtworzył scenariusza do Końca Bogusława Lindy. W 1993 r. wcielił się jeszcze w inspektora w Białym Krzysztofa Kieślowskiego. Później rzadko pojawiał się w filmach (najczęściej w tych, do których pisał scenariusze).

Cezary Harasimowicz i Maciej Dejczer

Jako scenarzysta Cezary Harasimowicz największe sukcesy odnosił w kooperacji z Maciejem Dejczerem. Owocem ich współpracy był słynny, nagrodzony w 1989 r. Europejską Nagrodą Filmową, dramat 300 mil do nieba oraz równie głośny Bandyta (1997). Za scenariusz do tego ostatniego filmu Harasimowicz został doceniony pierwszym miejscem w konkursie Hartley-Merrill w Stanach Zjednoczonych, dzięki czemu uczestniczył w warsztatach Roberta Redforda w Sundance Institute.

Cezary Harasimowicz i książki

Mimo wszystko, wśród różnorodnych rodzajów artystycznej działalności najbliższe jego sercu stało się pisarstwo. To właśnie pisząc książki, Cezary Harasimowicz czuje największą satysfakcję – jest jedynym autorem swojego dzieła, kontrolującym, inaczej niż w przypadku filmu, jego kształt od początku do końca. Literatura zresztą zawsze była ważna w jego życiu. Bez niej, jak twierdzi życie ludzkie jest o wiele uboższe, wręcz niepełne. Dlatego za niezwykle istotne uważa wpajanie miłości do literatury od najwcześniejszych lat. Sam w dzieciństwie uwielbiał Kubusia Puchatka i, co stanowczo mniej typowe, Teatrzyk Zielona Gęś Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Jak przyznaje zdarzało mu się nawet symulować chorobę, by móc zostać w domu i oddawać się swojej czytelniczej pasji. Dlatego też nie uważa literatury dziecięcej za mniej ważną czy poważną i sam ma w swoim dorobku wiele tytułów przeznaczonych dla dzieci. Do najważniejszych z należą Gitara i Uśmiech. Cezary Harasimowicz główną bohaterką obu książek uczynił Teklę, dziewczynkę, która najpierw musi skonfrontować się z życiem po stracie ukochanej mamy, a później pomaga innym w radzeniu sobie ze smutkiem. Bardzo wysoko przez czytelników i krytykę została oceniona również Mirabelka, książka napisana w duecie z Martą Kurczewską.

Jeżeli chodzi o propozycje dla dorosłych, głośnym echem odbiły się jego ostatnie książki. Wydana w 2017 r. wspomnieniowo-sentymentalna Saga, opowiadająca dzieje rodziny autora, zwyciężyła w plebiscycie serwisu LubimyCzytac. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również niesztampowa powieść Była sobie miłość, której zamysł oparty był na reinterpretacji jednego z podstawowych mitów kultury europejskiej, mitu Tristana i Izoldy.

W swojej najnowszej książce zatytułowanej Tajemnica Iny Cezary Harasimowicz opowiada historię życia Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennej sceny i filmu. Ta fascynująca książka o jednej z najbardziej pożądanych i intrygujących kobiet swoich czasów jest z pewnością lekturą wartą każdej poświęconej jej minuty.