Francuska pisarka, która na swoją ojczyznę wybrała Belgię. Autorka bestsellerowej tetralogii Lustrzanna, uznawana za jedno z największych odkryć ostatnich lat w segmencie młodzieżowego fantasy, typowana na następczynie J.K.Rowling. Z wykształcenia i zawodu bibliotekarka. Od lat związana z pisarską społecznością internetową Plume d'Argent Książki je autorstwa zostały przetłumaczone na 20 języków i podbiły serca miłośników gatunku w całej Europie, zostały także wydane w Stanach Zjednoczonych. Najnowsza powieść Christelle Dabos, Echa nad światem, kończąca jej szalenie popularny cykl, ukazała się w 2019 r., jednak do polskich księgarń trafiła dopiero w lipcu 2021 r.
Pisarka na świat przyszła w 1980 r. na Lazurowym Wybrzeżu. Wychowywała się w Nicei, w rodzinie o szerokich horyzontach intelektualnych i zamiłowaniach artystycznych. Jej o rodzice byli muzykami – ojciec klarnecistą, matka harfistką – i nauczycielami w konserwatorium. W rodzinnym domu Christelle Dabos książki, generalnie literatura i sztuka, zawsze znajdowały się więc niezwykle wysoko na liście priorytetów i odgrywały ważną rolę w kształtowaniu osobowości dzieci, które wzrastając w takim otoczeniu, rozwinęły naturalną wrażliwość, wyobraźnię i zainteresowania intelektualne (brat autorki jest profesorem filozofii).
Zanim powstała Lustrzanna, Christelle Dabos nie miała specjalnych pisarskich czy wydawniczych doświadczeń. Studiowała bibliotekoznawstwo i zabawiała się wymyślaniem krótkich historii, które zdarzało jej się zapisywać na ławkach w salach wykładowych. W 2005 r. przeprowadziła się do Belgii, gdzie mieszka do dziś i to to państwo nazywa swoją ojczyzną, Francję zaś określając mianem kraju urodzenia.
Historię, która została później wydana jako Zimowe zaręczyny, Christelle Dabos zaczęła pisać latem 2007 r. Jak sama mówi, inspiracją dla świata wykreowanego w powieści była klasyka literatury młodzieżowej i fantasy: Alicja w Krainie Czarów, Ciemne materie Philipa Pullmana i kultowa seria J. K. Rowling o Harrym Potterze. Niedługo później u pisarki zdiagnozowano nowotwór szczęki, który wymagał trudnego, agresywnego leczenia i długiej rehabilitacji. W tym okresie pracę nad tekstem książki Christelle Dabos bardzo zintensyfikowała, szukając w świecie swojej wyobraźni ucieczki przed grozą szpitala, strachem i zmęczeniem walką o zdrowie. W tym samym czasie w poszukiwania wsparcia trafiła do internetowej społeczności autorskiej Plume d'Argent, z którą związała na stałe. Nie myślała wtedy specjalnie o wydaniu swojej narracji, tym bardziej nie planowała spektakularnej literackiej kariery. Pisała z wewnętrznej potrzeby i dla czystej radości snucia opowieści. Do tej pory zresztą, mimo gigantycznego sukcesu komercyjnego, Christelle Dabos książki tworzy, nie bacząc na aspekty rynkowe i trzymając się zasady, by pisać tylko to, co sama chciałby przeczytać.
Od momentu rozpoczęcia pracy nad pierwszą pełnowymiarową fabułą do jej wydania upłynęło kilka lat. Zachęcona przez kolegów i koleżanki z Plume d'Argent pisarka postanowiła zgłosić swoją powieść do konkursu organizowanego przez prestiżowe wydawnictwo Gallimard (we współpracy z magazynem Télérama i stacją RTL) z okazji 40-lecia powstania w nim działu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Mimo że zainteresowanie konkursem było ogromne i nadesłano bardzo wiele prac, to właśnie świat książki Christelle Dabos najbardziej urzekł jury. A że nagrodą za pierwsze miejsce była publikacja, już wkrótce wykreowana przez nią intrygująca historia ukazała się drukiem. Choć w 2013 r., momencie premiery tej fabuły, nikt tego się jeszcze nie spodziewał, stała się ona początkiem spektakularnej literackiej kariery.
Swoją pierwszą powieść zatytułowała Christelle Dabos Zimowe zaręczyny. Powieść otwiera tetralogię Lustrzanna, która szybko stała się prawdziwym hitem, zdobywając autorce uznanie i popularność praktycznie na całym świecie. Na jej stronach pisarka wykreowała niezwykłe uniwersum w steampunkowych dekoracjach, które zachwyciło wszystkich fanów gatunku. Świat ten to w zasadzie zaledwie okruchy dawnej rzeczywistości, resztki ocalałe z wielkiej katastrofy, zwane Arkami. Każda z nich to pewien ekosystem zamieszkiwany przez obdarzonych różnymi mocami ludzi. Przewodnikiem arek są duchy rodziny, nieśmiertelna istoty będące przodkami zamieszkujących ich ludzi. Główna bohaterka, Ofelia, to dziewczyna z arki Anime umiejąca odczytywać przeszłość przedmiotów i przenikać przez lustra. Jej los zostaje połączony z losem pochodzącego z arki Biegun Thorna.
Za Zimowe zaręczyny i drugi tom cyklu pt. Zaginieni z księżycowa Christelle Dabos została doceniona Grand Prix de l'Imaginaire w kategorii francuskojęzycznej powieści dziecięcej. W następnym roku do księgarń trafiła Pamięć Babel, trzecia odsłona coraz dramatyczniejszych przygód Ofelii i Thorna, która także spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno czytelników, jak i krytyki. Po kolejnych 2 latach wydała Christelle Dabos Echa ze Wszechświata, finałowy tom swojej tetralogii, który do nadwiślańskich księgarń trafił jednak dopiero latem 2021 r.