Choć w ciągu ponad 20 lat pisarskiej kariery wydał Dan Brown powieści raptem siedem, to bez żadnych wątpliwości jest on chyba najbardziej znanym oraz najlepiej zarabiającym pisarzem wszech czasów. Do tej pory swoje książki Dan Brown sprzedał w setkach milionów egzemplarzy, w przekładach na blisko 60 języków. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty powieści Browna: ebooki i audiobooki. Od lat autor zajmuje wysokie pozycje nie tylko na listach bestsellerów, ale i zestawieniach najbardziej wpływowych i najbogatszych ludzi globu magazynów Time i Forbes.
Co ciekawe, długo nic nie wskazywało na to, że to właśnie dzięki książkom Dan Brown zdobędzie sławę i pieniądze. W młodości marzył on o karierze muzycznej, a nie literackiej i wszystkie jego wysiłki były skoncentrowane na nagrywaniu i sprzedawaniu płyt. Wpływ na muzyczne fascynacje przyszłego pisarza miała z pewnością matka, która była organistką. Z kolei ojciec, matematyk, zaszczepił mu w dzieciństwie zamiłowanie do szyfrów i zagadek.
Daniel Gerhard Brown urodził się w 1964 r. w Exeter w New Hampshire. Uczęszczał do ekskluzywnej szkoły Phillips Exeter Academy, w której aż do emerytury w 1997 r. uczył jego ojciec. Naukę kontynuował w Amherst College, gdzie zaprzyjaźnił się z innym przyszłym pisarzem, Harlanem Cobenem. Jednak w latach 60-tych żaden z nich jeszcze nie marzył o karierze autora bestsellerów. Ważnym momentem w edukacji Browna były też roczne studia na uczelni w Sevilli. Tam Brown zachwycił się architekturą i historią tego starego miasta.
Po zrobieniu dyplomu Brown próbował swoich sił w branży muzycznej, jednak na jego utwory nie było popytu. Jedynym pozytywnym efektem tych prób było poznanie jego przyszłej żony, która do dziś dzień jest towarzyszką życia i pierwszą recenzentką książek Dana Browna. W tym czasie, aby zarobić na utrzymanie, podejmuje on pracę nauczyciela, m.in. w swojej alma mater, Exeter Academy.
Na rewolucyjny pomysł, by zamiast piosenek pisać książki, Dan Brown wpada na początku lat 90-tych podczas wakacyjnej lektury thrillera Sidneya Sheldona Doomsday conspiracy. Razem z żoną wydają humorystyczne poradniki dla kobiet pod równie humorystycznym pseudonimem Danielle Brown. W 1996 r. przyszły autor bestsellerów stawia wszystko na jedną kartę i porzuca posadę nauczyciela, by móc skoncentrować się na pisaniu. W 1998 r. w ręce czytelników oddaje Dan Brown powieść Cyfrowa forteca. Akcję Cyfrowej Fortecy Brown umiejscowił w pełnej historycznych zagadek Sevilli, którą tak dobrze poznał jako student. Jednak mimo pełnej tajemnic intrygi, nie udaje się pisarzowi swoim debiutanckim thrillerem zaistnieć na trudnym amerykańskim rynku wydawniczym.
Mała poczytność jego debiutanckiej fabuły nie zniechęca, na szczęście, pisarza do dalszych prób i w 2000 r. wydaje Dan Brown Anioły i Demony. Po raz pierwszy pojawia się właśnie w tej powieści Robert Langdon, którego niezwykły umysł potrafi rozszyfrować każdy znak, symbol oraz zagadkę. Również tej książki Dana Browna, jednak nie sposób nazwać bestsellerem. Niezrażony brakiem sukcesów, rok później publikuje Dan Brown Zwodniczy punkt, swój kolejny thriller, który podobnie jak dwa poprzednie tytuły autora, przechodzi praktycznie bez echa.
Wszystko zmienia się w 2003 r., w którym to wydaje Dan Brown Kod Leonarda da Vinci, który stał się nie tylko pierwszym bestsellerem autora, ale i, z wyłączeniem Biblii, największym wydawniczym sukcesem wszech czasów. Krótko po ukazaniu się, powieść Browna stała się zjawiskiem na skalę światową. Szybko nakład zaczęto liczyć w milionach, a czytelnicy sięgnęli wreszcie również po wcześniejsze książki Dana Browna. Świetnie sprzedają się nie tylko papierowe, ale też inne niż tradycyjne formaty wszystkich książek Browna: ebooki i audiobooki. Co więcej, Kod Leonarda da Vinci błyskawicznie osiągnął status powieści kultowej, wokół której zaczął tworzyć się nawet cały przemysł turystyczny organizujący wycieczki śladami jej bohaterów.
Na ukazanie się swojej następnej książki Dan Brown każe czekać milionom swoich fanów aż do 2009 r. Po blisko sześciu latach od premiery Kodu Leonarda da Vinci, w ręce czytelników oddaje Dan Brown Zaginiony symbol - kontynuację przygód profesora Langdona. Napisanie kolejnej części cyklu o Robercie Langdonie zajmuje pisarzowi trzy lata i w 2013 r. na półkach księgarń znajduje się już 6. powieść Dana Browna, Inferno. Oczywiście, tytuł sprzedaje się jak świeże bułeczki i błyskawicznie osiąga rangę światowego bestsellera. Najnowszy tom, którego bohaterem jest Langdon pt. Początek Dan Brown opublikował w 2017 r., jednak najprawdopodobniej nie jest to ostatnia część cyklu, jako że pisarz nie raz wspominał, że ma w głowie jeszcze wiele przygód z udziałem dzielnego profesora.
Nieprawdopodobny sukces Kodu Leonarda da Vinci zwrócił uwagę branży filmowej na prozę pisarza. Już w 2006 r. na ekrany kin weszła pierwsza ekranizacja powieści Dana Browna Kod da Vinci i chociaż film zabrał mało pochlebne recenzje, stał się wielkim hitem kasowym. Zachęciło to oczywiście producentów do kręcenia kolejnych części przygód Langdona. W 2009 r. premierę miał kolejny film na podstawie książki Browna Anioły i Demony. Podobnie jak Kod da Vinci uznany za dzieło mało udane, również okazał się sukcesem finansowym. Dotychczas ostatnią przeniesioną na ekran książką Browna jest Inferno z 2016 r.