Amerykańska pisarka i działaczka na rzecz rodzin dotkniętych autyzmem. Pierwsza czarnoskóra autorka uhonorowana nagrodą RITA przyznawaną przez stowarzyszenie Romance Writers of America. Znana z fabuł, które poza wątkiem romantycznym poruszają wiele trudnych problemów społecznych. Chociaż Kennedy Ryan książki pisze od zaledwie kilku lat, zdążyła zdobyć sobie uznanie krytyki i czytelników. Również w Polsce jej twórczość cieszy się popularnością, choć wiele jej tytułów wciąż nie doczekało się przekładu. Najnowsza powieść Kennedy Ryan, Świąteczne obręcze, nadwiślańską premierę miała w grudniu 2021 r.
Pisarka pochodzi z Karoliny Południowej, gdzie spędziła dzieciństwo i młodość, jednak swoje rodzinne i zawodowe życie związała z Atlantą, w której mieszka z ukochanym mężem synem. Jak podkreśla Kennedy Ryan, książki w jej życiu, szczególnie w dzieciństwie i okresie dorastanie, zajmowały ważne miejsce. Jej ulubionym gatunkiem były oczywiście romanse, którymi karmiła swoje dziewczęce marzenia o wielkiej miłości i księciu z bajki. Po maturze wybrała studia dziennikarskie na Uniwersytecie Północnej Karoliny i skoncentrowała się na karierze, zaniedbując tak niegdyś istotną literacką pasję. Pracowała dla wielu organizacji pozarządowych i mimo że chciała pisać, obowiązki zawodowe i proza życia długo brały górę na tymi marzeniami.
Prawdziwym przełomem okazały się narodziny syna, u którego w wieku dwóch lat zdiagnozowano spektrum autyzmu. Bardzo mocno zaangażowała się w rehabilitację dziecka oraz działalność wspierającą rodziny dotknięte problemem autyzmu. Założyła nawet własną fundację zajmującą się pomocą osobom autystycznym i ich bliskim oraz szeroko pojętą edukacją. Po jakimś czasie jednak tak intensywny, obciążający tryb życia mocno dał jej się we znaki; jak przyznaje pisarka, cała jej egzystencja kręciła się wokół autyzmu syna i pomocy innym dotkniętym tą niepełnosprawnością. Szukając sposobu na oderwanie od codzienności, ponownie odkryła Kennedy Ryan książki. Tym razem jednak nie ograniczyła się do samego czytania, próbując po raz pierwszy na poważnie swoich sił jako autorka. Bardzo szybko okazało się, że wymyślanie i opowiadanie historii przychodzi jej szalenie naturalnie, a czytelnicy kochają jej styl i wyobraźnię. Romanse pióra Kennedy Ryan – Ryzykowny rzut, Twórczyni królów czy inne bestsellery – to bowiem zawsze coś więcej niż schematyczne historie miłosne; na stronach swoich książek pisarka porusza różnorodne problemy społeczne tj. np. przemoc domowa, czyniąc je ważnymi elementami swoich narracji.
Pomimo sukcesu literackiego Kennedy Ryan nie zrezygnowała z pracy na rzecz osób ze spektrum autyzmu – wciąż angażuje się w różnego rodzaju akcje tj. LIFT4autism, wymyślona do spółki z innym autorką, Ginger Scott. Szczęście i satysfakcję czerpie także z życia rodzinnego, a najlepiej odpoczywa podczas leniwych wieczorów spędzanych z mężem przy Netfliksie. Jednym z ostatnich marzeń wciąż czekających na realizację jest wielka epicka podróż po Nowej Zelandii.
W polskich księgarniach jak na razie znaleźć można zaledwie kilka tytułów autorstwa Kennedy Ryan. Ryzykowny rzut, jeden z jej największych bestsellerów, za który jako pierwsza w historii Afroamerykanka została doceniona RITA Award w 2019 r., na szczęście znajduje się wśród nich. Powieść otwiera świetnie przyjęty, osadzony w świecie zawodowego sportu, cykl Obręcze, który zdobył sobie uznanie miłośniczek gatunku na całym świecie. Wbrew okładce i opisowi wydawcy nie jest to lekka i niezobowiązująca lektura. Co podkreśla Kennedy Ryan, Ryzykowny rzut oraz inne fabuły z serii mają poza dostarczaniem rozrywki, zwracać uwagę na sprawy bolesne i trudne. W przypadku tej książki jest to przemoc ze strony partnera. Główna bohaterka, Iris, pozornie żyje w bajce – jej mężczyzną jest jedna z gwiazd NBA – jednak za zamkniętymi drzwiami ich domu rozgrywa się dramat kobiety, która regularnie pada ofiarą przemocy ze strony najbliższego jej człowieka. Dzięki talentowi pisarki historia jej walki o siebie, miłość i godność czyta się jednym tchem.
Jeszcze w tym samy roku, w którym ukazała się ta powieść, w ręce czytelników oddała Kennedy Ryan Zablokowany rzut, drugi tom cyklu Obręcze. Jest to fabuła o wiele lżejsza niż pierwsza część serii, wciąż jednak autorka pragnie zwrócić uwagę na coś więcej niż tylko erotyczna relacja dwojga bohaterów. W tym przypadku chodzi o nadużycie zaufania i zdradę przyjaźni, zadające ból, który na zawsze potrafi zmieniać ludzi.
W 2029 r. fabułą Podkręcony rzut Kennedy Ryan zamknęła cykl obręcze. Ostatni tom cyklu nie ustępuje poprzednim, bezbłędnie angażując i rozgrywając emocje odbiorców. Oboje bohaterowie to ludzie z przeszłością, sporym życiowym bagażem, a nawet traumą, co czyni ich relację niezwykle trudną i zagmatwaną. Wzajemne przyciąganie staje się jednak silniejsze niż wszystkie dzielące ich przeszkody. Dla wszystkich fanów serii, blisko dwa lata po jej zakończeniu, przygotowała Kennedy Ryan Świąteczne obręcze, zbiór trzech krótkich fabuł połączonych oczywiście gwiazdkowym motywem.
W nadwiślańskich księgarniach poza cyklem Obręcze, znaleźć można jeszcze jedną powieść Kennedy Ryan, pt. Twórczyni królów. Jest to pierwsza część liczącego trzy tomy cyklu Wszyscy ludzie króla. Jak to u tej autorki bywa, historia miłosna staje się pretekstem do poruszenia współczesnych problemów, w tym wypadku globalizacji, kryzysu klimatycznego i władzy wielkich korporacji.