Francuski pisarz, jeden z najpoczytniejszych współczesnych twórców literatury popularnej w swojej ojczyźnie. Autor poczytnych, przetłumaczonych na ponad 30 języków kryminałów i thrillerów. W swoim dorobku ma również, wydaną w 2018 r. ilustrowaną książkę dla dzieci. Z wykształcenia jest politologiem i geografem, profesorem geografii na Uniwersytecie w Rouen. Za swoje książki Michel Bussi był wielokrotnie nagradzany, na jego koncie znajdują się m.in. takie nagrody jak: Prix Polar Michel Lebrun, Grand Prix Gustave Flaubert, Prix Polar Méditerranéen, Prix Goutte de Sang d'encre de Vienne. Powieści pisarza cieszą się dużą popularnością także nad Wisłą i większość z nich jest dostępna w polskim przekładzie.
Michel Bussi na świat przyszedł w 1965 r. w normandzkim Louviers. Z rodzinną Normandią był i jest bardzo mocno związany – akcja wielu jego powieści osadzona jest właśnie w tym regionie. Od dekad pracuje na Uniwersytecie w Rouen, gdzie zajmuje się geografią wyborczą, kierując zajmującą się tą dziedziną jednostką badawczą uczelni. Podobno już w dzieciństwie był zagorzałym czytelnikiem. Uwielbiał młody Michel Bussi książki Juliusza Verne'a i Barjavela, a także klasyków literatury detektywistycznej oraz łotrzykowskiej. Jego ulubionymi bohaterami był Arsene Lupin i panna Marple. Pierwsze poważne próby literackie przyszły autor bestsellerów podjął jednak dopiero w latach 90-tych i nie zakończyły się one sukcesem. Pierwsza powieść, jak i opowiadania jego pióra, nie znalazły wydawców. Na szczęście, mimo że nie udało mu się opublikować książki, Michel Bussi nie porzucił swoich pisarskich aspiracji. Nie rezygnował, aż w końcu znalazł wydawcę dla swoich powieści, jednak na prawdziwe powodzenie przyszło mu czekać jeszcze kilka lat. Nie zrażając się, cierpliwie i stopniowo zdobywał uznanie czytelników oraz budował swoją pozycję na rynku literackim, osiągając wreszcie status jednego z najpopularniejszych autorów we Francji. W ciągu kilkunastu lat w swojej ojczyźnie oraz kilkudziesięciu innych krajach sprzedało się grubo ponad 10 mln egzemplarzy jego tytułów, które poza klasyczną formą papierową są dostępne w niezliczonych wersjach językowych także jako ebooki i audiobooki.
Swoją debiutancką powieść pt. Code Lupin pisarz wydał w 2006 r. Książka określana niekiedy jako francuska odpowiedź na Kod Leonarda da Vinci (lub nazywana normandzkim Kodem da Vinci) nie zawojowała jednak początkowo rynku, sprzedano bowiem zaledwie kilka tysięcy jej egzemplarzy. W 2010 r. ukazywała się ona również w odcinkach na łamach Paris Normandie. Także druga fabuła pisarza, Omaha Crimes (Zbrodnie Omaha), nie podbiła list bestsellerów, choć została zauważona i zdobyła nawet kilka nagród. Jest to powrót do historii napisanej przez autora jeszcze w latach 90-tych, która jednak wówczas nie znalazła wydawcy. Po raz kolejny wrócił on do niej w 2015 r. Jej nowa, przeredagowaną wersję zatytułował Michel Bussi Wyryte w piasku.
W 2008 r. ukazała się kolejna powieść jego pióra, początkowo również odnosząca dość umiarkowany sukces komercyjny, choć nie przeszła zupełnie bez echa, zdobywając nagrodę Komitetu Regionalnego Basse-Normandie (Nagroda Królowej Matyldy). Na docenienie powieści Morderstwo na Sekwanie Michel Bussi musiał czekać jeszcze kilka lat. W Polsce książka w odświeżonej przez autora wersji ukazała się w sierpniu 2020 r.
Przełomem w karierze pisarza była jego piąta fabuła. Thriller Czarne nenufary Michel Bussi w ręce czytelników oddał w 2011 r., zdobywając całkowicie ich serca tą dziejąca się w ukochanym przez Claude’a Moneta Giverny historią. Powieść stała się bestsellerem (najlepiej sprzedającą się fabułą z gatunku) we Francji i najczęściej nagradzanym tytułem 2011 r. (m.in. Prix Polar Michel Lebrun, Grand Prix Gustave Flaubert, Prix Polar MéditerranéenPrix Goutte de Sang d'encre de Vienne). Na podstawie książki powstała również przepiękna powieść graficzna.
Ogromnym powodzeniem cieszył się także kolejny kryminał Michela Bussi, Samolot bez niej. Ta sensacyjna i pełna tajemnic fabuł a zdobyła szereg nagród, w tym nagrodę Maison de la Presse, i tylko w ciągu kilku miesięcy od premiery we Francji sprzedała się w ponad półmilionowym nakładzie. Od tego momentu kariera pisarza nabrała wyjątkowego rozpędu, a jego długo budowana pozycja na rynku literackim zmieniła się w status prawdziwej gwiazdy. W 2013 r. Michel Bussi znalazł się pod koniec pierwszej dziesiątki najlepiej sprzedających się francuskich autorów. Rok później był już w pierwszej piątce tego zestawienia, a w 2016 r. znalazł się na drugiej pozycji z ponad 1350000 sprzedanych egzemplarzy. Niektóre książki Michela Busiego tj.: Mama kłamie, Nie puszczaj mojej ręki, Samolot bez niej, doczekały się również telewizyjnych adaptacji.