Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Cnota anielskiej czystości
Chwała Jezusowi i Maryi Przenajświętszej!
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą (Mt 5, 8).
Czystość zapewnia człowiekowi szczególne błogosławieństwa Boże. Zbawiciel narodził się z Przeczystej Dziewicy, która była poślubiona również czystemu Józefowi. Jego przyjście poprzedzał święty Jan Chrzciciel, mąż żyjący w czystości i umartwieniu. Najbardziej umiłowanym Jego uczniem był święty Jan Apostoł, ewangelista; wyróżniał go Chrystus dlatego, że był on dziewiczy, czyli że nigdy się nie sprzeniewierzył cnocie czystości. Kościół też po wsze wieki czystość otaczał czcią szczególniejszą i widział w niej ważną dla siebie ostoję.
Czym jest czystość? Jak ją utrzymać?
Jak zaradzić przeciwko pokusom nieczystości?
Oto dziełko, w którym znajdziesz pożyteczne podpowiedzi.
NIHIL OBSTAT
Vinae, d. 7 Decembri 1937
Vaentinus Urmanowicz Cenzor
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 16
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
CnotaANIELSKIEJ CZYSTOŚCI
BIBLIOTECZKA ŻYCIA WEWNĘTRZNEGO
„NA JEJ GŁOWIE”
WYDAWNICTWO ŻYCIA WEWNĘTRZNEGO
2022
Redakcja:
zespół „naJejgłowie”
NIHIL OBSTAT
Vinae, d. 7 Decembri 1937
Vaentinus Urmanowicz
Cenzor
W tekście korzystano z wydania z 1930 roku. Dokonano niezbędnych korekt w zakresie ortografii, pisowni łącznej i rozłącznej, pisowni małą i wielką literą. Nieliczne wyrazy, obecnie nieużywane, uwspółcześniono.
Wydanie I
ISBN 978-83-8366-045-5
Wydawnictwo Życia Wewnętrznego
Kielnarowa 224c, 36-020 Tyczyn
tel. +48 501 202 186
e-mail: [email protected]
www.naJejglowie.pl
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają
(Mt 5, 8)
— tak oto wprowadza Zbawiciel cnotę czystości w życie i obyczaje swych wyznawców. Ta cnota w całej pełni rozwinęła się w słońcu nauki Chrystusowej i jest jej wspaniałym owocem. Wprawdzie i przed Chrystusem czystość była znana i praktykowana, nawet wśród pogan, ale były to wypadki bardzo nieliczne, odosobnione. Dopiero przykład i nauka Zbawiciela uczyniły w pojęciach ludzkich całkowity przewrót i miliony chrześcijan wprowadziły na drogę cnoty czystości, przy czym bardzo wielu na tej drodze doszło aż do bohaterstwa.
Święta Agnieszka, trzynastoletnia dziewczynka, w obronie czystości poniosła śmierć męczeńską. Nasz św. Stanisław Kostka omdlewał, ilekroć usłyszał jakieś słowo nieczyste. Zastępów świętych panien nikt nigdy nie zliczy. I dziś przecież czystość jest zjawiskiem powszechnym w stanie zakonnym i duchownym, a i młodzież nasza katolicka — niestety w coraz mniejszej liczbie — tą cnotą słusznie się szczyci, pomimo że żyje wśród powodzi wyuzdania zmysłowego. Nie jest więc czystość rzeczą niemożliwą, jak to niektórzy nierozumnie utrzymują. Jest ona nie tylko możliwa, ale i konieczna.
I
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądają. Czystość zapewnia człowiekowi szczególnie błogosławieństwa Boże.
Zbawiciel narodził się z Przeczystej Dziewicy, która była poślubiona również czystemu Józefowi. Jego przyjście poprzedzał święty Jan Chrzciciel, mąż żyjący w czystości i umartwieniu. Najbardziej umiłowanym Jego uczniem był św. Jan Apostoł, ewangelista; wyróżniał go Chrystus dlatego, że był on dziewiczy, czyli że nigdy się nie sprzeniewierzył czystości. Kościół też po wsze wieki czystość otaczał czcią szczególniejszą i widział w niej ważną dla siebie ostoję. Czystość, bezżeństwo kapłanów jest źrenicą jego oka. Niemniej i lud wierny ma tę cnotę w najwyższym poszanowaniu, a nawet nieprzejednani wrogowie Kościoła głowę przed nią schylają.