Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Jednominutowy Menedżer i przywództwo w jasny i prosty sposób uczy menedżerów sztuki Przywództwa Sytuacyjnego® – prostego systemu, w którym nie uznaje się tradycyjnej postawy, polegającej na traktowaniu wszystkich podwładnych w ten sam sposób. Dowiesz się z niej, dlaczego indywidualne dostosowywanie stylów kierowania do poszczególnych pracowników jest tak ważne, dlaczego warto wiedzieć, kiedy należy udzielać wskazówek, wspierać, a kiedy krytykować, oraz jak wybrać styl przywództwa najlepszy dla danej osoby. Dowiesz się także, jak konsekwentne stosowanie jednominutowych technik poprawi jakość zarządzania i przyczyni się do wzrostu motywacji wśród pracowników twojej firmy.
Ta godna uwagi, a zarazem łatwa w odbiorze książka zawiera podstawowe wiadomości i wskazówki na temat kreatywnego, spersonalizowanego przywództwa, dzięki którym twoi ludzie zaczną uzyskiwać najlepsze wyniki, a firma osiągnie najwyższe jak dotąd obroty finansowe. Książka ta stanie się dla ciebie przewodnikiem, do którego będziesz wielokrotnie powracał, dopóki posługiwanie się zróżnicowanymi stylami przywództwa w kierowaniu pracą innych i wspieraniu jej nie stanie się twoją drugą naturą, zarówno w roli menedżera, jak i rodzica.
Kiedy najlepszy przywódca kończy pracę, ludzie mówią: „Zrobiliśmy to sami!”.
Książka Jednominutowy Menedżer i przywództwo jest poświęcona przemyśleniom na temat przywództwa sytuacyjnego, a jej współautorami są Pat i Drea Zigarmi. Państwo Zigarmi od ponad dwudziestu lat uczą koncepcji przywództwa sytuacyjnego, opracowują ją i wdrażają.
Ci z was, którzy znają już przywództwo sytuacyjne, przekonają się, że w modelu wprowadzono kilka zmian – zmian, które odzwierciedlają rozmowy ze współpracownikami z Blanchard Training and Development Inc., a także stanowią odbicie doświadczeń autorów i pomysłów, którymi dzielili się z nimi menedżerowie. Ta książka zapoczątkowuje nowe myślenie o przywództwie sytuacyjnym – dlatego przemianowano je na Przywództwo Sytuacyjne II.
Po raz pierwszy autorzy, wraz z Paulem Herseyem, przedstawili przywództwo sytuacyjne jako teorię cyklu życia przywództwa, później obszernie opisali je w podręczniku Management of Organizational Behavior: Utilizing Human Resources, wydanym przez wydawnictwo Prentice Hall (obecnie dostępne jest już jego siódme wydanie). Od tego czasu przywództwa sytuacyjnego uczono zarówno menedżerów wszystkich stopni w większości firm z listy Fortune 500, jak i kierowników w wielu szybko rozwijających się organizacjach nastawionych na przedsiębiorczość.
***
Najbardziej efektywni menedżerowie wiedzą, że stosowanie zasad przywództwa sytuacyjnego to niełatwe wyzwanie. Dlatego książka, która w prosty i przejrzysty sposób przedstawia zasady i zalety takiego stylu przywództwa, jest warta polecenia. Jednominutowy Menedżer i przywództwo to książka, która skłania do refleksji nad doborem stylu przywództwa i sposobu jego realizacji, a także nad celami, jakie chcemy poprzez jego stosowanie osiągnąć.
- Anna Buczyńska, dyrektor serwisu qpracy.pl
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 78
Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Tytuł oryginału: Leadership and the One Minute Manager: Increasing Effectiveness Through Situational Leadership
Przekład: Wojciech Sztukowski
Redakcja: Monika Marczyk
Projekt okładki: Radosław Krawczyk
Skład: EDIT sp. z o.o.
Authorized translation from the English language edition, entitlet LEADERSHIP AND THE ONE MINUTE MANAGER: INCREASING EFFECTIVENESS THROUGH SITUATIONAL LEADERSHIP, First Edition, by Ken Blanchard; Patricia Zigarmi; Copyright © 1985 by Blanchard Management Corporation. All rights reserved. No part of this book may be reproduced or transmitted in any form or by any means, electronic or mechanical, including photocopying, recording or by any information storage retrieval system, without permission from the copyright holder.
Polish edition published by MT Biznes Inc. Copyright © 2011.
Published by arrangement with HarperCollins Publishers. All rights reserved.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentów niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci zabronione. Wykonywanie kopii metodą elektroniczną, fotograficzną, a także kopiowanie książki na nośniku filmowym, magnetycznym, optycznym lub innym powoduje naruszenie praw autorskich niniejszej publikacji. Niniejsza publikacja została elektronicznie zabezpieczona przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i użytkowaniem. Usuwanie, omijanie lub zmiana zabezpieczeń stanowi naruszenie prawa.
Wydanie w nowej szacie graficznej.
Warszawa 2019
MT Biznes Sp. z o.o.
www.mtbiznes.pl
ISBN 978-83-8087-735-1 (format epub)
ISBN 978-83-8087-736-8 (format mobi)
SYMBOL
Symbol Jednominutowego Menedżera – jedna minuta na wyświetlaczu nowoczesnego cyfrowego zegarka – ma przypominać każdemu z nas, by codziennie zarezerwował sobie minutę na spojrzenie w twarz ludziom, którymi kieruje. I żeby zdał sobie sprawę z tego, że to oni stanowią jego największe zasoby.
WPROWADZENIE
W tym odcinku Jednominutowego Menedżera pani prezes pewnego przedsiębiorstwa skarży się na to, że w jej firmie brakuje pełnych zaangażowania, pracowitych i utalentowanych ludzi. W rezultacie większość pracy musi wykonywać sama. Prosi więc Jednominutowego Menedżera o radę. Ten sugeruje, że powinna pracować „sprytniej, a nie ciężej”. W trakcie rozmów bizneswoman uczy się od Jednominutowego Menedżera, że należy „jednych głaskać z włosem, a innych pod włos”. Wreszcie udaje jej się zostać przywódcą sytuacyjnym.
Przywództwo sytuacyjne jako prosty, zrozumiały i praktyczny sposób kierowania ludźmi oraz motywowania ich jest od trzydziestu lat z powodzeniem stosowane w firmach na całym świecie. Wraz z Paulem Herseyem po raz pierwszy przedstawiliśmy przywództwo sytuacyjne jako teorię cyklu życia przywództwa, później obszernie opisaliśmy je w naszym podręczniku Management of Organizational Behavior: Utilizing Human Resources, wydanym przez wydawnictwo Prentice Hall (obecnie dostępna jest już jego siódma edycja). Od tego czasu przywództwa sytuacyjnego uczono zarówno menedżerów wszystkich stopni w większości firm z listy Fortune 500, jak i kierowników w wielu szybko rozwijających się organizacjach nastawionych na przedsiębiorczość.
Trzecia książka w BIBLIOTECE JEDNOMINUTOWEGO MENEDŻERA jest poświęcona moim przemyśleniom na temat przywództwa sytuacyjnego, a jej współautorami są Pat i Drea Zigarmi. Państwo Zigarmi od ponad dwudziestu lat uczą koncepcji przywództwa sytuacyjnego, opracowują ją i wdrażają.
Ci z was, którzy znają już przywództwo sytuacyjne, przekonają się, że wprowadziliśmy kilka zmian w modelu – zmian, które odzwierciedlają rozmowy z naszymi współpracownikami z Blanchard Training oraz Development Inc., a także stanowią odbicie naszych własnych doświadczeń i pomysłów, którymi dzielili się z nami menedżerowie. Ta książka jest dla nas początkiem nowego myślenia o przywództwie sytuacyjnym – dlatego postanowiliśmy przemianować je na Przywództwo Sytuacyjne II.
Razem z Pat i Dreą mamy nadzieję, że książka ta stanie się dla ciebie przewodnikiem, do którego będziesz wielokrotnie powracał, dopóki posługiwanie się zróżnicowanymi stylami przywództwa w kierowaniu pracą innych i wspieraniu jej nie stanie się twoją drugą naturą, zarówno w roli menedżera, jak i rodzica.
Kenneth Blanchard
WIZYTA PANI PREZES
Jednominutowego Menedżera odwiedziła wczoraj kobieta, która przedstawiła się jako przedsiębiorca. Ucieszył się na jej widok, ponieważ wiedział, że trwa właśnie boom gospodarczy, zaś znaczący udział w rozwijaniu nowych firm mają właśnie kobiety.
Pani prezes wyjaśniła, że ma trudności ze znalezieniem ludzi, którzy byliby gotowi pracować tak ciężko, jak ona.
– Mam wrażenie, że muszę robić wszystko. Czuję się jak Samotny Strażnik1 – powiedziała.
– Wiem, czego musi się pani nauczyć – stwierdził Jednominutowy Menedżer. – Musi się pani nauczyć delegowania.
– Ale moi ludzie nie są gotowi – powiedziała pani prezes.
– Zatem powinna ich pani przeszkolić.
– Ale ja nie mam czasu! — zaoponowała kobieta.
– Jeżeli o to chodzi – uśmiechnął się Jednominutowy Menedżer — to rzeczywiście ma pani problem. Może odwiedzi mnie pani dziś po południu, to porozmawiamy?
1 Samotny Strażnik to bohater popularnego amerykańskiego serialu westernowego pod tym samym tytułem, emitowanego w latach 1949-1957. Samotny Strażnik jest zamaskowanym jeźdźcem, który walczy o sprawiedliwość -przyp. red.