Książę - Machiavelli Niccolo - audiobook + książka

Książę audiobook

Machiavelli Niccolo

4,5

Opis

Najsłynniejsze dzieło Niccolò Machiavellego, jedna z najważniejszych pozycji w dziejach filozofii politycznej, źródło doktryny politycznej zwanej makiawelizmem, poradnik strategii utrzymania władzy. Przy czym jest to cel nadrzędny, który usprawiedliwia podejmowanie działań nieetycznych o tyle, o ile okazały się one skuteczne w jej utrzymaniu.

Machiavelli, wyjaśniając swoje motywy, stwierdza:

„Moim zamiarem jest pisać rzeczy użyteczne dla tego, kto je rozumie, przeto o wiele bardziej właściwym wydaje mi się iść za prawdą rzeczywistą zdarzeń niż za jej wyobrażeniem. Wielu wyobrażało sobie takie republiki i księstwa, jakich w rzeczywistości ani się nie widzi, ani się nie zna; wszak sposób, w jaki się żyje jest tak różny od tego, w jaki się żyć powinno, że ten, kto chce postępować tak, jak się powinno postępować, a nie tak, jak się postępuje, gotuje raczej swoją klęskę, niż zapewnia panowanie”.

Jest dla niego oczywiste, że polityka oderwała się od etyki, a „człowiek, który w każdym swym postępku zdecydowany jest przestrzegać zasad dobra, musi nieuchronnie zginąć wśród tylu, którzy nie są dobrymi”.

 

Audiobooka posłuchasz w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS

Czas: 3 godz. 34 min

Rok wydania: 2020

Lektor: Jacek Dragun

Oceny
4,5 (55 ocen)
36
14
3
2
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
agazap511

Nie oderwiesz się od lektury

Żyjemy w XXI wieku, a nasze problemy można porównać do tych sprzed 500 lat. To wiele mówi o postępie ludzkości, prawda? Nie mówię tu naturalnie o postępie technicznym, lecz moralnym. Wiele też mówi to o samym autorze, który wyprzedził własne czasy. Nie ulega wątpliwości, że dzieło Machiavellego było, jest i będzie kontrowersyjne. Choć wielu uważa je za dzieło filozoficzne, to powstało jako traktat polityczny, a mówiąc bardziej precyzyjnie jako poradnik dla władcy od jego lojalnego sługi... Który swoją drogą upatrywał w nim szansy na powrót w łaski swojego zwierzchnika. Dlatego też pisał krótko, zwięźle i na temat. Nie dajmy się jednak zwieść - to nie jest przyjemna lekturka do snu. Florentczyk świetnie wypunktował wszystko to, na czym mu zależało, od sposobów na podboje, poprzez zjednanie sobie ludu, aż po utrzymanie władzy i cechy dobrego władcy (dobrego, to znaczy skutecznego). Dziś śmiało moglibyśmy nazwać go socjologiem, bo psychologię tłumu i umiejętność analizy zachowań ludzkich...
20
mcgreg68

Nie oderwiesz się od lektury

Ciekawe doznanie, język i przemyślenia z przed tylu lat, ale dużo prawdy uniwersalnej
00
Wladyslawborkowski-2000

Dobrze spędzony czas

zbyt mądra dobra dla historyków W.B.
00
Herman_357

Nie oderwiesz się od lektury

Ponadczasowa
00
Seoul

Dobrze spędzony czas

polecam
00

Popularność