Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
„In Search of the Unknown” (*W poszukiwaniu nieznanego*) to powieść science fiction i przygodowa autorstwa Roberta W. Chambersa, opublikowana po raz pierwszy w 1904 roku. Chambers, który zasłynął wcześniej jako twórca mrocznej literatury weird fiction, zwłaszcza dzięki zbiorowi Król w Żółci, w tej powieści skupia się na połączeniu elementów przygody, romansu i spekulatywnej fikcji. Książka wyróżnia się swoją wyobraźnią, badającą tajemnicze stworzenia, zagubione światy i naukowe odkrycia, co czyni ją prekursorem późniejszych dzieł science fiction eksplorujących tematykę nieznanego.
Narratorem powieści jest zoolog, który pracuje dla muzeum w Nowym Jorku i dostaje zadanie poszukiwania i schwytania dziwnych, często mitycznych stworzeń. Zwierzęta te wykraczają poza granice znanej nauce zoologii, a narrator podczas swoich podróży spotyka niezwykłe i tajemnicze gatunki. Powieść ma epizodyczną strukturę – każdy rozdział to nowa przygoda, w której narrator bada doniesienia o stworzeniach, które nie powinny istnieć.
Narrator podróżuje do odległych, zagadkowych miejsc, gdzie spotyka nie tylko niezwykłe zwierzęta, ale również ekscentryczne osoby oraz potencjalne miłości. W trakcie swoich wypraw staje oko w oko z dziwnymi stworzeniami – ogromnym potworem wodnym, ptakiem polującym na ludzi oraz stadem nieznanych zwierząt. Każde z tych spotkań niesie ze sobą zarówno niebezpieczeństwo, jak i element humoru oraz tajemnicy.
- Nauka a nieznane: Powieść bada granice naukowej wiedzy i konflikt między empirycznymi dowodami a tym, co nieznane. Narrator, jako człowiek nauki, racjonalny i metodyczny, wielokrotnie zostaje skonfrontowany z rzeczami, które przeczą logice i naukowemu wyjaśnieniu.
- Eksploracja i przygoda: U podstaw książki leży opowieść przygodowa. Epizodyczna struktura pozwala Chambersowi zabierać czytelnika w podróż po egzotycznych miejscach, z każdym z nich oferując nowe zagrożenia i zagadki. Poszukiwania nieznanych stworzeń wpisują się w fascynację tamtych czasów odkrywaniem nowych, nieodkrytych terytoriów.
- Humor i romans: W przeciwieństwie do mroczniejszych prac Chambersa, In Search of the Unknown jest napisane z lekkim tonem. Spotkania narratora często są przesiąknięte komedią, zwłaszcza w interakcjach z ekscentrycznymi postaciami i romantycznymi perypetiami. W książce przewija się motyw niespełnionej miłości lub napięcia romantycznego, co wprowadza elementy emocjonalne do fantastycznej przygody.
Choć In Search of the Unknown nie zdobyła takiej sławy jak Król w Żółci, stanowi ważne dzieło w kontekście wczesnej literatury science fiction i przygodowej. Powieść odzwierciedla fascynację epoki wiktoriańskiej i edwardiańskiej odkrywaniem odległych, niezbadanych terytoriów oraz równoczesnym poczuciem podziwu i lęku wobec nieznanych aspektów natury. Porusza także tematy, które później były rozwijane przez autorów takich jak H.G. Wells czy Arthur Conan Doyle, szczególnie w dziełach typu Zaginiony świat.
Dla współczesnych czytelników In Search of the Unknown oferuje fascynującą mieszankę przygody, humoru i spekulatywnej zoologii, z żywymi opisami fantastycznych stworzeń, które kwestionują granice nauki i wyobraźni. Choć powieść nie jest tak mroczna czy filozoficzna jak niektóre z innych dzieł Chambersa, ukazuje jego wszechstronność jako pisarza oraz zdolność do tworzenia wciągających i wyobraźniotwórczych opowieści.
Mimo że napisana w 1904 roku, In Search of the Unknown wciąż zachowuje swój urok dla dzisiejszych czytelników, szczególnie tych zainteresowanych klasyczną literaturą science fiction i przygodową. Lekki ton i epizodyczna struktura sprawiają, że książka jest przystępna, podczas gdy jej bogata wyobraźnia i opisy dziwnych stworzeń budzą poczucie zachwytu, które nadal może rezonować wśród fanów literatury spekulatywnej. Powieść przypomina o czasach, kiedy świat wciąż krył niezbadane terytoria, a granice naukowej wiedzy były nieustannie przesuwane przez odkrywców i przygodowców.
Dla tych, którzy szukają historii łączącej tajemnicę, humor i fantastyczne stworzenia, In Search of the Unknown Roberta W. Chambersa jest fascynującą lekturą, oddającą ducha wczesnej przygody science fiction.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 296
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
W POSZUKIWANIU NIEZNANEGO ROBERT W. CHAMBERS
Copyright © by Wiedza24h.pl, 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Skład epub, mobi i pdf: Gegol
ISBN: 978-83-68324-30-3
http://www.wiedza24h.pl/
W POSZUKIWANIU NIEZNANEGO
BY
ROBERT W. CHAMBERS
Ponieważ wszystko to wydaje mi się tak nieprawdopodobne - tak przerażająco niemożliwe, że siedzę tu bezpieczny i zdrowy na umyśle w mojej własnej bibliotece - waham się przed opisaniem epizodu, który już teraz wydaje mi się mniej straszny niż groteskowy. Jednak jeśli ta historia nie zostanie napisana teraz, wiem, że nigdy nie będę miał odwagi powiedzieć prawdy o tej sprawie - nie ze strachu przed ośmieszeniem, ale dlatego, że sam wkrótce przestanę wierzyć w to, co teraz wiem, że jest prawdą. A jednak minął ledwie miesiąc, odkąd usłyszałem ukradkowe mruczenie tego, co uważałem za ławicę podwodną - ledwie miesiąc temu na własne oczy zobaczyłem to, co nawet teraz zaczynam wierzyć, że nigdy nie istniało. Jeśli chodzi o kapitana portu - i cios, jaki teraz zadaję staremu porządkowi rzeczy - ale o tym nie będę mówił ani teraz, ani później; postaram się opowiedzieć tę historię prosto i zgodnie z prawdą, a moi przyjaciele niech zaświadczą o mojej uczciwości, a wydawcy tej książki niech to potwierdzą.
29 lutego zrezygnowałem ze stanowiska w rządzie i opuściłem Waszyngton, aby przyjąć ofertę od profesora Farrago - którego nazwiska uprzejmie pozwolił mi użyć - i pierwszego dnia kwietnia rozpocząłem pełnienie moich nowych i kongenialnych obowiązków jako główny nadzorca działu ptactwa wodnego związanego z Ogrodem Zoologicznym, który był wówczas w trakcie budowy w Bronx Park w Nowym Jorku.
Przez tydzień podążałem za rutyną, badając nowe fundamenty, studiując plany architekta, podążając za geodetami przez zarośla Bronxu, sugerując aranżacje cieków wodnych i basenów, które miały zostać włączone do ogrodzeń dla łabędzi, gęsi, pelikanów, czapli i innych ptaków brodzących i pływających, których możemy się spodziewać w Bronx Park.
W tym czasie polityka powierników i urzędników Ogrodu Zoologicznego nie polegała ani na zatrudnianiu kolekcjonerów, ani na wysyłaniu ekspedycji w poszukiwaniu okazów. Towarzystwo zdecydowało się polegać na dobrowolnych datkach, a ja zawsze byłem zajęty, przez część dnia, dyktowaniem odpowiedzi korespondentom, którzy pisali oferując swoje usługi jako łowcy zwierzyny grubej, kolekcjonerzy wszelkiego rodzaju fauny, traperzy, sidlarze, a także tym, którzy oferowali okazy na sprzedaż, zwykle po wygórowanych cenach.
Właścicielom pięcionożnych kociąt, parszywych rysi, zjedzonych przez mole kojotów i tańczących niedźwiedzi odesłałem uprzejme, ale bezkompromisowe odmowy - oczywiście najpierw przesyłając wszystkie takie listy wraz z moimi odpowiedziami do profesora Farrago.
Jednak pewnego dnia pod koniec maja, gdy opuszczałem Bronx Park, by wrócić do miasta, profesor Lesard z wydziału gadów zawołał do mnie, że profesor Farrago chce się ze mną chwilę zobaczyć, więc ponownie włożyłem fajkę do kieszeni i skierowałem swoje kroki do tymczasowego, drewnianego budynku zajmowanego przez profesora Farrago, generalnego kuratora Ogrodów Zoologicznych. Profesor, który siedział przy swoim biurku nad stosem listów i odpowiedzi przedłożonych przeze mnie do zatwierdzenia, zsunął okulary i spojrzał na mnie z kapryśnym uśmiechem, który sugerował rozbawienie, zniecierpliwienie, irytację i być może słaby ślad przeprosin.
"Oto list - powiedział, celowo gestykulując w kierunku kartki papieru zawieszonej na teczce - list, który, jak przypuszczam, pamiętasz. Oderwał kartkę i podał mi ją.
"O tak" - odparłem, wzruszając ramionami; "oczywiście, że ten człowiek się pomylił...".
"Albo co?" - zażądał spokojnie profesor Farrago, przecierając okulary.
"- Albo kłamcą" - odpowiedziałem.
Po chwili milczenia odchylił się na krześle i kazał mi ponownie przeczytać mu list, a ja zrobiłem to z pogardliwą tolerancją dla autora, który musiał być albo bardzo niewinną ofiarą, albo bardzo głupim oszustem. Powiedziałem to samo profesorowi Farrago, ale ku mojemu zaskoczeniu wydawał się wahać.
"Przypuszczam - powiedział ze swoim krótkowzrocznym, zakłopotanym uśmiechem - że dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu mężczyzn na tysiąc odrzuciłoby ten list i potępiło jego autora jako kłamcę lub głupca?".
"Moim zdaniem", powiedziałem, "jest jednym lub drugim".
"Nie jest w moim" - powiedział spokojnie profesor.
"Co!" wykrzyknąłem. "Oto człowiek żyjący samotnie na skrawku skały i piasku między pustynią a morzem, który chce, byś wysłał kogoś do opieki nad ptakiem, który nie istnieje!".
"Skąd pan wie", zapytał profesor Farrago, "że ptak, o którym mowa, nie istnieje?".
"Powszechnie przyjmuje się" - odparłem sarkastycznie - "że auk wielki wyginął już wiele lat temu. Dlatego można mi wybaczyć, że wątpię, czy nasz korespondent posiada żywą parę".
"Och, wy, młodzi ludzie", powiedział profesor, uśmiechając się smutno, "tworzycie teorie dotyczące miejsc, które nie istnieją".
Odchylił się do tyłu na krześle, a jego rozbawione oczy przeszukiwały przestrzeń w poszukiwaniu obrazów, które sprawiały, że się uśmiechał.
"Jak pływające wiewiórki, nawigujesz z pomocą Nieba i silnej bryzy, ale nigdy nie lądujesz tam, gdzie masz nadzieję, prawda?".
Raczej czerwony na twarzy, powiedziałem: "Czy nie uważasz, że alka wielka wyginęła?".
"Audubon widział aukę wielką".
"Kto od tamtej pory widział choć jeden okaz?"
"Nikt - z wyjątkiem naszego korespondenta tutaj" - odpowiedział, śmiejąc się.
Ja też się roześmiałem, uznając rozmowę za zakończoną, ale profesor kontynuował chłodno:
"Niezależnie od tego, co posiada nasz korespondent - a śmiem wierzyć, że jest to sam wielki auk - chcę, abyś zabezpieczył to dla społeczeństwa".
Kiedy moje zdumienie opadło, moim pierwszym świadomym uczuciem była litość. Najwyraźniej profesor Farrago był na skraju śmierci - cóż za strata dla świata!
Teraz wierzę, że profesor Farrago doskonale zinterpretował moje myśli, ale nie okazał ani urazy, ani zniecierpliwienia. Przysunąłem sobie krzesło obok jego biurka - nie pozostało mi nic innego, jak być posłusznym, a to głupie zadanie nie było moim wymysłem.
Wspólnie sporządziliśmy listę niezbędnych dla mnie artykułów i wyszczególniliśmy wydatki, które mogę ponieść, a ja ustaliłem datę mojego powrotu, nie pozostawiając marginesu na pomyślne zakończenie wyprawy.
"Nieważne - powiedział profesor. "Chcę, żebyś bezpiecznie sprowadził tu te ptaki. Ilu ludzi weźmiesz?"
"Nie" - odpowiedziałem bez ogródek; "to bezużyteczny wydatek, chyba że jest coś do przywiezienia. Jeśli tak, to na pewno zadzwonię".
"Bardzo dobrze - powiedział z humorem profesor Farrago - będziesz miał wszelką pomoc, jakiej możesz potrzebować. Czy może pan wyjechać dziś w nocy?"
Starszy pan z pewnością był szybki. Skinąłem głową, na wpół nadąsany, świadomy jego rozbawienia.
"A więc - powiedziałem, podnosząc kapelusz - mam wyruszyć na północ, by znaleźć miejsce zwane Czarną Przystanią, gdzie mieszka człowiek o nazwisku Halyard, posiadający, oprócz innych sprzętów domowych, dwie wymarłe wielkie alki.
Do tego czasu obaj się śmialiśmy. Zapytałem go, dlaczego u licha uwierzył w twierdzenie człowieka, o którym nigdy wcześniej nie słyszał.
"Przypuszczam - odparł z tym samym, na poły przepraszającym, na poły żartobliwym uśmiechem - że to instynkt. W jakiś sposób czuję, że ten Halyard ma aukę, a może nawet dwie. Nie mogę pozbyć się myśli, że jesteśmy w przededniu zdobycia najrzadszego z żyjących stworzeń. To dziwne, że naukowiec mówi to, co ja; bez wątpienia jesteś zszokowany - przyznaj to teraz!".
Nie byłem jednak zszokowany; wręcz przeciwnie, byłem świadomy, że ta sama dziwna nadzieja, którą żywił profesor Farrago, zaczynała, wbrew mnie, pobudzać również mój puls.
"Jeśli tak... - zacząłem, po czym przerwałem.
Profesor i ja patrzyliśmy na siebie w milczeniu.
"Kontynuuj", powiedział zachęcająco.
Nie miałem jednak nic więcej do powiedzenia, ponieważ perspektywa ujrzenia na własne oczy żywego okazu wielkiego auk wywołała we mnie szereg sprzecznych emocji, które sprawiły, że mowa stała się całkowicie zbędna.
Gdy wychodziłem, profesor Farrago podszedł do drzwi tymczasowego, drewnianego biura i wręczył mi list napisany przez Halyarda. Złożyłem go i włożyłem do kieszeni, ponieważ Halyard mógł potrzebować go do mojej własnej identyfikacji.
"Ile chce za parę?" zapytałem.
"Dziesięć tysięcy dolarów. Nie krępuj się - jeśli ptaki są naprawdę...".
"Wiem - powiedziałem pospiesznie, nie mając zbyt wielkich nadziei.
"Jeszcze jedno" - powiedział profesor Farrago z powagą - "wiesz, w ostatnim akapicie swojego listu Halyard mówi o czymś jeszcze, jeśli chodzi o okazy - o nieodkrytym gatunku amfibii dwunożnej - przeczytaj ten akapit jeszcze raz, dobrze?".
Wyciągnąłem list z kieszeni i przeczytałem zgodnie z jego poleceniem:
"Kiedy już zobaczysz dwa żywe okazy alczyka wielkiego i upewnisz się, że mówię prawdę, możesz być na tyle mądry, aby wysłuchać bez uprzedzeń oświadczenia, które złożę na temat istnienia najdziwniejszego stworzenia, jakie kiedykolwiek wymyślono. W tej chwili powiem tylko, że stworzenie , o którym mowa, jest amfibią dwunożną i zamieszkuje ocean w pobliżu tego wybrzeża. Więcej nie mogę powiedzieć, ponieważ osobiście nie widziałem tego zwierzęcia, ale mam świadka, który je widział, a jest wielu, którzy twierdzą, że widzieli to stworzenie. Oczywiście powiesz, że moje oświadczenie nic nie znaczy; ale kiedy przybędzie twój przedstawiciel, jeśli będzie wolny od uprzedzeń, spodziewam się, że jego raporty dotyczące tego morskiego dwunoga potwierdzą uroczyste oświadczenia świadka, o którym wiem, że jest niepodważalny.
"Z poważaniem, Burton Halyard.
"Black Harbor".
"No cóż", powiedziałem po chwili namysłu, "zaczynamy pogoń za dziką gęsią".
"Masz na myśli dziką aukę" - powiedział profesor Farrago, ściskając mi dłoń. "Wyruszysz dziś w nocy, prawda?".
"Tak, ale Bóg jeden wie, jak uda mi się wylądować na podwórku tego Halarda. Do widzenia!"
"O tym morskim dwunogu - zaczął nieśmiało profesor Farrago.
"Och, nie!" powiedziałem; "Mogę przełknąć alki, pióra i pazury, ale jeśli ten facet Halyard sugeruje, że widział amfibię przypominającą człowieka -"
"- Albo kobieta" - powiedział ostrożnie profesor.
Odszedłem zniesmaczony, moja wiara w umysłowy wigor profesora Farrago została zachwiana.
Trzydniowa podróż łodzią i koleją była irytująca. Kupiłem swój ekwipunek w Sainte Croix, na Central Pacific Railroad, a 1 czerwca rozpocząłem ostatni etap mojej podróży szerokotorową kolejką Sainte Isole, docierając na pustynię przed świtem. Żmudny, forsowny marsz oznakowanym szlakiem, oczywiście świeżo zauważonym po złej stronie, doprowadził mnie do północnego krańca zardzewiałej, wąskotorowej kolei tartacznej, która biegnie od serca cichej sosnowej puszczy do morza.
Długi pociąg z poobijanymi wagonami, wypełnionymi śluzami i grubo ciosanymi podkładami kolejowymi, oddalał się powoli w ponury leśny mrok, gdy znalazłem się w zasięgu wzroku, ale nieoczekiwanie nabrałem satysfakcjonującej prędkości, krzycząc przez cały czas. Pociąg zatrzymał się, a ja wsiadłem do ostatniego wagonu, gdzie na tylnym hamulcu siedział sympatyczny młody człowiek, żując świerk i czytając list.
"Proszę wejść na pokład, sir", powiedział, podnosząc się z uśmiechem; "Domyślam się, że to panu się spieszy".
"Szukam człowieka o nazwisku Halyard - powiedziałem, upuszczając karabin i plecak na świeżo ścięty, pachnący stos sosny. "Ty jesteś Halyard?"
"Nie, jestem Francis Lee, szef kopalni miki w Port-of-Waves", odpowiedział, "ale ten list jest od Halyarda, który prosi mnie, abym poszukał mężczyzny z Bronx Park w Nowym Jorku".
"Jestem tym człowiekiem", powiedziałem, napełniając fajkę i oferując mu udział w ziole pokoju, i siedzieliśmy obok siebie, paląc bardzo sympatycznie, aż sygnał z lokomotywy wysłał go do przodu, a ja zostałem sam, wylegując się swobodnie, z głową opartą na obu ramionach, obserwując błękitne niebo przelatujące przez gałęzie nad głową.
Na długo przed tym, jak znaleźliśmy się w zasięgu wzroku oceanu, poczułem jego zapach; świeży, słony aromat wkradł się w moje zmysły, uśpione rozgrzanym zapachem sosny i cykuty, a ja usiadłem, spoglądając przed siebie w ciemne morze sosen.
Coraz świeższy wiatr od morza, w podmuchach, w łagodnych, słodkich bryzach, w stałych, odświeżających prądach, dmuchał w pierzaste korony sosen, wprawiając w kołysanie błękitne kępki balsamu.
Lee wędrował z powrotem po długiej linii równin, balansując nonszalancko, gdy wagony obracały się wokół ostrego zakrętu, gdzie woda kapała z nowo podpartej śluzy, która nagle wyłoniła się z głębi lasu i biegła równolegle do torów kolejowych.
"Zbudowałem go tej wiosny" - powiedział, przyglądając się swojemu dziełu, które zdawało się falować, gdy samochody przejeżdżały obok. "Biegnie do zatoczki - a raczej powinna - - powiedział. Przerwał nagle i spojrzał na mnie z namysłem.
"Więc idziesz do Halyarda? - kontynuował, jakby odpowiadał na pytanie zadane przez siebie.
Przytaknąłem.
"Oczywiście nigdy tam nie byłeś?".
"Nie" - powiedziałem - "i raczej nie pójdę tam ponownie".
Powiedziałbym mu, po co idę, gdybym nie zaczął się wstydzić mojego idiotycznego zadania.
"Domyślam się, że przyjrzysz się tym jego ptakom" - kontynuował spokojnie Lee.
"Chyba tak" - powiedziałam nadąsana, zerkając pytająco, czy się uśmiecha.
Ale zapytał mnie tylko, całkiem poważnie, czy alka wielka jest naprawdę bardzo rzadkim ptakiem, a ja powiedziałem mu, że ostatni, jakiego kiedykolwiek widziano, został znaleziony martwy u wybrzeży Labradoru w styczniu 1870 roku. Następnie zapytałem go, czy te ptaki Halyarda były naprawdę wielkimi alukami, a on odpowiedział, nieco obojętnie, że tak - przynajmniej nikt nigdy wcześniej nie widział takich ptaków w pobliżu Port-of-Waves.
"Jest jeszcze coś - powiedział, przeciągając sosnową szczapą przez cybuch - coś, co interesuje nas wszystkich tutaj bardziej niż duże czy małe aksy. Przypuszczam, że równie dobrze mógłbym o tym powiedzieć, ponieważ prędzej czy później na pewno o tym usłyszysz.
Zawahał się i widziałam, że był zakłopotany, szukając dokładnych słów, by przekazać swoje znaczenie.
"Jeśli macie w tym regionie coś ważniejszego dla nauki niż aukuba wielka, to bardzo chętnie się o tym dowiem" - powiedziałem.
Być może w moim głosie była najsłabsza nuta sarkazmu, ponieważ rzucił mi ostre spojrzenie, a następnie lekko się odwrócił. Po chwili jednak schował fajkę do kieszeni, obiema rękami chwycił za hamulec, wspiął się na wysokość i spojrzał na mnie z góry.
"Słyszałeś kiedyś o kapitanie portu?" - zapytał złośliwie.
"Który kapitan portu?" zapytałem.
"Wkrótce się dowiesz - zauważył, spoglądając z satysfakcją w przyszłość.
Ta dość niezwykła obserwacja mnie zdziwiła. Czekałem, aż wznowi, a gdy tego nie zrobił, zapytałem go, co ma na myśli.
"Gdybym wiedział - powiedział - powiedziałbym ci. Ale jeśli się nad tym zastanowić, byłbym głupcem, gdybym wdawał się w szczegóły z naukowcem. Usłyszysz o kapitanie portu, a może go zobaczysz. W takim przypadku z przyjemnością porozmawiam z tobą na ten temat".
Nie mogłem powstrzymać się od śmiechu z jego prymitywnego i precyzyjnego sposobu bycia, a po chwili on również się roześmiał, mówiąc:
"To rani próżność człowieka, gdy wie, że wie coś, czego nie wie ktoś inny. Niech mnie diabli, jeśli powiem jeszcze słowo o kapitanie portu, dopóki nie będziesz u Halyarda!".
"Kapitan portu", upierałem się, "to urzędnik, który nadzoruje cumowanie statków, czyż nie?".
Nie dał się jednak skusić na rozmowę i wylegiwaliśmy się w milczeniu na drewnie, dopóki długi, cienki gwizd lokomotywy i podmuch kłującego, słonego wiatru nie postawił nas na nogi. Przez drzewa widziałem niebieskawo-czarny ocean, rozciągający się za czarnymi przylądkami, by spotkać się z chmurami; wielki wiatr szumiał między drzewami, gdy pociąg powoli zatrzymywał się na skraju dżungli.
Lee zeskoczył na ziemię i pomógł mi z moim karabinem i plecakiem, po czym pociąg zaczął cofać się zakrzywionym bocznym torem, który, jak powiedział Lee, prowadził do kopalni miki i firmowych magazynów.
"Co teraz zrobisz? - spytał uprzejmie. "Mogę dać ci dobrą kolację i przyzwoite łóżko na noc, jeśli chcesz - i jestem pewien, że pani Lee będzie bardzo zadowolona, jeśli zatrzymasz się u nas tak długo, jak zechcesz.
Podziękowałem mu, ale powiedziałem, że chcę dotrzeć do Halyard przed zmrokiem, a on bardzo uprzejmie poprowadził mnie wzdłuż klifów i wskazał ścieżkę.
"Ten człowiek, Halyard", powiedział, "jest inwalidą. Mieszka w zatoce zwanej Black Harbor, a cała jego ciężarówka jedzie do niego drogą należącą do firmy. Odbieramy ją tutaj i raz w miesiącu wysyłamy zaprzęg. Poznałem go; jest hipochondrykiem o złym humorze, cynikiem w sercu i człowiekiem, w którego słowa nigdy się nie wątpi. Jeśli mówi, że ma wielkiego auka, możesz być zadowolony, że go ma".
Serce waliło mi z podniecenia na myśl o tej wyprawie; rozglądałem się po zalesionych cyplach i splątanych pasmach wydm i zagłębień, próbując uświadomić sobie, co to może oznaczać dla mnie, dla profesora Farrago, dla świata, jeśli uda mi się zabrać do Nowego Jorku żywą alkę.
"To świr", powiedział Lee, "szczerze mówiąc, nie lubię go. Jeśli będzie ci tam nieprzyjemnie, wróć do nas".
"Czy Halyard mieszka sam?" zapytałem.
"Tak - z wyjątkiem profesjonalnie wyszkolonej pielęgniarki - biedactwo!".
"Mężczyzna?"
"Nie - powiedział Lee z obrzydzeniem.
Po chwili rzucił mi dziwne spojrzenie, zawahał się i w końcu powiedział: "Poproś Halyarda, by opowiedział ci o swojej pielęgniarce i kapitanie portu. Do widzenia, muszę wracać do kamieniołomu. Przyjedź i zostań z nami, kiedy tylko zechcesz; znajdziesz gościnę w Port-of-Waves".
Uścisnęliśmy sobie dłonie i rozstaliśmy się na klifie, on zawrócił do lasu wzdłuż linii kolejowej, ja ruszyłem na północ z plecakiem i karabinem przewieszonym przez ramię. Pewnego razu spotkałem grupę kamieniołomów, z twarzami wypalonymi na ceglastoczerwono, z rękami pokrytymi bliznami, które kołysały się, gdy szli. Gdy minąłem ich skinieniem głowy i odwróciłem się, zobaczyłem, że oni również odwrócili się, by spojrzeć za mną, i wyłapałem kilka słów z ich rozmowy, które wróciły do mnie wraz z morskim wiatrem.
Mówili o kapitanie portu.
Pod zachód słońca wyszedłem na stromy granitowy klif, gdzie ptaki morskie wirowały i kląskały, a wielkie fale uderzały, tocząc się w podwójnych grzmotach na zabarwionych słońcem, karmazynowych piaskach pod skałą.
Po drugiej stronie półksiężyca plaży wznosił się kolejny klif, a za nim zobaczyłem kolumnę dymu unoszącą się w nieruchomym powietrzu. Z pewnością pochodził z komina Halyarda, chociaż przeciwległy klif uniemożliwiał mi zobaczenie samego domu.
Odpocząłem chwilę, by napełnić fajkę, po czym wziąłem karabin i plecak i ostrożnie zacząłem omijać klify. Zszedłem do połowy drogi w kierunku buka i badałem klif naprzeciwko, gdy coś na samym szczycie skały przykuło moją uwagę - mężczyzna ciemno zarysowany na tle nieba. W następnej chwili wiedziałem jednak, że to nie może być człowiek, ponieważ obiekt nagle prześlizgnął się nad powierzchnią klifu i zsunął się po stromej, gładkiej skale niczym jaszczurka. Zanim zdążyłem mu się dokładnie przyjrzeć, obiekt wczołgał się na falę - a przynajmniej tak mi się wydawało - ale cały ten epizod wydarzył się tak nagle, tak niespodziewanie, że nie byłem pewien, czy w ogóle coś widziałem.
Byłem jednak na tyle ciekawy, że wspiąłem się na klif od strony lądu i ruszyłem w kierunku miejsca, w którym wyobrażałem sobie, że widziałem człowieka. Oczywiście nic tam nie było - ani śladu człowieka. Coś tam było - być może morska ryba - ponieważ na skale leżały szczątki świeżo zabitej ryby, zjedzonej do kości grzbietu i ogona.
W następnej chwili zobaczyłem pod sobą dom, świeżo pomalowany, wykończony, lichy, nowoczesny i bardzo nie harmonizujący z otaczającą go wspaniałą dzikością. W szlachetnej, szarej monotonii cypla i morza brzmiała paskudna, tania nuta.
Zejście było dość łatwe. Przeszedłem przez półksiężycową plażę, twardą jak różowy marmur, i znalazłem małą wydeptaną ścieżkę wśród skał, która prowadziła do frontowej werandy domu.
Na werandzie były dwie osoby - słyszałem ich głosy, zanim ich zobaczyłem - a kiedy postawiłem stopę na drewnianych schodach, zobaczyłem, że jedna z nich, kobieta, wstała z krzesła i pospiesznie podeszła do mnie.
"Wracaj!" zawołał drugi, mężczyzna o gładko ogolonej, głęboko wykrzywionej twarzy i parze gniewnych, niebieskich oczu; a kobieta cofnęła się cicho, potwierdzając mój podniesiony kapelusz cichym skłonem.
Mężczyzna, który leżał na wózku inwalidzkim, zacisnął obie duże, blade dłonie na kołach i wypchnął się wzdłuż ganku. Miał na sobie przypięty szal, na głowie nieschludny kapelusz w ponurym kolorze, a kiedy na mnie spojrzał, zmarszczył brwi.
"Wiem, kim jesteś - powiedział kwaśnym głosem - jesteś jednym z zoologów z Bronx Park. W każdym razie na takiego wyglądasz".
"Łatwo cię rozpoznać po twojej reputacji - odparłem, poirytowany jego nieuprzejmością.
"Naprawdę", odpowiedział z czymś pomiędzy szyderstwem a śmiechem, "jestem zobowiązany za twoją szczerość. Chodzi ci o moje wielkie auły, czyż nie?".
"Nic innego nie skusiłoby mnie do tego miejsca" - odpowiedziałem szczerze.
"Dzięki Bogu za to - powiedział. "Usiądź na chwilę, bo nam przeszkadzasz". Następnie, zwracając się do młodej kobiety, która miała na sobie schludny fartuch i mały czepek profesjonalnej pielęgniarki, kazał jej wznowić to, co mówiła. Zrobiła to, rzucając mi przygnębiające spojrzenie, które sprawiło, że starzec znów się uśmiechnął.
"Stało się to tak nagle", powiedziała niskim głosem, "że nie miałam szansy wrócić. Łódź dryfowała w zatoce; siedziałam na rufie i czytałam, oba wiosła były w pogotowiu, a rumpel się kołysał. Wtedy usłyszałam drapanie pod łodzią, ale pomyślałam, że to może morska trawa - a w następnej chwili rozległy się ciche uderzenia, przypominające odgłos dużej ryby pocierającej nosem o pływak".
Halyard ścisnął kółka swojego krzesła i wpatrywał się w dziewczynę z ponurym niezadowoleniem.
"Nie wiedziałaś wystarczająco dużo, by się bać?" - zażądał.
"Nie, nie wtedy", odpowiedziała, kolorując słabo, "ale kiedy po kilku chwilach spojrzałam w górę i zobaczyłam kapitana portu biegnącego w górę i w dół plaży, byłam strasznie przerażona".
"Naprawdę?" - powiedział sarkastycznie Halyard - "Najwyższy czas". Następnie, odwracając się do mnie, wyszeptał: "A ta młoda dama musiała wiosłować aż do Port-of-Waves i zadzwonić do kamieniołomów Lee, by zabrali jej łódź".
Całkowicie zdezorientowany, spojrzałem z Halyarda na dziewczynę, nie rozumiejąc w najmniejszym stopniu, co to wszystko miało znaczyć.
"To wystarczy", powiedział Halyard, niełaskawie, co było najwyraźniej zwyczajową formą pożegnania pielęgniarki.
Ona wstała, ja wstałem, a ona minęła mnie z ukłonem, wchodząc bezszelestnie do domu.
"Chcę herbaty wołowej!" zawołał za nią Halyard, po czym rzucił mi niechętne spojrzenie.
"Byłem dobrze wychowanym mężczyzną", szydził; "Jestem też absolwentem Harvardu, ale żyję tak, jak mi się podoba, robię to, co mi się podoba i mówię to, co mi się podoba".
"Z pewnością nie jesteś małomówny - powiedziałem zniesmaczony.
"Dlaczego miałbym być?" wyszeptał; "Płacę tej młodej kobiecie za moją drażliwość; to umowa między nami".
"Jeśli chodzi o twoje sprawy domowe", powiedziałem, "nie ma nic, co by mnie interesowało. Przyszedłem zobaczyć te auły".
"Pewnie myślisz, że to alki brzytwodziobe" - powiedział z pogardą. "Ale tak nie jest, to alki wielkie".
Zasugerowałem, żeby pozwolił mi je obejrzeć, a on odpowiedział obojętnie, że są w zagrodzie na jego podwórku i że mogę chodzić po domu, kiedy chcę.
Położyłem strzelbę i plecak na werandzie i ruszyłem z mieszanymi uczuciami, wśród których nie dominowała już nadzieja. Żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nie trzymałby dwóch tak cennych nagród w zagrodzie na swoim podwórku, argumentowałem, i byłem doskonale przygotowany na znalezienie w tej zagrodzie czegokolwiek, od maskonura po pingwina.
Nigdy nie zapomnę, jak długo będę żył, mojego osłupienia ze zdumienia, gdy dotarłem do ogrodzonego drutem wybiegu. [W zagrodzie znajdowały się nie tylko dwa wielkie auły, żywe, oddychające, przykucnięte w majestacie na swoim morskim łożu, ale jeden z nich z powagą kontemplował dwa świeżo wyklute pisklęta, całe w dziobach i łapach, które siedziały spokojnie na skraju kałuży słonej wody, w której pływały małe rybki.
Przez chwilę podekscytowanie mnie oślepiło, wręcz ogłuszyło. Próbowałem uświadomić sobie, że patrzę na ostatnie osobniki niemal wymarłej rasy - jedynych ocalałych przedstawicieli gigantycznego alczyka, który przez trzydzieści lat był uważany za wymarłe stworzenie.
Wydaje mi się, że nie poruszyłem ani mięśniem, ani kończyną, dopóki słońce nie zaszło, a tłocząca się ciemność zamazała moje zmęczone oczy i wymazała z pola widzenia wielkie, ciche, jasnookie ptaki.
Nawet wtedy nie mogłem oderwać się od zagrody; wsłuchiwałem się w dziwne, senne dźwięki samca, słabsze reakcje samicy, cienkie piski skulonych pod jej piersią piskląt; słyszałem ich przypominające płetwy, embrionalne skrzydła bijące sennie, gdy ptaki rozciągały się i ziewały dziobami, przygotowując się do snu.
"Jeśli można - odezwał się miękki głos od drzwi - pan Halyard czeka na pani towarzystwo do kolacji".
Zjadłem smaczny obiad, a raczej mógłbym zjeść smaczny obiad, gdyby pan Halyard został wyeliminowany; uczta składała się wyłącznie z kawałka wołowiny, pięknej pielęgniarki i mnie. Była niezwykle atrakcyjna - z niepokojącą manierą spuszczania głowy i podnoszenia ciemnych oczu, gdy się do niej mówiło.
Jeśli chodzi o Halyarda, był nie do opisania, zawinięty w swoje tabaczkowe szale i wydawał nieokrzesane dźwięki nad kleikiem. Trzeba jednak przyznać, że do jego stołu warto było zasiąść, a jego wino było solidne jak dzwon.
"Tak!" warknął, "mam dość tej przeklętej zupy i będę cię prosił o napełnienie mojej szklanki."
"Dotykanie bordo jest dla ciebie niebezpieczne" - powiedziała piękna pielęgniarka.
"Równie dobrze mógłbym umrzeć przy kolacji, jak i gdziekolwiek indziej" - zauważył.
"Oczywiście - odpowiedziałem, wesoło podając karafkę, ale nie wyglądał na zadowolonego z tej uwagi.
"Ja też nie mogę palić - warknął, podwijając szale tak, że wyglądał jak Ryszard Trzeci.
Był jednak na tyle dobry, że podał mi pudełko cygar, a ja wziąłem jedno i wstałem, podczas gdy ładna pielęgniarka przemknęła obok i zniknęła w małym salonie.
[Siedzieliśmy tam przez chwilę, nie odzywając się do siebie. On z irytacją skubał skórki chleba na ściereczce, nigdy nie spoglądając w moją stronę; a ja, zmęczony długą pieszą wycieczką, leżałem na krześle, w milczeniu doceniając jedno z najlepszych cygar, jakie kiedykolwiek paliłem.
"Cóż," wydukał w końcu, "co myślisz o moich aukcjach i mojej prawdomówności?".
Powiedziałem mu, że oba są niepodważalne.
"Czy tam w muzeum nie nazwali mnie oszustem?" - zażądał.
Przyznałem, że słyszałem to określenie. Następnie wyjaśniłem sprawę, mówiąc mu, że to ja miałem wątpliwości; że mój szef, profesor Farrago, wysłał mnie wbrew mojej woli i że byłem gotów i zadowolony przyznać, że on, pan Halyard, jest dobroczyńcą rasy ludzkiej.
"Bosh!" powiedział. "Co dobrego dla rasy ludzkiej może zrobić taki chwiejący się ptak?".
Niemniej jednak był zadowolony i wkrótce poprosił mnie, nie bez złośliwości, o ponowne ukaranie jego bordo.
"Jestem skończony", powiedział; "dobre rzeczy do jedzenia i picia nie są dla mnie dobre. Pewnego dnia oszaleję na tyle, że dostanę ataku, a wtedy...".
Przerwał, by ziewnąć.
"Potem", kontynuował, "ta moja mała pielęgniarka wypije mój bordo i wróci do cywilizacji, gdzie ludzie są uprzejmi".
W jakiś sposób, pomimo faktu, że Halyard był starą świnią, to, co powiedział, poruszyło mnie. Z pewnością nie zostało mu wiele życia - tak jak on je postrzegał.
"Zostawię jej ten dom - powiedział, układając swoje szale. "Ona o tym nie wie. Zostawię jej też moje pieniądze. Ona o tym nie wie. Dobry Boże! Jaką ona może być kobietą, żeby znosić mój zły humor za kilka dolarów miesięcznie!".
"Myślę - powiedziałam - że po części dlatego, że jest biedna, a po części dlatego, że jest jej ciebie żal".
Spojrzał w górę z upiornym uśmiechem.
"Myślisz, że naprawdę jest jej przykro?"
Zanim zdążyłem odpowiedzieć, kontynuował: "Nie jestem ckliwym sentymentalistą i nie pozwolę nikomu się nade mną użalać - słyszysz?".
"Och, nie jest mi ciebie żal!" powiedziałam pospiesznie, a on po raz pierwszy, odkąd go zobaczyłam, roześmiał się serdecznie, bez szyderstwa.
Po tym wydarzeniu oboje poczuliśmy się lepiej; piłem jego wino i paliłem jego cygara, a on zdawał się czerpać pewną ponurą przyjemność z obserwowania mnie.
"Nie ma głupszego od młodego głupca" - zauważył.
Ponieważ nie miałem wątpliwości, że odnosił się do mnie, nie zwróciłem na niego uwagi.
Po tym, jak zaczął bawić się swoimi szalami, rzucił mi ukośne spojrzenie i zapytał o mój wiek.
"Dwadzieścia cztery" - odpowiedziałem.
"Coś w rodzaju kijanki, prawda?" - powiedział.
Ponieważ nie poczułem się urażony, powtórzył tę uwagę.
"Daj spokój - powiedziałem - nie ma sensu próbować mnie drażnić. Przejrzałem cię na wylot; kłótnia działa na ciebie jak koktajl, ale w moim towarzystwie będziesz musiał zadowolić się kleikiem".
"Nazywam to zuchwałością!", wykrztusił z gniewem.
"Nie obchodzi mnie, jak to nazwiesz", odpowiedziałem niezrażony, "Nie zamierzam się tobą martwić. W każdym razie - zakończyłem - moim zdaniem mógłbyś być bardzo dobrym towarzystwem, gdybyś tylko zechciał".
Propozycja zdawała się zapierać mu dech w piersiach - przynajmniej nie powiedział nic więcej, a ja w spokoju dokończyłem cygaro i wrzuciłem niedopałek do spodka.
"A teraz", powiedziałem, "jaką cenę wyznacza pan za swoje ptaki, panie Halyard?".
"Dziesięć tysięcy dolarów", warknął ze złośliwym uśmiechem.
"Otrzymasz czek poświadczony, gdy ptaki zostaną dostarczone" - powiedziałem cicho.
"Chyba nie chcesz powiedzieć, że zgadzasz się na ten skandaliczny targ - a ja też nie wezmę ani centa mniej - Dobry Boże! - Nie masz w sobie ani krzty ducha?" zawołał, na wpół wstając ze stosu szali.
Jego żałosny zapał do kłótni doprowadził mnie do śmiechu, nad którym nie mogłam zapanować, a on patrzył na mnie z otwartymi ustami i wyraźnie rosnącą wrogością.
Potem złapał za kółka swojego inwalidzkiego fotela i odjechał, zbyt wściekły, by mówić, a ja wyszedłem do salonu, wciąż się śmiejąc.
Była tam ładna pielęgniarka, szyjąca pod wiszącą lampą.
"Jeśli nie jestem niedyskretny - zacząłem.
"Niedyskrecja jest lepszą stroną męstwa - powiedziała, spuszczając głowę, ale podnosząc wzrok.
Usiadłem więc z frywolnym uśmiechem charakterystycznym dla cenionych.
"Bez wątpienia", powiedziałem, "obszywasz chustkę".
"Bez wątpienia nie jestem", powiedziała; "to czapka nocna dla pana Halyarda".
Mentalna wizja Halyarda w nocnej czapce, bardzo szalonego, prawie doprowadziła mnie do śmiechu.
"Podobnie jak król Yvetot, nosi koronę w łóżku" - powiedziałem beztrosko.
"Król Yvetot mógłby zrobić taką uwagę" - zauważyła, ponownie nawlekając igłę.
Nieprzyjemnie jest być upominanym. Jak duże, czerwone i gorące są uszy mężczyzny.
Aby je ochłodzić, wyszedłem na werandę; po chwili wyszła też ładna pielęgniarka i usiadła na krześle niedaleko. Prawdopodobnie żałowała straconej okazji do flirtu.
"Mam tak mało towarzystwa - to wielka ulga zobaczyć kogoś ze świata - powiedziała. "Jeśli możesz być miły, to życzę ci tego".
Pomysł, że przyszła się ze mną zobaczyć, był tak przyjemny, że zaniemówiłem, dopóki nie powiedziała: "Powiedz mi, co ludzie robią w Nowym Jorku".
Usiadłem więc na schodach i rozmawiałem o zamieszkiwanej przeze mnie części świata, podczas gdy ona siedziała szyjąc w słabym świetle wpadającym przez okna salonu.
Miała pewną własną kokieterię, używając zwykłych metod z indywidualnością, która z pewnością była pociągająca. Na przykład, gdy zgubiła igłę - a innym razem, gdy obie, na rękach i kolanach, szukałyśmy jej naparstka.
Wskazówki dotyczące tych rozrywek można jednak znaleźć we współczesnych klasykach.
Byłem tak zabawny, jak tylko mogłem być - być może nie tak zabawny, jak młody mężczyzna zwykle myśli, że jest. Jednak dogadywaliśmy się bardzo dobrze, dopóki nie zapytałem jej czule, kim może być kapitan portu, o którym wszyscy tak tajemniczo rozmawiali.
"Nie chcę o tym mówić", powiedziała z prymitywizmem, o który jej nie podejrzewałem.
Oczywiście nie mogłem kontynuować tego tematu - i w rzeczywistości nie zamierzałem - więc zacząłem opowiadać jej, jak wydawało mi się, że tego popołudnia widziałem człowieka na klifie i jak stworzenie ześlizgnęło się po stromej skale jak wąż.
Ku mojemu zdumieniu, poprosiła mnie uprzejmie o zaprzestanie opowiadania o moich przygodach, lodowatym tonem, który nie pozostawiał miejsca na protest.
"To była tylko morska tygrysica" - próbowałem wyjaśnić, myśląc, że być może nie interesują jej historie o wężach.
Wyjaśnienia jednak jej nie zainteresowały, a ja z przykrością zauważyłem, że moje wrażenie na niej nie było przyjemne.
"Wygląda na to, że nie lubi mnie i moich opowieści", pomyślałem, "ale być może jest zbyt młoda, by je docenić".
Wybaczyłem jej więc - była nawet ładniejsza, niż początkowo sądziłem - i wyszedłem, mówiąc, że pan Halyard bez wątpienia skieruje mnie do mojego pokoju.
Halyard był w swojej bibliotece, czyszcząc rewolwer, kiedy wszedłem.
"Twój pokój jest obok mojego", powiedział; "miłych snów i uprzejmie powstrzymaj się od chrapania".
"Mogę zaryzykować absurdalną nadzieję, że zrobisz to samo!" odpowiedziałem grzecznie.
To go rozwścieczyło, więc pospiesznie się wycofałem.
Spałem od co najmniej dwóch godzin, gdy obudził mnie ruch przy łóżku i światło w moich oczach. Siedziałem wyprostowany w łóżku, mrugając do Halyarda, który, ubrany w szlafrok i czapkę nocną, jedną ręką wjechał do mojego pokoju, a drugą uroczyście machał świecą nad moją głową.
"Jestem tak przeklęcie samotny" - powiedział - "chodź, dobry człowieku - porozmawiaj ze mną na swój własny, oryginalny, bezczelny sposób".
Sprzeciwiłam się, ale wyglądał na tak zmęczonego i wychudzonego, tak samotnego i złego, tak groteskowego, że wstałam z łóżka i polałam głowę gąbką z zimną wodą.
Potem wróciłam do łóżka i podparłam się poduszkami, gotowa pokłócić się z nim, jeśli miałoby to przynieść trochę przyjemności jego chorobliwej egzystencji.
"Nie - odparł uprzejmie - jestem zbyt zmartwiony, by się kłócić, ale jestem bardzo zobowiązany za twoją uprzejmą propozycję. Chcę ci coś powiedzieć".
"Co?" zapytałem podejrzliwie.
"Chcę cię zapytać, czy widziałeś kiedyś człowieka ze skrzelami jak ryba?".
"Skrzela?" powtórzyłem.
"Tak, skrzela! Naprawdę?"
"Nie" - odpowiedziałem ze złością - "i ty też nie".
"Nie, nigdy tego nie robiłem - powiedział dziwnie spokojnym głosem - ale tam w oceanie żyje człowiek ze skrzelami jak ryba. Och, nie musisz tak patrzeć - nikt nigdy nie myśli wątpić w moje słowo, a ja mówię ci, że jest tam człowiek - albo coś, co wygląda jak człowiek - tak duży jak ty - cały w łupku - z paskudnymi czerwonymi skrzelami jak ryba - i mam świadka na dowód tego, co mówię!".
"Kto?" zapytałem sarkastycznie.
"Świadek? Moja pielęgniarka".
"Oh! Widziała mężczyznę w kolorze łupka ze skrzelami?"
"Tak, zrobiła to. Podobnie jak Francis Lee, kierownik kamieniołomu miki w Port-of-Waves. Podobnie jak tuzin mężczyzn pracujących w kamieniołomie. Nie musisz się śmiać, młody człowieku. To stara historia i każdy może ci opowiedzieć o kapitanie portu".
"Kapitan portu!" wykrzyknąłem.
"Tak, to coś w kolorze łupka ze skrzelami, co wygląda jak człowiek - i na niebiosa! jest człowiekiem - to kapitan portu. Spytaj jakiegokolwiek kamieniarza w Port-of-Waves, co to jest, że mruczy wokół ich łodzi przy nabrzeżu, rozwiązuje malarzy i zmienia cumy każdej łodzi-kota w zatoce w nocy! Zapytaj Francisa Lee, co takiego widział biegającego i skaczącego w górę i w dół mielizny o zachodzie słońca w zeszły piątek! Spytaj kogokolwiek na wybrzeżu, co to za stworzenie porusza się po klifach jak człowiek i ześlizguje się po nich do morza jak wydra".
"Widziałem, jak to robi!" wybuchnąłem.
"Naprawdę? Co to było?"
Coś kazało mi milczeć, chociaż na usta cisnęło mi się tuzin wyjaśnień.
Po chwili przerwy Halyard powiedział: "Widziałeś kapitana portu, to właśnie widziałeś!".
Spojrzałem na niego bez słowa.
"Nie myl mnie", powiedział pieszczotliwie, "nie uważam, że kapitan portu jest duchem, duszkiem, hobgoblinem czy innym przeklętym gnidą. Nie wierzę też, że to złudzenie optyczne".
"Jak myślisz, co to jest?" zapytałem.
"Myślę, że to człowiek - myślę, że to gałąź rasy ludzkiej - tak właśnie myślę. Powiem ci coś: najgłębsze miejsce na Oceanie Atlantyckim ma nieco ponad pięć mil głębokości - i przypuszczam, że wiesz, że to miejsce leży tylko około ćwierć mili od tego cypla. Brytyjski statek badawczy Gull, kapitan Marotte, odkrył i zbadał to miejsce. W każdym razie jest tam i wierzę, że te głębokie głębiny są zamieszkane przez pozostałości ostatniej rasy amfibii!".
To było dziecinne; nie zadałem sobie trudu, by odpowiedzieć.
"Wierz lub nie, jak chcesz - powiedział ze złością - jedno wiem, a mianowicie to, że kapitan portu zaczął kręcić się w pobliżu mojej zatoczki i przyciąga go moja pielęgniarka! Nie pozwolę na to! Wysadzę mu te rybie skrzela z głowy, jeśli kiedykolwiek do niego strzelę! Nie obchodzi mnie, czy to zabójstwo, czy nie - tak czy inaczej, to nowy rodzaj morderstwa i to mnie pociąga!".
Spojrzałem na niego z niedowierzaniem, ale on pracował w pasji, a ja nie zdecydowałem się powiedzieć, co myślę.
"Tak, ta łupkowa istota ze skrzelami mruczy, szczerzy się i pluje za moją pielęgniarką - kiedy idzie, kiedy wiosłuje, kiedy siedzi na plaży! Gad! Doprowadza mnie to niemal do szału. Nie będę tego tolerować, mówię ci!".
"Nie", odpowiedziałem, "ja też nie". I przewróciłem się na łóżku w konwulsjach śmiechu.
W następnej chwili usłyszałem trzaśnięcie drzwiami. Stłumiłem śmiech i podniosłem się, by zamknąć okno, bo od lasu wiał zimny wiatr, a mżawka zamiatała dywan aż do mojego łóżka.
Ten świetlisty blask, który czasami pozostaje po zgaśnięciu gwiazd, rzucał drżący, mglisty blask na piasek i zatoczkę. Słyszałem kipiące prądy pod złagodzonymi grzmotami fal - głośniej niż kiedykolwiek je słyszałem. Potem, gdy zamknąłem okno, rzucając ostatnie spojrzenie na pełzający przypływ, zobaczyłem mężczyznę stojącego po kostki w falach, zupełnie samego w nocy. Ale - czy to był mężczyzna? Postać nagle zaczęła biegać po plaży na czworakach jak żuk, machając kończynami jak czułkami. Zanim zdążyłem ponownie otworzyć okno, wbiegła w fale, a kiedy wychyliłem się na chłodną mżawkę, nie widziałem nic poza płaskim odpływem pełzającym po wybrzeżu - nie słyszałem nic poza mruczeniem bąbelków na kipiącym piasku.
Tydzień zajęło mi dopracowanie przygotowań do transportu wielkich aluk drogą wodną do Port-of-Waves, gdzie z Petite Sainte Isole miał zostać wysłany wyczarterowany przeze mnie szkuner na rejs do Nowego Jorku.
Zbudowałem klatkę z liściastych drzew, w której moje auły miały przykucnąć do czasu przybycia do Bronx Park. Moje telegramy do profesora Farrago były krótkie. Jeden z nich głosił jedynie "Zwycięstwo!". Inny wyjaśniał, że nie chcę żadnej pomocy, a trzeci brzmiał: "Szkuner wyczarterowany. Przypłynie do Nowego Jorku 1 lipca. Wyślij meblowóz do podnóża Bluff Street".
Mój tydzień jako gościa pana Halyarda okazał się interesujący. Do woli zmagałem się z tym inwalidą, cały dzień pracowałem nad klatką z łoziny, polowałem na naparstek w świetle księżyca z piękną pielęgniarką. Czasami go znajdowaliśmy.
Jeśli chodzi o coś, co nazywali kapitanem portu, widziałem to kilkanaście razy, ale zawsze albo w nocy, albo tak daleko i tak blisko morza, że oczywiście nie pozostał po tym żaden ślad, gdy dotarłem na miejsce z karabinem w ręku.
Byłem przekonany, że tak zwany kapitan portu był obłąkanym ciemnoskórym, zabłąkanym nie wiadomo skąd, być może rozbitkiem, który oszalał z cierpienia. Mimo to, świadomość, że istota ta była silnie przyciągana przez piękną pielęgniarkę, była daleka od przyjemności.
Ona jednak uparcie uważała kapitana portu za morskie stworzenie; z przekonaniem twierdziła, że ma skrzela, jak rybie skrzela, że ma miękki, mięsisty otwór gębowy, a jego oczy są świetliste, bez powiek i nieruchome.
"Poza tym," powiedziała z dreszczem, "jest cały w kolorze łupka, jak morświn, i wygląda tak mokro, jak arkusz gumy indyjskiej w sali sekcyjnej."
Dzień przed tym, jak miałem wypłynąć z moimi auksami katamaranem w kierunku Port-of-Waves, Halyard podszedł do mnie na swoim krześle i oznajmił, że zamierza popłynąć ze mną.
"Dokąd?" zapytałem.
"Do Port-of-Waves, a potem do Nowego Jorku" - odpowiedział spokojnie.
Miałem wątpliwości, a mój brak serdeczności zranił jego uczucia.
"Oczywiście, jeśli potrzebujesz morskiej podróży - zacząłem.
"Nie, potrzebuję cię - odparł dziarsko - potrzebuję bodźca w postaci naszej codziennej kłótni. Nigdy w życiu z nikim się tak przyjemnie nie kłóciłem, to mi odpowiada, jestem o sto procent lepszy niż w zeszłym tygodniu".
Byłem skłonny mieć mu to za złe, ale coś w głębokim wyrazie twarzy inwalidy zmiękczyło mnie. Poza tym bardzo polubiłem tę starą świnię.
"Nie życzę sobie żadnych ckliwych sentymentów", powiedział, obserwując mnie uważnie; "Nie pozwolę nikomu się nade mną użalać - rozumiesz?".
"Będę cię prosił, żebyś zwracał się do mnie innym tonem", odpowiedziałem gorąco; "będzie mi cię żal, jeśli się na to zdecyduję!". I nasza zwykła kłótnia trwała dalej, ku jego głębokiemu zadowoleniu.
O szóstej wieczorem bagaż Halyarda był już schowany w łodzi, a rzeczy pięknej pielęgniarki spięte sznurkiem, z nowo wyklutymi pisklętami w pudełku na kapelusze na wierzchu. Ona i ja umieściliśmy klatkę z łoziny na pokładzie, mocno ją zabezpieczając, a następnie, zarzucając obrusy na głowy alczyków, poprowadziliśmy te proste i dostojne ptaki w dół ścieżki i przez deskę na małe drewniane molo. Razem zamknęliśmy dom, podczas gdy Halyard rzucił się na nas oboje i kręcił się wściekle w górę i w dół plaży poniżej. W ostatniej chwili zapomniała naparstka. Ale znaleźliśmy go, zapomniałem gdzie.
"No dalej!" krzyknął Halyard, machając wściekle szalami, "co wy tam do diabła wyprawiacie?".
Przyjął nasze wyjaśnienie prychnięciem i bez dalszych ceremonii wciągnęliśmy go na pokład.
"Nie przejeżdżaj mnie po desce jak po kufrze parowca!" krzyknął, gdy zręcznie wrzuciłem go do kurnika. Wiatr jednak zelżał i nie miałem czasu, by z nim dyskutować.
Słońce zachodziło nad porośniętym sosnami grzbietem, gdy nasz żagiel zatrzepotał i częściowo się wypełnił, a ja odrzuciłem go i rozpocząłem długi hals, ze wschodu na południe, by ominąć skały na naszej prawej burcie.
Ptaki morskie wzbijały się w chmury, gdy przepływaliśmy przez mieliznę, czarne kaczki surfingowe wypływały w morze, mewy podrzucały w oceanie swoje opalone skrzydła, unosząc się na falach jak kawałki piany.
Już płynęliśmy powoli przez tę wielką dziurę w oceanie, głęboką na pięć mil, najgłębiej brzmiącą, jaką kiedykolwiek zrobiono na Atlantyku. Obecność wielkich wysokości lub wielkich głębin, widzianych lub niewidzianych, zawsze robi wrażenie na ludzkim umyśle - być może go przytłacza. Byliśmy bardzo cicho; plama światła słonecznego na klifie i plaży pogłębiła się do szkarłatu, a następnie wyblakła do ponurego purpurowego rozkwitu, który utrzymywał się długo po tym, jak różany odcień zgasł w zenicie.
Nasze postępy były powolne; czasami, chociaż żagiel wypełniał się rosnącą bryzą lądową, wydawało się, że w ogóle się nie poruszamy.