Beata Chomątowska
Wyniki wyszukiwania, prezentowane na stronie, dopasowane są do kryteriów wyszukiwania podanych przez użytkownika. Staramy się wyróżniać produkty, które mogą szczególnie zainteresować naszych użytkowników, używając w tym celu oznaczenia Bestseller lub Nowość. Pozycje na liście wyników wyszukiwania mogą być również sortowane - parametr sortowania ma pierwszeństwo nad pozostałymi wynikami.

  • Beata Chomątowska 
  • Nauki humanistyczne 
  • Wyczyść

Polska pisarka, aktywistka społeczna i dziennikarka. Autorka niebanalnych reportaży, dokumentów i esejów, jedna z najciekawszych postaci współczesnej literatury non-fiction. Za swoje książki Beata Chomątowska zdobyła szereg nominacji do nagród branżowych, w tym: Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody im. Jerzego Turowicza. Mimo krakowskiego pochodzenia należy do najbardziej znanych warszawskich działaczy społecznych. Prywatnie żona polityka, ministra finansów w latach 2015-2016, Pawła Szałamachy. W lutym 2021 r. fabułą pt. Androwia Beata Chomątowska debiutowała w charakterze powieściopisarki.

Beata Chomątowska pochodzi z Krakowa, gdzie przyszła na świat w 1976 r. W rodzinnym mieście spędziła dzieciństwo i młodość. Do Warszawy, w której mieszka do dziś, przeprowadziła się dopiero w 2005 r. Ukończyła europeistykę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, była również stypendystką Tempusa w Hogeschool Brabant w holenderskiej Bredzie, gdzie spędziła blisko 1,5 roku. Na podstawie doświadczeń tamtego okresu stworzyła Beata Chomątowska Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie, będący jej drugą wydana książką, specyficzny quasi dokument o zetknięciu młodych Polaków, dorastających w siermiężnych realiach PRL i trudnych początkach lat 90-tych, z dostatnią rzeczywistością jednego z najbogatszych krajów Zachodu.

Zanim jednak zaczęła pisać Beata Chomątowska książki, które uczyniły z niej jedną z najważniejszych polskich dokumentalistek swojego pokolenia, swój warsztat szlifowała jako dziennikarka. Współpracowała z najbardziej znaczącymi polskimi tytułami prasowymi, w tym z wysokonakładowymi dziennikami, Jjej teksty ukazywał się na łamach: Dziennika Polskiego, Rzeczpospolitej, Tygodnika Powszechnego, Pulsu Biznesu oraz Gazety Stołecznej.

Beata Chomątowska i Stacja Muranów

W stolicy szybko dał o sobie znać społecznikowski temperament pisarki, która dziś należy do czołowych warszawskich aktywistów społecznych i kulturalnych. W 2010 r. znalazła się ona w gronie założycieli Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów. Beata Chomątowska jako prezeska aktualnie szefuje Stowarzyszeniu. Tej wyjątkowej, powstałej na gruzach stołecznego getta, dzielnicy poświeciła również swój książkowy debiut. Tragiczne, w dużej mierze mające wymiar symboliczny, losy tego miejsca stały się kanwą bardzo ciekawej publikacji, literackiego reportażu próbującego zrekonstruować pamięć i przemiany zachodzące w, dziś znanej jako Muranów, części miasta. Tę specyficzną urban-biografię zatytułowała Beata Chomątowska Stacja Muranów, odnosząc się do planowanej w dzielnicy (niezrealizowanej) nazwy stacji metra. Książka przyniosła autorce powszechne uznanie zarówno ze strony czytelników jak i krytyki oraz nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Nagrody im. Jerzego Turowicza Gwarancji Kultury.

Do warszawskich tematów i podobnej formuły dziennikarka powróciła kilka lat później, pisząc Pałac. Biografia intymna, który również bardzo dobrze przyjęty przyniósł jej drugą nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Niewiele wcześniej do księgarń trafiła jej fascynująca biografia prawdziwych legend polskiej architektury, tandemu Lachert – Szanajca.

Beata Chomątowska i Betonia, czyli dom dla każdego

W 2018 r. w ręce czytelników oddała Beata Chomątowska Betonię, brawurową reporterską próbę uchwycenia fenomenu architektonicznego i socjologicznego, jakim są blokowiska. Jest to lektura wręcz fascynująca – wielowątkowa i interdyscyplinarna opowieść o, tak bliskiej wielu Polakom, rzeczywistości osiedli wysokościowców: mikrokosmosów kochanych, nienawidzonych i budzących, podszytą wieloma trudnymi uczuciami, nostalgię. Określenie Betonia autorka zapożyczyła z niemieckiego slangu, jako wyraz wyjątkowo dobrze oddający specyfikę tych miejsc – wyrastających z marzeń o lepszym świecie utopijnych krain. Dla Beaty Chomątowskiej Betonia to narracja o losach pewnej idei, która zaktualizowana w materialnym kształcie zawsze, ewoluuje, mutuje i wyradza się.

Beata Chomątowska i Andreowia

W lutym 2021 r. wydała Beata Chomątowska Andreowię, pierwszą w swojej karierze powieść, Jest to śmiała formalnie historia fabularnie skomponowana wokół dokonującego życiowego podsumowania 50-letniego Andrzeja, gwiazdy krakowskiego dziennikarstwa i miejscowego celebryty. Brawurowa, pełna groteskowego humoru i zbudowana na zaiste nietuzinkowych bohaterach Andreowia to z pewnością pozycja warta uwagi, dla każdego ceniącego sobie prawdziwie autorską literaturę.