Polski polarnik i podróżnik ekstremalny. Ponadto działacz ekologiczny i charytatywny, biznesmen oraz innowator. Także poliglota. Z wykształcenia filozof. Jako pierwszy na świecie zdobył dwa bieguny ziemi w ciągu jednego roku. Członek Polskiej Rady Biznesu AA, Związku Literatów Polskich, honorowy członek Komitetu Badań Polarnych PAN. Do tego jeszcze pisze Marek Kamiński książki, prowadzi fundację i daje wykłady. Aktualnie jest zaangażowany w projekt Power4Change2020.
Marek Kamiński urodził się w 1964 r. w Gdańsku. Podobno od dziecka nie lubił siedzieć na miejscu. W pierwszą samotną podróż wybrał się z rodzinnego miasta do Łodzi jako zaledwie 8 latek. W liceum, na pokładzie frachtowca, dotarł do Danii, a niedługo później do Maroka, w którym po raz pierwszy, jak mówi, zetknął się z prawdziwą egzotyką. Od tego momentu zdecydował, że chce zobaczyć świat w jego całej różnorodności. Swój plan zaczął realizować z godną podziwu konsekwencją. Początkowo chciał zostać marynarzem, jednak ostatecznie w 1983r. rozpoczął studia filozoficzne na UW. Mimo ciężkich czasów, nie rezygnował z poznawania świata: razem z przyjacielem ze studiów, Jerzym Andrzejukiem, przemierzał Europę i ZSRR autostopem. Po trzecim roku obaj przerwali naukę i wyjechali do Niemiec. Tam Marek Kamiński kontynuował studia na uniwersytecie w Hamburgu. W 1990 r. razem z Andrzejukiem wrócił do polski i założył firmę, dzięki której osiągnął finansowy sukces i mógł realizować marzenia o podróżach.
Od 1990 r. Marek Kamiński dzieli swój czas między biznes i wyprawy. Już w 1990 r. zdobył Spitsbergen, rok później przeszedł Grenlandię, w 1993 r. był na Antarktydzie. Wreszcie w 1995 r. jako pierwszy na świecie samotnie i w ciągu jednego roku zdobył dwa bieguny ziemi. Dzięki temu wyczynowi Marek Kamiński zyskał międzynarodowy rozgłos i został bohaterem narodowym. Podczas tej i poprzednich wypraw podróżnik prowadził dziennik. Jego zapiski trafiły do księgarń w postaci książki w 1998 r. Za tę publikację, zatytułowaną Moje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990–1998, Marek Kamiński został doceniony Nagrodą Artusa oraz Nagrodą Bursztynowego Motyla w Konkursie im. Arkadego Fiedlera.
Po ogromnym sukcesie jego projektu polarnego Kamiński nie spoczął na laurach. W 1996 r. podjął nieudaną próbę dokonania trawersu Antarktydy, dwa lata później zdobył jej najwyższy szczyt i wyprawił się w Andy. Następnie przepłynął Atlantyk, a także jako pierwszy, samotnie i zimą, pieszo pokonał pustynię Gibsona i trawers Grenlandii. Wydając o swoim życiu i swoich podróżach kolejne książki, Marek Kamiński stał się prawdziwą ikoną popkultury i idolem dla wielu początkujących podróżników.
W 1996 r. Kamiński założył fundację pomagającą osobom w trudnej sytuacji życiowej, szczególnie dzieciom, wykorzystać ich potencjał. Dzięki fundacji w 2002 r. poznał Jaśka Melę, niepełnosprawnego nastolatka bez ręki i nogi, którego marzeniem było dotarcie na bieguny. Mimo wielu obaw, podróżnik wyprawę dla chłopak zorganizował i poprowadził. W 2004 r. Kamiński i Mela zdobyli oba bieguny ziemi. Janek Mela był pierwszą niepełnosprawną osobą na świecie, która dokonała takiego wyczynu. Fundacja Marka Kamińskiego działa już niemal 25 lat, prowadząc programy i różnorodne projekty pozwalające rozwijać się i spełniać marzenia osobom gorzej potraktowanym przez los.
Marek Kamiński przez długie lata i na wielu polach zdobywał doświadczenie w czynieniu rzeczy nieprawdopodobnych możliwymi. Swoje doświadczenie przekuł w autorską metodę rozwoju osobistego, którą nazwał Biegun. Rozpisana na 10 kroków metoda ma wyzwalać, wspierać i chronić motywację, stanowiąc pomocne narzędzie w maksymalizacji osobistego potencjału.
Od wydania w 1998 r. pierwszej książki Marek Kamiński powiększył swój dorobek pisarski o kilkanaście kolejnych tytułów. Już w 2001 r. do księgarń trafiły Moje wyprawy jego autorstwa, a cztery lata później oddał w ręce czytelników Marek Kamiński Razem na bieguny, wydawnictwo dokumentujące jego niezwykłą podróż z Jankiem Melą zakończoną zdobyciem obu biegunów Ziemi. Książka ta w 2008 r. ukazała się również w wersji anglojęzycznej. Marek – chłopiec, który miał marzenia, fascynująca opowieść o przygodach podróżnika przeznaczona dla młodych czytelników swoją premierę miała już w następnym roku. Jedną ze swoich najpopularniejszych książek zatytułował Marek Kamiński Wyprawa, jednak nie jest to pozycja z gatunku literatury podróżniczej. Autor tym razem zaprasza na wyprawę do własnego wnętrza, aby podróżując przez życie nie stracić poczucia sensu i się nie pogubić. W książce Trzeci biegun Marek Kamiński opisał z kolei, jak sam mówi, swoją najtrudniejszą wyprawę, pieszą wędrówkę od Kaliningradu do położonego u podnóża Gór Kantabryjskich Santiago de Compostela. W następnych latach ukazały się liczne tytuły jego autorstwa, ostatni z nich pt. Bądź zmianą swoją premierę miał na początku 2020 r.