Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Święty Augustyn, który nawrócił się na katolicyzm po latach życia pełnego grzechu i wątpliwości, wciąż jest wspaniałym przykładem walki o utrzymanie i szerzenie wiary w świecie. John E. Rotelle OSA, dokonując wyboru tekstów z pism autora niezrównanych Wyznań, dał nam niezwykły prezent: 365 lapidarnych medytacji i krótkich modlitw, byśmy mogli ze Świętym Augustynem rozpoczynać i kończyć każdy dzień roku. Publikacja skierowana jest do osób, które chciałyby wzbogacić swoje życie modlitewne o rozważania Świętego. Jej niewielki format pozwala zawsze mieć ją przy sobie. Jest to bardzo dobra propozycja na dzisiejsze zabiegane czasy.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 165
Tytuł oryginału
Augustine Day by Day: Minute Meditations for Every Day Taken from the Writings of Saint Augustine © 1986 Catholic Book Publishing Corp., N.J.
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2024
Redaktor prowadząca – Justyna Olszewska
Przekład z łaciny – Anna Strzelecka
Przekład z języka angielskiego (przedmowa, tytularia) – Justyna Grzegorczyk
Redakcja i korekta – Agnieszka Czapczyk
Redakcja techniczna – Józefa Kurpisz
Projekt okładki, layoutu i skład wersji do druku – Krzysztof Lorczyk OP
Grafika na okładce – Behnam Norouzi | unsplash.com
Grafika (strona przedtytułowa) – Święty Augustyn z płonącym sercem przebitym strzałą
| www.rijksmuseum.nl (domena publiczna)
ISBN 978-83-7906-630-8
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I
ul. Kościuszki 99
61-716 Poznań
tel. 61 850 47 52
www.wdrodze.pl
Przygotowanie wersji elektronicznej Epubeum
Pamięci ojca Roberta P. Russella OSA, który jako pierwszy wpoił mi miłość do Augustyna i pragnienie, by lepiej go poznać. I pamięci Howarda G. Cavalero, który wspierał mnie i prowadził w moich wysiłkach, by uczynić Augustyna znanym i docenianym. Dozgonny hołd.
Duchu Święty, Boże, napełnij mnie Twym tchnieniem, żebym myślał tylko o tym, co święte. Prowadź mnie, bym czynił, co święte, przyciągaj mnie do Ciebie, abym ukochał, co święte, umacniaj mnie, bym baczył na to, co święte, i strzeż mnie, żebym nigdy tego nie utracił. Amen.Modlitwa do Ducha Świętego, której autorstwo jest przypisywane św. Augustynowi*
*Cytaty łacińskie z dzieł św. Augustyna w przekładzie Anny Strzeleckiej oznaczono gwiazdką.
Wpadłem na wspaniały pomysł przygotowania niewielkiej książeczki z cytatami ze św. Augustyna na każdy dzień roku, uważam bowiem, że biskup z Hippony ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu i trafne cytaty z jego pism – zwłaszcza z kazań, w których jest taki praktyczny i wnikliwy – mogą dobrze posłużyć ludziom i pomóc im rozwijać się w drodze z Panem.
Przez jakiś czas zbierałem cytaty i przypisywałem do konkretnych dni roku, mając na uwadze określone okresy liturgiczne. Gdy już ukończyłem rękopis i nanosiłem ostatnie poprawki, mój współbrat, ojciec John E. Bresnahan OSA, bibliotekarz z Augustinian College w Waszyngtonie, który znał moje zainteresowanie Augustynem, dał mi dwie książeczki, przypuszczając, że mogą mnie zainteresować. Nie wiedział wtedy o moim projekcie zebrania cytatów z Augustyna na każdy dzień roku.
Książki zostały wydane w 1932 roku pod tytułem Annus Mystico-Augustinianus, a ich autorem był Nazareni Petrelli OSA. Autor, choć dokonał innego wyboru, zrobił dokładnie to, co sam zamierzałem – przygotował kalendarz z fragmentami z Augustyna na każdy dzień roku. Kilka miesięcy później ten sam ojciec Bresnahan zwrócił moją uwagę na jeszcze inną książkę: dwa tomy z fragmentami pism Augustyna na każdy dzień, Divus Augustinus Felice’a Mayra OSA, wydane w 1895 roku.
To utwierdziło mnie w prawdzie powiedzenia, które często powtarzał mój ojciec: „Nic nowego pod słońcem”. Wszystko jest powtórnie wykorzystane albo przepakowane. Obie te publikacje różnią się od mojej. Nie tylko zawierają inne cytaty, ale także kładą zasadniczy nacisk na co innego, a zawarte w nich fragmenty są o wiele dłuższe. Może autorzy z racji czasów, w jakich pisali, podkreślają szczególnie te fragmenty, które zajmują się grzesznością człowieka. Moim zamierzeniem jest ukazanie maksym albo myśli z Augustyna, które odnoszą się do współczesnych sytuacji. Po każdej myśli następuje modlitwa. Na każdy dzień roku przeznaczony jest inny cytat; nie ma powtórzeń. Modlitwy jednak co jakiś czas się powtarzają. Jako że ta książka jest z natury praktyczna, pozwoliłem sobie pominąć w cytatach nieistotne wyrażenia, aby zachować spójność myśli.
Mam nadzieję, że ten wybór zachęci do codziennego czytania pism Augustyna, ukaże ponadczasowość jego myśli, pozwoli doświadczyć nieprzemijającej świeżości tego wielkiego człowieka Bożego i dzięki jego mądrości pomoże wzrosnąć w wierze. Cytaty są krótkie, modlitwy na temat. Kilka chwil przemyśleń każdego dnia może prowadzić do niezmiernych duchowych korzyści dla czytelnika. Przygotowywanie tej książki było dla mnie dziełem miłości i jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu o pięknie i mądrości nauk Augustyna. Oby ci, którzy będą ją czytać, doświadczyli tego samego. Dziękuję wszystkim, którzy w taki czy inny sposób pomogli w powstaniu tego zbioru.
John E. Rotelle OSA
Słabość staje się siłą
Pan leży w żłobie, lecz świat napełnia; piersi ssie, lecz żywi aniołów; okryty pieluszkami, lecz nas odziewa nieśmiertelnością; karmiony piersią, lecz adorowany przez wszystko; miejsca w gospodzie nie znalazł, lecz uczynił sobie świątynię w sercach naszych, aby mocą stała się słabość, a moc słabością.
Kazanie 190, 4
MODLITWA
Wzywa Cię, Panie, wiara moja, którą mi dałeś, którą mnie natchnąłeś przez człowieczeństwo Syna Twojego i przez służbę tego, który nam Ciebie objawił.
Wyznania 1, 1
Kościół wiary
Głowę waszą zrodziła Maryja, was zrodził Kościół. Albowiem on sam jest matką i dziewicą, matką przez głębię miłości, dziewicą przez czystość wiary i pobożność.
Kazanie 192, 2
MODLITWA
Niech Cię więc szukam, Panie, wzywając Ciebie, i niech Cię wzywam, wierząc w Ciebie.
Wyznania 1, 1
Pokorni
A dlaczego ma człowiek chwalić Pana w każdym czasie? Ponieważ jest pokorny. Co znaczy być pokornym? Nie chwalić się. Ten, kto się chwali, jest pyszny. Kto nie jest pyszny, jest więc pokorny.
Objaśnienia Psalmów, Ps 33(2),5
MODLITWA
O Panie, jak wzniosły jesteś, a przybytkiem Twoim są pokorni sercem!
Wyznania 11, 31
Nauczyciel pokory
Przyszedłem pokorny, przyszedłem nauczać pokory, jako nauczyciel pokory przyszedłem; kto do Mnie przychodzi, wciela się we Mnie; kto do Mnie przychodzi, pokornym się staje; kto Mnie się trzyma, pokornym będzie, ponieważ nie czyni swej woli, ale wolę Boga; toteż nie jest wyrzucony, a był wyrzucony, gdy był pyszny.
Homilie na Ewangelię św. Jana 25, 2
MODLITWA
Dzięki Ci, Boże nasz! Twoimi jesteśmy. Świadczą o tym zachęty i pociechy Twoje.
Wyznania 9, 3
Dziewica Maryja
Dziewica Matka wydała Go na świat dla nas, w postaci widzialnej, z brzemiennego żywota i czystego łona. Dziewicą była przy poczęciu, Dziewicą przy porodzeniu, Dziewicą jako brzemienna, Dziewicą jako rodząca, zawsze Dziewicą.
Kazanie 186, 1
MODLITWA
Panie Boże, daj nam Twego Chrystusa, niech poznamy Twojego Chrystusa, niechaj zobaczymy Twojego Chrystusa, nie tak, jak widzieli Go Żydzi i ukrzyżowali, ale jak widzą Go aniołowie i radują się.
Objaśnienia Psalmów, Ps 84,9
Ten, który stał się w czasie
Pan tak nas ukochał, że dla nas stał się w czasie, choć sam stworzył wszystek czas. […] Stał się człowiekiem Ten, który człowieka stworzył. Zrodziła Go matka, którą stworzył; nosiły Go ręce, które ukształtował; ssał piersi, które napełnił; Słowo w żłobie kwiliło jako nieznające mowy dziecię, bez którego niemą byłaby cała ludzkość.
Kazanie 188, 2*
MODLITWA
Wiem, kim jestem, i chwalę Ciebie. Przyjdź mi z pomocą, abym nie zboczył z drogi zbawienia.
Kazanie 67, 9*
Źródło światła
Jeżeli zwrócony do siebie, mógłbyś zostać oświecony, to nigdy nie mógłbyś być zaciemniony, boć zawsze byłeś ze sobą. […] Przeto nie sądź, że ty sam jesteś światłem. Bowiem światłością, która oświeca każdego człowieka na ten świat przychodzącego, jest Bóg [J 1,9].
Objaśnienia Psalmów, Ps 25(2),11
MODLITWA
Życie szczęśliwe jest radością z prawdy. Jest to radość z Ciebie, który jesteś „Prawdą”, Boże, „Oświecenie moje, Zbawienie mego oblicza” [por. J 14,6; Ps 27(26),1; 42(41),12]. Boże mój.
Wyznania 10, 23
Bez pokory zwycięży pycha
Nie powinieneś torować sobie drogi do zdobycia i przestrzegania innej prawdy niż zatwierdzona przez Tego, który jako Bóg widział słabość naszych kroków. Zatem najważniejsza jest pokora, druga w kolejności pokora i trzecia pokora. Ilekroć byś mnie o to spytał, w taki sam sposób odpowiem. I to nie dlatego, że nie ma innych przykazań, by je głosić. Jednak jeśli pokora nie poprzedza i nie towarzyszy oraz nie idzie za tym, cokolwiek czynimy sprawiedliwie, pycha wszystko wyrywa nam z rąk, nawet jeżeli cieszymy się z jakiegoś dobrego czynu, rozważając przyświecające nam zamiary oraz poniesione przez nas nakłady i koszty, które nas gnębią.
List 118, 22*
MODLITWA
Uznajmy uniżonego Pana, żebyśmy się nie lękali chwalebnego. Obejmijmy pokornego, byśmy pragnęli chwalebnego. Albowiem przyjdzie łaskawy dla tych, którzy Go pragną.
Objaśnienia Psalmów, Ps 66,10
Źródło przyjaźni
Ty zaś nie gardź okazywaniem przyjaźni ludziom pokornym i odwdzięczaniem się za wielką miłość, która została ci okazana. Bo czyż czym innym nie jest przyjaźń, która bierze swoją nazwę nie z innego źródła niż miłość i jest wierna tylko w Chrystusie, w którym jedynie może być wieczna i szczęśliwa?
Dwa listy przeciw pelagianom 1, 1*
MODLITWA
Panie, ulecz i otwórz oczy moje, abym widział skinienie Twoje. Powiedz mi, dokąd mam się zwrócić, aby ujrzeć Ciebie.
Solilokwia 1, 5
Ludzie pragnący Boga
Wszystko mogło stać się za pośrednictwem anioła, lecz wtedy nie byłaby uszanowana godność ludzka, gdyby się okazało, że Bóg nie chce ludziom przekazywać swojego słowa przez ludzi. […] A wreszcie sama miłość łącząca ludzi węzłem jedności czyż miałaby dostęp do zjednoczonych i niejako przenikających się wzajemnie umysłów, gdyby ludzie od ludzi niczego się nie nauczyli?
O nauce chrześcijańskiej, Wstęp 6
MODLITWA
Wzywam Cię, „Boże mój, miłosierdzie moje” [Ps 59(58),18], który stworzyłeś mnie i nie zapomniałeś o mnie, chociaż ja zapomniałem o Tobie.
Wyznania 13, 1
Hymn miłości
Miłość wzdychająca do posiadania przedmiotu tej miłości jest pożądaniem, posiadająca już i ciesząca się tym przedmiotem jest radością, unikająca tego, co jest jej przeciwne, jest bojaźnią, a odczuwająca (przykro), gdy już to, co przeciwne na nią przypadło, jest smutkiem.
PAŃSTWO BOŻE 14, 7
MODLITWA
O Panie, kocham Cię. Kocham, płonę rozpalony żarem miłości. Depczę wszystko, co zachwyca i przemija. […] Pragnę dojść do Ciebie.
Kazanie 159, 8*
Zmień ludzi, a zmienią się czasy
Mówisz: Niespokojne czasy, trudne czasy, nieszczęśliwe czasy. Żyjcie dobrze i zmieniajcie czasy, a nie będziecie mieli na co narzekać. […] Czas nikomu nie zaszkodził. Ludzie doznają krzywdy i ludzie wyrządzają krzywdę. Zatem zmień ludzi, a czasy się zmienią.
Kazanie 311, 8*
MODLITWA
Niechże z omdlenia dźwignie się ku Tobie moja dusza i opierając się na tym, co stworzyłeś, wzniesie się do Ciebie, który stworzyłeś te cuda, bo tam jest orzeźwienie i moc prawdziwa.
Wyznania 5, 1
Pocznij Chrystusa dzięki wierze
W Marii święte dziewictwo zrodziło Chrystusa. W Annie podeszłe w latach wdowieństwo poznało małego Chrystusa; w Elżbiecie czystość małżeńska i dziewiczość kobieca służyły Chrystusowi. Wszystkie szczeble wiernych członków połączyły się z głową, ponieważ mogły połączyć się dzięki Jego łasce. Następnie, ponieważ prawdą i pokojem i sprawiedliwością jest Chrystus, Jego w wierze poczynajcie, Jego w pracach wydajcie, by to, co uczyniło łono Marii w Ciele Chrystusowym, czyniło serca wasze w prawie Chrystusowym.
Kazanie 192, 2
MODLITWA
Dla oka Twego nie jest zamknięte serce i ręki Twojej nie odpycha zatwardziałość ludzi, bo Ty ją zmiękczasz, kiedy zechcesz, litując się czy karząc, i „nie ma nikogo, kto by mógł się ukryć przed żarem” Twoim [Ps 19(18),7].
Wyznania 5, 1
Sny i rzeczywistość
Czasami żebrak leżący na ziemi i trzęsący się z zimna zasypia, śniąc o skarbach. W sennych marzeniach raduje się oraz rośnie w pychę, i nawet nie raczy spojrzeć na własnego, odzianego w łachmany ojca. Dopóki się nie obudzi, czuje się bogaczem. Przekonuje się, że we śnie doświadczył fałszywej radości, a po przebudzeniu cierpi prawdziwie.
Kazanie 345, 1*
MODLITWA
O błogosławiony domu! O bezpieczna ojczyzno! Żyjemy tutaj bezpieczni.
Kazanie 217, 5*
Bądź niczym jeleń
Powinnością [wzajemnej] miłości jest wzajemne dźwiganie swych ciężarów. […] Spójrzmy na jelenie. […] Zwierzęta, te przemierzając cieśninę, formują szereg i jeden na drugiego kładą ciężar swych łbów obarczonych rogami, w taki sposób, że ten z tyłu, wyciągnąwszy szyję, kładzie łeb na tym, co go poprzedza. […] Tak nosząc jeden drugiego brzemiona, przemierzają cieśninę, aż dotrą do stałego gruntu.
Księga osiemdziesięciu trzech kwestii 71, 1
MODLITWA
Panie, Boże mój, „bacz na modlitwę moją” [Ps 61(60),2], a miłosierdzie Twoje niech wysłucha pragnienia mego, ponieważ pałam nim nie tylko ze względu na siebie samego, lecz pragnę przysłużyć się także braciom, których miłuję.
Wyznania 11, 2
Przestrzegaj miejscowego zwyczaju
Kiedy moja matka udała się w ślad za mną do Mediolanu, dowiedziała się, że wierni Kościoła lokalnego nie poszczą w sobotę. Zaczęła się więc niepokoić i wahać, co ma czynić. […] Zasięgnąłem w tej sprawie rady Ambrożego. […] Ten odpowiedział: „Kiedy przebywam w Rzymie, poszczę w sobotę, kiedy jestem w Mediolanie, nie poszczę. Podobnie i ty, do jakiego Kościoła przybędziesz, zachowuj miejscowy zwyczaj”.
List 54, 2(3)*
MODLITWA
Panie, uprzedziłeś [por. Ps 59(58),18] moje wołanie naleganiem, które potężniało z każdym dniem, w przeróżne odziewając się głosy, abym mógł je usłyszeć z mego oddalenia, zawrócić kroki i wzywaniem odpowiedzieć ma wezwania.
Wyznania 13, 1
Miej tylko tyle, ile potrzebujesz
Bracia, szukajcie tego, co służy dziełu Bożemu, a nie waszej pożądliwości. Wasza pożądliwość nie jest dziełem Boga. Wasz wygląd, wasze ciało, wasza dusza, wszystko to jest dziełem Boga. Zapytaj więc, które wspomagają dzieło Boże, a przekonasz się, jak nieliczne z nich.
Objaśnienia Psalmów, Ps 147,12*
MODLITWA
Najlepszym Twoim sługą jest ten, Panie, któremu nie tyle zależy na tym, by słyszał od Ciebie to, czego chce, ile raczej by chciał tego, co od Ciebie usłyszał.
Wyznania 10, 26
Nie ustawaj
Na ziemi jesteśmy wędrowcami, zawsze w drodze. Pytasz: Czym jest owa wędrówka? W skrócie wyjaśniam: Posuwaniem się naprzód. Dlatego nie zadowalaj się tym, czym jesteś, jeśli chcesz osiągnąć to, czym jeszcze się nie stałeś. Bowiem jeżeli zadowala cię to, kim jesteś, już zatrzymałeś się w drodze i pozostałeś tam, gdzie nie zamierzałeś. Z kolei gdy powiesz: „Wystarczy”, przepadłeś. Zawsze przyśpieszaj kroku, zawsze idź dalej, zawsze posuwaj się naprzód; nie zatrzymuj się w drodze, nie zawracaj ani z niej nie zbaczaj.
Kazanie 169, 18*
MODLITWA
O Panie, Boże nasz, niech „pod osłoną Twych skrzydeł” [por. Ps 63(62),8] mamy nadzieję. „Ochraniaj” [Ps 17 (16),8] nas i noś nas! Ty nosić nas będziesz, nosić nas małych jeszcze i „aż do starości” [Iz 46,4]. Nasza siła jest siłą tylko w oparciu o Ciebie.
Wyznania 4, 16
Skarby Pisma
Głębia literatury chrześcijańskiej jest tak wielka, że codziennie czyniłbym w jej poznawaniu postępy, nawet gdybym próbował uczyć się jej od najwcześniejszego dzieciństwa aż do zgrzybiałej starości, poświęcając na to każdą wolną chwilę oraz zajmując się tym z największą pilnością i z największą gorliwością.
List 137, 3*
MODLITWA
O Panie, Boże mój, niechaj Cię chwali ma dusza, aby Cię kochała, i niech Ci wylicza czyny Twego miłosierdzia dla Twej chwały. Wszystko, co stworzyłeś, chwalić Cię nie ustaje.
Wyznania 5, 1
Łaska Boża
Wcześniej starałem się występować w obronie wolności woli człowieka, jednak zwyciężyła łaska Boża. Nie potrafiłem dojść do innego wniosku, niż by zgodnie z prawdą najbardziej oczywistą zrozumieć słowa apostoła: „Cóż masz, czego byś nie otrzymał? A jeśliś otrzymał, to czemu się chełpisz, jakbyś nie otrzymał?” [1 Kor 4,7].
Sprostowania 2, 27
MODLITWA
Dzięki Ci, Słodyczy moja, Ozdobo moja, Boże mój, dzięki Ci składam za dary Twoje, ale mi je zachowaj. Przez to bowiem zachowasz mnie i będzie się powiększało oraz doskonaliło to, coś mi dał, a ja sam będę z Tobą, ponieważ i to, że jestem, jest Twoim czynem.
Wyznania 1, 20
Poznanie przez pisma
Da Bóg, że innym służąc, co by przeczytać mogli, sam skorzystam i postąpię naprzód; i że starając się odpowiedzieć pytającym, znajdę to, czego sam szukałem. Postanowiłem więc – z rozkazu i z pomocą Pana Boga naszego – nie tyle rozprawiać autorytatywnie o tych sprawach jako o czymś znanym, co raczej pobożnie je badać i zapoznawać się z nimi.
O Trójcy Świętej 1, 8
MODLITWA
Panie, obym mógł złożyć Ci w ofierze służbę mej myśli i mego języka, a Ty użycz mi daru, który mam Ci ofiarować.
Wyznania 11, 2
Odziani w wiarę
Każdego ranka zakładasz ubranie, aby zakryć twoją nagość i chronić ciało przed niepogodą. Dlaczego nie przyodziejesz też twojej duszy w szatę wiary? Pamiętaj każdego ranka o prawdach, w które wierzysz, i spójrz na siebie w lustrze wiary. W przeciwnym razie twoja dusza wkrótce będzie naga przez nagość zapomnienia.
Kazanie 58, 13*
MODLITWA
Spraw, Ojcze, bym Cię szukał, uwolnij mnie od błędu, a skoro Cię szukam, niech nic innego nie zasłania mi Ciebie.
Solilokwia 1, 6
Unikaj pychy i zdobywaj mądrość
Są zaś pewni ludzie, którzy słysząc, że muszą być pokorni, odrzucają, co do nich należy, i nie chcą się niczego uczyć. Myślą bowiem, że jeśli się czegoś nauczą, staną się pyszni. […] Jednak z całą pewnością zostało nam wyjaśnione, z jakie- go powodu Bóg zechciał, abyśmy byli pokorni, oraz z jakiego powodu pragnął, byśmy mieli wzniosłego ducha: pokorni, by ustrzec się pychy, zaś wzniosłego ducha ze względu na mądrość, którą powinniśmy pojąć.
Objaśnienia Psalmów, Ps 130,12*
MODLITWA
Dopóki jeszcze mieszkam w tym ciele i dźwigam je – rozkaż Panie, abym był czysty, wielkoduszny, sprawiedliwy, roztropny, abym był doskonałym miłośnikiem i uczniem Twojej mądrości.
Solilokwia 1, 6
Moim ciężarem jest miłość
Ciężar dąży nie tylko w dół, lecz do miejsca, które jest mu właściwe. Ogień dąży w górę, kamień w dół. […] Rzeczy wytrącone ze swego porządku są niespokojne. Przywrócony porządek przywraca im spokój. Moim ciężarem jest miłość moja. Ona mnie niesie, dokądkolwiek dążę. To Twój dar, Boże, zapala nas i unosi w górę, abyśmy mogli znaleźć nasze miejsce i nasz odpoczynek.
Wyznania 13, 9*
MODLITWA
Przyzywam Cię, Panie, do duszy mej, którą przygotowujesz do posiadania Ciebie przez tęsknotę pożądania, jakie w nią tchnąłeś.
Wyznania 13, 1
Wiara Abrahama
Dlatego pozwól, byśmy każdego dnia ze wszystkich sił starali się czynić postępy w drodze do Boga, nie oszczędzając rzeczy ulotnych, które mamy porzucić na tym świecie. Zwróćmy uwagę na wiarę Abrahama, bo był naszym ojcem. Naśladujmy jego pobożność i wiarę. […] Jesteśmy chrześcijanami i przybyszami na ziemi. Spraw, niech nikt się nie lęka, bo ojczyzna nasza nie jest na tym świecie.
Kazanie 16A, 13*
MODLITWA
Bogaczy i ubogich zapytuje Bóg w sercu, a nie w skarbcu i w domu.
Objaśnienia Psalmów, Ps 48(1),3
Odnowieni przez miłość
Miłość odnawia człowieka: bo jak pożądliwość czyni człowieka starym, tak miłość czyni człowieka nowym. Stąd jęcząc w udręce pożądania, mówi psalmista: „Zestarzałem się z powodu wszystkich mych wrogów” [Ps 6,8]. O tym zaś, że miłość należy do nowego człowieka, sam Pan naucza, mówiąc: „Daję wam nowe przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali” [J 13,34].
Kazanie 350A, 21*
MODLITWA
O Panie, jak wzniosły jesteś, a przybytkiem Twoim są pokorni sercem! Ty bowiem „podnosisz powalonych” [por. Ps 145(144),14; 146(145),8], a nie upadają, ponieważ Ty jesteś ich podwyższeniem.
Wyznania 11, 31
Wrażliwi ludzie
Daj mi kochającego, a pojmie, co mówię. Daj mi pragnącego, daj zgłodniałego, daj pielgrzymującego na tym pustkowiu, spragnionego i wzdychającego za źródłem wiecznej ojczyzny, a wie, co mówię. Jeśli zaś zwracam się do zimnego, to nie wie, co głoszę.
Homilie na Ewangelię św. Jana 26, 4
MODLITWA
Panie, rozkaż, proszę, i poleć mi, cokolwiek zechcesz, ale ulecz i otwórz uszy moje, abym głos Twój posłyszał.
Solilokwia 1, 5
MODLITWA z serca
Czysta modlitwa wznosi się z serca wiernych, jak dym kadzidła unoszącego się ze świętego ołtarza. Nie ma nic wspanialszego niż woń Pańska: niech więc wszyscy, którzy wierzą, wydzielają tak rozkoszny zapach.
Objaśnienia Psalmów, Ps 140,6*
MODLITWA
„Nędzny bowiem jestem i ubogi” [Ps 86(85),1], Ty zaś „bogaty dla wszystkich, którzy Cię wzywają” [Rz 10,12].
Wyznania 11, 2
Kochaj Boże stworzenie
Gdy oblubieniec daje pierścień swej oblubienicy, a ta kocha więcej pierścień niż oblubieńca, czyż nie okazuje, iż jest niewierna, choć kocha to, co jej dał oblubieniec? Jeżeli powie: „Wystarczy mi pierścień, nie pragnę już widzieć oblubieńca” – czy każdy nie będzie się brzydził takim postępowaniem? […] Bo po to daje dar oblubieniec, by w nim sam był kochany. Dał ci Bóg wszystko, kochaj Tego, który to stworzył.
Homilie na 1 List św. Jana 2, 11
MODLITWA
Kto rozumie, niech Cię wielbi, a kto nie rozumie, niech także to czyni.
Wyznania 11, 31
Znoś dokuczliwości
Co znaczą słowa: „Niech weźmie swój krzyż” [Mk 8,34]? Mianowicie niech zniesie wszystko, co uciążliwe, i niech Mnie naśladuje. Kto bowiem zacznie przestrzegać moich obyczajów i moich przykazań, będzie miał wielu przeciwników, licznych zabraniających czy też odradzających. Tak będą postępować ci sami ludzie, którzy zdają się być naśladowcami Chrystusa.
Kazanie 96, 4*
MODLITWA
Panie, Boże mój, jakież głębokie jest owo łono niezbadanych tajemnic Twoich i jak daleko stamtąd odrzuciły mnie następstwa grzechów moich!
Wyznania 11, 31
Dobrzy ludzie
Jeśli [nas] przytłacza bieda, zasmuca żałoba, trapi ból fizyczny, przygnębia wygnanie albo dotyka inne nieszczęście, pojawiają się ludzie dobrzy, którzy nie tylko radują się z radującymi, ale także potrafią płakać z płaczącymi. Wiedzą bowiem, jak należy zwracać się do nich oraz z nimi z pożytkiem rozmawiać. Wtedy na ogół przykrości stają się łagodniejsze, ciężary lżejsze, a przeciwności pokonane.
List 130, 2(4)*
MODLITWA
Czy sprzyja ci szczęście, czy doświadczasz bolesnej przeciwności losu, niech zawsze chwała Pańska gości na twych ustach.
Objaśnienia Psalmów, Ps 138,16*
John E. Rotelle OSA (1939–2002) – augustianin, wykładowca, ojciec duchowy, kapłan na misjach peruwiańskich, a ponadto: tłumacz, redaktor, wydawca, popularyzator pism ojców Kościoła, zwłaszcza św. Augustyna.