19,00 zł
Osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Kiedy i na jakiej zasadzie mają prawo podjąć takie zatrudnienie u własnego pracodawcy, a kiedy i na jakich zasadach – u innego pracodawcy? I czy może to być tylko dodatkowe zatrudnienie w ramach umowy cywilnoprawnej np. zlecenia, czy też może to być także dodatkowe zatrudnienie etatowe? Na jakie ograniczenia w tym zakresie należy uważać?
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:
Liczba stron: 13
Rok wydania: 2024
Autor ebooka Marta Wszoła
Kierownik grupy tematycznej Marta Grabowska-Peda
Wydawca Aleksandra Majdan-Piechocka
Redaktor Szymon Sokolik
ISBN 978-83-8344-572-4
Ebook numer 1 BC 0416
Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2024
Skład i łamanie Triograf
Projekt graficzny publikacji Piotr Fedorczyk
Firma Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul Łotewska 9a, 03-918 Warszawa
Kontakt tel. 22 518 29 29
Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim.
Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Zaproponowane w niniejszym poradniku wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.
Szymon Sokolik
redaktor prowadzący
Osoby korzystające z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego czy wychowawczego mogą podjąć dodatkowe zatrudnienie. Kiedy i na jakiej zasadzie można podjąć takie zatrudnienie u własnego pracodawcy, a na jakich – u innego pracodawcy? I czy może to być tylko dodatkowe zatrudnienie, np. na zlecenie, czy może być także na etat? Sprawdź.
Więcej na temat zmian w przepisach przeczytasz na portalu www.DoradcaKadrowego.pl i w najnowszym numerze magazynu.
Praca na urlopie macierzyńskim
Formalnie nie ma zakazu, aby podjąć pracę na urlopie macierzyńskim – zarówno u swojego, jak i innego pracodawcy. Jednak praca na tym urlopie – zwłaszcza u swojego pracodawcy i zwłaszcza na etacie, może być uznana za próbę obejścia przepisów. Skoro bowiem możliwość pracy została wprost dopuszczona dopiero na urlopie rodzicielskim, to – zdaniem niektórych autorów – ustawodawca nie przewidywał pracy etatowej na urlopie macierzyńskim. Natomiast – zdaniem inspekcji pracy – dopuszczalna może być praca na urlopie macierzyńskim (i rodzicielskim) na rzecz innego pracodawcy (zob. ramka).
Poza tym osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim może dodatkowo wykonywać pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, zarówno u innego pracodawcy, jak i u swojego – jeśli nie zakłóca to osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Chodzi tu o wykonywanie pracy dorywczej czy wykonywanie zadań z domu, które nie sprzeciwiają się celowi urlopu macierzyńskiego.
Zdaniem inspekcji pracy:
Przepisy Kodeksu pracy nie odnoszą się (…) do sytuacji, w której pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy (nie regulują tej kwestii). Należy zatem uznać, że w świetle obowiązujących przepisów istnieje taka możliwość. Ustawodawca nie tylko nie zabrania podejmowania pracy u innego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, ale również nie uzależnia takiej możliwości od wysokości wymiaru czasu pracy, jak ma to miejsce w przypadku łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Oznacza to, że taki pracownik może podjąć pracę u innego pracodawcy nawet w pełnym wymiarze czasu pracy. Podjęcie pracy u innego pracodawcy nie będzie wiązało się z koniecznością przerwania urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego. Pracownik korzystający z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego może również podjąć działalność zarobkową u innego pracodawcy na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracownik, który zamierza podjąć pracę u innego pracodawcy, nie zawsze musi informować o tym fakcie pracodawcy udzielającego urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego – obowiązek taki nie wynika bowiem z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy. Powinność ta może jednak wynikać z wewnątrzzakładowych źródeł prawa (np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy, umowa o pracę czy umowa o zakazie konkurencji).
Źródło:
https://www.pip.gov.pl/dla-pracodawcow/pytania-i-odpowiedzi/czy-moge-podjac-zatrudnienie-u-innego-pracodawcy-przebywajac-na-urlopie-macierzynskim-oraz-rodzicielskim
Łączenie pracy z urlopem rodzicielskim – u swojego pracodawcy
Korzystanie z urlopu rodzicielskiego można łączyć z pracą maksymalnie na 1/2 etatu u swojego pracodawcy (tego, który udzielił urlopu rodzicielskiego). Odbywa się to na wniosek pracownika, w którym powinien być wskazany:
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji