Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Rozważania znakomitej biblistki poświęcone Eliaszowi – jednemu z najbardziej tajemniczych i zdumiewających proroków w historii zbawienia. Podczas gdy jego naród odchodził od Boga, on żył wiarą i walczył o wiarę ludu, do którego został posłany.
Żył prawdą, której naród nie chciał przyjąć. Choć stał się prorokiem „jak ogień”, nie przestał być człowiekiem kruchym i słabym. Opanowywał go nie tylko duchowy żar, ale i stany lęku graniczące z depresją i modlitwą o śmierć. Poznał, czym jest samotność, trwoga śmierci, pustka i dramat ucieczki.
Doświadczył, czym jest nawrócenie, radość powrotu i wzięcie do nieba. Próby w wierze i duchowe zmagania towarzyszyły mu do końca ziemskich dni.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 54
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Magdalena Mnikowska
Korekta
Karolina Ulman
Projekt okładki
Artur Falkowski
Redakcja techniczna
Anna Olek
Imprimi potest
ks. Piotr Filas SDS, prowincjał
l.dz. 045/P/2010
Kraków, 11 lutego 2010
© 2010 Wydawnictwo SALWATOR
ISBN 978-83-7580-783-7
Skład wersji elektronicznej
Monika Lipiec /Woblink
Wydawnictwo SALWATOR
ul. św. Jacka 16, 30-364 Kraków
tel. (12) 260-60-80, faks (12) 269-17-32
e-mail: [email protected]
www.salwator.com
Oddajemy do rąk Czytelników rozważania znakomitej biblistki Bruny Costacurty. Poświęcone są Eliaszowi – jednemu z najbardziej tajemniczych i zdumiewających postaci w historii zbawienia. Podczas gdy jego naród odchodził od Boga, on sam żył wiarą i walczył o wiarę ludu, do którego został posłany. Żył prawdą, której naród nie chciał przyjąć. Pragnął doprowadzić lud do nawrócenia, wyrwać go z grzechu i zbawić. Czynił to radykalnie, a zarazem z delikatnością tego, kto kocha. Otrzymał od Boga imię, w którym zawarty był program życia: Eliasz oznacza „Pan (Yah) jest moim Bogiem”. Choć stał się prorokiem „jak ogień”, nie przestał być człowiekiem kruchym i słabym. Opanowywał go nie tylko duchowy żar, ale i stany lęku graniczące z depresją i modlitwą o śmierć. Na własnej skórze poznał, czym jest samotność, trwoga śmierci, pustka i dramat ucieczki. Doświadczył także, czym jest nawrócenie, radość powrotu i wzięcie do nieba. Próby w wierze i duchowe zmagania towarzyszyły mu do końca ziemskich dni. W tym wszystkim pozostał wiernym sługą Słowa Bożego, owładniętym przez tajemnicę Boga. Powołany przez Niewidzialnego, miał oczy, które – jak napisała Autorka – widzą poza zewnętrznymi pozorami. Orzekał o śmierci i dawał życie, zawsze świadomy, że moc, którą posiada, pochodzi z posłuszeństwa Słowu. W sytuacjach i miejscach, które skazywały go na śmierć, doświadczał, że Bóg nieustannie obdarza życiem.
Bruna Costacurta, posiadająca szczególny dar przekazu, z pasją podprowadza Czytelników do spotkania z Eliaszem, aby rozpalić w nich duchowość „proroka jak ogień”: „Także my – konstatuje w jednym z rozważań – jesteśmy wezwani, by być prorokami, nosicielami słowa prawdy i przebaczenia, by żyć Słowem Bożym i jego darami, często dziwnymi, nieoczekiwanymi, jak woda z potoku na pustyni czy chleb przynoszony przez kruki. Także nam, jak Eliaszowi, została powierzona misja wypełnienia w pełni wiary, bez szukania zabezpieczeń, by dotrzymać, również w imię braci, wierności Bogu i ogłaszać zbawienie”.
Wyrażam serdeczną wdzięczność Pani Brunie Costacurcie za kolejną publikację, będącą pokłosiem sesji biblijnej w CFD1 oraz za życzliwą współpracę, która przybiera już formę regularnych spotkań biblijnych w krakowskim Centrum.
Krzyszfot Wons SDS
Historia proroka Eliasza opowiedziana jest w kilku rozdziałach Pierwszej Księgi Królewskiej, zaś jego zniknięcie opisano w drugim rozdziale Drugiej Księgi Królewskiej. Mowa tu o tak zwanym proroku mniejszym, jednym z najbardziej wpływowych proroków w Izraelu. By przybliżyć jego postać, prześledzimy wydarzenia poprzez odczytanie najbardziej znaczących epizodów: 1. Przedstawienie Eliasza i początek historii (1 Krl 17, 1-6); 2. Spotkanie Eliasza z wdową z Sarepty (1 Krl 17, 7-6); 3. Wskrzeszenie syna wdowy (1 Krl 17,17-24); 4.Wyzwanie na górze Karmel (1 Krl 18,20-40); 5. Spotkanie z Bogiem na Horebie (1 Krl 19,1-18); 6. Zniknięcie Eliasza (2 Krl 2,1-18).
BRUNA COSTACURTA
Ceniony wykładowca teologii i duchowości Starego Testamentu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Prowadzi we Włoszech biblijne sesje rekolekcyjne. Jest autorem publikacji z zakresu teologii i duchowości biblijnej. Nakładem Wydawnictwa SALWATOR ukazała się książka Król Dawid.
1 U źródła powstania publikacji jest sesja zorganizowana w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w dniach 6–8 czerwca 2008 roku. Bruna Costacurta prowadziła sesję w ramach Szkoły Biblijnej „Prorok Eliasz: kryzys i nawrócenie. 1 i 2 Księga Królewska”. Wcześniej, także jako owoc jej sesji w CFD, ukazały się: Obietnica życiaw Księdze Rodzaju, Wydawnictwo SALWATOR, Kraków 2005, oraz Król Dawid, Wydawnictwo SALWATOR, Kraków 2007.