Uzyskaj dostęp do tej i ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
W książce przedstawiono m.in. informacje dotyczące doboru przewodów i kabli oraz urządzeń elektrycznych, które mają pracować w miejscach o zwiększonym zagrożeniu pożarowym. Opisano zasady bezpiecznej eksploatacji silników elektrycznych prądu przemiennego. Podano wytyczne dotyczące montażu instalacji w obiektach zagrożonych pożarem, a także wymagania dotyczące zasilania rezerwowego, oświetlenia awaryjnego czy instalacji, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 154
Rok wydania: 2022
Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:
Redakcja
Od redaktora
Zagrożenia pożarowe od instalacji i urządzeń elektrycznych
Tematy publikacji w pełnej wersji
Cover
inż. Michał Świerżewski
Absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Specjalista w zakresie instalacji elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym. Wieloletni biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego instalacji elektrycznych.
Kierownik Grupy Tematycznej: Norbert Pawlikowski
Wydawca: Magdalena Kucharska
Redaktor prowadzący: Wiesław Waliszewski Opracowanie graficzne okładki: Piotr Fedorczyk
Koordynator produkcji: Magdalena Huta Korekta: Zespół
ISBN 978-83-8276-317-1
Nr rejestrowy BDO: 000008579
Copyright by Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Warszawa 2022
Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a, 03-918 Warszawa,
tel. 22 518 29 29, faks 22 617 60 10
Skład i łamanie: Ireneusz Gawliński
Druk: KRM Druk sp. z o.o.
Wydanie I
Publikacja „Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem” jest chroniona prawem autorskim. Przedruk i sprzedaż tych materiałów bez zgody wydawcy są zabronione. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło.
Publikacja „Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem” została przygotowana z zachowaniem najwyższej staranności i wykorzystaniem wysokich kwalifikacji, wiedzy i doświadczenia autora i konsultantów. Zaproponowane w publikacji „Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem” wskazówki, porady i interpretacje nie mają charakteru porady prawnej i dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowiska organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w publikacji „Instalacje elektryczne w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem” wskazówek i przykładów.
Zapewnienie bezpieczeństwa ludzi jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych współczesnym budynkom. Ochronę ludzi, zwierząt i majątku w obiektach budowlanych zapewniamy przez stosowanie przepisów prawa, odpowiednich rozwiązań technicznych i zachowanie zdrowego rozsądku.
W publikacji, której autorem jest inż. Michał Świerżewski, wieloletni biegły sądowy ds. bezpieczeństwa przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego, opisujemy zasady projektowania, wykonywania oraz eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych w obiektach budowlanych, w których występuje zwiększone zagrożenie pożarem.
W książce przedstawiamy m.in. informacje dotyczące doboru odpowiednich przewodów i kabli oraz urządzeń elektrycznych, które mają pracować w miejscach o zwiększonym zagrożeniu pożarowym. Sporo uwagi poświęcamy bezpiecznej eksploatacji silników elektrycznych prądu przemiennego. Opisujemy zasady montażu instalacji w obiektach zagrożonych pożarem. Prezentujemy też wymagania dotyczące zasilania rezerwowego, oświetlenia awaryjnego czy instalacji, których funkcjonowanie jest niezbędne w czasie pożaru.
Zapraszam do lektury
Wiesław Waliszewski
redaktor prowadzący
Zagrożeniem pożarowym nazywa się sumę czynników, które wpływają na zainicjowanie i rozprzestrzenianie się pożaru, prowadzących do narażenia zdrowia i życia ludzi, zagrożenia zwierząt domowych i naturalnego środowiska, znacznych strat materialnych i często do zniszczenia dorobku kulturowego.
Potencjalne zagrożenie pożarowe w warunkach przemysłowych wynika z charakteru czynności technologicznych i parametrów procesów – temperatur, ciśnień, przepływów, napięć itp. Zwiększone zagrożenie ogniem występuje zatem w pomieszczeniach, urządzeniach technologicznych i składowiskach materiałów poza budynkami, w których wytwarza się, przerabia, używa w produkcji lub przechowuje materiały palne w ilościach i w warunkach, które mogą spowodować powstanie pożaru od urządzeń elektrycznych i łatwe jego rozprzestrzenianie.
W budynkach użyteczności publicznej – w kinach, teatrach, halach sportowych – zwiększone zagrożenie pożarowe wynika z liczby osób jednocześnie przebywających w pomieszczeniach i warunków ich ewakuacji.
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest to stan eliminujący zagrożenie zdrowia i życia ludzi, zwierząt domowych oraz naturalnego środowiska, uzyskiwany przez stosowanie systemu norm prawnych i technicznych środków zabezpieczenia przeciwpożarowego.
Powstanie pożaru (palenie się) jest uwarunkowane jednoczesnym wystąpieniem trzech czynników: materiału palnego, tlenu z powietrza i źródła ciepła inicjującego reakcję utleniania, tzw. trójkątem palenia się (rys. 1).
Rys. 1. Trójkąt palenia się
W instalacjach elektrycznych źródłami ciepła są straty wynikające z przepływu prądu elektrycznego w czasie przesyłu energii elektrycznej i użytkowania odbiorników. W warunkach eksploatacji energia strat jest całkowicie zamieniana na ciepło. Ciepło to zostaje oddane do otoczenia i ulega rozproszeniu. Nagrzewanie jest zjawiskiem naturalnym i nie stanowi zagrożenia pożarowego, jeżeli nie są przekraczane maksymalne dopuszczalne temperatury w określonych warunkach środowiskowych.
W obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem instalacje elektryczne nie powinny stwarzać zagrożenia pożarowego, zwłaszcza w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi czy na drogach ewakuacyjnych, lecz przeciwnie, powinny stanowić czynnik bezpieczeństwa przeciwpożarowego i w razie pożaru ułatwiać akcję ratowniczą oraz ewakuację.
Sposoby i warunki ochrony przeciwpożarowej budynków i innych obiektów budowlanych, np. tuneli, stadionów i terenów, obejmują wymagania w zakresie ich ochrony technicznej i organizacyjnej, zapewniając działania zapobiegające powstaniu pożaru lub ograniczające jego skutki oraz ochronę ludzi i mienia.
W warunkach eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem może wystąpić inicjowanie pożaru przez instalacje i urządzenia elektryczne z powodu wystąpienia niebezpiecznych źródeł ciepła spowodowanych przez:
•prądy zwarciowe i przeciążeniowe,
•niewłaściwy dobór urządzeń w stosunku do istniejącego zagrożenia pożarowego, np. zbyt wysokich temperatur powierzchni zewnętrznych w stosunku do temperatur zapłonu sąsiadujących materiałów,
•nieodpowiednie rozmieszczenie przewodów i urządzeń – zbyt blisko palnych elementów konstrukcyjnych budynku, materiałów dekoracyjnych, lub innych materiałów stwarzających szczególne zagrożenie pożarowe, lub zainstalowanie urządzeń i osprzętu bezpośrednio na elementach budynku z materiałów łatwo zapalnych,
•instalowanie urządzeń w miejscach o utrudnionym chłodzeniu lub ograniczonym przepływie powietrza przez otwory wentylacyjne,
•nieodpowiednie zabezpieczenia instalacji elektrycznych od skutków zwarć i przeciążeń,
•wyższe harmoniczne,
•wyładowania atmosferyczne,
•niewłaściwe użytkowanie (niezgodne z przeznaczeniem),
•uszkodzenia izolacji powodujące długotrwały przepływ prądów upływowych lub powstanie łuku elektrycznego,
•zły stan zestyków rozłącznych łączników lub zestyków nierozłącznych (przyłączeniowych),
•zły stan izolacji przewodów w miejscach wprowadzenia do obudów urządzeń,
•przeciążenia silników elektrycznych lub ich niewłaściwy dobór do wymaganego cyklu pracy,
•niewłaściwy dobór rodzaju i mocy źródeł światła,
•niewłaściwy stan techniczny przemysłowych urządzeń elektrotermicznych,
•przechowywanie materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń elektrycznych, których powierzchnie mogą nagrzewać się do temperatur wyższych od 100°C, przewodów uziemiających i przewodów odprowadzających instalacji odgromowych,
•uszkodzone lub pozostawione bez dozoru urządzenia AGD: piece elektryczne, grzejniki, tostery, czajniki elektryczne, żelazka, lutownice, kuchnie elektryczne itp.,
•użytkowanie elektrycznych urządzeń ogrzewczych ustawionych bezpośrednio na podłożu palnym.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Zagrożenia pożarowe od instalacji i urządzeń elektrycznych
Materiały izolacyjne
Maksymalne dopuszczalne temperatury
Zasady doboru i instalowania urządzeń elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem
Zasady doboru przewodów i zabezpieczeń
Zasady wykonywania instalacji elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem
Układanie przewodów
Eksploatacja
Sprawdzenia instalacji elektrycznych w obiektach o zwiększonym zagrożeniu pożarem
Bibliografia
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71