Jak planować pracę zmianową – wskazówki i przykładowe rozkłady - Szymon Sokolik,Joanna Suchanowska - ebook

Jak planować pracę zmianową – wskazówki i przykładowe rozkłady ebook

Szymon Sokolik, Joanna Suchanowska

0,0

Opis

Zmianowa organizacja pracy daje pracodawcy pewne korzyści. Na przykład usprawiedliwia planową pracę w niedzielę albo pozwala w niektórych przypadkach skrócić odpoczynek tygodniowy z 35 do 24 godzin. Co jednak stanowi pracę zmianową? Czy np. zmiany mogą na siebie zachodzić? I jak układać grafik w systemie zmianowym w różnych przypadkach? Przygotowaliśmy ebook, który omawia to wszystko, prezentując jednocześnie liczne rozkłady czasu pracy zmianowej.

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
czytnikach certyfikowanych
przez Legimi
czytnikach Kindle™
(dla wybranych pakietów)
Windows
10
Windows
Phone

Liczba stron: 22

Rok wydania: 2025

Odsłuch ebooka (TTS) dostepny w abonamencie „ebooki+audiobooki bez limitu” w aplikacjach Legimi na:

Androidzie
iOS
Oceny
0,0
0
0
0
0
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.

Popularność




Redakcja

Autorzy ebooka Joanna Suchanowska, Szymon Sokolik

Kierownik grupy tematycznej Marta Grabowska-Peda

Wydawca Aleksandra Majdan-Piechocka

Redaktor Szymon Sokolik

ISBN 978-83-8409-057-2

Ebook numer 1 BC 0477

Copyright © by Wiedza i Praktyka sp. z o.o., Warszawa 2024

Skład i łamanie Triograf

Projekt graficzny publikacji Piotr Fedorczyk

Firma Wiedza i Praktyka sp. z o.o. ul Łotewska 9a, 03-918 Warszawa

Kontakt tel. 22 518 29 29

Niniejszy e-book chroniony jest prawem autorskim.

Przedruk materiałów bez zgody wydawcy jest zabroniony. Zakaz nie dotyczy cytowania publikacji z powołaniem się na źródło. Zaproponowane w niniejszym poradniku wskazówki, porady i interpretacje dotyczą sytuacji typowych. Ich zastosowanie w konkretnym przypadku może wymagać dodatkowych, pogłębionych konsultacji. Publikowane rozwiązania nie mogą być traktowane jako oficjalne stanowisko organów i urzędów państwowych. W związku z powyższym redakcja nie może ponosić odpowiedzialności prawnej za zastosowanie zawartych w poradniku wskazówek, przykładów, informacji itp. do konkretnych przypadków.

WSTĘP

Zmianowa organizacja pracy daje pracodawcy pewne korzyści. Na przykład usprawiedliwia planową pracę w niedzielę albo pozwala w niektórych przypadkach skrócić odpoczynek tygodniowy z 35 do 24 godzin. Co jednak stanowi pracę zmianową? Czy np. zmiany mogą na siebie zachodzić? I jak układać grafik w systemie zmianowym w różnych przypadkach. Warto sprawdzić na przykładach.

Szymon Sokolik

prawnik, redaktor „Doradcy Kadrowego”

i „Aktualności Kadrowych”, autor licznych publikacji, trener na szkoleniach, od ponad 10 lat prowadzący dyżur prawa pracy

Jak planować pracę zmianową – wskazówki i przykładowe rozkłady

Joanna Suchanowska

adwokat, specjalizuje się m.in. w zagadnieniach czasu pracy oraz wynagrodzeniach za pracę i innych świadczeń ze stosunku pracy, od lat prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, autorka licznych publikacji

Szymon Sokolik

prawnik, redaktor „Doradcy Kadrowego” i „Aktualności Kadrowych”, autor licznych publikacji, trener na szkoleniach, od ponad 10 lat prowadzący dyżur prawa pracy

Potocznie mówi się czasem o systemie zmianowym. Jednak w rzeczywistości praca zmianowa nie jest odrębnym systemem czasu pracy w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest natomiast szczególną organizacją pracy w którymś z przewidzianych w Kodeksie pracy systemów, np. podstawowym czy równoważnym. A zatem system zmianowy można zawsze łączyć z innym systemem czasu pracy.

Nie musi być pełnej rotacji na stanowisku

Pracą zmianową jest wykonywanie zadań według ustalonego rozkładu przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni. Pracę zmianową można zastosować w stosunku do wszystkich osób zatrudnionych w zakładzie, bez względu na system czasu pracy, jakim są objęci. Przenosząc pracownika z jednej zmiany na inną, nie można jednak naruszyć przepisów o czasie pracy, a zwłaszcza odpoczynków dobowych i tygodniowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 5 dyrektywy 2003/88/WE, praca zmianowa oznacza każdą formę organizacji pracy, zgodnie z którą pracownicy zmieniają się na tych samych stanowiskach pracy według określonego harmonogramu, łącznie z systemem następowania po sobie, który może mieć charakter nieprzerwany lub przerywany oraz pociąga za sobą konieczność wykonywania pracy przez pracownika o różnych porach w ciągu określonych dni lub tygodni.

Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji