Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
Jeśli masz problem z tym, jak dobrze przeżyć Eucharystię, lub rozpraszasz się w jej trakcie – sięgnij po tę książkę! Autorzy, dzieląc się swoją pasją i umiłowaniem liturgii oraz rzetelną wiedzą teologiczną, krok po kroku, wyjaśniają co dzieje się podczas mszy świętej. Choć znamy Eucharystię prawie na pamięć, to dzięki uważności i bardziej świadomemu uczestnictwu, możemy się nią zachwycić na nowo, odsłonić jej głębsze znaczenie i czerpać z tych owoców w codziennym życiu. Ta publikacja właśnie temu służy.
To, co w sposób szczególny wyróżnia tę publikację, to m.in. przystępny, plastyczny i obrazowy język (okraszony licznymi anegdotami), pogłębiona analiza niemalże każdego wykonywanego podczas liturgii gestu i padającego w niej słowa, a także autentyczna i żywa fascynacja autorów.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 417
Liturgia krok po kroku
Tomasz Grabowski OPKs. Wojciech Nowicki
Liturgia krok po kroku
Wydawnictwo W drodze, Poznań 2021
© Copyright for the text by Tomasz Grabowski & Wojciech Nowicki, 2021
© Copyright for this edition by Wydawnictwo W drodze, 2021
Redaktor prowadząca – Ewa Kubiak
Redakcja – Elżbieta Wiater
Korekta – Agnieszka Czapczyk, Roman Bąk
Skład i łamanie – Stanisław Tuchołka • panbook.pl
Redakcja techniczna –Józefa Kurpisz
Projekt okładki i layoutu – Krzysztof Lorczyk OP
Fotografia na okładce – Eadweard Muybridge(1887 r.), ze zbiorów Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku
ISBN978-83-7906-451-9(wersja drukowana)
ISBN978-83-7906-452-6(wersja elektroniczna)
Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W drodze sp. z o.o.
Wydanie I
ul. Kościuszki 99, 61-716 Poznań
tel. 618504752
sprzedaz@wdrodze.pl
www.wdrodze.pl
Wstęp
Gdy na pewnym etapie życia zaczęła się kształtować moja chrześcijańska tożsamość, a było to w dużej mierze za sprawą zetknięcia się z ludźmi niepodzielającymi mojej wiary, pośród wielu pytań „dlaczego” pojawiło się i to: Dlaczego chodzisz co niedzielę do kościoła na mszę? Zrozumiałem wówczas, iż poza oczywistą odpowiedzią, że to obowiązek katolika i że to ważne, nie potrafiłem powiedzieć nic więcej. Nie tylko temu, kto pytał. Nie potrafiłem na to pytanie odpowiedzieć również sobie. Zacząłem się nad tym zastanawiać. To był początek mojego zwrotu ku liturgii.
Potem zauważyłem, że najważniejsze momenty mojego życia w jakiś sposób były powiązane z mszą świętą. Przed maturą pojawiałem się w kościele każdego dnia. Może trochę przypominało to targowanie się z Bogiem: ja będę przychodził, a Ty mi pomóż, niemniej codzienne uczestnictwo w liturgii niespodziewanie zaczęło mnie kształtować.
Na studiach dziennikarskich, gdy w mojej głowie zaczęła pojawiać się myśl o kapłaństwie, często przychodziłem na adorację Najświętszego Sakramentu. W seminarium, ponieważ nigdy nie byłem ministrantem, w kwestii liturgii ciągle o coś dopytywałem. W końcu trafiłem na Ducha liturgii kard. Ratzingera. Wtedy zrozumiałem, że liturgia to nie tylko obrzędy, rytuał, ale coś znacznie więcej: to styl życia, jaki mam przyjąć, a jest to styl życia Chrystusa Pana.
Kiedy więc trafiłem do Radia Emaus, nie miałem wątpliwości, że chcę mieć w ramówce audycję o liturgii. Mamy wielki skarb w Kościele, a tak często nie potrafimy go dostrzec. Niejednokrotnie postrzegamy uczestnictwo w Eucharystii jedynie jako przykry obowiązek, czasem stanowi ona dla nas wyniesiony z domu rodzinnego zwyczaj wypełniający niedzielne przedpołudnie, bywa, że przez niezrozumienie istoty, gestów, znaków, słów, architektury, muzyki czy milczenia Eucharystia wydaje nam się zwyczajnie nudna. Nie chcę powiedzieć, że jestem teraz specjalistą i wszystko już rozumiem. Chcę raczej pokazać, że przeszedłem pewną drogę, na której odkryłem piękno liturgii i bogactwo życia duchowego, w które ona nas wprowadza. Bardzo chciałbym, aby inni mogli doznać tego samego zachwytu, aby mogli dać się pociągnąć Bogu działającemu w liturgii.
Szukając eksperta do audycji, pomyślałem o ojcu Tomaszu Grabowskim OP. On sam z pewnością by siebie nie nazwał ekspertem, ale wolno nam tak na niego spojrzeć. Przez wiele lat związany był z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym w Krakowie. Angażował się w rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. Nagrał niejeden vlog o liturgii. Ma nie tylko wiedzę, ale przełożenie na praktykę. A przede wszystkim kocha liturgię. To się czuje, gdy o niej mówi. A mówi językiem prostym, plastycznym, nieraz anegdotycznym, ale przede wszystkim w sposób pogłębiony.
Bardzo dziękuję ojcu Tomaszowi, że mi zaufał i podjął się czasochłonnego zadania. Odbiór audycji był na tyle pozytywny, że znalazły się one również w internecie. A ostatecznie daliśmy się przekonać, by przenieść je na papier. Tak powstała ta książka, która jest nie tylko zapisem rozmowy dwóch pasjonatów o liturgii, ale też i rodzącej się przy tej okazji przyjaźni.
Ks. Wojciech Nowicki