Uzyskaj dostęp do ponad 250000 książek od 14,99 zł miesięcznie
W każdej sekundzie z samych krawędzi obserwowalnego wszechświata dociera do nas słabe promieniowanie – relikt burzliwej młodości kosmosu – zwane mikrofalowym promieniowaniem tła.
W Małej księdze kosmologii czołowy badacz tego promieniowania Lyman Page zabiera nas w oszałamiającą podróż po naszej obecnej wiedzy o rozmiarach, budowie i początkach uniwersum. Łącząc najnowsze ustalenia kosmologii obserwacyjnej z przystępnie wprowadzanymi koncepcjami fizycznymi, Page wyjaśnia, jak na podstawie drobnych nieregularności mikrofalowego promieniowania tła kosmologom udało się precyzyjnie zrekonstruować historię kosmosu, ustalić jego kształt, skład, strukturę i tempo ekspansji. Z perspektywy tej wiedzy, zebranej w tzw. standardowym modelu kosmologicznym, widać jednak wyraźnie, jak wiele wciąż nie rozumiemy. Docierając do granic kosmologii, Page dobitnie ukazuje, że przed nami jeszcze mnóstwo fascynujących odkryć.
Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na:
Liczba stron: 164
Dla Lisy i chłopców
PODZIĘKOWANIA
Miałem szczęście uczyć się kosmologii od wielu czołowych specjalistów w tej dziedzinie. David Spergel jest moim bliskim współpracownikiem od ponad dwóch dekad. Jim Peebles i Paul Steinhardt odpowiedzieli na liczne pytania i przekazali mi istotne sugestie dotyczące tej książki. Dick Bond uczył mnie, odkąd rozpocząłem pracę jako adiunkt naukowy. Slava Mukhanov wprowadził mnie w tematykę wczesnego wszechświata.
Oczywiście wszystkie błędy biorę na siebie: zawsze można być lepszym uczniem. Zarówno Steve Boughn, jak i Shyam Khanna przeczytali szczegółowo wcześniejsze wersje książki i przedstawili wiele sugestii, które zamieściłem w tekście. Jeff Aumuller doradził, jak uczynić jej treść bardziej przystępną, podobnie jak Kevin Crowley, Oriel Farajun, Bryant Hall, Neha Anil Kumar, Loki Lin, Christian Robles, Allan Shen, Mona Ye i Kasey Wagoner. Ingrid Gnerlich, moja redaktorka, nadała książce jej obecną formę, przekazała mi zbyt wiele cennych sugestii, by je wymienić, a praca z nią była przyjemnością.
Specjalne podziękowania należą się mojemu koledze Steve’owi Gubserowi, który wraz z Fransem Pretoriusem zainicjował serię „krótkich książek” z zakresu fizyki – jedną o teorii strun, a drugą o czarnych dziurach – i tym samym wytyczył szlak, którym podąża niniejsza publikacja. Steve zginął tragicznie podczas wspinaczki w 2019 roku. Ta książka jest jednym z wielu sposobów, w jakie zostanie zapamiętany.
PRZYPISY