Marzenie Leibniza. Rzecz o języku religii - prof. dr hab. Bartosz Brożek - ebook

Marzenie Leibniza. Rzecz o języku religii ebook

prof. dr hab. Bartosz Brożek

4,0
9,90 zł

lub
-50%
Zbieraj punkty w Klubie Mola Książkowego i kupuj ebooki, audiobooki oraz książki papierowe do 50% taniej.
Dowiedz się więcej.
Opis

Jak mówić o Bogu? Czy da się skonstruować język, który pozwoli precyzyjnie wyrazić wszystkie prawdy wiary? Dlaczego naszemu poznaniu tak trudno sięgnąć Transcendencji?

Leibniz przez całe życie powracał do pewnego pomysłu - chciał stworzyć język, w którym bez trudu można by formułować prawdziwe sądy o Bogu. Miał on być wzorowany na matematyce - jedynym języku, w którym prawd dowodzić można z absolutną pewnością. To marzenie Leibniza okazało się jednak mrzonką, a jego wysiłki musiały skończyć się porażką. O Bogu nie można mówić tak, jak o obiektach matematycznych, bo w efekcie otrzymalibyśmy puste pojęcie, które nie byłoby zdolne „poruszyć ludzkiego serca“. Dyskurs religijny musi być zakorzeniony w naszych codziennych doświadczeniach, angażować zarówno intelekt, jak i emocje. Ale zbytnia antropomorfizacja także jest niebezpieczna, bo przekształca teologię w opowiastkę dla grzecznych, choć niezbyt rozgarniętych dzieci. By tego uniknąć, zmuszeni jesteśmy konstruować teorie. Jednak i teoretyzacja Boga może stać się pułapką, szczególnie wtedy, gdy przywiążemy się zbytnio do jednego schematu pojęciowego. Dlatego dyskurs religijny wymaga stałej higieny intelektualnej, którą najlepiej propagują zwolennicy teologii negatywnej.

seria PIĄTY WYMIAR

Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi lub dowolnej aplikacji obsługującej format:

EPUB
MOBI

Liczba stron: 66

Oceny
4,0 (6 ocen)
2
3
0
1
0
Więcej informacji
Więcej informacji
Legimi nie weryfikuje, czy opinie pochodzą od konsumentów, którzy nabyli lub czytali/słuchali daną pozycję, ale usuwa fałszywe opinie, jeśli je wykryje.
Sortuj według:
kamil2021

Dobrze spędzony czas

Inteligentny esej. Sam Leibniz , jak i filozofia języka religii, były punktem do rozważań o możliwościach języka w ogóle.
00

Popularność




BARTOSZ BROŻEK
MARZENIELEIBNIZA
Rzecz o języku religii
© Copyright by Bartosz Brożek & Copernicus Center Press, 2016
Korekta: ARTUR FIGARSKI
Projekt okładki: MARIUSZ BANACHOWICZ
ISBN 978-83-7886-222-2
Publikacja dofinansowana z grantu badawczego Science for Ministry in Poland przyznanego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych przez John Templeton Foundation
Wydanie I
Kraków 2016
Copernicus Center Press Sp. z o.o. pl. Szczepański 8, 31-011 Kraków tel./fax (+48 12) 430 63 00 e-mail: [email protected] Księgarnia internetowa: http://en.ccpress.pl
Konwersja: eLitera s.c.

Językowi religii poświęcono wiele opasłych tomów. Trudno się temu dziwić, wszak jest on sposobem, w który próbujemy sięgnąć transcendencji. Jest to zatem język specyficzny, operujący często na granicy zrozumiałości. Z tego względu zagadnienia, które pojawiają się przy analizie dyskursu religijnego, zajmują – z oczywistych względów – osoby wierzące, ale mogą być interesujące także dla niewierzących. Ci pierwsi chcą wiedzieć, jak możliwe jest mówienie o Bogu; tych drugich powinno ciekawić pytanie o granice języka i, co za tym idzie, o granice rozumienia. Czy istnieje tylko to, co wyrazić można, lepiej lub gorzej, za pomocą słów? A jeśli nie, to jak mamy myśleć o transcendencji?

Nie sposób w krótkim eseju odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące języka religii – i nawet nie próbuję stawiać sobie takiego celu. Nie zamierzam też roztrząsać, często niezwykle zresztą intrygujących, szczegółowych kwestii, które związane są z dyskursem o Bogu. Chcę raczej spojrzeć na ten dyskurs „z lotu ptaka”, zastanowić się, jakie są podstawowe mechanizmy, z których język religii korzysta. Punktem wyjścia dla moich rozważań będzie postać Leibniza i jego wizja doskonałego języka, w którym prawdy wiary wyrazić można w sposób precyzyjny i niebudzący wątpliwości. W kontekście tej wizji zastanowię się nad trzema aspektami języka religii: metaforycznym, teoretycznym i negatywnym (apofatycznym).

Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki